Wywiady

Bad Breeding

2017-09-09

Brytyjska grupa Bad Breeding jest uznawana za czołowego przedstawiciela nowej brytyjskiej sceny punk. Już dziś grupa rozpocznie trzydniową wizytę w naszym kraju. Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedział wokalista Chris Dodd.

Rozmowa z: Christopher Dodd

- Jesteście określani jako „najlepszy nowy zespół punkowy w Wielkiej Brytanii”. Co oznacza dla Ciebie bycie punkiem w 2017 roku?

- Szczerze mówiąc: nie wiem. Ten gatunek muzyczny jest tak często zawłaszczany kulturowo i finansowo, że stał się tylko kolejnym produktem. Jeśli dokładnie zagłębisz się w niektóre sceny muzyczne, to zorientujesz się, że wciąż jest tam wielu ciekawych ludzi i zespołów prowadzących interesujące dyskusje dotyczące kultury oraz polityki. Dla Bad Breeding najistotniejsza jest możliwość wypowiedzenia własnego zdania i pewność, że możemy się podzielić naszymi opiniami bez bycia zepchniętymi na margines.

- Na początku ruchu punk ważne było hasło „no future no hope”. Czy obecnie je podzielasz?

- Nieszczególnie. Co prawda w naszych utworach śpiewam dużo o rozczarowaniach i nihilizmie, ale wynika to z potrzeby wykrzyczenia naszej porażki i defetyzmu - by użyć pesymizmu jako sposobu na skanalizowanie własnej odrazy.

- Pochodzicie z miasta Stevenage będącego jednym z przedmieść Londynu. Jaki wpływ ma to miejsce na Waszą twórczość?

- Życie w Stevenage wyznacza w znacznym stopniu tematykę naszych kompozycji. Jest to bowiem miasto, które zawsze było tłamszone przez wszystkie rządy.

- Ostatni album Bad Breeding jest zatytułowany „Divide”. Jak ten tytuł odnosi się do zawartości płyty?

- Tytuł jest ukłonem w stronę wydarzeń, które rozgrywały się wokół nas, gdy nagrywaliśmy tę płytę. Sesje nagraniowe ukończyliśmy w sierpniu 2016 roku, a więc w okresie, gdy w Wielkiej Brytanii trwała zażarta debata przed referendum unijnym.  W jej trakcie powstawało wiele toksycznych i spornych koncepcji, które bardzo podgrzały atmosferę w naszym kraju. O tych podziałach jest ta płyta.


- Tytuły niektórych kompozycji na „Divide” to: “Death”, “Loss”, “Anamnesia”, “Leaving”, “Endless Impossibility”. Nie brzmią one zbyt optymistycznie i chyba nie tylko Brexitem były zainspirowane? Skąd czerpiesz inspiracje do swoich tekstów?

- Zewsząd. Wiele z nich to osobiste komentarze do wydarzeń rozgrywających się wokół mnie. Nigdy nie starałem się, by moje teksty były zbyt moralizatorskie. Jak już wspomniałem, część tekstów dotyczy wydarzeń wokół referendum Brexit, ale niektóre z nich mają też wydźwięk bardziej osobisty.

- Płyta „Divide” ukazała się niemal równo rok po poprzednim Waszym albumie „Bad Breeding”. Dlaczego zdecydowaliście się tak szybko nagrać i opublikować nowe wydawnictwo?

- To tylko kwestia naszego sposobu pracy. Niemal cały nasz czas poświęcamy działalności muzycznej i próbom, więc gdy nadchodzi pora na tworzenie nowych kompozycji, staramy się robić to szybko i sprawnie. Ale istotne było także to, że płyta powstawała podczas burzliwego okresu na brytyjskiej scenie politycznej i zależało nam na wydaniu jej właśnie wtedy. Album ukazał się w kwietniu tego roku. 

- Jaka jest Wasza ulubiona forma nagrywania muzyki? Preferujecie długie sesje nagraniowe czy raczej rejestrację muzyki na tzw. setkę?

- Nie mamy tyle kasy, aby siedzieć długo w studiu nagraniowym, więc staramy się zawsze zamknąć całość w ciągu kilku dni. Obie dotychczasowe płyty Bad Breeding zostały nagrane na żywo w studiu. Do tego, co zarejestrowaliśmy grając wspólnie w trakcie sesji nagraniowych dołożyliśmy tylko pewne elementy „noise’owe” dodające tym kompozycjom dźwiękowego brudu i hałasu.


- Pierwszy Wasz album wydaliście sami, zaś „Divide” zostało opublikowane przez niezależną wytwórnię La Vida Es Un Mes Discos. Zastanawiam się: gdybyście dostali ofertę z dużej, niekoniecznie niezależnej wytwórni, jaka byłaby Wasza odpowiedź? Z jednej strony, wydając płyty niezależnie, możecie robić co chcecie, ale z drugiej strony, kontrakt z większym labelem pozwoliłby Wam dotrzeć z Waszym przekazem do większej grupy odbiorców.

- Myślę, że nasza decyzja byłaby uzależniona od tego, z jakimi ludźmi mielibyśmy współpracować. To dla nas bardzo ważne: praca z osobami, które podzielają nasze zasady. Oczywiście współpraca z większą wytwórnią też miałaby swoje plusy, ale my staramy się pracować jak najbardziej niezależnie. Autonomia jest dla nas bardzo istotna, aczkolwiek najbardziej zależy nam na tworzeniu sztuki, która dociera do ludzi i sprzyja prowadzeniu ważnych dyskusji.

- Wydajecie płyty co rok. Wnioskuję więc, że macie już w zanadrzu jakieś nowe nagrania?

- Tak, od wydania „Divide” pracujemy nad kilkoma rzeczami. Jednak nie mieliśmy dotąd czasu, aby zagrać porządną trasę promującą ostatnią płytę, więc zabierzemy się za nagrywanie nowego materiału, gdy tylko wrócimy z Europy. Ale przed rozpoczęciem trwającego właśnie tournée spędziliśmy kilka wolnych dni w Berlinie i pracowaliśmy tam nad pewnymi pomysłami na nowe nagrania.

- No właśnie…Jak spędzacie wolny czas, gdy nie jesteście w trasie bądź nie pracujecie nad nowymi nagraniami?

- Jeśli mam być szczery, to cały nasz wolny czas wypełnia muzyka. Wszyscy pracujemy zawodowo, co oznacza, że wieczory i weekendy poświęcamy na próby oraz koncerty.

- Dziękuję za wywiad. 

BAD BREEDING

09.09. Wrocław, Carpe Diem

10.09. Warszawa, Pogłos

11.09. Kraków, Świetlica


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load