Wywiady

Craig Saunders (Mighty Oaks)

2014-04-25

Kilkanaście dni temu do polskich sklepów trafiła debiutancka płyta międzynarodowej, stacjonującej w Berlinie grupy Mighty Oaks. 28 kwietnia zespół wystąpi w Warszawie. Z tej okazji na kilka naszych pytań odpowiedział Craig Saunders.

Rozmowa z: Craig Saunders

- Mighty Oaks tworzy trzech muzyków z różnych krajów. Ty jesteś Brytyjczykiem, Ian jest Amerykaninem, a Claudio – Włochem. W dodatku działacie w Berlinie. Jak doszło do Waszego spotkania i powstania zespołu?

- Iana poznałem na koncercie w Hamburgu, gdzie wtedy mieszkałem. Okazało się, że mamy podobny gust muzyczny, a dla mnie dodatkową korzyścią było to, że spotkałem kolejną osobę mówiącą po angielsku. Wtedy w ogóle nie mówiłem po niemiecku. Więc nasza znajomość się rozwijała, zaczęliśmy grać razem i kilka miesięcy później wystąpiliśmy na lokalnym festiwalu songwriterskim. Grały tam zarówno zespoły lokalne, jak i zagraniczne. Muzykiem jednego z nich był Claudio. Zaprzyjaźniliśmy się, zaczęliśmy wymieniać się nagraniami, aż w końcu postanowiliśmy założyć zespół. Przeprowadziliśmy się do Berlina i tak powstało Mighty Oaks.

- Mieszkacie w Berlinie. W moim odczuciu jest to miasto, które choć jest mekką dla artystów i tętni życiem, to nie nastraja optymistycznie. Z kolei Wasza twórczość jest pełna energii i ma pozytywny przekaz. W jaki sposób atmosfera tego miasta wpływała i wpływa na Mighty Oaks?

- Rzeczywiście, Berlin bywa bardzo szary i depresyjny. Atmosfera tego miasta wpływ na teksty Iana.  On pochodzi z północno-zachodniego wybrzeża USA. Byliśmy tam w ubiegłym roku, gdy kręciliśmy klip do utworu „Brother”. To piękna okolica: wspaniałe lasy, przestrzeń Pacyfiku, cudowne palety kolorów. Myślę, że w nostalgicznych tekstach Iana czuć tęsknotę za tamtym terenami. No bo wyobraź sobie, że mieszkasz w Berlinie, ale w twej duszy tkwią wspomnienia pięknych okolic, w których się wychowałeś. Od strony muzycznej natomiast Berlin nie ma na nas wpływu.

- Jak tworzycie muzykę?

- W bardzo nieskomplikowany sposób. Siadamy we trzech w pokoju i zaczynamy „dżemować”. W ten sposób rozwijamy pomysły, które przynosimy na próby, choć głównym kompozytorem i pomysłodawcą jest Ian. Gramy, gramy, aż powstaje gotowy utwór. Także nie ma dla nas większego znaczenia to, co się dzieje na ulicy, czy też w jakim jesteśmy mieście. Jesteśmy zamknięci w pomieszczeniu i tam powstają nasze piosenki. Gdy już mamy skomponowaną muzykę, idziemy do studia nagraniowego, gdzie zaczynamy przygotowywać aranżacje i wspólnie ustalamy brzmienia instrumentów w danych piosenkach.

- „Howl” to płyta bardzo filmowa w klimacie. Nie myśleliście o zrealizowaniu filmu na bazie piosenek z tego albumu?

- Nie myśleliśmy o tym i bardzo mi się ten pomysł podoba! Tu muszę powiedzieć, że Ian i Claudio mają doświadczenie z muzyką filmową. Mają na koncie soundtrack do pewnego, niemieckiego filmu niezależnego. Kompozycje z tej ścieżki dźwiękowej są bardziej przestrzenne niż na „Howl”. Gdy słuchasz tych utworów, w twej głowie powstają obrazy. Powtórzę więc: fantastycznie byłoby, gdybyśmy mogli ponownie połączyć muzykę i film. Kto wie, może wkrótce tak zrobimy?

- Wasza pierwsza ep-ka wydana w 2011 roku miała aż 380 tysięcy odsłuchań na Soundcloud. Co według Ciebie jest takiego wyjątkowego w Waszej muzyce, co przyciąga tak wielu słuchaczy?

 - Trudno mi powiedzieć. Sami jesteśmy zaskoczeni ilością fanów, którzy słuchają naszej muzyki i chodzą na koncerty Mighty Oaks. Cały czas pojawiamy się w nowych miejscach i wciąż na naszych występach pojawiają się tłumy ludzi (śmiech). Wiesz, myślę, że nasza muzyka jest po prostu szczera. Wyrażamy dzięki niej nasze emocje, z którymi ludzie się identyfikują. Opowiadamy o sprawach, których oni także doświadczają w swoich życiach.

- Płyta jest zatytułowana „Howl” podobnie jak kompozycja, która ją zamyka. Czy ten utwór ma dla Was jakieś specjalne znaczenie?

- Do końca nie wiem, dlaczego płytę zatytułowaliśmy „Howl”. Pewnie dlatego, że bardzo nam się podobało to słowo. Natomiast rzeczywiście, bardzo lubimy ten utwór, gdyż ma inne brzmienie niż pozostałe kompozycje na tym albumie. Utwór „Howl” został skomponowany i nagrany w ciągu jednego dnia. To jedna z tych piosenek, która jest zapisem chwili. Poza tym tekst pierwszej piosenki na płycie czyli „Brother” rozpoczyna się od słów „We howl”. Album zamyka kompozycja „Howl”, więc można potraktować te dwie piosenki jako swego rodzaju klamrę spinającą to wydawnictwo.

- Jesteście w trakcie europejskiej trasy promującej „Howl”. Czy planujecie grać także zupełnie nowe kompozycje?

- Tak, mamy już trochę pomysłów na nowe piosenki i chcemy sprawdzić część z nich podczas tych koncertów. Zagramy więc cały materiał z „Howl” i zaprezentujemy też coś zupełnie nowego. Bardzo się cieszymy na występ w Warszawie, bo lubimy odkrywać nowe miejsca, a słyszeliśmy dużo dobrego o polskiej publiczności.

- W takim razie do zobaczenia 28 kwietnia w Warszawie i dziękuję za wywiad

- Ja także dziękuję. Do zobaczenia.

Mighty Oaks, Warszawa, Skwer, 28.04.2014

Start o godzinie 20.00. Ceny biletów: 35 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu. Miejsca sprzedaży: www.go-ahead.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz sklepy sieci Empik, Media Markt i Saturn


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load