Pearl Jam - Gigaton

Jakub OślakPearl JamUniversal Music Poland2020
Siedem lat. Niby nic, niby chwila, szczególnie w XXI wieku, ale właśnie tyle lat fani Pearl Jam czekali na nowy album swoich ulubieńców.

Mimo iż zespół przez ten czas nie próżnował (trasy koncertowe, solowe projekty, wizyty w zakładach pracy), to z roku na rok narastał niepokój: czy Pearl Jam nie zabrnął pod twórczą ścianę? Czy oni jeszcze cokolwiek robią razem, poza wyskakiwaniem na scenę? Przesłanką do niepokoju był fakt, iż do tej pory nigdy nie czekaliśmy na album tak długo; nawet w kryzysowych dla zespołu czasach, kolejna płyta zawsze była gdzieś za rogiem, w zasięgu wzroku, a gwiazdy z Seattle stosowały niezwykłe tempo i reżim pracy. Zatem, gdy po wydaniu Lightning Bolt w 2013 i promującej go trasie, nowy materiał nie nadchodził, sympatycy zespołu zaczęli wysnuwać teorie, które miały to wyjaśnić: muzycy wypalili się, są skłóceni, znudzeni, Eddie Vedder zawłaszczył i olewa zespół… Dość powiedzieć, ogłoszenie daty premiery Gigaton przywitał globalny oddech ulgi fanów: wszystko jest w porządku, magia znowu działa, a 30-lecie działalności zespołu uświetni nie tylko (kolejna) trasa, ale też zupełnie nowy album! To będzie wspaniały rok, co może pójść nie tak…?

Chyba nikt z nas nie wyobrażał sobie, że w ciągu tych dwóch miesięcy świat zmieni się aż tak, jak widać za oknem każdego z nas. Gigaton ma w sobie przekaz społeczny: tytuł oraz okładka nawiązuje do problemu globalnego ocieplenia i kryzysu klimatycznego. Ilość lodu, jakiej z roku na rok ubywa w strefach podbiegunowych, liczona jest w gigatonach = bilionach kilogramów. To ponure słowo pojawiało się w przekazie międzyludzkim głównie w kontekście eksplozji jądrowych. Jednakże, nie o klimacie będziemy myśleć słuchając Gigatonu, lecz o kryzysie zakodowanym pod nazwą COVID-19. Zamiast triumfalnej urodzinowej trasy – odwołane koncerty, niepewność i pozamykane granice. Zamiast dyskusji o nowych piosenkach – amok społeczny i medialny. Zamiast radości z przeżywania płyty – izolacja i kwarantanna. Ale, być może, w tym szaleństwie, zamknięciu w domach i pustych ulicach, jest ukryta pewna metoda. Być może właśnie ta nieszczęśliwa okoliczność sprawi, że obdarzymy Gigaton jeszcze większą uwagą, niż w sytuacji „normalnej” – w zgiełku ulicy, w hałaśliwym aucie, w harmidrze biura, gdzieś na szybko z telefonu, w codziennej marszrucie, w nerwach i stresie.

Tu nie chodzi już tylko o oddanych fanów, którzy podchodzą do sprawy bardzo osobiście i chcą, aby ich drużyna wygrywała. Gigaton ma być dla Pearl Jam dowodem na to, że po 30 latach wciąż panuje między nimi twórcza chemia i są w stanie nagrać album, o którym się mówi; taki, który narobi szumu, zostanie zauważony i zdobędzie zupełnie nowych sympatyków. Pearl Jam nigdy nie był zespołem przesadnie nowatorskim, ale też nie zwykł grywać zachowawczo. Każdy ich album był na swój sposób zaskoczeniem, często budzącym skrajne reakcje i emocje. Po dwóch dosyć przeciętnych krążkach i tych 7 latach czekania, nad Gigatonem ciąży presja afirmacji. Ma on utwierdzić wyznawców Pearl Jam w słuszności ich wiary, a zespół w pewności siebie i symbiozie kreatywnych, bratnich dusz. Gigaton nie może być słaby, neutralny, przeciętny i nudny; szczególnie, gdy pierwszym singlem jest „Dance of the Clairvoyants”, który podziałał jak ziarno rzucone w sam środek gąszczu gołębi. Ta jedna piosenka jest rzeczą pionierską w dotychczasowym dorobku Pearl Jam – a pytanie o Gigaton tak naprawdę sprowadza się do tego, czy pozostałe 10 numerów jest czymś równie elektrycznym i świeżym?


