Wywiady

Władysław Komendarek

2015-09-02

Władysław Komendarek jest artystą nieszablonowym i wymagającym. Kieruje się intuicją i pasją. Na tegorocznym OFF-Festivalu porwał publiczność na Scenie „Trójki”. Niedługo po koncercie miał z nim okazję chwilę porozmawiać nasz wysłannik Maciej Majewski.

Rozmowa z: Władysław Komendarek

MM: Panie Władysławie, czym jest dzisiaj muzyka? Szumem? Przekazem? Emocją? 

WK: Powiem Ci, jak ja to rozumiem. Jak to Kazik śpiewa – mamy swoje lepsze i gorsze dni. Gdy odpalam jakieś dźwięki, to od razu zmienia mi się podejście do dnia. Staję się bardziej poszukujący. Rodzi się jakaś głębia dotycząca życia, istnienia. Uważam, że muzyka wpływa na to, że np. jest mniej bandytyzmu. Tylko ludzie muszą być wrażliwi, a nie wszyscy niestety tacy są. Tak ja to odczuwam na swoim organizmie. Wiadomo, że obraz też ma jakieś znaczenie, ale gdy dźwięk jest sam podawany, to działanie, widzenie można sobie dobudować. Tu nie ma manipulacji. Osobiście uważam, że czasem lepiej posłuchać samego dźwięku bez obrazu. Jest tyle możliwości. Można dany utwór zmiksować na 500 sposobów. Nie mam z tym trudności. Sam cały czas zmieniam, miksuję, bo co chwilę mi czegoś w tej muzyce brakuje. Już za 2 dni będę widział dany utwór inaczej, niż dziś.

MM: Właśnie. Zauważyłem, że Pan się nieustannie bawi na scenie, odpalając kolejne urządzenia, zmienia brzmienia bardzo płynnie i jeszcze to wszystko się koreluje z obrazem, wyświetlanym w tle...

WK: ...ale zauważyłeś, że u mnie obraz z dźwiękiem się przeplatają? Osobiście wolę obraz widzieć...

MM: ...i dlatego odwracał się Pan w stronę ekranu.

WK: I dlatego się odwracałem. Nie przeszkadzało mi to. Gdy widzę obraz to mam pełną synchronizację. Nie muszę tego nagrywać wcześniej. Po prostu mam szybki refleks. Ludzie się dziwią, jak to robię. Grałem niedawno w Gdyni i mówili, że to jest niemożliwe, że od razu reaguję i że u innych twórców jest to nieosiągalne, bo oni muszą mieć to wcześniej podane, zarejestrowane. Muzyka do filmu „Metropolis” była nagrywana 5, czy nawet 7 razy. Gdy to oglądałem, miałem wrażenie, że to był synchron puszczany z playbacku. Wyczuwam co będzie się działo za chwilę po ruchach twarzy i postaci. One na mnie działają i pod ich wpływem zaczynam zmieniać, podkreślać je muzyką. To dla mnie bardzo ważne. Zresztą nie wszystkie filmy takie są. „Metropolis” jest dla mnie bardzo głębokim filmem i w nim się tyle dzieje, że cały mój warsztat wymaga użycia. Nie można jednym motywem opędzać całego filmu. 

MM: A jak to wygląda w przypadku koncertów? Wiedział Pan, co dzisiaj zagra? Bo odniosłem wrażenie, że po prostu wykorzystał Pan to, co było pod ręką i zagrał set.

WK: Częściowo wiedziałem. Natomiast pewna część została wymyślona, gdy byłem już na scenie.

MM: Set się mienił różnymi dźwiękami – od progresywnej elektroniki, przez ciężkie rytmy, aż po wręcz dyskotekowy klimat. 

WK: Rzeczywiście tak było, ale wszystko zaczęło się od takiej dość lirycznej jazdy bez perkusji, a później zaczęło się to stopniowo rozbudowywać... 

MM: ...i nie potrzebował Pan innych instrumentów.

