Niedawno w końcu znalazłem czas na lekturę książki „Nie będzie żadnej rewolucji” Kazimierza Rajnerowicza. Czekała na półce, czekała i w końcu się doczekała. Traktuje ona o Cool Kids of Death – zespole będącym ciekawym studium przypadku. W tej historii jako symbol pojawia się występ na Dniach Pogorzeli w 2012 roku. Przed niezbyt liczną publicznością. Występowały też wtedy inne zespoły, m.in. Muchy. „Terroromans” – debiut płytowy, wejście z kopyta. „Notoryczni debiutanci” przynieśli choćby utwór „Przesilenie”. I coś się zaczęło psuć, jeśli chodzi o popularność i zespół. Była przerwa. A potem powrót Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego do Much, reedycja debiutanckiego krążka. Licznik jednak bił - od „Karmy market” minęło prawie siedem lat. Sporo czekania na nowy album. Odleżał swoje przez sytuację pandemiczną. Ale w końcu go słuchamy.
Przyznaję, że utwór „Szaroróżowe” odbieram bez egzaltacji. Choć np. słuchając jednej z posttrójkowych internetowych stacji można było w pewnym momencie odnieść wrażenie, że oto mamy do czynienia z jedną z najlepszych piosenek w historii polskiej muzyki. Nie rozpędzajmy się aż tak. Aczkolwiek nie da się odmówić kompozycji tytułowej wwiercającego się w głowę motywu. Fakt: nowy album Much należy traktować jako nowe otwarcie. Bo i długa przerwa, i nowa wytwórnia, i można by tak wymieniać. To już nie jest młodzieńcza bezczelność. To dorosła dojrzałość. Stwierdzenie typu „masło maślane”, ale bije z tej płyty klimat refleksji i nostalgii.
„Nie powtórzą się te noce” – śpiewa Michał Wiraszko w „Lecie 2010”, czyli Muchowym „Wehikule czasu” (i jednym z najlepszych punktów albumu). Nie brakuje energicznego rocka. Rock’n’rollowe „22 godziny”, „Plemiona” skutecznie pobudzają. Trudno nie pozbyć się jednak wrażenia, że nawet w bardziej przebojowych momentach takich jak „Psy miłości” energię opatula pewna nostalgia, refleksja. A jeszcze więcej jest tego w spokojnych utworach jak „Na pół” czy w „Guliwerze” – ciekawym przełamaniu rockowego anturażu, bo i akustyk, i za mikrofonem stanął Szymon Waliszewski.
Refleksje w muzyce, ale jeszcze więcej ich w tekstach. Z odniesieniami do rzeczywistości. Płyta jeszcze raz przypomina nam, skąd bierze się sporo ciepłych słów pod adresem tekstów Michała Wiraszki. Cytatów do wyciągnięcia z nich dużo, w sumie z każdego tekstu. „Stare złe czasy są bliżej niż myślisz” z „Nie wiem jak ty”, „Życie jak dowód jest szaroróżowe z obu stron” z tytułowej piosenki, jeszcze jeden cytat zamieszczony wyżej. Sporo gości. Wielbiciele starej polskiej szkoły rocka ucieszą się, bo grają Jan Borysiewicz (utwór tytułowy) i Zbigniew Krzywański (refleksyjny, marszowy „Nie tak”). Spory kobiecy pierwiastek: Monika Borzym śpiewająca w paru kompozycjach, Bela Komoszyńska w piosence na start, Katarzyna Nosowska dopełniająca wokalnie „Psy miłości”.
Nie jest łatwo przy słuchaniu albumu pozbyć się łatek i opinii, które zaczęto do niego przypinać jeszcze przed tym, jak szeroka publiczność mogła go poznać. Zwłaszcza jeśli były aż nadto w którąś stronę. Udało się to zrobić, dzięki czemu z „Szaroróżowego” czerpałem przyjemność. Przyjemność wzbudzającą nostalgię, refleksję, ale niepozbawioną energii, taneczności. Dojrzałe patrzenie na świat, ale bez poczucia, że to jakieś zrzędzenia zgredów. Klimatyczna podróż, która ujmuje.
