Newsy muzyczne

Recenzja: Primal Scream - "Chaosmosis"

Kiedyś pewnego razu młody człowiek z Glasgow, który zawsze pragnął zostać muzykiem stanął przed mikrofonem i zaśpiewał "I'm movin' on up now, getting out of the darkness, my light shines on..."

Nawet jego indukowane mieszanką marzeń i narkotyków wizje nie pozwoliły przypuszczać, że właśnie tworzy historię i jeden z najbardziej kompletnych i odlotowych albumów muzyki rozrywkowej. Screamadelica, bo o tej płycie mowa, była jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem zespołu. Primal Scream zaistniał w świadomości mas, płyta otrzymała nagrodę Mercury i po dziś dzień stanowi ich opus magnum. Niestety od tamtej pory każdy nowy krążek jaki sygnują jest poddawany medialnemu testowi Screamadelicy – czy jest do niej choć trochę podobny? Czy tak jak ona przełamuje bariery, miesza gatunki, aranżuje gitary obok tanecznej elektroniki i psychodelicznych sampli? Nie – a to szkoda. Zatem trójka z plusem. Witajcie w pokręconym świecie Bobbiego Gillespie.

Nowy album Szkotów czeka niestety ten sam los, co poprzednie siedem płyt długogrających – bolesne porównania. Jeśli uda się nam zapomnieć, że istnieje Screamadelica, wtedy odkryjemy, że Chaosmosis to jedna z ciekawszych płyt w całym dorobku Primal Scream. Brzmi lekko i świeżo, wręcz młodzieńczo, jakby jej twórcy dopiero debiutowali. Może to zostać odczytane jako kontrowersja – czy artyści o 30-letnim stażu chcąc zrobić dobry pop nie próbują oszukiwać samych siebie oraz swojej widowni? A jednak ten album zdaje egzamin. Jest wręcz wypchany przebojami i chce się go słuchać raz po raz, czego nie mogę powiedzieć o sporej części ich dość wytrawnej dyskografii. Tradycyjnie, na płycie słychać gości. Tym razem Bobby zaprosił do wspólnego śpiewania młodzież – Sky Ferreira, Rachel Zeffira oraz siostry Haim – co jest dobrą wskazówką jakiej maści brzmień należy tu oczekiwać. I trzeba przyznać, cel został osiągnięty – znowu mamy 23 lata i świat leży u naszych stóp.

Primal Scream to ekipa nieprzewidywalna. Wiadomo, że będzie gitara, elektronika, sample, niedoskonały acz swojski głos Bobbiego, no i hosanny ku czci dźwiękowego oświecenia. Nigdy jednak nie można założyć jaką to wspólnie przybierze formę. Tym razem postawiono na dobrą zabawę, dyskotekę totalną – być może to najprostsze porównianie i skojarzenie z kultową Screamadelicą? Grunt, że Primal Scream ponownie wciąga i angażuje słuchacza, nawet jeśli środki jakie znalazły tu zastosowanie nie powalają nowatorstwem. Nadal pozostają jednym z najdziwniejszych zespołów jakie chodziły po ziemi i na niej tworzyły. Po Chaosmosis nie przybędzie im masowo nowych fanów; nawet ci, którzy do tej pory deklarowali swoją sympatię do nich mogą poczuć się mocno zdziwieni. Ale może właśnie o to tu chodzi – aby muzykę odkrywać z ciekawości, a nie przywiązania czy zaufania. Aby za każdym razem być zaskakiwanym i nie poddawać się przyzwyczajeniom i rutynie. 

Autor: Jakub Oślak

Pokrewne wątki:

Conan Gray zawita do Warszawy

2021-10-25

Jeden z najważniejszych popowych głosów swojego pokolenia, Conan Gray po raz pierwszy zagra w Polsce. Autor multiplatynowych hitów „Heather” i „Maniac” wystąpi 11 maja 2022 w warszawskiej hali COS Torwar, a bilety na to wydarzenie trafią do otwartej sprzedaży już 29 października.

Czytaj więcej...

Polskie Znaki i Sanah przełamują śmiertelne tabu

2021-10-25

sanah dołącza do Michała Szpaka, Matyldy Damięckiej i Polskich Znaków. Razem przełamują tabu dotyczące śmierci.

Czytaj więcej...

Colin Stetson na trasie po Polsce

2021-10-25

Znakomity amerykański saksofonista mający na koncie współpracę z takimi gwiazdami jak: Bon Iver, Arcade Fire, czy TV On The Radio zagra w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu.

Czytaj więcej...

Shabazz Palaces zagra w Warszawie

2021-10-25

Shabazz Palaces wystąpi 13 kwietnia w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Dave Gahan & Soulsavers nagrali cover hitu Jamesa Carra

2021-10-24

„The Dark End Of The Street” to drugi singiel zapowiadający płytę „Imposter”, która pojawi się na rynku już 12 listopada 2021 roku

Czytaj więcej...

ABBA wydała niepublikowaną kompozycję sprzed 43 lat

2021-10-24

ABBA ponownie zaskoczyła fanów i cały świat. Legendarny szwedzki zaprezentował właśnie nowy singiel „Just A Notion”.

Czytaj więcej...

Nowa płyta Duran Duran już w sklepach

2021-10-23

Od wczoraj można kupować nową płytę Duran Duran zatytułowaną "Future Past".

Czytaj więcej...

Olena zatopiona w 'Nocy'

2021-10-23

"Noc" to szósty już singel promujący nową płytę Oleny "ROSE".

Czytaj więcej...

Marcin Szczurski w taksówce

2021-10-23

Ukazał się kolejny klip wokalisty Marcina Szczurskiego anonsujący jego nową płytę, która ukaże się 29 października.

Czytaj więcej...

Band of Horses na pierwszym koncercie w Polsce

2021-10-22

Stacjonująca w Seattle grupa Band of Horses wystąpi 15 marca w warszawskiej Progresji.

Czytaj więcej...

Koniec treści

Brak więcej stron do załadowania