Recenzje

2020-03-23
The Fruitcakes - "Into The Sun"
„Into The Sun” to trzecia płyta zespołu z Trójmiasta. Ponownie za miks ich albumu odpowiadał Maciej Cieślak (także współproducent tego dzieła). W składzie Kuba Zwolan, Łukasz Tymański (tak, z tych Tymańskich), Przemysław Bartoś i Tomasz Ziętek. A na okładce płyty słońce. Więc coś w sam raz na początek wiosny. Choć akurat gdy przyszła wiosna, to pojawił się śnieg (taka pogoda przynajmniej była za oknem, gdy tworzyła się ta recenzja).
Wykonawca: The Fruitcakes
Wytwórnia: PIAS Poland
Rok wydania: 2020

The Fruitcakes zabierają nas na wyprawę muzyczną do lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Leniwe, rozmarzone, błogie utwory. Z wesołością jak „Tell You More”, ale też z nostalgią jak „Words of Love”. Z psychodeliczną powolnością w „Home”. Z dreampopowym brzmieniem. Ze stosownymi do klimatu gitarami. Gdzieś tam się przebijają smyczki, gdzie indziej saksofon. Wokale, ich harmonie brzmią bardzo beatlesowsko; niektóre utwory też. „Dalai Lama” czy „She Loves The Rain” brzmią zaś jak wyjęte z pierwszych, psychodelicznych płyt Pink Floyd. Podobne i klimatem i wariactwami.

Nawet w dłuższych kompozycjach takich jak ponad siedmiominutowe „Into The Sun” nie ma nudy, a przyjemne płynięcie. W tej akurat kompozycji słychać orientalne wpływy, a w drugiej części utworu pojawia się trochę gitarowej nerwowości. To jeden z tych utworów na tej płycie, gdzie zespół ucieka od grania w jednostajnym rytmie. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na „Aim For The Sun” – bardzo ładną balladę, bogato zaaranżowaną.


Jest to płyta głównie dla retromaniaków, ale słuchając albumu, też nasuwają się na myśl współczesne zespoły takie jak Tame Impala. I są oni wymienieni przez sam zespół na facebookowym portalu w rubryce „Inspiracje”. Lista jest długa (m.in. The Beatles, The Doors, Bob Dylan, Chuck Berry, Led Zeppelin, Arctic Monkeys, Frank Zappa, Syd Barrett).

Relaks. Psychodelia. Leniwy, rozmarzony nastrój. „Into The Sun” to bardzo przyjemna podróż. Coś w sam raz na obecny czas, na skołatane nerwy. Ze słońcem na okładce i ze słońcem w muzyce.

Autor: Marcin Knapik


End of content

No more pages to load