Newsy muzyczne

Hinduski album gitarzysty Radiohead

Wspaniałą mieszankę muzyki arabskiej, hinduskiej i zachodniej skrywa nowe wydawnictwo gitarzysty Radiohead, Jonny'ego Greenwooda, zatytułowane "Junun". Zarejestrowany w Indiach album jest już do nabycia.

Jonny wybrał się do Indii na początku 2015 roku, aby tworzyć  nową muzykę. Robił to wespół z izraelskim kompozytorem Shyem Benem Tzurem, który dzieli swój czas między Indie i Izrael, oraz lokalnymi muzykami hinduskimi, skrywającymi się pod nazwą The Rajasthan Express.

"Kiedy byłem na pustyni Negew w południowym Izraelu kilka lat temu, usłyszałem zespół grający dziwną mieszankę muzyki arabskiej i hinduskiej, na arabskich skrzypcach o nazwie rehab. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie słyszałem" – wspomina Jonny początki współpracy z izraelskim artystą. "Jak się później dowiedziałem, najlepsze utwory w tym gatunku skomponował Shye Ben Tzur. Postanowiłem dowiedzieć się  o nim czegoś więcej".

Nagrania odbyły się w pochodzącym z XV wieku Mehrangarh Fort w Jodhpur, zamienionym na studiu nagraniowe. Za konsoletą siedział wieloletni współpracownik Radiohead, Nigel Godrich. Na płycie znalazły się także kompozycje Bena Tzura, łączące w sobie element ekstatycznej muzyki qawwali oraz muzyki żydowskiej.

Tę wyjątkową wyprawę Jonny'ego Greenwooda do Indii uwiecznił kamerą słynny, nominowany do Oscara reżyser Paul Thomas Anderson ("Aż poleje się krew"). Efektem jest film dokumentalny, zatytułowany tak samo jak płyta, "Junun". Obraz zadebiutował 8 października 2015 roku podczas New York Film Festival.

 


Źródło: Warner Music

Pokrewne wątki:

My Chemical Romance zagra w Warszawie

2021-12-06

Największa gwiazda emo-pop-punka wystąpi 9 czerwca 2022 na Dużej Letniej Scenie warszawskiego klubu Progresja.

Czytaj więcej...

The Cure wróci do Polski po 6 latach

2021-12-06

Grupa Roberta Smitha wystąpi 20 października 2022 w krakowskiej Tauron Arenie oraz 21 października w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Wojciech Waglewski zaśpiewał wiersz Tadeusza Różewicza

2021-12-06

Ukazał się kolejny singiel z płyty “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Tym razem z twórczością słynnego poety zmierzył się Wojciech Waglewski .

Czytaj więcej...

Midnight Oil zagra ostatnie tournee

2021-12-04

Australijska grupa podała szczegóły nowej płyty "Resist", która będzie promowana ostatnią trasą koncertową w karierze tego zespołu.

Czytaj więcej...

Bracia Sarapata prezentują 'EP1'

2021-12-04

Ukazał się debiutancki album elektronicznego krakowskiego duetu Sarapata zatytułowany "EP1".

Czytaj więcej...

Warszawskie Pinn Dropp z nową ep-ką

2021-12-03

W grudniu 2021 roku ukaże się EP warszawskiej grupy Pinn Dropp „....Calling from Some Far Forgotten Land”. Wydawnictwo to jest zapowiedzią drugiego studyjnego krążka progrockowego zespołu, który w 2019 wydał bardzo dobrze przyjęty album „Perfectly Flawed”.

Czytaj więcej...

Hedone się nie wstydzi

2021-12-03

Dziś ukazała się nowa wersja utworu „Wstyd” pochodzącego z ostatniego, jak dotąd, albumu łódzkiej grupy Hedone „2020”. W klipie do tej piosenki wystąpił Guma z grupy Moskwa, który także w tej piosence gościnnie zaśpiewał.

Czytaj więcej...

Bluszcz zakwitł w 'Lasach Prywatnych'

2021-12-03

Wrocławski duet Bluszcz ujawnił nowy singiel "Lasy prywatne".

Czytaj więcej...

Ólafur Arnalds na dwóch koncertach w Polsce

2021-12-02

Wielokrotnie nagradzany islandzki artysta, kompozytor i producent Ólafur Arnalds powraca do koncertowania po wydaniu swojego monumentalnego albumu „Some kind of peace". Dwukrotnie nominowany do Grammy 2022 twórca wystąpi 30 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz 1 lipca we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki.

Czytaj więcej...

Paula Roma uziemiona

2021-12-02

"Uziemienie" to pierwszy singiel zapowiadający nowy album, nad którym aktualnie pracuje Paula Roma wraz z producentem Jurkiem Zagórskim.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania