Wywiady

Grzegorz Kupczyk (CETI)

2016-11-02

Poznańska grupa CETI wydała nowy, znakomity album "Snakes of Eden". Na temat tej płyty porozmawialiśmy z wokalistą i liderem zespołu - Grzegorzem Kupczykiem.

Rozmowa z: Grzegorz Kupczyk

- Podczas naszego wywiadu sprzed 2 lat powiedziałeś, że nagrywając album „Brutus Syndrome” mieliście obawy, czy uda Wam się podtrzymać poziom ustawiony dzięki płycie „Ghost of The Universe”. Czy nagrywając „Snakes Of Eden” mieliście podobne dylematy?

- Mieliśmy takie założenie, że nowy album musi dorównać „Brutusowi”, a dobrze by było gdyby ją przebił. I tak się właśnie stało. A więc jest bardzo dobrze. Zespół który istnieje 27 lat, cały czas podnosi sobie poprzeczkę i wydaje coraz lepsze płyty. Możemy się tylko cieszyć, bo nie wypaliliśmy się, jak wiele zespołów z takim stażem.

- Tytuł albumu jest nawiązaniem do biblijnego raju i węża, który skusił Ewę. Jak byś ten tytuł „przełożył” na tekstową zawartość albumu?

- Założyliśmy sobie, że skoro na poprzedniej płycie byliśmy w czasach rzymskich, to na tym albumie cofniemy się do początków ludzkości. Ja bardzo się interesuję kwestiami związanymi z Biblią, Tomek (Targosz – basista i główny tekściarz CETI – przyp.GS) także jest miłośnikiem tych legend i baśni, więc postanowiliśmy zająć się tą tematyką związaną z Rajem, Ewą i wężami. Jak się okazało, nie było to takie proste. Więc po pewnym czasie zdecydowaliśmy się jednak nie trzymać się sztywno Biblii. Tylko jeden lub dwa teksty są bezpośrednimi nawiązaniami do tytułu albumu, zaś reszta to jakieś parafrazy, uzupełnienia, bardzo dalekie nawiązania.

- To już trzecia płyta CETI na której nie pisałeś tekstów. Dlaczego zostawiłeś tę sferę działalności Tomkowi?

- Uważam, że napisałem w swoim życiu sporo naprawdę dobrych tekstów, jeżeli nawet nie znakomitych. Za swoje szczytowe osiągnięcie tekściarskie uważam albumy „Awatar” i „Tożsamość” grupy Turbo. Ale zawsze jacyś nawiedzeni fani twierdzili, że moje teksty są do niczego i do dupy. Teraz już jestem na takie akcje uodporniony, ale wtedy pomyślałem sobie: „Dobra, po co mam się tym przejmować. Niech inni piszą teksty i zbierają cięgi albo pochwały”. Potem nastąpiło coś dość niespodziewanego, bo moje teksty trafiły do pisma RED jako poezja rockowa. I zacząłem tęsknić za pisaniem. Jest wielce prawdopodobne, że do „tekściarstwa” znowu wrócę. Ale nie będę się bardzo spieszył. Mam nadzieję, że przy kolejnej płycie CETI napiszę polskie teksty, zaś Tomek angielskie i zrobimy dwujęzyczny album.

- Rozumiem, że musisz się utożsamiać z tekstami, które śpiewasz. Jak to jest w przypadku tekstów autorstwa Tomka? Jakie to uczucie śpiewać jego liryki?

- Kiedy on napisał jakieś szkice utworów to spotykaliśmy się i konsultowaliśmy, czy to mi odpowiada brzmieniowo, manualnie i technicznie. Bo przecież chodzi o to, aby to fajnie zabrzmiało. Także nad wszystkim trzymałem pieczę (śmiech).

- Na „Snakes Of Eden” znalazł się między innymi utwór zatytułowany „2027”. O co chodzi z tą datą?

