Wywiady

Frele

2017-08-22

Frele, czyli Marta Skiba, Magdalena Janosz i Marcelina Bednarska zaistniały w Internecie głownie dzięki coverowi „Hello” z repertuaru Adele, do którego stworzyły własny tekst pt. „Achim”, który utrzymany jest w gwarze śląskiej. Piosenka szybko stała się przebojem i dziś ma ponad milion odsłon na kanale YT zespołu. Dziewczyny postanowiły pójść za ciosem i stworzyć kolejne interpretacje. Wystąpiły też na tegorocznym Off-Festivalu. Krótko po występie zgodziły się na chwilę rozmowy.

Rozmowa z: Marta Skiba / Magdalena Janosz / Marcelina Bednars

MM: Zacznę trochę prowokacyjnie, bo wystąpiłyście w pięknych strojach. Czy to garderoba z sobotniego targu, o którym śpiewacie?

MS: (śmiech) Nie, to handmade. Monika Odoj zaprojektowała dla nas te koszule. Wszystkie te motywy rysowała sama.  Jest na tych koszulach trochę tekstów piosenek i trochę ilustracji. Generalnie Monika wykonała kawał ciężkiej roboty.

MM: Pierwszy raz widziałem Was z całym zespołem.  Wykonujecie utwory, które w warstwie muzycznej są szlagierami. Nie myślałyście, by te aranże były nieco bardziej wyszukane?

MS: Chcemy zachować sznyt oryginalności tych piosenek głownie dlatego, że ludzie je kojarzą. Jeżeli całkowicie byśmy je przearanżowali, to mogliby ich nie rozpoznać. Poza tym to nie są nasze utwory w warstwie muzycznej, więc wypada byśmy się trzymały oryginalnych zamysłów autorów.

MJ: Na szybko można tak naprawdę przerobić cover i jest to wówczas niezjadliwe.

MM: Gustujecie chyba w czarniejszych brzmieniach, bo poza Adele wzięłyście na warsztat utwory Lenny’ego Kravitza i Alicii Keys?

MS: Tak, to jest to muzyka, której słuchamy prywatnie. Wychowałyśmy się na niej. Często wracamy do tego typu brzmień. Bardzo nas inspirują wokaliści tacy jak Whitney Houston, czy właśnie wspomniana przez Ciebie Alicia Keys.

MJ: I dobrze też brzmimy we trójkę w tego typu utworach.

MM: Z drugiej strony odniosłem wrażenie, że ”Geroja” właśnie pod melodię „Fly Away” Lenny’ego Kravitza śpiewacie dość nieśmiało.

MS: Trochę mogło to tak zabrzmieć, bo ten tekst jest taki trochę zawadiacki.  

MM: A ile utworów macie już opracowanych?

D2: Gdy ostatnio dopadła mnie papierologia, to z głowy wpisałam 10 propozycji, aczkolwiek samych pomysłów jest troszeczkę więcej. Musimy się znowu spotkać i wziąć coś na warsztat.

MS: Pomysłów jest bardzo dużo, natomiast nie chcemy też być zespołem, który utknie na zawsze w coverach i nie zaprezentuje nic swojego.

MJ: Pracujemy cały czas nad swoimi pomysłami. Szukamy też wspólnej nitki. Ja lubię brzmienia gospel, Marcelina elektroniczne, a Marta rockowe. To zderzenie trzech różnych gatunków, a chcemy do tego zrobić coś frelowego, więc szukamy, rzeźbimy i powolutku zmierzamy, by zrobić coś w pełnym wymiarze własnego.


MM: Podobnie było z Audiofeels, którzy wyszli od własnych interpretacji cudzych utworów, by w końcu zaprezentować swoje.

MS: Jasne, od czegoś należy wyjść. My nie spodziewałyśmy się, że nasza ścieżka rozwoju potoczy się akurat w ten sposób. Jesteśmy poniekąd dzieckiem Internetu (śmiech). Początkowo zrobiłyśmy to wszystko dla żartu, a potem zaczęło to nabierać coraz większych rozmiarów. Sprawa stała się poważna i dlatego chcemy teraz pójść w kierunku autorskich rzeczy, by nie utknąć na zawsze w tej szufladzie: „dziewczyny, które śpiewają covery”.

MM: A czy któryś z utworów macie przygotowany tylko w wersji acapella?

MJ: Wiesz, początkowo wszystkie utwory miałyśmy tylko na głosy i przy pomocy gry Marceliny, a dopiero potem dołączyliśmy chłopaków i z nimi zrobiłyśmy aranże. Za mało nas jest, żeby występować acapella.

MM: Rozumiem, że pomysłów na teksty Wam nie brakuje?

MS: Nie, te przychodzą cały czas (śmiech). Jedziemy na przykład samochodem, słuchamy radia i same wpadają.

MM: Zastanawiam się, w którym kierunku to będzie szło.

MS: Cały czas się nad tym zastanawiamy. Nie możemy się ograniczać tylko do naszych gustów, bo w zespole mamy tez trzech chłopaków, którzy grają.

MJ: Dzięki nim tak naprawdę możemy występować w pełnym składzie, a to jak wiadomo są także kolejne głowy do myślenia harmonicznego. 

MS: Bardzo się jednak lubimy i świetnie dogadujemy. Akurat my znamy się od wielu lat i bardzo dużo czasu razem spędziliśmy na studiach i poza nimi. Z chłopakami jest podobnie. Bardzo dobrze nam się współpracuje i oby tak dalej.

MM: Ustaliłyście sobie jakiś deadline na kolejny muzyczny krok? Płyta, singiel?

MS: Na płytę jest jeszcze za wcześnie. Póki co myślimy o singlu, który chcemy zrealizować jesienią.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load