Wywiady

Krzysztof Kiljański

2017-08-02

Krzysztof Kiljański przypomniał o sobie nowym singlem zatytułowanym "W Drodze". Jest to zapowiedź nowej płyty Artysty, która ukaże się 1 września. Z tej okazji wokalista zgodził się porozmawiać z nami.

Rozmowa z: Krzysztof Kiljański

- Ukazał się Pański nowy singel zatytułowany „W Drodze”, który jest zapowiedzią płyty, która ma trafić do sprzedaży 1 września. W jej powstaniu wzięło udział kilka znaczących postaci. Pierwszą z nich jest Marcin Kindla. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Z Marcinem poznaliśmy się trzy lata temu. W ubiegłym roku okazało się, że Marcin z chęcią obejmie moją nową płytę opieką producencką. Moje mikre doświadczenia we współpracy z nim wskazywały, że będzie nam po drodze. Myślę, że mamy podobne inspiracje muzyczne, choć na co dzień zajmujemy się innymi gatunkami muzycznymi. Poza tym Marcin jest producentem, kompozytorem i muzykiem. Od pewnego czasu wiem już, że było warto z nim współpracować. Oprócz tego, że ogarnął logistycznie pracę nad tą płytą, to był jeszcze aktywny jako muzyk i wokalista w chórkach. To istotna postać w przypadku tego albumu.

- Kolejną znaczącą postacią, która jest związana z albumem „Still Right Here” jest Jud Friedman, który ma na koncie współpracę kompozytorską z takimi legendami jak: Whitney Houston, Rod Stewart czy Kenny Loggins.

- Niestety, nigdy Juda nie poznałem, ale wiem, że bywa czasem w Europie, więc kto wie, może kiedyś się uda (śmiech). Do mojej współpracy z nimi doszło także dzięki Marcinowi, który w ubiegłym roku spędził kilka miesięcy w Los Angeles. Przywiózł stamtąd kilka utworów nagranych z Friedmanem a zarejestrowanych na dyktafonie. Puścił mi kilka tych demówek i dwa utwory bardzo mi się spodobały. Powiedziałem Marcinowi, że musimy je nagrać. Potem okazało się, że Jud Friedman chce napisać angielskojęzyczne teksty do tych dwóch kompozycji. Bardzo się z tego powodu ucieszyłem, gdyż wiedziałem, że te piosenki („Still Right Here” i „Did I Ever Mention”) zabrzmią naturalnie w języku angielskim. Uważam, że te utwory są walorami nowej płyty i dodają jej kolorytu.

- Jaki jest ten nowy album?

- Myślę, że nie będzie to płyta odkrywcza, jeśli chodzi o brzmienie. To jest, najogólniej rzecz biorąc, płyta popowa. Ale jest to pop z elementami folku, a miejscami rhythm’n’bluesa. Jestem pewien, że nie będzie to płyta mdła. Mało tego: w ostatnim tygodniu słuchałem tego albumu pod kątem wytypowania drugiego singla i okazało się, że wybór nie jest prosty. Wśród tych dwóch kompozycji angielskojęzycznych mam niemal murowanego kandydata na singel, ale z drugiej strony wśród piosenek polskich są przepiękne poetyckie piosenki pod względem tekstowym. Tu chcę podkreślić, że większość tekstów na „Still Right Here” zostało napisanych przez Ewę Andrzejewską.

- Jak się Panu śpiewa teksty napisane przez kobietę?

- Teksty autorstwa Ewy Andrzejewskiej śpiewałem już kilka lat temu, więc znamy się dobrze. W zeszłym roku zadzwoniłem do niej z pytaniem, czy chce spróbować coś stworzyć z myślą o „Still Right Here”. Nie czuła oporów. Jej teksty idealnie współgrają z muzyką i są integralnymi częściami piosenek. Jest to dla mnie niebywale istotne. Te teksty po prostu brzmią.

- Na „Still Right Here” są także dwie piosenki z Pańskimi tekstami…

- Tak. Cały czas rozkręcam się jako literat i pewnie rozbłysnę za kilkanaście lat (śmiech).

- Ale przecież na pierwszej płycie „In the Room” z 2005 roku był Pan autorem kilku tekstów.

