Archive - 25

Jakub OślakArchivePIAS Poland2019
Grupa Archive obchodzi ćwierćwiecze działalności. Z tej okazji zespół wydał kompilację "25", na której nie zabrakło kilku niespodzianek.

Ze wszystkich typów muzycznych wydawnictw, kompilacje są najbardziej problematycznym tematem do oceny. Są one z definicji jakimś podsumowaniem twórczości zespołu, destylatem dobroci, esencją stylu i talentu. Oceniać kompilację danego artysty to tak, jakby oceniać całą jego twórczość, a nawet jego samego, bo przecież tego oddzielić się nie da. Pół biedy jeśli mamy przed sobą składankę typu ‘The Best of’, czyli zbiór największych hitów danego zespołu. Jak w takim razie ugryźć sytuację, gdy Archive – które hitów nie ma, poza jedną anomalią – podsuwa nam śliczne białe pudełeczko z czterema kompaktami, które podsumowują 25 lat ich działalności muzycznej? W tym momencie pozwolę sobie wtrącić – 25 lat? Kiedy, gdzie, jak? Tyle lat działają jakieś hardrockowe dinozaury, a nie nasi narodowi ulubieńcy. A jednak to prawda; czas płynie jak torpeda, a w muzyce następuje naturalny recycling, jakiego do tej pory nie oglądaliśmy. Warto zatem otworzyć białe pudełeczko i wsłuchać się w to, co ma nam do powiedzenia jeden z najoryginalniejszych kolektywów muzycznych, póki są wciąż żywym organizmem, a nie już tylko nagraniem na płycie.

Najpierw trzeba trochę ponarzekać (brzmi się wtedy wiarygodniej). Kompilacja zawsze jest kompromisem i nigdy nie odda danemu artyście sprawiedliwości. 25 jest wydana w dwóch wersjach – dwu- i cztero-płytowej. Możemy się domyślić, że ten podwójny kompakt ma grać rolę ‘The Best of’, natomiast cztery kompakty (lub sześć winyli) stanowić przekrojowe kompendium wiedzy. Powstaje jednak pytanie: co z nagraniami, które nie znalazły się nawet w tym rozszerzonym zbiorze? Czy nie są one już warte naszej uwagi? Tym bardziej, że zespół zrobił tu miejsce aż dla ośmiu nagrań premierowych, z których 2 są naprawdę mocne („Erase”, „Heart Beats”), a pozostałe – dyskusyjne. Skarbów takich jak „Junkie Shuffle” czy „Sham” tu nie ma; szkoda, bo taka kompilacja aż prosi się o odgrzebanie starszych piosenek, które giną pod stosami materiału. Słuchacz ma prawo do rozważań nad problemami pierwszego świata – czy to pudełeczko jest mi potrzebne? Czy ktoś kto dopiero poznaje Archive ma czas i ochotę na 42 kompozycje? Czy ktoś kto ich dobrze zna musi mieć to wydawnictwo i dogrzebywać się do nowych ścieżek i czy są one w ogóle tego warte?


Odpowiedź jak zwykle leży gdzieś po środku, albo zgoła jej nie ma. Albo jeszcze lepiej, każdy ma swoją. Ja traktuję 25 jako pretekst do świeżego spojrzenia na kompozycje, które sądziłem że znam bardzo dobrze. To okazja do umieszczenia ich w innym kontekście niż zasłuchanym na albumach. Takie numery jak „Shiver”, „System”, „Kings of Speed” czy „Noise” brzmią inaczej, gdy poprzesuwamy je wobec siebie, zmienimy im sąsiadów, wyciągniemy je ze scenopisu swoich macierzystych płyt. Na tym polega urok kompilacji – to nie tylko destylat, lecz odświeżenie materiału, przewietrzenie scenografii, nowe światło i wzajemne stosunki. Działa to także w drugą stronę – numery z epokowej You All Look The Same To Me brzmią dziwnie, gdy wyrwiemy je z korzeniami. Nie wyobrażam sobie jednak, aby taki zbiór obył się bez „Again”. TEN numer, za który Polska obdarzyła Archive miłością bezkompromisową, nie stanowi tu jednak osi akcji. Jest rzucony słuchaczowi na początek, tak aby formalności stało się zadość; w swojej 16-minutowej okazałości i tak brzmi najlepiej wtedy, gdy chcemy go posłuchać z resztą cudownego albumu, a nie z obowiązku 1 stycznia.

