Wywiady

Lisa Hannigan

2016-11-18

Lisa Hannigan wypłynęła na szersze wody w 2006 roku, kiedy zaśpiewała na płycie „9” Damiena Rice’a. Dziś tworzy głównie jako artystka solowa. W sierpniu ukazał się jej nowy album „At Swim”. Kilka dni temu supportowała Agnes Obel na koncertach w Polsce, a przed występem w warszawskiej „Stodole” okazję porozmawiać z nią porozmawiać miał nasz reprezentant Maciej Majewski.

Rozmowa z: Lisa Hannigan

MM: To, co uderzyło mnie, gdy po raz pierwszy usłyszałem „At Swim”, to atmosfera – lekko nawiedzona, wręcz elegijna. Celowo nadaliście tej płycie taki charakter, czy wyszło to raczej mimowolnie?

LH: Naprawdę tak to odebrałeś? Boże, nie mam pojęcia, jak to się stało (śmiech). Nagraliśmy tę płytę w tydzień w dawnym kościele, może stąd takie odczucia. Myślę jednak, że tak naprawdę nie miało to aż tak wielkiego przełożenia na to, co znalazło się na tym albumie. To Aaron Dessner (gitarzysta The National, producent płyty – przyp. MM) jest odpowiedzialny za dźwiękową atmosferę, jaka panowała podczas pracy nad tym krążkiem. I nawet jeśli czuć tam jakiś upiorny nastrój, to jest on wynikiem działań Aarona.

MM: Po raz pierwszy usłyszałem o Tobie, słuchając „9” Damiena Rice’a 10 lat temu. Wiem, że poznaliście się kilka lat wcześniej, nagraliście tę płytę i pojechaliście razem w trasę…

LH: Musisz mi wybaczyć, ale kompletnie już tego nie pamiętam. To było 10 lat temu… Zupełnie już do tego nie wracam.

MM: A czy dała Ci coś współpraca z nim?

LH: Na pewno. Wiesz, dzięki Damienowi po raz pierwszy wystąpiłam przed dużą publicznością. Nauczyłam się poruszania na scenie i całej tej otoczki, która związana jest z koncertowaniem i trasami.

MM: Przechodząc już do czasów bieżących – to Aaron zaproponował Ci współpracę, której owocem jest „At Swim”. Jaki był jego pomysł na tę płytę?

LH: Po pierwsze – chciał nagrać moją płytę. Na tamtym etapie miałam już kilka pomysłów na piosenki, więc wiedziałam, że lada moment muszę zacząć ją tworzyć. Po drugie - jestem wielką fanką The National, więc zgodziłam się od razu. To jak spełnione marzenie. Wkrótce zaczęły się pojawiać już konkretne rozwiązania dla poszczególnych piosenek. Mam wrażenie, że Aaron szybko wsiąkł w ten materiał. Podstawą było jednak jego podejście do melodii, które jest ściśle powiązane z moim głosem na tej płycie. To było zupełnie nowe doświadczenie dla mnie – wcześniej starałam się jedynie jak najlepiej śpiewać do muzyki pozostającej nieco w tle.

MM: „Lo”, to pierwszy utwór, który napisaliście razem z Aaronem. Brzmi niczym hymn, a tymczasem to oda dla bezsenności. Miewasz problemy ze snem?

LH: Oj, miałam ogromne, kiedy nagrywaliśmy tę płytę. Bardzo źle to znosiłam, bo ciężko się w takim stanie tworzyło. To taki problem, z którym nigdy wcześniej się nie mierzyłam. Myślę, że każdego człowieka prędzej czy później dopadają tego typu dolegliwości. Jest na przykład 3 w nocy i myśli, które nas w tym czasie prześladują zdają się 10 razy cięższe, niż za dnia. Mnie trochę zajęło poradzenie sobie z bezsennością, ale na szczęście się udało. Dzisiaj śpię już dobrze.

MM: Z kolei „We, The Drowned” jest dość mroczny. Twój głos jest w nim na granicy szeptu. Czyim pomysłem był taki sposób śpiewania?

LH: To był mój pomysł (śmiech). Aranżacja trochę narzuciła taki sposób śpiewania. To zresztą pierwsza piosenka, jaką napisałam na tę płytę. Czułam się dość zdołowana, kiedy ją pisałam. To piosenka o samopoświęceniu się albo nawet autosabotażu, kiedy robimy coś z dużym zapałem przeciwko sobie.

MM: Natomiast „Anahorish” brzmi jak piosenka gospel. Mnie kojarzy się też z twórczością Clannad. Co oznacza to słowo?

LH: (śmiech) Ten utwór, to wiersz Seamusa Heaneya – irlandzkiego poety i noblisty. Anahorish staro irlandzka nazwa miejscowości, z której się wywodzi. Wydaje mi się, że w tym utworze odbijają się wpływy tego miejsca na jego życie. Myślę, że to odniesienie do domu idealnie koresponduje z resztą płyty. Umieściliśmy go w środku – jest nagi, tajemniczy, ale uwielbiam go śpiewać.

MM: A kim lub czym jest „Barton”?

LH:  „Barton” nie znaczy tak naprawdę nic. Aaron podczas tworzenia nadaje od razu tytuły poszczególnym formom. Zazwyczaj są to jednak luźne skojarzenia. W tym wypadku nadał taki tytuł roboczy, żebyśmy mieli go po prostu nazwany i mogli do niego wrócić. I tak zostało. Chciałam go potem zmienić, ale tak się przyzwyczaiłam do tego tytułu, że stwierdziłam, że pasuje do reszty.

MM: A kto odpowiada za partie orkiestrowe na płycie?

LH: Zaaranżował je André de Ridder, wspaniały niemiecki skrzypek (współpracował m.in. z Maxem Richterem – przyp. MM). Zrobił to przepięknie.

MM: Musisz chyba lubić wodę, ponieważ twój pierwszy album (wydany w 2008 roku – przyp. MM) nosił tytuł „Sea Sew” (tłum. uszyte morze), a najnowszy - „At Swim” (tłum. w trakcie pływania)?

LH: Nie znoszę wody! I nie umiem pływać. To nigdy nie było moją domeną. Uwielbiam jednak patrzeć na morze, być nad morzem i podróżować drogą morską. Nie lubię jedynie być w morzu (śmiech). Przez wiele lat mieszkałam nad morzem, więc „Sea Sew” jest dość bogata metaforą.

MM: Myślisz już o nowej płycie?

LH: Nie! (śmiech) Wiesz, chcę jeszcze nacieszyć się tą. Ona wyszła pod koniec sierpnia, ale uważam, że świetnie nadaje się na obecną jesienną aurę. Ale słusznie, że o to pytasz, bo wkrótce będę musiała usiąść do nowych rzeczy.

MM: Dziękuję za rozmowę


Rozmawiał: Maciej Majewski


Matt Dusk

2022-01-20

Popularny w naszym kraju kanadyjski piosenkarz Matt Dusk wydał pod koniec ubiegłego roku album “Sinatra with Matt Dusk Vol. 2", na którym ponownie zaprosił do współpracy znakomitych polskich wykonawców, by wspólnie przywołać muzyczną historię Mistrza – Franka Sinatry. Z tej okazji Matt Dusk zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load