Odpowiedź brzmi, nie jest. I bardzo dobrze. Gdyby cały Gigaton brzmiał tak jak „Dance…”, nie dalibyśmy sobie z nim rady. Ten numer, doskonale rytmiczny i taneczny, zasługuje na elegancki remiks na maxi-singlu. To deklaracja – wątpiliście w nas, oto wróciliśmy, zmierzcie się z tym. Przypomina bardziej dokonania Davida Bowie lub Talking Heads, niż cokolwiek, co pozostało z brzmienia Seattle tamtych lat. Jeżeli Gigaton nie pogrzebie ostatecznie stereotypu grunge, to nic tego nie dokona. Już dwa poprzednie albumy nie miały z grungem nic wspólnego, padając ofiarą opinii wtórnego korpo-rocka, któremu daleko do natchnienia Ten i Vs., i artyzmu No Code czy Riot Act. Gigaton robi co może, aby w kontekście płyty Pearl Jam znowu zabrzmiały takie słowa jak artyzm i natchnienie. Pod kątem wykorzystanych środków, ładunku dźwięków i zamaszystości słów, ten krążek pęka w szwach. Jest naszpikowany elektroniką i efektami, pomysłami, detalami i ozdobami. Na każdym z obecnych tu 11 utworów dzieje się coś ciekawego; coś, co kojarzy nam się z chlubną przeszłością Pearl Jam, jak i mniej obiegową opinią zespołu nieustępliwego, szukającego innowacji.

Unikalną cechą Gigatonu na tle innych albumów Pearl Jam jest nie tylko bogactwo pomysłów i szczegółów, ale także otwartość i podatność na interpretacje. O Gigatonie można powiedzieć prawie wszystko i w jakimś stopniu będzie to prawdą. Jest nowatorski, ale operuje także sprawdzonymi pomysłami. Porusza kwestie społeczne, ale zagląda też muzykom prosto do serc i dusz. Jest polem do popisu dla kompozytorów, w szczególności Jeffa Amenta i Stone’a Gossarda, ale też tradycyjnym rykowiskiem Veddera, autora słów. Jest wyraźnie podzielony na dwie połowy: energiczną, dynamiczną, porywającą, przebojową; i tą liryczną, bardziej intymną, domową, osobistą. Znajdziemy tu echa fascynacji każdego członka Pearl Jam z osobna, jak i owoc ich wspólnej burzy mózgów, zderzenia osobowości, rozumienia się bez słów po 30 latach drogi. Najbardziej cieszy fakt, iż to wszystko efektownie przenika się, miesza i uderza iloczynem składników, a nie ich sumą. Oraz to, iż w fotelu producenta, Pearl Jam posadzili nie Brendada O’Briena, lecz Josha Evansa, zaufanego technika i inżyniera dźwięku, dla którego było to największe z dotychczasowych wyzwań zawodowych.

