Newsy muzyczne

Recenzja: Tricky - "Skilled Mechanics"

Tricky od jakiegoś czasu zdaje się mieć wszystko gdzieś. „Skilled Mechanics” jest na to kolejnym dowodem.

Czy to oznacza, że jedenasty album beneficjanta triphopu ma w sobie narkotyczność i mrok „Maxinquaye”. Niezupełnie. Ale po kolei. Do pracy nad nowym wydawnictwem Tricky zaprosił DJ-a Milo z The Wild Bunch – bristolskiego soundsystemu, z którego wyłonił się potem Massive Attack. I takiego charakterystycznego dla tego miejsca brzmienia jest na „Skilled Mechanics” sporo. Miesza się ono jednak z różnymi innymi mniej lub bardziej ciekawymi elementami. I tak w otwierającym „I'm Not Going” z gościnnym udziałem Oh Land, gitara z bitem i zwiewnym brzmieniem syntezatora w tle w prosty sposób buduje klimat... monotonii. W kolejnym „Hero” przypominającym trochę „Feel Good Inc.” Gorillaz z dodatkiem synthpopu, Tricky wraz z Ann Dao deklaruje chęć zostania Supermanem. Ciekawiej wypada natomiast „Don't Go”, w którym delikatnie bujający w tle klawisza bit przenosi słuchacza gdzieś w ciemne zaułki świata. Wyrywa z niego „Beijing To Berlin” z udziałem Ivy. Brzmi to trochę, jak snoopdoggowe „Drop It Like It’s Hot”, nagrane na dnie podmytej deszczówką piwnicy. Po nim następuje natomiast jeden z największych dziwolągów na płycie, czyli „Diving Away”, który swoją przedszkolną melodyką, wywołuje raczej otępiałe zdziwienie, niż ekscytację. Z kolei singlowy i trapowy zarazem „Boy”, to bodaj najważniejszy numer na krążku. Na tle nerwowego post-synthowy podkładu Tricky rozprawia się bowiem z nieprzyjemnymi czasami dzieciństwa. Fortepianowy „Bother” to sprytne wprowadzenie do „How's Your Life”, który charakteryzuje się pościelowym klawiszem rodem z muzyki r&b. Wprawia w mylący stan rozluźnienia i relaksu przed faithlessowym wręcz „Here My Dear”. O mroczne disco chyba nikt Tricky’ego nie podejrzewał, a efekt wywołuję lekką konsternację. Interesująco wypada natomiast „We Begin” z gościnnym Francesci Belmonte. Gdyby numer był nieco dłuższy, byłby jeszcze lepszy. A tak chwilę później dostajemy „Well” z brzęczącym klawiszem, nudny „Necessary”, zbudowany na jeszcze jednym szorstkim bicie, synthowym klawiszu oraz ambientowy i całkiem trafnie zatytułowany „Unreal” z gościnnym wokalem Xdare.

Gdyby nie „ejtisowe” patenty, byłaby to płyta nie tyle ubogąa, ile intrygująco minimalistyczna. Ciekaw jestem, jak w tak ograniczonym instrumentarium odnalazłby się Tricky. Tymczasem 34 minuty „Skilled Mechanics” nie wnoszą wiele do dorobku artysty. Posłuchać można, ale czy warto do tego albumu wracać?

Autor: Maciej Majewski

Pokrewne wątki:

Charlotte Cardin po raz pierwszy w Polsce

2021-05-17

Kanadyjska wokalistka wystąpi 1 kwietnia w warszawskim klubie Niebo.

Czytaj więcej...

James Blunt wystąpi w Łodzi

2021-05-17

Brytyjski wokalista zaprezentuje się 29 maja 2022 roku w łódzkiej Atlas Arenie.

Czytaj więcej...

Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox wróci do Polski

2021-05-17

Postmodern Jukebox wracają do Polski, aby zagrać 4 koncerty w ramach trasy "The Grand Opening".

Czytaj więcej...

St.Vincent wydała nowy album

2021-05-15

Piosenki na wydawnictwie zostały zainspirowane pobytem ojca artystki w więzieniu.

Czytaj więcej...

Warszawskie Combo Taneczne zaprasza do oberka

2021-05-14

"Mokotowski Oberek" to pierwszy singel zapowiadający nową płytę Warszawskiego Combo Tanecznego "Skarałeś Mnie Boże, która ukaże się 21 maja.

Czytaj więcej...

Klaves zapowiada nową ep-kę

2021-05-14

Mieszkający w Reykjaviku polski producent Klaves wydał pierwszą zapowiedź nowej ep-ki, która ukaże się 28 maja.

Czytaj więcej...

Czterdziestka klasycznego albumu Kraftwerk

2021-05-14

Ukazała się specjalna edycja płyty "Computer World" grupy Kraftwerk.

Czytaj więcej...

Czeski muzyk Floex wydał soundtrack do polskiej gry

2021-05-14

Multiinstrumentalista Tomáš Dvořák aka Floex wydał piątą ścieżkę dźwiękową do gry. Tym razem do polskiej przygodówki "Papetura", długo oczekiwanego debiutu programisty Tomasza Ostafina.

Czytaj więcej...

'Litania Kłamstw' od Dance Like Dynamite

2021-05-13

20 maja ukaże się nowy album nowofalowców z Dance Like Dynamite zatytułowany "Litania Kłamstw".

Czytaj więcej...

Sophie Szklarska wydała singel 'To Me'

2021-05-13

Sophie Szklarska to młoda artystka z Warszawy, swoją przygodę z produkcją muzyczną zaczęła około półtora roku temu, w Warszawskiej Akademii Dźwięku. Od tamtej pory nie ma w jej życiu dnia bez muzyki. Jej najnowsza propozycja to singel "To Me".

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania