Wywiady

Clutch

2017-04-15

Amerykański Clutch, zaskoczony przyjęciem przez polską publiczność ubiegłorocznym koncertem na OFF Festivalu, ponownie odwiedzi nasz kraj – 7 czerwca grupa wystąpi w katowickim Mega Clubie. Nasz wysłannik Maciej Majewski miał przyjemność rozmawiać z perkusistą zespołu Jeanem-Paulem Gasterem, który okazał się interesującym rozmówcą.

Rozmowa z: Jean-Paul Gaster

MM: Jesteście obecni na scenie od 27 lat, natomiast mam wrażenie, że tak naprawdę dopiero od wydania „Earth Rocker” w 2013 roku wielu ludzi zwróciło na Was uwagę. Jak myślisz, co było tego powodem?

JPG: Myślę, że jest to spowodowane sposobem funkcjonowania tego zespołu. Jak sam zauważyłeś, jesteśmy obecni na scenie od wielu lat, natomiast sporo czasu zajęło nam dotarcie z naszą muzyką do różnych miejsc. To był powolny i mozolny, ale bardzo naturalny proces. Baza naszych fanów z każdym rokiem się powiększała, ponieważ Ci, którzy nas poznali, mówili o nas innym. Tak się to odbywało i odbywa nadal.

MM: No właśnie – wiele lat czekaliśmy na Clutch w Polsce. Zagraliście po raz pierwszy w ubiegłym roku na Off-Festivalu. W tym również do nas przyjedziecie – w czerwcu zagracie koncert klubowy w Katowicach. Dalej promujecie album „Psychic Warfare”. To chyba wasz największy sukces komercyjny?

JPG: Zgadza się. Sam widzisz jak to działa (śmiech). Byliśmy naprawdę zaskoczeni przyjęciem w ubiegłym roku. Natomiast jeśli chodzi „Psychic Warfare”, to rzeczywiście ta płyta spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Wielu fanów ją pokochało. Ucieszyło nas to ogromnie, zwłaszcza, że wydaliśmy ją w naszej własnej wytwórni Weathermaker, więc ten sukces cieszy nas podwójnie.

MM: Neil Fallon wspomniał w jednym z wywiadów, że nagraliście ten album, będąc na fali po poprzedniej płycie „Earth Rocker”. „Psychic Warfare” wyszedł dwa lata temu i zastanawiam się, czy nadal czujecie tę samą energię, która napędzała was, gdy go tworzyliście?

JPG: Tak, cały czas na niej jedziemy (śmiech). Mimo licznych koncertów, dbamy jednak o higienę pracy. Ostatnio zrobiliśmy sobie krótką przerwę, która zaowocowała powstaniem nowych pomysłów. Zaczynamy tworzyć utwory, które pojawią się na nowej płycie. Nagramy ją prawdopodobnie pod koniec roku i postaramy się ją wydać w pierwszej połowie 2018 roku.

MM: Wiem, że inspirowałeś się brzmieniem perkusistów jazzowych takich jak Elvin Jones, czy Jack DeJohnette. Nadal lubisz muzykę jazzową?

JPG: Oczywiście, słucham jej nieustannie np. ostatniej nocy(śmiech)

MM: Pytam także dlatego, że udzielasz się w kilku projektach i zastanawiam się, czy któryś z nich jest bardziej powiązany z muzyką jazzową?

JPG: Ujmę to w ten sposób: niektóre projekty mają więcej wspólnego jazzem, cześć jest bardziej bluesowa. Dla mnie jednak nie ma rozgraniczenia między stylami muzycznymi. Gra na bębnach, to gra na bębnach – zależy mi na tym, by była jak najlepsza. Wpływy o których wspominasz, pozwoliły mi na wypracowanie własnego stylu, który stale staram się doskonalić.

MM: Słyszę w Twoim stylu grania nie tylko jazz, czy bluesa, ale także funk. Masz zatem ulubiony styl muzyczny?

JPG: Dla mnie wszystko jest rock and rollem, ponieważ skupia w sobie to, przy czym dorastałem i zainspirowało mnie do zostania muzykiem. Niezależnie od tego, czy to soul, reggae, funk lub blues - na końcu i tak wszystko spotyka się w rock and rollu. Myślę, że to że słucham bardzo różnej muzyki znajduje swoje odbicie w Clutch. Zbieramy wszystkie nasze wpływy, bo przecież nie jestem jedyną osobą w zespole, która słucha różnej muzyki i staramy się stworzyć coś, co nam wszystkim odpowiada najbardziej i jest wyrazem naszej twórczej ekspresji.


MM: Spośród Twoich pozostałych projektów najbardziej przypadł mi do gustu King Hobo, który stworzyłeś z Perem Wibergiem z Opeth i Thomasem Anderssonem z Kamchatki. Wydaliście dotąd jedną płytę w 2008 roku. Będziecie kontynuować działalność tego zespołu?

JPG: Mam taką nadzieję. Zebraliśmy się ponownie kilka lat temu i nagraliśmy jeszcze kilka piosenek. Natomiast bardzo trudno skoordynować nasze działania, ponieważ wszyscy jesteśmy aktywnymi muzykami w naszych macierzystych formacjach. Liczę jednak, że uda nam się jeszcze coś nagrać. To są fantastyczni muzycy. Pochodzimy z różnych krajów, ale świetnie się dogadujemy i jeszcze lepiej bawimy podczas wspólnego grania.

MM: A czy nadal współpracujesz z Markiem Mortonem z Lamb Of God przy jego solowej płycie?

JPG: Tak, wygląda na to, że album ukaże się w tym roku. Gram tylko w części utworów. Mark zaprosił bardzo różnorodnych muzyków. Natomiast przygotowuje z nim jeszcze jeden projekt, dla którego na razie nie mamy nazwy. Współpracujemy od kilku lat i idzie nam bardzo dobrze, bo Mike jest bardzo oryginalnym gitarzystą, a to co robimy nie ma nic wspólnego z Lamb Of God, ani tym bardziej z Clutch. Myślę, że jeszcze niejedno razem zrobimy.

MM: Clutch jest dzisiaj legendą stoner rocka. Jak dziś postrzegasz ten gatunek z perspektywy tych ponad 25 lat, od momentu kiedy zaczynaliście grać, a ludzie kojarzyli z taką muzyką głównie was, Kyuss, czy Monster Magnet?

JPG: Wiesz, kiedy zaczynaliśmy, ludzie wymyślali najróżniejsze określenia na to, co gramy. Jedni nazywali to post-hardcorem, inni grungem, czy innym sludgem. A tak jak Ci już mówiłem – dla mnie to jest rock and roll. Myślę, że ludzi przekonuje także nasza dość normalna postawa. Nie przywiązujemy wielkiej wagi do tego, jak wyglądamy, czy jak ma wyglądać scena na naszych koncertach. Nie – wychodzimy i gramy najlepiej jak potrafimy. Dziś jest wiele zespołów, które podzielają nasz punkt widzenia i skupiają się na muzyce, niż na całej otoczce jej towarzyszącej. Dla mnie to ma sens i myślę, że słuchaczy także. A to czy nazwiesz to stoner rockiem, czy pustynnym bluesem nie ma większego znaczenia.

MM: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na koncercie.

JPG: Bardzo miło się z Tobą rozmawiało. Dzięki i do zobaczenia!  


Rozmawiał: Maciej Majewski


Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load