Wywiady

Kasia Kowalska

2016-07-21

Kasia Kowalska powróciła po kilkuletniej przerwie z nowym singlem zatytułowanym "Aya". Jest to zapowiedź kolejnej płyty artystki, która ukaże się w przyszłym roku. Między innymi o tym wokalistka opowiedziała nam w wywiadzie dla naszego serwisu.

Rozmowa z: Kasia Kowalska

- Powróciłaś z pierwszym od 7 lat premierowym utworem zatytułowanym „Aya”. Jest to bardzo optymistyczna piosenka. Co oznacza ten tytuł?

- Jest to słowo zaczerpnięte z kultury Ameryki Południowej będące skrótem od wyrażenia „ayahuasca”. Jest to napój halucynogenny przygotowywany przez tamtejszych szamanów indiańskich. Jest uważany za napój bogów oraz że jest to „liana duszy”, po wypiciu której człowiek otwiera swoje serce.  Tekst tej piosenki jest początkiem mojej relacji z podróży, którą tam odbyłam. Jakieś 2,5 roku temu zaczęłam podróżować, by odnaleźć wewnętrzny spokój. Trafiłam na wyprawę z plecakiem do Ameryki Południowej i miałam zaszczyt przebywać tam z jednym z plemion indiańskich. Poznałam wiele fantastycznych osób, które otworzyły mi serce. Od tamtej pory ten proces trwa i w końcu przyszedł taki moment, że udało mi się zwerbalizować to, co czuję.

- „Aya” jest pierwszą zapowiedzią Twojej nowej płyty. Czy możesz zdradzić czego możemy się na niej spodziewać i kiedy się ona ukaże?

- Jestem zodiakalnym Bliźniakiem, więc płyta na pewno będzie różnorodna. Nie jestem w stanie jednak iść jednym nurtem i nagrać coś bardziej spójnego. Myślę, że moi słuchacze są już przyzwyczajeni do tego, że na moich albumach jest trochę tego, trochę tego i trochę tamtego. Mogę też zdradzić, że na nowym albumie nie będzie aż takiej pielęgnacji „doła” jaką uprawiałam przez 20 lat (śmiech). Jestem mistrzynią „dołów” i już wystarczy tego. Teraz otworzyłam się na energię światła. Płyta ukaże się na początku przyszłego roku.

- Jak zmiana nastroju, o której wspomniałaś, wpłynęła na Twój proces twórczy.

- Bardzo trudno jest zmienić wektory w życiu, gdy cały czas człowiek ma taką depresyjną tendencję wynikającą z różnych uwarunkowań życiowych. Ta zmiana jest długim procesem i ciężką pracą. Bardzo dużo czasu zabrało mi zwerbalizowanie tego, co czuję, aby brzmiało to wiarygodnie. Gdy 20 lat temu śpiewałam, że cierpię, to tak naprawdę było. Dopiero od niedawna ten proces pozwolił mi uwolnić z siebie pozytywne słowa.

- Słuchając tego utworu miałem mocne skojarzenia z Twoją pierwszą płytą „Gemini” z 1994 roku. Ta sama spontaniczność, energia, radość…Mam wrażenie, że gdzieś w głębi Ciebie tkwi tęsknota za tamtymi czasami…

- Owszem, bo to był wspaniały okres. Z łezką w oku wspominam tamte czasy i cieszę się, że miałam możliwość wtedy zadebiutować. I rzeczywiście, coś jest w tym, co powiedziałeś. Uważam, że zawsze trzeba tworzyć od serca i to jest dla mnie teraz najważniejsze. Z drugiej strony ja wtedy byłam skomplikowaną, ciężką jednostką i miałam w sobie duży „ołów”, który ciągnął mnie w dół. Teraz ten „ołów” też mam, ale o wiele rzadziej, z czego bardzo się cieszę.

- Od wydania Twojego ostatniego albumu „Antepenultimate” minęło 8 lat. Po drodze brałaś udział w pojedynczych projektach takich jak „Panny Wyklęte” czy „Ciechowski. Moja krew”. Przez ten okres pojawiali się nowi artyści, zmieniały się mody. Nie obawiasz  się, że wiele osób mogło o Tobie zapomnieć?

 - Dla mnie nie ma to znaczenia, gdyż nigdy nie robiłam muzyki „pod publikę”. Przez te 8 lat dostawałem od fanów wiele zapytań o nowe piosenki. Ale ja nie byłam na to gotowa. Poza tym w czerwcu 2008 roku urodziłam syna i poświęciłam ten czas na jego wychowywanie. To był dla mnie piękny czas i celowo odpuściłam pracę nad muzyką, aby cieszyć się tym wspaniałym okresem w moim życiu.

- Działasz pod szyldem Kasia Kowalska, ale masz zespół, z którym nagrywasz. Jak wygląda Wasza współpraca przy tworzeniu muzyki? Ty podejmujesz najważniejsze decyzje?

- To zależy. Są sytuacje, gdy jestem w 100% przekonana do jakiegoś pomysłu i nic nie zmieni mojego zdania, ale czasem nie jestem do czegoś przekonana i wtedy chętnie słucham uwag czy pomysłów moich współpracowników. Jestem raczej otwartą osobą i nie upieram się, że wszystko musi brzmieć tak, jak ja chcę.

- W pierwszej połowie lat 90. byłaś wraz z Anją Orthodox, Kasią Nosowską , Edytą Bartosiewicz i Anią Zalewską (Big Day) częścią silnego „frontu” kobiecego w polskim rocku. Myślisz, że obecnie byłoby możliwe powtórzenie czegoś takiego?

- To trudne pytanie i nie znam odpowiedzi. Była między nami bardzo mocna, pozytywna energia między nami. Wzajemnie się wspierałyśmy, grałyśmy wspólne koncerty. Teraz ludzie są tak bardzo zajęci sobą, pracą i pogrążeni w wirtualnym świecie, że wątpię, aby była możliwa taka współpraca. Chciałabym wierzyć, że tak. Ale ktoś musiałby to zainicjować i dalej to pilotować.

- W 1997 roku wystąpiłaś w filmie „Nocne graffiti” i była to Twoja jedyna, jak dotąd, przygoda z X Muzą. Chciałabyś ją powtórzyć?

- Mam duże poczucie humoru, co mogą potwierdzić dziewczyny z Panien Wyklętych, z którymi podróżuję często busem. Mówią mi one wtedy, że powinnam znowu zagrać w jakimś filmie. Jednak nie jestem przekonana, czy chciałabym znowu wchodzić w to środowisko. Może jedynie jakaś mała rola lub epizod?

- O czym marzy Artystka, która ma na swoim koncie tyle albumów i nagród?

- Przede wszystkim chciałabym być szczera sama ze sobą. Chciałabym zejść do takiego poziomu, na którym nie muszę już niczego udawać. Chcę aby każde słowo, które znajdzie się na nowej płycie było szczere i prosto z serca.

- Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load