Wywiady

Kamil Wicik / Leszek Gnoiński

2015-05-06

Historia płockiej grupy Farben Lehre jest dość zawiła. Właśnie ukazała się książka „Farben Lehre. Bez pokory” opisująca losy zespołu. Z tej okazji miałem okazję porozmawiać z autorem i współautorem tego dzieła – Kamilem Wicikiem i Leszkiem Gnoińskim.

Rozmowa z: Kamil Wicik / Leszek Gnoiński

MM: Muszę przyznać, że jestem zaskoczony, bo nie zdawałem sobie sprawy, że artystyczna droga Farben Lehre jest tak złożona. Zastanawiam się, czy Wojtek rzeczywiście tak dokładnie pamięta te wszystkie wydarzenia, czy musiałeś je z niego podczas tych 7 lat pracy nad książką szczególnie wyciągać?

KW: Wojtek ma doskonałą pamięć i potrafi te wszystkie wydarzenia pięknie poukładać. Jeszcze lepszą pamięć ma Mikołaj, czyli perkusista zespołu. Nie było większego problemu z zebraniem i spisaniem tej historii. Od początku naszym założeniem podczas spotkań na wywiady było właśnie opowiedzenie dokładnie wszystkiego, a następnie spisanie tych historii. Na pewno też sporo rzeczy się nie znalazło w książce. Farben Lehre to kapela, która ma bardzo ciekawą historię i która konsekwentnie zawsze robiła to, co uważała za słuszne. Gdy spojrzy się na ich działalność zarówno w latach 80. jak i 90. to jednak był to zespół, który cały czas funkcjonował. Z kolei w XXI w. stali się kapelą bardzo rozpoznawalną wśród młodych ludzi.

MM: Przez całą książkę przewija się motyw niesamowitej wytrwałości Wojtka. A z drugiej strony nie sądziłem, że ten pogodny i pełen energii człowiek może tak silną ręką trzymać ten zespół. To też jest dosyć zaskakujące.

KW: Wojtek po prostu jest takim człowiekiem. Kiedy pojawił się pomysł pracy nad tą książką, znaliśmy się mniej więcej od roku. Poznaliśmy się w Jarocinie, a potem jeszcze wielokrotnie rozmawialiśmy przez telefon. Od początku Wojtek wydał mi się człowiekiem niezłomnym, który konsekwentnie dąży do celu i nie zraża się przeciwnościami losu.

MM: To, co również się przewija przez całą książkę, to wręcz nieustanny pech prześladujący zespół. Jak nie zmiana składu, to problemy z wydawcą. Jak nie sala prób, to problemy na koncertach. Myślę, że musiało to Wojtka trochę zmęczyć i dopiero w XXI wieku sytuacja się poprawiła.

LG: Młodość Farben Lehre trwała trochę za długo (śmiech). Konsekwencja i ten niesamowity upór, o którym już wspominaliśmy są w tym kluczowe, ale ważna jest także wizja grupy. Z zespołu, który gra 10 koncertów nagle wskoczył na 100 biletowanych koncertów. To nie zdarza się często. Farben Lehre stworzyli markę za sprawą „Punky Reggae Live”. Pamiętam, jak byłem na pierwszej edycji w „Proximie” wówczas jeszcze pod nazwą „Punky Reggae Party”. Wtedy było kilkaset osób. Gdy przyszedłem rok później, sala była już pełna. I wtedy zdałem sobie sprawę, że coś się zmieniło. Co więcej – zespół osiągnął to mimo niechęci mediów.

KW: Może zabrzmi to pompatycznie, ale myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy młody zespół. To swoisty podręcznik, a zarazem historia wzlotów i upadków. Tych ostatnich było sporo, natomiast zespół za każdym razem się podnosił. Ta niechęć mediów, o której wspomniał Leszek paradoksalnie pomogła zespołowi, ponieważ zdali sobie sprawę, że mogą liczyć wyłącznie na siebie. Zasada „Do It Yourself” w przypadku Farben Lehre ma kluczowe znaczenie. Poza tym myślę, że Wojtek jest także niedocenianą osobą, jako człowiek znający branżę muzyczną i pomagający innym zespołom. A tym przecież także zajmuje się od dawna i ma na ten temat także sporo do powiedzenia.

