Wywiady

Mick Harvey

2015-08-14

Mick Harvey, znany ze współpracy z Nickiem Cavem pod szyldami The Birthday Party i oczywiście Nick Cave And The Bad Seeds, był jedną z gwiazd tegorocznego Off-Festivalu. Zaprezentował wówczas repertuar Serge’a Gainsbourga, który nagrał na płytach „Intoxicated Man” (1995) i „Pink Elephants” (1997). Przed koncertem skorzystałem z możliwości krótkiej rozmowy z artystą.

Rozmowa z: Mick Harvey

MM: 20 lat temu nagrałeś pierwszą płytę z piosenkami Serge’a Gainsbourga, zatytułowaną „Intoxicated Man”. Jak z perspektywy tego czasu postrzegasz jego twórczość?

MH: Nie grałem tych utworów od 18 lat... A jeśli chodzi o piosenki Serge’a to postrzegam je dokładnie tak samo, jak te 20 lat temu, kiedy po raz pierwszy je nagrywałem. Wciąż oddziałują na mnie w ten sam sposób, jak wtedy. To nie zmieniło się szczególnie. Jeśli podoba Ci się jakaś piosenka, to prawdopodobnie będzie Ci się podobała także za 20 lat.

MM: A czy przygotowując się przed laty do nagrania zarówno „Intoxicated Man”, jak i „Pink Elephants” zapoznałeś się z całą twórczością Serge’a Gainsbourga? 

MH: Zapoznałem się z tak dużą ilością piosenek Gainsbourga, jak tylko było to możliwe. Niektórych słuchałem tylko przez 30 sekund i przechodziłem dalej, ponieważ nie znajdowałem w nich nic, co by mnie interesowało. Wśród jego piosenek jest wiele takich, które zwyczajnie nie są dobre, a jego płyty są nimi wręcz wypełnione! Teksty Gainsbourga są rzeczywiście znakomite, natomiast muzyka w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. To oczywiście ograniczyło pole doboru piosenek, które zdecydowałem się nagrać na moich płytach.

MM: Nie widziałem dotąd Twojego koncertu, na którym grasz te piosenki na żywo. Czy zmieniłeś w nich coś pod kątem muzycznym w stosunku do wersji, jakie znalazły się na płytach?

MH: Niespecjalnie. Są oparte o to samo instrumentarium, którego użyłem na płycie. Zwykle, gdy gra się jakiś repertuar na żywo, to coś się zmienia, dodaje, modyfikuje. W tym wypadku jest inny wokal kobiecy i tylko cztery skrzypaczki (już ze sceny muzyk dodał, że panie pochodzą z Gdańska – przyp. MM), co zresztą brzmi całkiem nieźle. Poza tym gram ten repertuar z innymi muzykami, niż Ci, z którymi nagrałem płyty. Grają natomiast tak samo, jak na tych albumach.

MM: Myślałeś o tym, by wziąć na warsztat także nagrania innych artystów? 

MH: Nie. Wzięcie na warsztat repertuaru Serge’a Gainsbourga było o tyle wyjątkowe, że sam znałem tylko część tych piosenek, natomiast zagłębiając się w ten materiał, zdałem sobie sprawę, że na przykład w Anglii jego twórczość jest niemalże kompletnie nieznana. To ciekawe, bo napisał setki piosenek i jego spuścizna jest skarbem narodowym we Francji. Natomiast poza granicami swojej ojczyzny ludzie – owszem - słyszeli o nim, ale prawie wcale nie znają jego twórczości. Dlatego postanowiłem się za nie zabrać. Chciałem zaprezentować je publiczności angielskiej. Innym powodem był oczywiście także fakt, że mnie samego piosenki Serge’a fascynowały i nadal fascynują.

MM: Kilka miesięcy temu nabyłem i przeczytałem biografię Gainsbourga. Zdumiała mnie jego zdolność do zmieniania się, a jednocześnie do swoistego kreowania kolejnych kierunków w muzyce i w pisaniu.

MH: To interesujące. Nie wiedziałem o tym. Rozpoczął karierę autora piosenek jeszcze w latach 50. Jego artystyczna droga wiodła niemalże przez wszystkie mody i style, jakie od tego czasu się pojawiły, panowały i nadal panują. Jego twórczość przetrwała, ponieważ był świetnym autorem i teraz kolejne pokolenia go odkrywają.

MM: A czy jest taka twórczość, bądź taki artysta, który obecnie jest dla Ciebie inspiracją i którego twórczość jest dla Ciebie wyzwaniem?

MH: Oczywiście. Muzyka zawsze jest wyzwaniem. I to się nigdy nie zmieni

MM: Pracujesz teraz nad nową muzyką?

MH: Tak, zamierzam się za nią zabrać, jak tylko wrócę do Australii za kilka dni. Mam przed sobą wielki projekt kompozytorski, któremu teraz się poświęcę. Nie będzie to ani album, ani inny zbiór piosenek. To coś większego. Nie mogę nic więcej zdradzić na razie. A jak się z tym uporam, to zdecyduję, co dalej. Może będę chciał sobie po prostu posiedzieć na plaży i zrobić grilla? Tak dla odmiany. To byłoby całkiem przyjemne. Przez wiele lat zbyt intensywnie pracowałem, a za mało odpoczywałem. Nie zdecydowałem jeszcze, co będę robił dalej. Czas pokaże.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load