Gdzie zatem jeszcze leży siła 25? W długości, różnorodności i wielobarwności materiału. To pawi ogon zespołu otwarty na widok publiczny. Do tej pory podziwialiśmy go w detalach, które teraz przybrały formę mozaiki. Ciężko jest ogarnąć tak potężny zbiór jednolicie skupioną uwagą, ale dzięki niemu możemy spojrzeć na sprawy z lotu ptaka – i zdać sobie sprawę jak wybitnym zespołem jest Archive. Znamy ich, bo znamy „Again”, bo często przyjeżdżają do Polski, bo są dla nas klasykiem, chociaż ich macierzysty kraj nadal nie umieszcza ich na piedestale. Tymczasem jest to zespół fenomenalny, którego repertuar jest tak zróżnicowany, jak wokaliści, których głosami ta muzyka przemawia (Maria, Dave, Craig, Pollard, Rosco, Holly). Ich styl to wiele obliczy na raz – elektronika, rock, rytm, progresja, horyzonty, ballady, eksperymenty. Wystarczy rzucić uchem na same nowe kompozycje, aby się o tym przekonać, szczególnie te nagrane z Band of Skulls czy Stevem Masonem. 25 jest ponownym wzięciem pod lupę magii zespołu, który wydawał się nam dobrze znany; a mimo to, wciąż skrywającym w sobie nieodkryty potencjał, urok, enigmę i anonimowość.

Powiązane materiały

Lydia Lunch i Marc Hurtado uhonorują Suicide w Warszawie

25 maja w warszawskiej Hydrozagadce zaprezentuje się duet Lydia Lunch / Marc Hurtado, który zaprezentuje muzykę legendarnego nowojorskiego Suicide.

6.04.2025
Archive na dwóch wyjątkowych koncertach w Krakowie

Grupa Archive wznawia cztery płyty ze swojego back katalogu i zapowiedziała dwa wyjątkowe lutowe występy w krakowskim ICE.

7.06.2024
Martin Kohlstedt wystąpi w Warszawie

Martin Kohlstedt jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów, pianistów i producentów muzyki instrumentalnej i elektronicznej. Artysta wystąpi w warszawskim Palladium 29 kwietnia.

20.12.2023
Archive wydało niepublikowane "Vice"

Zespół Archive ogłosił wydanie "Call To Arms & Angels (Deluxe Edition)" przed gigantyczną europejską trasą koncertową zespołu, która rozpocznie się 5 października.

2.09.2023
Worms of Senses

Grupa Worms Of Senses powróciła z muzycznego niebytu znakomitą płytą „Give Up!”, którą recenzowałem na stronach naszego portalu. Po drodze jednak ukazał się także pewien materiał archiwalny. O obu tych wydawnictwach i o dość nieoczywistym podejściu opowiedzieli mi gitarzysta i wokalista Michał Maślak oraz basista Rafał Miciński.

7.06.2024
The Doors wydali "Paris Blues"

Ukazała się nigdy niepublikowana kompozycja The Doors z 1971 roku.

21.11.2022
Archive

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

16.05.2022
Archive

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

9.05.2019
Hidden By Ivy

Hidden By Ivy są rzadkim przykładem sytuacji, kiedy twórcza praca odbywa się drogą korespondencyjną i przynosi tak zdumiewające efekty. Druga płyta duetu „Beyond” ponownie przenosi do świata silnie nasyconych emocji, utkanych z pięknych dźwięków rodem z lat 80. O tym, jak przebiegał proces tworzenia tego, a także poprzedniego materiału opowiedziała naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu połowa duetu – autor tekstów i wokalista grupy Rafał Tomaszczuk.

6.04.2017
Mentor

Połączone siły wokalisty J.D Overdrive i muzyków grupy Thaw zaowocowały jednym z najciekawszych debiutów tego roku na polskiej scenie metalowej w postaci grupy Mentor. Płyta „Guts, Graves And Blasphemy” to wściekła mieszanka mocnego rocka, metalu i hardcore’a. W ostatnią sobotę zespół wystąpił wraz grupą Spirit w warszawskim klubie „Beerokracja”, a nam udało się namówić na rozmowę wokalistę Wojtka Kałużę oraz basistę Haldora Grunberga.