- Dokładnie autorem tekstu do kompozycji „Stay” oraz współautorem tekstów do dwóch kolejnych piosenek. Później napisałem jeden tekst na płytę „Yugopolis 2”….od czasu do czasu piszę, ale nie pielęgnuję tego warsztatu literackiego na co dzień. Ale jak już wspomniałem – rozkręcam się. Liczę, że za 5-10 lat moje teksty będą bliskie ideału (śmiech).


- Album „Still Right Here” jest zatytułowany tak samo jak jedna z tych dwóch angielskojęzycznych kompozycji. Czy jest to szczególna piosenka dla Pana?

- „Still Right Here” to przepiękna ballada, ale początkowo nie łączyłem jej z tytułem albumu. To wyszło dopiero później, w tak zwanym „praniu”. Początkowo planowałem zupełnie inny tytuł, ale finalnie doszedłem do wniosku, że „Still Right Here” będzie bardzo dobrym tytułem.

- W trakcie swojej kariery muzycznej miał Pan silne związki z muzyką filmową. Kilka Pańskich kompozycji zostało wykorzystanych na ścieżkach dźwiękowych. Czy myślał Pan kiedykolwiek o byciu aktorem?

-  Myślę, że scena teatralna ani granie w filmach nie są moimi żywiołami. Chyba jednak lepiej czuję się na scenie jako wykonawca niż jako aktor. Chociaż nie mówię „nie”, gdyż nie wiadomo co się w przyszłości wydarzy. Może kwestia odpowiedniej roli albo scenariusza by mnie zachęciła do spróbowania swych sił? Na pewno bym to rozważył.

- W teledyskach prezentuje się Pan bardzo dobrze….

- (śmiech) Nie uważam siebie za modela. W klipie do utworu „W Drodze” znakomicie zastąpił mnie w głównej roli Sławek, który choć jest osobą niepalącą, to ze względu na scenariusz wypalił mnóstwo papierosów, za co jestem mu wdzięczny (śmiech). Tęsknię za epoką, kiedy nie było teledysków, a istniało tylko radio, które było czymś magicznym. Słuchało się muzyki i uruchamiało wyobraźnię. Bardzo dobrze rozumiem Marka Knopflera, który w latach 80-tych nie akceptował teledysków. Pamiętam, że miał opory przed nagraniem klipu do „Money for Nothing” Dire Straits. Ukazał się genialny, jak na owe czasy, animowany klip, w którym co prawda wykorzystano fragmenty teledysku. Ja jednak marzę o dobrym, animowanym klipie (śmiech).

- Pana pierwszym i jednym z największych przebojów była piosenka „Prócz Ciebie, nic” nagrana w duecie z Kayah z 2004 roku. Jak się Panu wydaje z perspektywy tych 12 lat, w czym tkwiła tajemnica sukcesu tej kompozycji?

- Myślę, że ten utwór ukazał się w szczególnym momencie. To było wtedy, gdy w Azji wydarzyło się to pamiętne, potworne tsunami. To był wstrząs dla całego świata, także dla nas. Odbywało się wówczas mnóstwo koncertów charytatywnych. Wydaje mi się, że ta piosenka wyróżniała się i nadal wyróżnia klimatem, aranżacją, tekstem. Pamiętam, że na początku nie wszystkie duże rozgłośnie chciały ten utwór prezentować. Najpierw zdobył on popularność w rozgłośniach regionalnych i dopiero później zaczęły go prezentować radia mainstreamowe. Niemniej jednak uważam, że jest to jeden z najważniejszych utworów w mojej muzycznej biografii.

- Czy planuje Pan trasę koncertową promującą nowy album?

- Tak, na pewno będą koncerty promujące to wydawnictwo. Mam nadzieję, że będzie ich bardzo dużo.

- A może powstanie koncertowe DVD?

- Jeszcze nie, ale jest to dobry pomysł. Może niedługo, może przy okazji kolejnego albumu o którym już myślę.

- Ma Pan jakieś sprecyzowane plany związane z nowymi nagraniami?

- Podczas pracy nad „Still Right Here” tak się rozkręciłem, że mam wenę twórczą (śmiech). Być może jeszcze w te wakacje zarejestruję szkice dwóch-trzech piosenek na kolejny album.

- Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load