Wywiady

Magda Powalisz (George Dorn Screams)

2014-02-28

Ukazał się nowy mini-album bydgoskiej grupy George Dorn Screams zatytułowany "Ostatni Dzień". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Magda Powalisz.

Rozmowa z: Magda Powalisz

- Na „Ostatnim Dniu” znalazło się zaledwie sześć utworów trwających niewiele ponad 20 minut. Dlaczego tak mało?

- Mieliśmy więcej utworów, ale część z nich nie była dopracowana, a nam zależało na tym, aby jak najszybciej wejść do studia nagraniowego i sprawdzić się w nowym składzie z perkusistą Marcinem Karnowskim. Mieliśmy sześć kompozycji i początkowo zastanawialiśmy się nad tym, aby wybrać cztery utwory i zrobić z tego standardową epkę. Jednak każda z tych sześciu piosenek bardzo się nam podobała i nie chcieliśmy ani jednego z tych utworów odrzucić. Dlatego jest tam sześć kompozycji.

- A co z tymi utworami, które nie trafiły na „Ostatni Dzień”? Planujecie je opublikować?

- Zastanawialiśmy się nad tym. Przynajmniej do jednego z tych utworów będziemy chcieli wrócić. Z innej piosenki ściągnęliśmy pewien motyw, na bazie którego zrobiliśmy inny numer. Także zobaczymy. Na razie chcemy skupić się nad promocją „Ostatniego Dnia”.

- Wspomniałaś o Marcinie Karnowskim. Jaki był jego wkład w powstawanie tej płyty i co nowego wniósł do George Dorn Screams?

- Wkład miał duży, dokładnie 1/4 wkładu (śmiech). Jak to bowiem jest w naszej tradycji, wszystkie utwory zostały skomponowane podczas wspólnych „jamów” na próbach. Tak więc jego wkład był taki sam jak pozostałych muzyków. Natomiast wniósł do zespołu dużo radości (śmiech). Naprawdę, bardzo fajnie się dogadujemy. Co ważne: Marcin ma tak fajne podejście do muzyki, że po raz pierwszy od bardzo dawna odczuwamy szczeniacką radość ze wspólnego grania. Na samym początku naszej współpracy zastanawialiśmy się, czy nie będziemy brzmieli jak 3moonboys. Marcin jest na tyle silną osobowością, że gdzieś tam przemycał elementy brzmienia swojej macierzystej grupy. Ale po jakimś czasie dotarliśmy się. Marcin zrobił krok w naszą stronę, my w kierunku Marcina i z tego połączenia wyszedł „Ostatni Dzień”.

- Jest to pierwsza płyta George Dorn Screams, na której śpiewasz po polsku. Dlaczego się na to zdecydowałaś?

- Myślałam o tym od dawna, ale zawsze dochodziłam do wniosku, że nie będę mogła pisać tekstów po polsku. Nie podejmowałam może zbyt wielu prób w tym kierunku, ale czułam, że nie jestem w stanie tego przeskoczyć. Któregoś razu rozmawiałam z pisarką Emilią Walczak, z którą znamy się parę lat. Poruszałyśmy między innymi temat tekstów i ona zaproponowała, że może napisać słowa do nowych piosenek Dżordżów. Na początku podeszłam do tego pomysłu sceptycznie, bo trudno mi było wyobrazić sobie śpiewanie czyichś słów. Ale gdy dostałam od niej pierwsze próbki tekstów, okazało się, że trafiła w samo sedno i są to rzeczy, które gdzieś tam czuję. Zrobiło to na mnie bardzo duże wrażenie. I od tej chwili wszystkie moje wątpliwości dotyczące śpiewania po polsku się rozwiały.

- Tytuły piosenek na „Ostatnim Dniu” są jednocześnie tytułami znanych polskich filmów. Przypadek?

- Nie. To był pomysł Emilii. Tytuły piosenek powstały na końcu. Pierwotnie płyta miała się nazywać „Ostatni Dzień Lata”, jak pamiętny film Tadeusza Konwickiego. Doszliśmy jednak do wniosku, że taki tytuł jest dość wyeksploatowany, i postanowiliśmy nieco go skrócić, dać słuchaczowi większe pole do interpretacji. Natomiast Emilia chciała zawrzeć w tytułach piosenek swoją miłość do starego polskiego kina. Teksty nie odnoszą się wprost do tych filmów, raczej gdzieś tam delikatnie do nich nawiązują.

- Wróćmy na chwilę do historii. W mojej, i nie tylko mojej, opinii Wasz pierwszy album „Snow Lovers Are Dancing” to jedna z najlepszych polskich płyt rockowych pierwszego dziesięciolecia XXI wieku. Czy nagrywając tę płytę mieliście poczucie, że powstaje coś niezwykłego?

- Oj, płyta ukazała się wiele lat temu… Byliśmy totalnymi debiutantami i z niedowierzaniem podchodziliśmy do tego, że ktoś chce nas puścić w radio. Ja do tego albumu mam nieco inny stosunek niż ten, o którym przed chwilą powiedziałeś (śmiech). Dla mnie nie jest to płyta wybitna czy wyjątkowa. Ale być może jest tak dlatego, że nowszy materiał zawsze wydaje się bliższy. I z biegiem czasu patrzysz coraz bardziej krytycznie na to, co było na początku.

 - Zaśpiewałaś w piosence „Kim” z nowej płyty Variété. Jak doszło do Twej współpracy z Grzegorzem Kaźmierczakiem?

-  Z Grzegorzem znamy się od lat, głównie z klubu Mózg, z którym jest on silnie związany. Jeszcze zanim wydaliśmy „Snow Lovers Are Dancing”, nasza piosenka „Woman With A Bow” trafiła na składankę „Piosenki Bydgoskie”. Wszystkie utwory z tej płyty realizował Grzegorz Kaźmierczak. I tak się poznaliśmy. Propozycja dośpiewania kilku partii wokalnych na nowej płycie Variété wyszła od niego. Miał przeczucie, że nasze głosy mogą razem fajnie zabrzmieć i chciał sprawdzić, czy to zadziała. I zadziałało. Zaśpiewałam w „Kim” drugi głos, właściwie tę samą linię, którą śpiewa Grzegorz. Taki mały chórek.

Foto: FB zespołu.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load