5.12.2016
Archive

W ramach promocji nowego albumu Archive "The False Foundation" przyjechało do Warszawy dwóch muzyków tego zespołu: Darius Keeler i Pollard Berrier. Odpowiedzieli oni na kilka naszych pytań.

18.09.2016
Craig Walker (Mineral, ex-Archive)

Były wokalista grupy Archive, Craig Walker, opowiedział nam o swoim nowym projekcie Mineral, miłości do My Bloody Valentine i kulisach powstania utworu "Again" Archive.

7.02.2013
Archive / Warszawa, Torwar / 19.11.2016

15.12.2021
Archive / Warszawa, Muzyczne Studio Polskiego Radia im.A.Osieckiej / 02.04.2019

2.04.2019
Archive / Warszawa, Hybrydy / 04.10.2016

5.10.2016
BirdPen / Warszawa, Hydrozagadka / 22.11.2015

23.11.2015
Crippled Black Phoenix - Banefyre

Crippled Black Phoenix znowu to zrobili – wydali album, który zaskakuje, pomimo swojej przewidywalności. Album który wciąga, porywa i trzyma za gardło, duszę i membranę, mimo swoich rozmiarów (prawie 100 minut) i coraz słabszej koncentracji ludzkiej uwagi. Album, który zawiera tożsamość brytyjskiego kolektywu, ich styl i brzmienie, nadal tak trudne do nazwania i uchwycenia.

17.09.2022
Archive - Call To Arms & Angels

Grupa Archive zafundowała swoim odbiorcom najdłuższą przerwę wydawniczą w swojej dotychczasowej karierze. Częściowo było to spowodowane pandemią koronawirusa, o czym w rozmowie ze mną wspomniał klawiszowiec zespołu, Darius Keeler. Efektem tego jest także fakt, że „Call To Arms & Angels” trwa ponad 100 minut.

18.05.2022
The Opposition - Hope

Klasycy brytyjskiego post-punka wydali pierwszy od 3 lat album studyjny "Hope". Jest to kolejna w ostatnich miesiącach płyta nagrana w warunkach 'covidowych', co wyraźnie słychać w kilku kompozycjach na tym znakomitym albumie.

8.02.2022
Gary Numan - Intruder

Pionier syntetycznego popu i przemysłowego rocka, Gary Numan, dostarczył nam niedawno swój 21 album studyjny.

25.07.2021
Obrasqi - Dopowiedzenia

Monika Dejk-Ćwikła, Artur Wolski, Jarosław Bielawski – trio z Pomorza już mające pewne osiągnięcia w polskich mediach. Właśnie dostaliśmy debiutancki album „Dopowiedzenia” składający się z dwunastu utworów.

1.07.2021
The Smashing Pumpkins - Cyr

Billy Corgan nagrał kolejny monumentalny album ze swoją grupą The Smashing Pumpkins. Czy tym razem nawiązał poziomem do podobnych wydawnictw z przeszłości czyli "Ava Adore" i "Mellon Collie & The Infinite Sadness"? O tym w naszej recenzji Jakuba Oślaka.

2.12.2020
...And You Will Know Us By... - X: The Godless Void And Other Stories

"Zaduma i piękno, gniew i rozczarowanie, inteligencja i tumiwisizm, wreszcie teatralność i patos - "Godless Void" ma w sobie to wszystko" - to fragment recenzji nowej płyty dawno nie słyszanej amerykańskiej grupy ...And You Will Know Us By The Trail Of The Dead.

16.02.2020
Patti Yang Group - War On Love

22 listopada ukaże się ostatni album Patti Yang zatytułowany "War On Love". Nasz recenzent Jakub Oślak gorąco poleca to wydawnictwo.

20.11.2019
Werk - Songs That Make Sense (reedycja)

Ukazała się dwupłytowa reedycja znakomitego debiutanckiego solowego albumu Maciej Werk (ex-Hedone) wydanego po raz pierwszy 7 lat temu.

17.07.2019
Polityka prywatnościWebsite by p3a

Używamy plików cookie

Ta strona używa plików cookie - zarówno własnych, jak i od zewnętrznych dostawców, w celu personalizacji treści i analizy ruchu. Więcej o plikach cookie