Alternatywno-popowy projekt Borysa Dejnarowicza (niegdyś m.in. The Car Is On Fire) na kwiecień zapowiada nowy album „Harmony Attack”. W jego nagrywaniu udział wzięli pozostali członkowie The Car Is On Fire, a także muzycy takich zespołów jak Muchy, Mitch & Mitch, Afro Kolektyw, Soyuz czy Enchanted Hunters.
Franio Mucha powraca z nowym singlem. "Tobie Ufam" jest pierwszą zapowiedzią drugiego albumu multiinstrumentalisty, producenta i autora tekstów Mikołaja Gawrona.
„Po kawałku” to kontynuacja serii duetów i reedycji najnowszego albumu Poli Rise „Hikikomori”. Utwór został zinterpretowany tym razem przez Michała Wiraszko, z zespołu Muchy.
„Harmony Attack” to ukłon w stronę starego stylu pisania piosenek z domieszką indie rocka, post-punku, a przede wszystkim - zgrabnego popu.
Ania Wyszkoni powróciła z pierwszą od 5 lat płytą studyjną zatytułowaną "Z Cegieł I Łez". Artystka opowiedziała nam między innymi o tym, jak powstawała ta płyta oraz co robiła przez tych kilka lat przerwy od nagrywania nowego albumu.
Noże - jeden z ciekawszych projektów polskiej sceny muzycznej, zadebiutował trzy lata temu doskonale przyjętym albumem “Gniew”, który promował podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej. Po kilkunastomiesięcznej przerwie zespół powraca z nowym singlem i zapowiada swoje drugie wydawnictwo.
Nowe otwarcie, czy pożegnanie z ideałami? Z nowej płyty grupy Muchy płynie wielotematyczna refleksja na temat czasów obecnych. Powstająca w bólach, realizowana nie bez przeszkód „Szaroróżowa” ukazała się kilka tygodni temu, a szczegółach opowiedział nam spiritus movens grupy – Michał Wiraszko.
Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.
Luis Vasquez aka The Soft Moon wskrzesił na nowej płycie ducha takich klasyków mrocznej elektroniki z lat 80. jak: Front 242 czy D.A.F.
Franio Mucha debiutuje albumem „Bakelit”. Płyta w wersji fizycznej ukaże się 16 września nakładem wytwórni Seszele Records. W dystrybucji cyfrowej będzie dostępna dzięki [PIAS]/[INTEGRAL].
Współlider zespołu Retrospektakl Alek Baszun znany również jako Pan Ba w oryginalnym solowym projekcie łączącym słuchowisko i piosenki w oniryczną historię jednego lata.
"Lato 2010" to tytuł nowego singla formacji Muchy, na którym gościnnie możemy usłyszeć Monikę Borzym.
Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Łukasz Zagrobelny oraz Wojciech Myrczek, wśród gwiazd, które zaśpiewały na wyjątkowej płycie „Cinema Boogie”, przygotowanej przez Program Pierwszy Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band.
Piosenka "Leaving" zapowiada nową płytę Hani Rani zatytułowaną "Home", która ukaże się 15 maja.
Ukazał się nowy singel duetu Youth Novels zatytułowany "Bad Feelings".
"Skin" to nowy singiel duetu Youth Novels, który wcześniej zaprezentował swoje melancholijne, przeszywające kompozycje na dwóch EP-kach.
Jesienią 2019 roku, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukaże się debiutancki album zespołu Przybył zatytułowany ”Megafon”.
Lech Janerka zaprezentował pierwszy teledysk promujący jego nowy album, który ukaże się po tegorocznych wakacjach.
Po roku milczenia Terrific Sunday prezentują nowy polskojęzyczny singel.
Miłość” to pierwszy singiel zapowiadający nową płytę Much, nad którą zespół pracuje w pierwotnym składzie: Michał Wiraszko, Piotr Maciejewski, Szymon Waliszewski i Stefan Czerwiński (dołączył do zespołu w 2013).
Po występach na letnich festiwalach Muchy zagrają w największych polskich miastach debiutancki krążek „Terroromans”.
Po rocznej przerwie rockowa impreza wróci na płocką plażę.
1 września na poznańskiej Malcie odbędzie się pierwsza edycja Late Summer Festival.
„Obok ulic i miejsc” to nowy utwór Much promujący reedycję kultowego Terroromansu.