Co nie oznacza, że Gigaton jest płytą doskonałą. Czy album jest trochę za długi? Czy dzwon w głosie Veddera już nie rozbrzmienia jak dawniej? Czy płyta może wydawać się nierówna, na siłę udziwniona? Czemu Vedder w wielu momentach „zagaduje” muzykę, zamiast pozwolić towarzyszom na odrobinę instrumentalnego szaleństwa, jak kiedyś na „Rearviewmirror” albo „Porch”? Czy solówki Mike’a McCready nie brzmią jak rozgotowany makaron, odwalone i generyczne? Co zespół miał na myśli komponując koszmarne „Buckle Up”? Dlaczego „Retrograde” jest na albumie, a nie odwrocie jakiegoś singla? Takich pytań można zadawać wiele i nie są one bez pokrycia. Ale zarzuty wobec Gigatonu można odeprzeć jego atutami: „Quick Escape” to zeppelinowskie uderzenie między oczy, „Who Ever Said” zagości obok „Breakerfall” czy „Insignificance”, a „Superblood Wolfmoon” i „Never Destination” to czysta radość rock’n’rolla. Analogicznie, niepozorne „Alright”, akustyczne „Comes Then Goes”, podniosłe „Seven O’Clock” oraz cave’owski „River Cross” to chwile zadumy i piękna, jakie Pearl Jam grywali wcześniej choćby na „Nothingman”, „Parting Ways”, „Thin Air” czy „The End”.

Kto zechce oddać pokłon tej płycie, ma ku temu wszelkie argumenty; kto będzie chciał go siarczyście skrytykować, nie będzie musiał długo szukać zaczepki. Ale obie te strony gdzieś się spotykają i mogą być zgodne, co do jednego: Gigaton jest na tyle żywotnym, odważnym materiałem, wyczekanym i poddanym krytyce milionów par uszu, że o Pearl Jam znowu się mówi. Słychać na nim to skąd przychodzą, gdzie zaszli, oraz dokąd dalej zmierzają. To idealny album urodzinowy i towarzysząca mu impreza: trochę wspomnień, trochę szaleństwa tu i teraz, trochę planów na przyszłość. Każdy z członków Pearl Jam ma tu swoje pięć minut i każdy z nich jest dopuszczony na chwilę do odtwarzacza na tej imprezie. Mamy hawajskie surfujące numery, mamy popisowy hard- i sentymentalny soft-rock, mamy wpływ klasyki, jak i zupełnie nowe impulsy, taneczne i artystyczne (Jack White, Josh Homme). Jak rzadko kiedy, Pearl Jam pokazuje na Gigaton swój potencjał kompozycyjny, osłuchanie, doświadczenie, otwartość na wpływ czasu i głosów z wewnątrz serc. I niewątpliwie przynosi dobry impuls każdemu słuchającemu w tych coraz dziwniejszych, przerażających, fascynujących czasach.

Powiązane materiały

Nowy album Pearl Jam do wysłuchania w kinach

Nowy album Pearl Jam „Dark Matter” ukaże się w piątek, 19 kwietnia. Kilka dni wcześniej, 16 i 17 kwietnia, wydawnictwa będzie można posłuchać i doświadczyć w sieciach kin Helios oraz Multikino.

10.04.2024
Druga zapowiedź nowego albumu Pearl Jam

W serwisach cyfrowych pojawił się utwór „Running” Pearl Jam. To druga zapowiedź albumu „Dark Matter”, którego premiera zaplanowana jest na 19 kwietnia.

25.03.2024
Pearl Jam zapowiedziało nowy album

Dwunasty album studyjny Pearl Jam, „Dark Matter”, ukaże się nakładem Monkeywrench Records/Republic Records 19 kwietnia 2024. Już teraz możemy posłuchać pierwszego singla, czyli tytułowego utworu.

13.02.2024
Pearl Jam - Dark Matter

"Dark Matter" to oczekiwany z niecierpliwością od 4 lat nowy dwunasty już album Pearl Jam. Czy płyta nawiązuje do najlepszych dokonań zespołu z Seattle? O tym w naszej recenzji autorstwa Jakuba Oślaka.

19.04.2024
Mike McCready - Sadie

Gitarzysta grupy Pearl Jam nagrał soundtrack do filmu "Sadie".

28.12.2018
B. Koziczyński - Pearl Jam. Kontra

„Pearl Jam. Kontra” ukazuje losy ostatniego z wielkich zespołów ery grunge, który do dziś z powodzeniem funkcjonuje.