MM: To, co mnie zdziwiło, to liczne powtórzenia poszczególnych faktów na kolejnych stronach np. fakt, że Wojtek prowadził wypożyczalnie kaset VHS, albo, że zespół zwyciężył w plebiscycie „Tygodnika Siedleckiego”. To dość nietypowe w biografiach.

KW: To kwestia przypomnienia pewnych faktów.

LG: To trochę jak w filmie dokumentalnym, gdy ktoś się wypowiada i jest podpisany. Zasada jest taka, że „podpisuję” się taką osobę, co kilka minut. I tak samo jest w przypadku książki. Jeżeli jakiś fakt jest istotny, godny przypomnienia, to przytacza się go ponownie. Staraliśmy się jednak, by tych powtórzeń nie było zbyt wiele.

MM: Według tego, co jest napisane w książce - Wojtek bardzo naturalnie został wokalistą. Nie ma w niej poruszonej kwestii, czy ma predyspozycje, by śpiewać. To było aż tak oczywiste?

KW: Wojtek zaczął śpiewać, ponieważ czuł taką potrzebę. Mimo iż obsługiwał bas, to uznał że najlepszą funkcją w zespole będzie dla niego wokal. Dużo o tym rozmawialiśmy i wynikało to także z tego, że w podstawówce pani od śpiewu zwróciła uwagę na jego predyspozycje głosowe, sugerując, że mógłby je w przyszłości wykorzystać. Zresztą w swoich pierwszych szkolnych kapelach Wojtek od razu był wokalistą. Dziś widać, że jest doskonałym frontmanem i to jest jego żywioł.

LG: Kiedy ludzie zakładają zespół, takie rzeczy przychodzą naturalne - że ktoś staje za mikrofonem, a ktoś inny bierze się za instrument. Nie ma w tym jakieś szczególnej ideologii.

MM: Leszku, dla Ciebie to nie pierwsza biografia. Pamiętamy „Raport O Acid Drinkers”, biografię Myslovitz, czy nawet wywiad rzekę z Markiem Piekarczykiem. Tutaj jesteś tylko, a może aż redaktorem. Było lepiej, łatwiej, niż przy samodzielnym pisaniu?

LG: Najgorzej się jednak zmienia czyjeś rzeczy. Dużo łatwiej jest napisać coś swojego. W tym wypadku poprawianie było dosyć żmudne i musieliśmy wyrobić sobie z Kamilem sposób pracy pod tym względem. To jest jego książka, ponieważ to on zebrał materiały i pisał, a ja nad tym usiadłem i musiałem to przeredagować, skrócić i doprowadzić do formy obecnej. Nie ma w niej moich wywiadów, czy moich materiałów na temat zespołu. Jeżeli czegoś brakowało, to uzupełnialiśmy. Również Wojtek sporo się napracował nad tą książką. Dla przykładu: jednym z ostatnich dopisków do książki było dodanie opinii Wojtka na temat narkotyków, a to bardzo ważna kwestia, ponieważ dla wielu młodych ludzi on jest pewnego rodzaju mentorem. Poza tym pierwotnie książka nosiła tytuł „Farben Lehre i Wojciech Wojda”, ale uznałem, że jest on za długi, dlatego Wojtek został wymieniony jako współautor. On także autoryzował i redagował ten tekst.

KW: Mogę się przyznać, bo nigdy wcześniej tego Leszkowi nie mówiłem, że był taki etap pracy przed jego dołączeniem, kiedy wiedziałem, że ewidentnie nie radzę sobie z pracą nad ta książką i wtedy Wojtek rzucił hasło, że fajnie by było, gdybyś do nas dołączył (śmiech). A ja o tym marzyłem, bo znałem Leszka prace. „Kult Kazika” to książka, w której się zaczytywałem. Natomiast praca z Leszkiem trwała 2 lata.

LG: Ja też muszę się do czegoś przyznać (śmiech). W lipcu 2 lata temu poznałem Kamila w Gdańsku i wówczas przyniósł mi wydrukowany cały pierwszy rozdział książki.  Szczerze mówiąc, gdy zacząłem go czytać, to się załamałem (śmiech). Pierwszy rozdział miał 400 tysięcy znaków, więc skróciłem go do 160 tysięcy znaków. Na bieżąco wszystko poprawialiśmy.

KW: Wszelkie poprawki, wymiany maili, rozmowy... Kosztowało nas to obu sporo stresu, natomiast bardzo się cieszę, że Leszek się zgodził i udało nam się stworzyć tę książkę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load