Wywiady

Mick Harvey

2015-08-14

Mick Harvey, znany ze współpracy z Nickiem Cavem pod szyldami The Birthday Party i oczywiście Nick Cave And The Bad Seeds, był jedną z gwiazd tegorocznego Off-Festivalu. Zaprezentował wówczas repertuar Serge’a Gainsbourga, który nagrał na płytach „Intoxicated Man” (1995) i „Pink Elephants” (1997). Przed koncertem skorzystałem z możliwości krótkiej rozmowy z artystą.

Rozmowa z: Mick Harvey

MM: 20 lat temu nagrałeś pierwszą płytę z piosenkami Serge’a Gainsbourga, zatytułowaną „Intoxicated Man”. Jak z perspektywy tego czasu postrzegasz jego twórczość?

MH: Nie grałem tych utworów od 18 lat... A jeśli chodzi o piosenki Serge’a to postrzegam je dokładnie tak samo, jak te 20 lat temu, kiedy po raz pierwszy je nagrywałem. Wciąż oddziałują na mnie w ten sam sposób, jak wtedy. To nie zmieniło się szczególnie. Jeśli podoba Ci się jakaś piosenka, to prawdopodobnie będzie Ci się podobała także za 20 lat.

MM: A czy przygotowując się przed laty do nagrania zarówno „Intoxicated Man”, jak i „Pink Elephants” zapoznałeś się z całą twórczością Serge’a Gainsbourga? 

MH: Zapoznałem się z tak dużą ilością piosenek Gainsbourga, jak tylko było to możliwe. Niektórych słuchałem tylko przez 30 sekund i przechodziłem dalej, ponieważ nie znajdowałem w nich nic, co by mnie interesowało. Wśród jego piosenek jest wiele takich, które zwyczajnie nie są dobre, a jego płyty są nimi wręcz wypełnione! Teksty Gainsbourga są rzeczywiście znakomite, natomiast muzyka w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. To oczywiście ograniczyło pole doboru piosenek, które zdecydowałem się nagrać na moich płytach.

MM: Nie widziałem dotąd Twojego koncertu, na którym grasz te piosenki na żywo. Czy zmieniłeś w nich coś pod kątem muzycznym w stosunku do wersji, jakie znalazły się na płytach?

MH: Niespecjalnie. Są oparte o to samo instrumentarium, którego użyłem na płycie. Zwykle, gdy gra się jakiś repertuar na żywo, to coś się zmienia, dodaje, modyfikuje. W tym wypadku jest inny wokal kobiecy i tylko cztery skrzypaczki (już ze sceny muzyk dodał, że panie pochodzą z Gdańska – przyp. MM), co zresztą brzmi całkiem nieźle. Poza tym gram ten repertuar z innymi muzykami, niż Ci, z którymi nagrałem płyty. Grają natomiast tak samo, jak na tych albumach.

MM: Myślałeś o tym, by wziąć na warsztat także nagrania innych artystów? 

MH: Nie. Wzięcie na warsztat repertuaru Serge’a Gainsbourga było o tyle wyjątkowe, że sam znałem tylko część tych piosenek, natomiast zagłębiając się w ten materiał, zdałem sobie sprawę, że na przykład w Anglii jego twórczość jest niemalże kompletnie nieznana. To ciekawe, bo napisał setki piosenek i jego spuścizna jest skarbem narodowym we Francji. Natomiast poza granicami swojej ojczyzny ludzie – owszem - słyszeli o nim, ale prawie wcale nie znają jego twórczości. Dlatego postanowiłem się za nie zabrać. Chciałem zaprezentować je publiczności angielskiej. Innym powodem był oczywiście także fakt, że mnie samego piosenki Serge’a fascynowały i nadal fascynują.

MM: Kilka miesięcy temu nabyłem i przeczytałem biografię Gainsbourga. Zdumiała mnie jego zdolność do zmieniania się, a jednocześnie do swoistego kreowania kolejnych kierunków w muzyce i w pisaniu.

MH: To interesujące. Nie wiedziałem o tym. Rozpoczął karierę autora piosenek jeszcze w latach 50. Jego artystyczna droga wiodła niemalże przez wszystkie mody i style, jakie od tego czasu się pojawiły, panowały i nadal panują. Jego twórczość przetrwała, ponieważ był świetnym autorem i teraz kolejne pokolenia go odkrywają.

MM: A czy jest taka twórczość, bądź taki artysta, który obecnie jest dla Ciebie inspiracją i którego twórczość jest dla Ciebie wyzwaniem?

MH: Oczywiście. Muzyka zawsze jest wyzwaniem. I to się nigdy nie zmieni

MM: Pracujesz teraz nad nową muzyką?

MH: Tak, zamierzam się za nią zabrać, jak tylko wrócę do Australii za kilka dni. Mam przed sobą wielki projekt kompozytorski, któremu teraz się poświęcę. Nie będzie to ani album, ani inny zbiór piosenek. To coś większego. Nie mogę nic więcej zdradzić na razie. A jak się z tym uporam, to zdecyduję, co dalej. Może będę chciał sobie po prostu posiedzieć na plaży i zrobić grilla? Tak dla odmiany. To byłoby całkiem przyjemne. Przez wiele lat zbyt intensywnie pracowałem, a za mało odpoczywałem. Nie zdecydowałem jeszcze, co będę robił dalej. Czas pokaże.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load