Recenzje

2019-01-16
Novika - "Bez Cukru"
Tanecznym krokiem w Nowy Rok. Slogan ten może zrealizować nowy album Katarzyny Nowickiej zwanej Noviką. Dotychczas jej ostatnią płytą było „Heart Times” z 2013 roku. Sprawdźmy, czy warto było czekać na nowe utwory ikony polskiej sceny elektronicznej i klubowej.
Wykonawca: Novika
Wytwórnia: Warner Music Poland
Rok wydania: 2019

Utwory w języku polskim były dotychczas pojedynczymi punktami na albumach Noviki. Tutaj dostajemy ich cztery. W tej sytuacji można napisać, że aż cztery z dziesięciu kompozycji na płycie. Są nimi „Lekko”, „Słabości”, „Para” i „Od Dziecka”. Jeśli chodzi o rejony muzyczne eksplorowane na albumie, to krążymy po świecie elektroniki, elektropopu i muzyki klubowej. Takim klubowym, wpadającym w ucho kawałkiem jest otwierające całość „Lekko”. Chwytliwości nie można też odmówić większości utworów na albumie, choćby singlowemu „Unsafe” - ładnej elektropopowej kompozycji, w której przebojowość nie oznacza utraty ambitności.

Pojawiają się na tym albumie goście. W dwóch utworach śpiewa Buslav. Pierwszym z nich są  „Słabości” - muzycznie najweselsza piosenka w całym zestawie. I jest to, moim zdaniem, najsłabszy punkt albumu. Taki za bardzo cukierkowy. Drugi to „Friends In Need” - klubowe granie, w którym też pojawia się w nim swego rodzaju ciepło. Także w kompozycjach w liczbie dwóch pojawia się Baasch. Obie odznaczają się aurą tajemniczości. Są to „Box” i „Emotika”. „Box” wyrósł mi na jednego z moich faworytów płyty. Klimatu dodaje industrialne zimno na początku oraz skrzypce. W chwytliwym, dyskotekowym „Od Dziecka” wraz z Noviką śpiewa jej córka – Nina.


Trzeba jeszcze napisać o „Parze”, którą można zaliczyć do kategorii utworów na płycie, która wyróżnia się wspomnianą wcześniej aurą tajemniczości. Oraz o dwóch kończących całość kompozycjach: klubowej, ale jednocześnie nastrojowej „Elli” oraz chilloutowym i przyjemnie zamykającym album „Sorro”. A jeszcze nie wspomniałem, że autorką większości tekstów na płycie jest Katarzyna Nowicka. Przy trzech otrzymała wsparcie od Natalii Grosiak z Mikromusic, Kamila Durskiego z Lilly Hates Roses i Marcina Staniszewskiego z Beneficjentów Splendoru.

„Bez cukru” jest dawką dobrej, ambitnej muzyki elektronicznej i klubowej. Karnawał trwa i myślę, że niejeden utwór z tej płyty pasuje do jego okoliczności. Nowy album Noviki można uznać za dobre muzyczne wejście w 2019 rok.

Autor: Marcin Knapik


End of content

No more pages to load