WK: Bardzo lubię pianino akustyczne. Wszystko jednak zależy od warunków.

MM: A na przykład Hammonda?

WK: Mam prawdziwe organy Hammonda model M101 i wożę je ze sobą. Wiesz czemu tutaj ich wziąłem? Nie chodzi o noszenie, czy ciężar. Po prostu mam tutaj tylko 50 minut na montowanie sprzętu. Nie wyobrażam sobie tego. Do tego mam samochód wynajęty na 3 klawiatury... Ale korzystałem już z niego w tym roku chociażby w Wejherowie. Natomiast wysiadł mi w nim zestaw wirujących głośników, dlatego muszę się wspierać pozostałymi klawiszami. 

MM: W ubiegłym roku nagrał Pan płytę „Człowiek z Wysokiego Zamku” z Józefem Skrzekiem. Zastanawiam się, czy nie najeżdżaliście się muzycznie na siebie?

WK: To było tak, że Jarosław Pijarowski zwerbował Skrzeka, który nagrał jeden ślad, a ja nagrałem osobno drugi..., 

MM: Czyli nie spotkaliście się w studiu?

WK: Gdzie tam. On nagrał swoje, ja swoje, a Pijarowski dograł głosy i tak powstała ta płyta. Natomiast mogę Ci zdradzić, że będziemy grali na Soundedit’15 w Łodzi. Najpierw każdy będzie miał swój 20-minutowy set, a później wszyscy będziemy grali razem. Trzeba to zrobić kulturalnie. Tak jak to robili nasi znajomi – Lord i Wakeman (Jon Lord, klawiszowiec znany przede wszystkim z grupy Deep Purple zmarł w 2012 roku – przyp. MM). Spotykali się i łączyli swoje bajki. Do takiego grania potrzebni są ludzie kulturalni, osłuchani i obyci z muzyką. Takie kompilacje są bardzo dobre. Sam chciałbym zobaczyć na przykład Banksa z Emersonem. Chociaż ten drugi się nie udziela w takich spotkaniach. Uniwersalizm polega na tym, że trzeba się udzielać. Jeżeli ktoś się wiele udziela, to wtedy wiadomo, że dużo wie.

MM: A Wakemana powiedzmy z Hancockiem by Pan zniósł? (śmiech) 

WK: (śmiech) Jasne! Ciekawe by to było. Zobacz jak to się wszystko układa i miesza. Na pewno kojarzysz tego gitarzystę z Porcupine Tree. Jak on się nazywa...?

MM: Steven Wilson. 

WK: No to przecież on grał z Jordanem Rudessem z Dream Theater. Tak dla jaj (śmiech). Zresztą on bardzo mi się podoba, bo oryginalnie gra. Nieschematycznie. Pasuje mi to bardzo. Chociaż powiem Ci, że Riverside grają podobnie do niego. Oni muszą odjechać gdzieś w innym kierunku, bo inaczej to się będzie pokrywało. Widziałem ich kilka razy. Ich klawiszowiec dzwonił do mnie jakieś 2 lata temu, bo jechali na trasę do Meksyku bodajże i chciał Minimooga ode mnie pożyczyć (śmiech).

MM: A jest jakaś muzyka, która inspiruje Pana obecnie?

WK: Mnie inspirują wydarzenia, które są bardzo istotne w rozwoju naszej cywilizacji. Bardzo śledzę te wszystkie historie związane z UFO oraz inne podobne sprawy. Tak jak z tą planetą podobną do Ziemi, którą odkryto nie w naszym układzie słonecznym. A jeśli chodzi o muzykę, to lubię taką nieszablonową, pozbawioną schematów. Jak słyszę coś takiego, to dochodzę do człowieka: „Ale to jest jazda!” (śmiech). Nie zawsze muzyka polega na wyścigach dźwięków.

MM: Bardzo dziękuję za rozmowę.Rozmawiał: Maciej Majewski


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load