Wywiady

Tomasz Budzyński (Armia)

2015-11-05

Zespół Armia nie musi już niczego udowadniać. Od ponad 30 lat dowodzona przez Tomasza Budzyńskiego ,wciąż podąża swoją przez lata wypracowaną ścieżką. A jednak dwunasty studyjny album grupy zatytułowany „Toń” przekonuje, że Armia wciąż jest zespołem nieszablonowym i charakterystycznym. O jej najnowszym dziele opowiedział mi sam lider.

Rozmowa z: Tomasz Budzyński

MM: Powiedziałeś, że materiał na „Toń” powstawał długo. Płytę nagrywał obecny skład Trupiej Czaszki, z którą nagrałeś „Mor”. Dlaczego zatem musieliśmy tak długo czekać na nagranie tej płyty?

TB: Skład z Trupiej Czaszki wykrystalizował się  w Armii dopiero jakieś  półtora roku temu. „Mor” był zupełnie inną płytą, niż „Toń”. Trzeba się kompletnie przestawić.  W Armii zmieniła się cała sekcja rytmiczna. To nie jest tak, że nagle ni stąd, ni z owąd znajdujesz odpowiedniego człowieka. A jak już znajdziesz  to trzeba się zgrać . To wszystko trwało bardzo długo bo aż 6 lat, ale w  końcu  się udało  i nagraliśmy  „Toń”.

MM: „Mor” był znacznie mocniejsza płytą, niż „Toń”, więc w jej przypadku założenie muzyczne było już inne?

TB: Wiesz, to nie są takie kategorie i nie myślę w ten sposób. Armia to zupełnie inny zespół, niż Trupia Czaszka.  Ma inne cele. Tu chodzi o nastawienie do pewnej idei.. „Toń” była robiona na zupełnie innej płaszczyźnie mentalnej, muzycznej, tekstowej. Muzyka Armii jest o wiele bardziej wyrafinowana i tajemnicza.

MM: Pamiętam, jak opowiadałeś mi przy okazji płyty „Mor” o tytułach piosenek. Na „Toń” znajduje się utwór „Urkoloseum”. Skąd wziął się ten „Ur”?

TB: Ur to starożytne  babilońskie miasto a  koloseum  to  spływający krwią  rzymski amfiteatr. Walki  gladiatorów i męczeństwo chrześcijan. To symbol  pogańskiego, demonicznego  kultu i perwersyjnej, zdegenerowanej do cna kultury. To współczesny Wielki Babilon.

MM: A kto napisał „Duszo Wróć”, bo on kojarzy mi się jeszcze trochę z czasami „Freaka”, chociażby  jeśli chodzi o partię perkusji?

TB: Partie bębnów wymyślił tu Daniel Karpiński, który grał z nami przez jakiś czas . Ten wstęp, od którego wziął się cały utwór, przypomina styl punkjazzowej  kapeli Critters Buggin, której Karpiu był wielkim fanem. Potem odszedł, ale zostawił nam ten numer. Zresztą „Duszo Wróć” to mój ulubiony utwór na płycie.

MM: Te dźwięki na początku „Tańca Duchów” to jest waltornia, czy trąbka?

TB: To jest waltornia. Natomiast te dźwięki  w tle to psychodeliczny radiowy kolaż. Brzmi to trochę kosmicznie, ale idealnie eksponuje smutną melodię, którą gra tu Kuba Bartoszewski.

MM: Ona przypomina trochę muzykę z filmu „Vabank”

TB: Kwinto? (śmiech) Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi.

MM: Natomiast czuję niedosyt w „Tam Gdzie Kończy Się Kraj”. Ten utwór się tak nagle urywa…

TB: Tak ma być. Ten utwór ma stanowić znak zapytania po tym wszystkim, co się zdarzyło wcześniej. Dla każdego „kraj” znaczy co innego podobnie jak „toń”. Specjalnie wprowadziłem ten utwór na końcu, by wzbudzał jeszcze większy niepokój, zwłaszcza, że płyta jest bardzo smutna.

MM: Czemu nie ma książeczki z tekstami?

TB:  Doszedłem do wniosku, że chodzi przede wszystkim o oddziaływanie muzyki i chcę by ludzie się na tym skupili. Płyta jest bardzo ascetyczna i taki jest w ogóle pierwotny zamysł. Okładkę zaprojektowała moja córka Nina.

MM: Co będzie następne? Płyta solowa?