- Na płytach CETI jest taka tradycja, że często pojawia się opis jakiegoś mojego snu. Tak było na płycie „Lamiastrata”, tak było z „Bramą tęczy” na płycie „Czarna róża” i jeszcze kilka innych utworów na różnych albumach. „2027” to opis snu, który miałem mając 16-17 lat. Śniło mi się, że przechodziłem przez Park Wilsona (kiedyś Park Kasprzaka) w Poznaniu, koło słynnej, nieistniejącej już restauracji Magnolia. Schodziłem tym parkiem do ulicy Głogowskiej. Był 27 grudnia 2027 roku, to bardzo dobrze zapamiętałem. Było bardzo ciepło, a z nieba spadały meteoryty i wybuchały gdzieś na horyzoncie. Byłem przerażony, a w śnie zawsze wszystko odczuwasz bardziej niż w rzeczywistości. Pamiętam, że myślałem, że muszę wracać szybko do domu, bo wszystko zaraz się rozpadnie. Pamiętam, że ten sen został mi na bardzo długo w pamięci. Pomyślałem więc, że przy okazji „Snakes Of Eden” dobrze będzie ten sen opowiedzieć.

- Płyta została nagrana w zaledwie sześć dni. Jak wyglądała ta sesja w Częstochowie?

- Perkusista „Mucek” przyjechał dzień wcześniej, ustawił bębny, które zostały „omikrofonowane” i zaczął nagrywać. Tu muszę dodać, że mam w domu takie mini-studio nagraniowe i wcześniej zrobiliśmy takie „piloty” do tej płyty. On to dostał, z metronomem i mógł zacząć rejestrować swoje partie. Także w pierwszy dzień ustawił bębny, drugiego dnia nagrał swoje partie i trzeciego dnia, kiedy my przyjechaliśmy, był już wolny. Ja wokale nagrałem w jeden dzień, drugiego dnia posłuchałem czy nie trzeba czegoś poprawić i o ile pamiętam, to nic nie zostało poprawione. Podobnie było z pozostałymi instrumentami: muzycy przyjechali i nagrali co mieli do nagrania. No i  sesja była zakończona. Poszliśmy na grilla. Oczywiście chcielibyśmy nagrać kiedyś płytę na tzw. setkę, ale pamiętaj, że w zespole mamy tylko jedną gitarę i mogłoby się tak zdarzyć, że coś mogłoby nie „zagadać” szczerze. Także na razie wolimy rejestrować gitary jak do tej pory czyli najpierw podkłady gitary, a potem solówki. Zresztą, gdy się bardzo uważnie wsłuchasz w nowy album, to w niektórych nagraniach słychać, jak „Mucek” chwyta pałki, bodajże w „Fire & Ice” słychać jakiś niewykasowany wokal. Nasz producent Mariusz Piętka chciał te odgłosy wykasować, ale ja mu powiedziałem: „Zostaw je, to jest rock’n’roll”.

- Gdybyście ten album nagrywali kilka tygodni, to brzmiałby on inaczej?

- Być może brzmiałby lepiej, ale nie miałaby tego nerwu i energii, jaką ma teraz. Muzyka rockowa musi eksplodować. Jeśli my zaczniemy się bawić jak w laboratorium, to wyjdzie z tego plastik. Uważam wręcz, że płyty rockowe powinny być nagrywane na 100%. Doszliśmy do takiego etapu, że można kombinować z dźwiękiem, coś dodać, zmienić i tak dalej. Jednak nie możemy zapominać, że muzyka rockowa wychodzi prosto z wnętrza, z trzewi i z tego należy korzystać.

- W naszym wywiadzie sprzed dwóch lat wspomniałeś, że chciałbyś nagrać mocną, rockową płytę akustyczną. Jak wygląda status tego wydawnictwa?

- Materiał jest po części przygotowany. Nawet pozwoliłem sobie ostatnio na recital akustyczny z towarzyszeniem fortepianu i było to bardzo ciekawe doświadczenie. Jedynym problemem jest brak czasu, aby się przyłożyć do tego materiału akustycznego. Jak widzisz, cały czas coś się dzieje. Skład jest, materiał będzie i jeśli już będziemy gotowi, aby się tego podjąć, to zrobimy 1-2 akustyczne koncerty. Wtedy podejmiemy decyzję, czy mamy zamiar to zarejestrować. Jeśli tak się stanie, to na pewno nagramy ten materiał u Mariusza Piętki w Częstochowie. 

- Dziękuję za wywiad. 

Foto: Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load