7.07.2018
Pearl Jam - Lightning Bolt

Jubileuszowy, dziesiąty album Pearl Jam to jedna z najlepszych płyt w dorobku Eddiego Veddera i spółki.

14.10.2013
Relacja: Pearl Jam w Krakowie

Grupa Pearl Jam wystąpiła 14 lipca w krakowskiej Tauron Arenie. Na miejscu stawił się nasz wysłannik Jakub Oślak, który opisał dla nas swoje wrażenia z tego koncertu.

18.07.2022
Supergrupa Eddiego Veddera

Eddie Vedder szykuje się do wydania solowej płyty „Earthling”, którą promować będzie na żywo ze swoją grupą, a w zasadzie supergrupą.

7.12.2021
Eddie Vedder ogłosił datę premiery nowej solowej płyty

Eddie Vedder ogłosił szczegóły premiery wyczekiwanego albumu solowego. „Earthling”, który ukaże się 11 lutego nakładem Seattle Surf/Republic Records. Drugim singlem, po „Long Way”, promującym to wydawnictwo jest utwór „The Haves”, którego już można posłuchać we wszystkich serwisach i obejrzeć lyric video.

20.11.2021
Pearl Jam udostępnia blisko 200 koncertów

Pearl Jam po raz kolejny z historycznym wyczynem – legendarna grupa udostępniła w serwisach cyfrowych 186 koncertów, co daje 5404 nowych utworów do odsłuchania.

10.05.2021
Jeszcze jedna zapowiedź nowej płyty Pearl Jam

Dwa dni przed premierą albumu „Gigaton”, zespół Pearl Jam udostępnił kolejny utwór z płyty – „Quick Escape”.

25.03.2020
Multimedialny odsłuch nowej płyty Pearl Jam w Dolby ATMOS

Zapraszamy na wyjątkowe doświadczenie muzyczne, podczas którego zaprezentowany zostanie najnowszy album Pearl Jam „Gigaton”. To wydarzenie odbędzie się tylko jednego dnia w wybranych kinach na całym świecie – w Polsce w sieci Multikino.

10.03.2020
Nowy singel Pearl Jam już dostępny

W serwisach cyfrowych pojawił się nowy utwór Pearl Jam zapowiadający płytę „Gigaton”. Fragment „Superblood Wolfmoon” można było usłyszeć już kilka dni przed premierą, ale warunek był jeden: należało skierować swój smartfon w stronę Księżyca.

18.02.2020
Pearl Jam z oficjalnym klipem do nowego singla

Zespół Pearl Jam zaprezentował oficjalny teledysk do singla „Dance of the Clairvoyants” zapowiadającego nowy album „Gigaton”.

11.02.2020
Nowy singel Pearl Jam

Pearl Jam udostępnia nowy singiel „Dance of the Clairvoyants”.

22.01.2020
Poznaliśmy tracklistę nowej płyty Pearl Jam

Muzycy Pearl Jam ujawnili oficjalną tracklistę „Gigaton” – album trafi do sklepów i serwisów cyfrowych 27 marca.

21.01.2020
Pearl Jam wyda jedenasty album

Nowa płyta grupy Pearl Jam będzie zatytułowana "Gigaton" i ukaże się 27 marca. Poznaliśmy także okładkę płyty.

14.01.2020
Pearl Jam wróci do Krakowa

13 lipca w krakowskiej Tauron Arenie odbędzie się kolejny polski koncert grupy Pearl Jam.

2.12.2019
Relacja: Pearl Jam w Krakowie

Nasz wysłannik Jakub Oślak przemierzył Europę wraz z grupą Pearl Jam. Oto jego relacja z koncertu w krakowskiej Tauron Arenie, który odbył się 3 lipca.

16.07.2018
Polityka prywatnościWebsite by p3a

Używamy plików cookie

Ta strona używa plików cookie - zarówno własnych, jak i od zewnętrznych dostawców, w celu personalizacji treści i analizy ruchu. Więcej o plikach cookie