Wywiady

Michael Gira (Swans)

2017-07-31

Michael Gira to dziś instytucja. Lider Swans, artysta solowy, twórca w pełnym tego słowa znaczeniu. Na tegorocznym Off Festivalu wystąpi w kilku rolach. Jako kurator Sceny Eksperymentalnej zadbał o dobór artystów, którzy na niej wystąpią. Sam również pojawi się na scenie najpierw solo, a dwa dni później na dużej scenie ze Swans. Nam opowiedział o zakończeniu bieżącego etapu w działalności zespołu, możliwych planach na przyszłość i swojej roli na Off Festivalu.

Rozmowa z: Michael Gira

MM: Na minialbumie „Deliquescence” znajdują się trzy niepublikowane wcześniej utwory: "The Knot", "Deliquescing" oraz "The Man Who Refused To Be Unhappy". Czy to odrzuty z “The Glowing Man”, czy też pochodzą one z innego okresu?

MG: Nie, to kawałki wykonane wyłącznie na żywo. Są dość długie, jednen z nich liczy ponad 15 minut. To zupełnie nowe utwory. Nie ma i nie będzie ich na żadnym wydawnictwie studyjnym. Po prostu włączyliśmy je do naszego setu koncertowego, by nieco go odświeżyć.

MM: Podczas Off-Festivalu zagrasz dwa koncerty. Jeden solowy i drugi ze Swans. Wspomniałeś, że koncerty solowe są znacznie trudniejsze, niż te zagrane z zespołem. Z czego to wynika?

MG: Obie te formy koncertowania są od siebie zupełnie różne. Wiele lat temu doszedłem do wniosku, że oprócz występowania z zespołem, chcę mieć możliwość grania koncertów solo z gitarą akustyczną. Zacząłem nad tym pracować jeszcze w 1987 roku, kiedy tworzyłem „Children Of God”. Sporo czasu zajęło mi jednak nabranie pewności siebie i ogłady w graniu solowych koncertów. Sądzę jednak, że robię dobrą robotę. Takie koncerty są intensywnym wyzwaniem, ale to dobrze, bo sprawiają, że chce być jeszcze lepszym muzykiem.   

MM: Z drugiej strony wspomniałeś, że granie koncertów ze Swans jest bardzo wyczerpujące. Przypuszczam, że po każdej trasie wracasz do domu wykończony. Zastanawiam się, gdzie leży granica waszych koncertów. Czy to granica dźwięków, emocji, wytrzymałości fizycznej, czy hałasu?

MG: Dobre pytanie… Tak naprawdę nie wiem, gdzie leży granica egzystencji scenicznej tego zespołu. Po prostu wychodzimy na scenę, zaczynamy grać i coś się zaczyna dziać, co przenosi nie tylko nas, ale i publiczność w zupełnie nowe rejony. Jest to związane również z tym, że nie gramy naszych utworów w zdyscyplinowany sposób, trzymając się jakiś sztywnych ram. Jesteśmy cały czas otwarci na zmiany w aranżacjach, improwizacje. Staramy się podążać za kolejnymi dźwiękami. To oddziałuje także na publiczność.

MM: Pytam także dlatego, że widziałem wasz koncerty na Off Festivalu w 2012. Było to dla mnie doświadczenie graniczne, po którym dochodziłem do siebie kilka dni.

MG: Tak, to był jeden z naszych najlepszych koncertów. Gdyby nie to nieszczęśliwe odcięcie prądu, myślę, że płynęlibyśmy dalej.

MM: Na tegorocznym Off Festivalu jesteś także kuratorem Sceny Eksperymentalnej. Według jakiego klucza dobierałeś artystów, którzy na niej zagrają?

MG: Wybrałem ludzi, których twórczość znam i których miałem okazję widzieć na żywo wcześniej. To ciekawi artyści i uważam, że świetnie sobie poradzą na tej scenie.


MM: Słuchając waszych ostatnich płyt, zastanawiam się, w jakim kierunku Swans podąży w przyszłości?

