Wywiady

Siksa

2017-08-24

Działalność zespołu Siksa, czyli Alex Freiheit i Piotra Buratyńskiego od kilku miesięcy wywołuje mnóstwo skrajnych komentarzy zarówno wśród osób, które miały do czynienia z występami grupy, jak i tych, którzy nie mieli okazji widzieć zespołu na żywo. Istotnie trudno Siksę jednoznacznie zaszufladkować. Zespół wystąpił na tegorocznym Off-Festivalu i krótko po występie zgodził się na chwilę rozmowy. Poniżej jej zapis.

Rozmowa z: Alex Freiheit / Piotr Buratyński

MM: Słuchając dziś waszego performance’u, zastanawiałem się, czy zrobiłaś generalny przegląd medialny wszystkich programów, w których biorą udział kobiety, o których krzyczysz?

AF: To, co jest w życiu na co dzień, jest po prostu przenoszone do danego programu, a przy tym jest często mocno wykrzywiane, jak np. w „Projekt Lady”, gdzie z kobiet próbuje się zrobić (z zakłamaną modą na coaching) tzw. „prawdziwe kobiety”. Jedna z bohaterek tego programu przyznała, że poszła do niego, ponieważ chciała się poczuć kobieco przy swojej urodzie chłopczycy. W związku z tym w pierwszej kolejności zaczęto ją ubierać w sukienki, w których wygląda pokracznie. Autorzy programu nie pielęgnują tego, co ta dziewczyna ma w sobie (a jest świetna i ma fajną energię), tylko przebierają ją w te różne rzeczy, które do niej nie pasują.I tak - lubię takie tematy. Oglądam te wszystkie rzeczy typu właśnie „Projekt Lady”, czy „Królowe Życia”. Ciekawi mnie to. Z jednej strony to rozrywka, a z drugiej jest to tak okrutnie przerysowane i traktujące wizerunek kobiety i mężczyzny z przekłamaniem. On ma być głową rodziny, macho, samcem alfa, przewodnikiem stada, a ona ma być perfekcyjną panią domu jak Małgorzata Rozenek. To wciskanie ludzi w pewne klisze, o które nikt się nie oburza! Chciałam przy tym zaznaczyć, że nie jestem tylko przeciw mężczyznom, bo kobiety też bywają straszne. Wchodzę w pewną rolę – kobiety, którą winię za to, że mówi, że nie jest, nie będzie i nie była feministką. To nie są moje słowa, po prostu odgrywam czyjś tekst. Oczywiście sama jestem feministką i uważam, że każda kobieta w obecnym świecie powinna nią być. Dzięki feministkom możemy się chociażby kształcić.To właśnie kobiety robią w tym kraju rewolucję.

MM: Zaczęłaś koncert od słów: „Jestem Siksą, jest nas milion”. Wydaje mi się, że nawet więcej.

AF: Pewnie, że tak. To była parafraza z „Dziadów” Mickiewicza: „A Imię jego 44”. Pasowało mi to tutaj. Oczywiście, że jest nas więcej. Siksa występuje w różnych miejscach. Czasami w przychylnych, a czasami w mniej przychylnych. Natomiast usłyszeliśmy ostatnio, że dobrze, że jest Siksa, bo od dawna nie było tak zażartej dyskusji o żadnym zespole. Słyszeliśmy też, że robimy reportaż. Chciałam podkreślić, że nie zajmuję się tylko tym przerysowanym światem, ale mówię też o swoich uczuciach i o tym, co sama przeszłam. Cieszę się, że nabrałam tyle śmiałości, by wejść na scenę i to wszystko wykrzyczeć. Na nasze występy przychodzi sporo ojców młodych dziewczyn. Zwracam też uwagę na relację ojca z córką. To niezwykle ważne. Uważam, że każda dziewczyna na świecie powinna mieć ojca, w którym będzie miała wsparcie i zrozumienie oraz żeby ojcowie zwracali uwagę, jak się odnoszą do swoich córek i jak traktują inne kobiety.


MM: Piotrze, czy oprócz tego, że grasz na basie, masz tam jeszcze jakieś dodatkowe efekty typu loopy?

PB: W życiu! Mam najtańszy przester i to wszystko. Kiedyś używałem przesteru gitarowego, który ścinał doły. Natomiast teraz nie ma w tym żadnej filozofii. Nie gram na żadnym customowym sprzęcie. To chiński Fender (śmiech). Nawet ostatnio rozmawialiśmy o tym między sobą. I w Siksie jest tak jak w kinie lat 60. Wtedy pojawiły się kamery szesnastomilimetrowe, więc każdy mógł je wziąć i zrobić film dokumentalny, czy reportaż. Paradoksalnie dzięki ograniczeniu środków, otworzyło się wiele bram dla nowych gatunków filmowych i artystów. U nas z tym jednym basem i jednym przesterem jesteśmy w stanie pojawić się wszędzie. Możemy występować w małych miasteczkach i w dużych ośrodkach. Chcemy po prostu docierać do ludzi. Muzyka jest tu tylko środkiem do celu.

MM:No właśnie – muzyka zdaje się u was być jedynie platformą dla przekazywanych treści. To, do czego można się przyczepić, to artykulacja. Czasem twoje słowa zdają się ginąć w krzyku.

PB: Wiesz, my nie jesteśmy raperami, ani aktorami. Robimy tak jak potrafimy i tak jak chcemy. To jest intuicyjne. Czasami wychodzi to lepiej, a czasami gorzej. Chcę mieć prawo do tego, żeby się pomylić.

AF: U mnie jest podobnie. Mnie nikt ekspresji wokalnej nie uczył. To nie jest warsztatowe. Robię to na totalnego ‘czuja’.

MM: Tylko, że jeśli w przyszłości będziecie chcieli tak przekazywać swoje treści, to może dojść do sytuacji, że ludzie zderzą się głównie z hałasem i ta treść w nim zginie.

PB: To jest punk rock!

MM: A muzycznie będzie rozwijali formułę Siksy?

PB: Zwróć uwagę na zespół Sleaford Mods. Oni wyszli właśnie od loopów i sampli, a teraz tylko bas i automat perkusyjny. Ich ostatni album jest absolutnie genialny. I co będzie następne? A capella? (śmiech).

MM: Zdarza Ci się improwizować teksty na żywo?

AF: Mamy pewien set, który ćwiczymy na próbach. Niektóre teksty są przygotowane wcześniej, a niektóre z nich powstały z improwizacji. Akurat dziś zagraliśmy ostatni raz ten set, który gram właściwie w niezmienionej formie od stycznia tego roku. Teraz idziemy dalej.

MM: Będzie płyta?

PB: Płyta już jest nagrana. Teraz jest na etapie miksowania.

MM: Dzięki za rozmowę.

Foto: oficjalny profil FB Siksy. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load