Wywiady

Frele

2017-08-22

Frele, czyli Marta Skiba, Magdalena Janosz i Marcelina Bednarska zaistniały w Internecie głownie dzięki coverowi „Hello” z repertuaru Adele, do którego stworzyły własny tekst pt. „Achim”, który utrzymany jest w gwarze śląskiej. Piosenka szybko stała się przebojem i dziś ma ponad milion odsłon na kanale YT zespołu. Dziewczyny postanowiły pójść za ciosem i stworzyć kolejne interpretacje. Wystąpiły też na tegorocznym Off-Festivalu. Krótko po występie zgodziły się na chwilę rozmowy.

Rozmowa z: Marta Skiba / Magdalena Janosz / Marcelina Bednars

MM: Zacznę trochę prowokacyjnie, bo wystąpiłyście w pięknych strojach. Czy to garderoba z sobotniego targu, o którym śpiewacie?

MS: (śmiech) Nie, to handmade. Monika Odoj zaprojektowała dla nas te koszule. Wszystkie te motywy rysowała sama.  Jest na tych koszulach trochę tekstów piosenek i trochę ilustracji. Generalnie Monika wykonała kawał ciężkiej roboty.

MM: Pierwszy raz widziałem Was z całym zespołem.  Wykonujecie utwory, które w warstwie muzycznej są szlagierami. Nie myślałyście, by te aranże były nieco bardziej wyszukane?

MS: Chcemy zachować sznyt oryginalności tych piosenek głownie dlatego, że ludzie je kojarzą. Jeżeli całkowicie byśmy je przearanżowali, to mogliby ich nie rozpoznać. Poza tym to nie są nasze utwory w warstwie muzycznej, więc wypada byśmy się trzymały oryginalnych zamysłów autorów.

MJ: Na szybko można tak naprawdę przerobić cover i jest to wówczas niezjadliwe.

MM: Gustujecie chyba w czarniejszych brzmieniach, bo poza Adele wzięłyście na warsztat utwory Lenny’ego Kravitza i Alicii Keys?

MS: Tak, to jest to muzyka, której słuchamy prywatnie. Wychowałyśmy się na niej. Często wracamy do tego typu brzmień. Bardzo nas inspirują wokaliści tacy jak Whitney Houston, czy właśnie wspomniana przez Ciebie Alicia Keys.

MJ: I dobrze też brzmimy we trójkę w tego typu utworach.

MM: Z drugiej strony odniosłem wrażenie, że ”Geroja” właśnie pod melodię „Fly Away” Lenny’ego Kravitza śpiewacie dość nieśmiało.

MS: Trochę mogło to tak zabrzmieć, bo ten tekst jest taki trochę zawadiacki.  

MM: A ile utworów macie już opracowanych?

D2: Gdy ostatnio dopadła mnie papierologia, to z głowy wpisałam 10 propozycji, aczkolwiek samych pomysłów jest troszeczkę więcej. Musimy się znowu spotkać i wziąć coś na warsztat.

MS: Pomysłów jest bardzo dużo, natomiast nie chcemy też być zespołem, który utknie na zawsze w coverach i nie zaprezentuje nic swojego.

MJ: Pracujemy cały czas nad swoimi pomysłami. Szukamy też wspólnej nitki. Ja lubię brzmienia gospel, Marcelina elektroniczne, a Marta rockowe. To zderzenie trzech różnych gatunków, a chcemy do tego zrobić coś frelowego, więc szukamy, rzeźbimy i powolutku zmierzamy, by zrobić coś w pełnym wymiarze własnego.


MM: Podobnie było z Audiofeels, którzy wyszli od własnych interpretacji cudzych utworów, by w końcu zaprezentować swoje.

MS: Jasne, od czegoś należy wyjść. My nie spodziewałyśmy się, że nasza ścieżka rozwoju potoczy się akurat w ten sposób. Jesteśmy poniekąd dzieckiem Internetu (śmiech). Początkowo zrobiłyśmy to wszystko dla żartu, a potem zaczęło to nabierać coraz większych rozmiarów. Sprawa stała się poważna i dlatego chcemy teraz pójść w kierunku autorskich rzeczy, by nie utknąć na zawsze w tej szufladzie: „dziewczyny, które śpiewają covery”.

MM: A czy któryś z utworów macie przygotowany tylko w wersji acapella?

MJ: Wiesz, początkowo wszystkie utwory miałyśmy tylko na głosy i przy pomocy gry Marceliny, a dopiero potem dołączyliśmy chłopaków i z nimi zrobiłyśmy aranże. Za mało nas jest, żeby występować acapella.

MM: Rozumiem, że pomysłów na teksty Wam nie brakuje?

MS: Nie, te przychodzą cały czas (śmiech). Jedziemy na przykład samochodem, słuchamy radia i same wpadają.

MM: Zastanawiam się, w którym kierunku to będzie szło.

MS: Cały czas się nad tym zastanawiamy. Nie możemy się ograniczać tylko do naszych gustów, bo w zespole mamy tez trzech chłopaków, którzy grają.

MJ: Dzięki nim tak naprawdę możemy występować w pełnym składzie, a to jak wiadomo są także kolejne głowy do myślenia harmonicznego. 

MS: Bardzo się jednak lubimy i świetnie dogadujemy. Akurat my znamy się od wielu lat i bardzo dużo czasu razem spędziliśmy na studiach i poza nimi. Z chłopakami jest podobnie. Bardzo dobrze nam się współpracuje i oby tak dalej.

MM: Ustaliłyście sobie jakiś deadline na kolejny muzyczny krok? Płyta, singiel?

MS: Na płytę jest jeszcze za wcześnie. Póki co myślimy o singlu, który chcemy zrealizować jesienią.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load