MG: Jak pewnie wiesz, jesteśmy w trakcie ostatniej trasy w składzie, w którym graliśmy w ostatnich latach. Szczerze mówiąc, nie wiem i nie chcę wiedzieć, w jakim kierunku Swans podąży dalej. Po prostu jestem ciekaw, co się wydarzy. Kiedy trasa dobiegnie końca, usiądę z gitarą, zacznę pisać nową muzykę i będę się zastanawiał, kto mógłby ją zagrać na kolejnej płycie i koncertach. Raczej nie będzie to już zespół, tylko ludzie, których znam i co do których będę miał pewność, że poprowadzą i rozwiną tę muzykę w nowym kierunku. Być może będę z nimi pracował tylko na jedną płytą i zagramy jedną trasę, a potem znów zmienię skład. Tego jeszcze nie wiem. Póki co jednak – żadnych konkretnych osób jeszcze nie zapraszałem do współpracy.

MM: Sądzisz, że jest możliwe zebranie takiego, składu, charakteryzujący się takim podejściem, zaangażowaniem, talentem i umiejętnościami jak ten, który tworzył w Swans w ostatnich latach?

MG: Nie, uważam, że to niemożliwe. Zresztą tworzenie takiego składu, to ogromna odpowiedzialność nie tylko przed słuchaczami, ale także przede mną jako liderem zespołu.

MM: Wielokrotnie mówiłeś, że muzyka jest dziś dla Ciebie aktem miłości, ale może także zniewalać. Czy jesteś zatem niewolnikiem muzyki?

MG: Na całe szczęście jestem artystą, więc mogę się zajmować różnymi dziedzinami sztuki. Nie jestem pewien, czy muzyka będzie moją jedyną aktywnością w przyszłości. Być może znów zacznę pisać prozę. To kolejna kwestia do rozważenia, jeśli chodzi o moje dalsze plany. Nie skupiam się jednak za bardzo na przyszłości. Na razie staram się dokończyć trasę ze Swans, chwilę odetchnąć i dopiero potem zastanowić się, co będę robił dalej.


MM: Wiem jednak, że los ludzkości, nie jest Ci obojętny. Powiedziałeś, że jeżeli Donald Trump zostanie prezydentem, to nie będzie z nią najlepiej. Jak się z tym czujesz?

MG: Czuję się okropnie. Całkowicie brzydzi mnie obecna sytuacja. Wiem, że Wy też macie w Polsce niewesoło... Trump całkowicie pogwałcił prawa cywilne, opiekę zdrowotną i ochronę środowiska w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie kluczowe dziedziny życia zostały naruszone i są w fatalnej sytuacji. Mam nadzieję, że Trump szybko upadnie.

MM: Na koniec chciałem się podzielić z Tobą anegdotą. O tym, że będziemy rozmawiali, dowiedziałem się ponad 20 godzin temu. Dzisiejszej nocy śniło mi się, że rozmawiamy w Alpach Szwajcarskich, gdzie spędzacie czas z całym zespołem. We śnie skończonej rozmowie, udaliście się zespołem na fondue i na szlak, by… jodłować. W związku z tym mam pytanie: czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek jodłować?

MG: Chyba nie. Zresztą obecnie mój głos jest zbyt nadwyrężony, by nawet próbować śpiewać tak wysoko. Był jeden taki moment, kiedy jodłowanie mogłoby mieć sens w moim wykonaniu, ale to było z 50 lat temu (śmiech).

MM: Dziękuję Ci za rozmowę i do zobaczenia na Off Festivalu!

MG: Dzięki. Bardzo się cieszę, że znów wystąpię na Off Festivalu. Mam nadzieję, że tym razem nikt przedwcześnie nie odłączy mi prądu (śmiech).

Foto: Michael Gira w warszawskim klubie Basen / 03.12.2014 - Grzegorz Szklarek


Rozmawiał: Maciej Majewski


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load