TB: Tak. Planuję ją w przyszłym roku. Chcę nagrać płytę w Grecji, w  starożytnych grobowcach w Mykenach. Tylko na głos solo. Nie wiem jeszcze, co mi z tego wyjdzie. Poza tym może uda się coś nowego zrobić z ekstremalną  Trupią Czaszką. Wiążę też duże nadzieje z awangardowym projektem Rimbaud, który jest czymś całkowicie nowym w moim przypadku. Całe życie marzyłem o tym, by nagrać teksty Artura Rimbauda, który był bohaterem mojej młodości.  Dopiero jak poznałem Mikołaja Trzaskę i Michała Jacaszka, okazało się, że  wreszcie mam to z kim zrobić.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Zdjęcie zespołu: oficjalny profil FB Armii


Rozmawiał: Maciej Majewski


WIJ

2021-09-11

Wij to specyficzne trio protometalowców, którzy nazwę swej formacji zaczerpnęli z tytułu opowiadania Nikołaja Gogola, horroru napisanego w oparciu o ludowe wierzenia o wiedźmach i demonach. Podobną zresztą tematykę podejmują na świeżo wydanym długogrającym debiucie „Dziwidło”, o którym opowiedziała mi wokalistka i autorka tekstów Tuja Szmaragd.

Czytaj więcej...

Cukier

2021-09-06

Duet Cukier wydał drugą płytę zatytułowaną "CK Anderson", która jest następcą znakomicie przyjętego ubiegłorocznego debiutu "Jeden". Z tej okazji po raz kolejny porozmawialiśmy z Bartkiem Caboniem, który opowiedział nam między innymi o tworzeniu "CK Anderson".

Czytaj więcej...

Michał Łapaj

2021-09-03

Michał Łapaj, klawiszowiec znany przede wszystkim ze swojej gry w Riverside, od kilku już lat zapowiadał solowe wydawnictwo. Dotrzymał słowa i pojawiła się płyta „Are You There”. A o szczegółach jej specyficznej formy oraz złożonym procesie powstawania, opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Dziwna Wiosna

2021-08-20

Był sobie swego czasu zespół Superhuman Like Brando, który zdążył nagrać i wydać jeden album. Zawirowania wydawnicze spowodowały jednak, że tej formacji już nie ma, a zawiązała się nowa pod nazwą Dziwna Wiosna. Niedawno ukazał się długogrający debiut zatytułowany po prostu „Dziwna Wiosna”. A czy zmieniła się także muzyka? O tym między innymi opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta grupy Dawid Karpiuk oraz perkusista Łukasz Moskal.

Czytaj więcej...

Muchy

2021-07-29

Nowe otwarcie, czy pożegnanie z ideałami? Z nowej płyty grupy Muchy płynie wielotematyczna refleksja na temat czasów obecnych. Powstająca w bólach, realizowana nie bez przeszkód „Szaroróżowa” ukazała się kilka tygodni temu, a szczegółach opowiedział nam spiritus movens grupy – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Paula & Karol

2021-07-22

Polsko-kanadyjski duet Paula & Karol wydał piąty już album studyjny zatytułowany "Lifestrange". O kulisach powstania tego wydawnictwa opowiedział nam Karol Strzemieczny.

Czytaj więcej...

Morświn

2021-07-06

Grali ze sobą od lat przy różnych okazjach. Wreszcie postanowili tę współpracę utrwalić, zakładając zespół Morświn. Płyta „Rewolucjaaa” jest pierwszym trwalszym zapisem tej artystycznej podróży. Dwie krakowskie legendy Marcin Świetlicki i Małgorzata ‘Tekla’ Tekiel, opowiadają, jak to jest współegzystować na własny sposób.

Czytaj więcej...

Mery Spolsky

2021-06-29

Na scenie energetyczna i pełna werwy. Poza nią także, ale nie tylko. Mery Spolsky spełniła swoje marzenie i napisała książkę. „Jestem Marysia i Chyba Się Zabiję Dzisiaj” to szczególna opowieść o pełnej wątpliwości dziewczynie w różnych stadiach emocjonalnych. O tym, co tak naprawdę kryje ta książka, autorka opowiedziała mi osobiście.

Czytaj więcej...

Natalia Zastępa

2021-06-10

Natalia Zastępa po występach w programach "The Voice Kids" i "The Voice Of Poland", stopniowo zaczęła stawiać pierwsze kroki na polskim rynku muzycznym za sprawą wydawanych co jakiś czas singli. Teraz przyszedł czas na pełnowymiarową płytę. "Nie Żałuję" ukazała się 21 maja, a o szczegółach jej realizacji wokalistka opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

J.D. Overdrive

2021-05-25

Grupa J.D. Overdrive wydała swój piąty długogrający album, którym po blisko 15 latach działalności żegna się ze słuchaczami. "Funeral Celebration” to kwintesencja brzmienia grupy i jak najbardziej godne pożegnanie. W związku z tym wokalista Wojciech ‘Suseł’ Kałuża i gitarzysta Michał ‘Stempel’ Stemplowski dali się namówić na przekrojową rozmowę o działalności zespołu, sięgając początków jego istnienia, aż po czas bieżący. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2021-05-21

Mariusz Duda intensywnie działa w okresie pandemii. To już trzeci krążek, który wydał w czasie jej trwania. “Claustrophobic Universe” to druga część ‘trylogii pandemicznej’, którą realizuje pod swoim własnym imieniem i nazwiskiem. I różnicach w stosunku do pierwszej podejściu do drugiej i tego, czego będzie dotyczyła trzecia, opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Dorota Miśkiewicz / Henryk Miśkiewicz

2021-05-19

Wokalistka jazzowa Dorota Miśkiewicz nagrała album "Nasza Miłość" wraz z ojcem -znakomitym saksofonistą jazzowym Henrykiem Miśkiewiczem. Ale to nie wszyscy znani muzycy biorący udział w sesjach nagraniowych tej płyty. O kulisach powstania "Naszej Miłości" opowiedzieli nam główni bohaterowie.

Czytaj więcej...

Oxford Drama

2021-05-16

Duet Oxford Drama postanowił zrobić zwrot ku nieco bardziej analogowemu graniu. Płyta „What’s The Deal With Time” przynosi sporo zwiewnych i pieczołowitych kompozycji traktujących o tym, co dzieje się „tu i teraz”, choć paradoksalnie – powstała jeszcze przed nastaniem pandemii. O tym jak wyglądał proces artystyczny i realizacyjny oraz o inspiracjach im towarzyszących, opowiedzieli mi głównie zainteresowani - Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka.

Czytaj więcej...

Aneta Figiel

2021-05-12

Wokalistka Aneta Figiel wydała pierwszą od 6 lat płytę studyjną, na której znalazły się jej interpretacje wybranych piosenek z katalogu Kabaretu Starszych Panów. O kulisach powstania albumu "Aneta Figiel I Starsi Panowie...Zupełnie Inna Historia" artystka opowiedziała nam podczas niedawnego wywiadu.

Czytaj więcej...

Jezabel Jazz

2021-05-10

Jezabel Jazz było ewenementem na polskiej scenie. Na początku lat 90. wywołali spore zamieszanie na polskim rynku muzycznym. Ich energetyczna mieszkanka rocka, jazzu i psychodelii, zyskała sporo zwolenników. Materiał studyjny, który wówczas została zarejestrowany, ukazał się jednak tylko na kasetach. Dopiero teraz po ponad trzech dekadach pojawiła się dwupłytowa antologia „Euforia”, zbierająca wszystkie nagrania zespołu. O okolicznościach wydania tego materiału, a przede wszystkim o historii Jazabel Jazz opowiedział mi wokalista i gitarzysta grupy, Tomasz Wojciechowski.

Czytaj więcej...

Spięty

2021-04-29

Po zawieszeniu działalności Lao Che i 12 latach od ostatniej solowej płyty, Hubert „Spięty” Dobaczewski uraczył nas nowym krążkiem. „Black Mental” to opowieść mocno osadzona w bieżącej rzeczywistości, naznaczona charakterystycznym piórem oraz bitem autora. O założeniach projektu, Stanisławie Lemie i o obecnych inspiracjach, Spięty opowiedział nam osobiście.

Czytaj więcej...

Lisa Gerrard & Jules Maxwell

2021-04-28

7 maja ukaże się pierwsza płyta duetu Lisa Gerrard & Jules Maxwell zatytułowana "Burn". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Julesem Maxwellem, który jest nie tylko cenionym producentem i kompozytorem, ale także od kilku lat współpracuje z grupą Dead Can Dance jako klawiszowiec.

Czytaj więcej...

Bodom After Midnight

2021-04-23

Fińska grupa Bodom After Midnight, powstała poniekąd na gruzach Children Of Bodom, nie zdążyła wypłynąć na szerokie wody. Śmierć Alexiego Laiho przekreśliła dalszą działalność. Grupa zdążyła zarejestrować jedynie kilka utworów, które znalazły się na EP “Paint The Sky With Blood”, a o jej szczegółach opowiedział mi gitarzysta grupy, Daniel Freyberg.

Czytaj więcej...

Lady Pank

2021-04-22

W tym roku przypada jubileusz 40 lat artystycznej działalności Lady Pank. Oprócz zapowiedzi koncertowych z tej okazji, grupa wydała nowy album zatytułowany „LP 40”. O szczegółach tego wydawnictwach i innych nadchodzących inicjatywach związanych z grupą, opowiedział mi jej wokalista, Janusz Panasewicz

Czytaj więcej...

The Gardener & The Tree

2021-04-09

Szwajcarska grupa The Gardener & The Tree zdobywa coraz większą popularność w Europie. W kwietniu tego roku zespół miał po raz pierwszy wystąpić w Polsce - w warszawskiej Hydrozagadce. Niestety, koncert został w związku z COVID-19 przełożony na 8 lutego 2022 roku. W oczekiwaniu na premierę drugiego albumu i przyjazd do Polski zapraszamy do lektury naszego wywiadu z wokalistą Manuelem Felderem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load