Wywiady

Łysa Góra

2017-09-20

Zespół Łysa Góra w wyjątkowy sposób łączy folkowe brzmienia z dźwiękami heavymetalowymi. Okazuje się jednak, że element folkowy stanowi kluczową część ich twórczości. Wiosną ukazała się druga płyta grupy, zatytułowana „Siadaj, nie gadaj”. O podejściu grupy do komponowania, inspiracjach i dalszych planach opowiedział mi basista zespołu, Paweł Piotrowicz.

Rozmowa z: Paweł Piotrowicz

MM: Wiem, że „Siadaj Nie Gadaj” powstawała etapami. Mieliście sporo materiału. Rozumiem, że nie wszystko weszło na płytę?

PP: Rzeczywiście trochę to wszystko trwało i był to proces raczej złożony. W którymś momencie stało się jasne, że nie unikniemy wydania nowego albumu. Po prostu materiału opracowywanego na próbach było zbyt wiele i za bardzo się nam podobał, żeby poprzestać na koncertowych prezentacjach. Takimi wnioskami zakończył się pierwszy etap, z którego wynikało, że trzeba określić plany i zacząć konkretną pracę. Potem oczywiście sporo roboty aranżacyjnej oraz poszukiwanie kolejnych inspiracji. W międzyczasie trzeba było popracować nad środkami. Chcieliśmy, żeby album był bardzo dobrze zrealizowany a to zwyczajnie kosztuje. Wpadliśmy na pomysł przeprowadzenia kampanii crowdfundingowej na platformie odpalprojekt.pl. Przy tym również dużo się działo. Skorzystam z okazji, żeby jeszcze raz podziękować naszym Fanom za wsparcie. Dzięki temu mogliśmy pozwolić sobie na rejestrację materiału u Pawła Janosa w JNS Studio. Tak naprawdę jeszcze w studiu przychodziły nam do głowy nowe pomysły i wyjaśniały się ostatnie kwestie aranżacyjne. W przypadku niektórych utworów była to pierwsza okazja, żeby usłyszeć pewne współbrzmienia – mowa tu zwłaszcza o ludowych instrumentach, których spektrum troszkę się poszerzyło od wydania pierwszego albumu „To i Hola”.

MM: Śpiewacie tradycyjne teksty słowiańskie – przypuszczam, że możecie wśród nich przebierać. Gdzie najczęściej ich szukacie?

PP: Poszukiwanie inspiracji mamy już troszkę wytrenowane. Sporo pomysłów czerpiemy z udziału w różnego rodzaju warsztatach i spotkaniach o tematyce ludowej, związanej ze śpiewem białym. Bardzo „płodna” w tej materii okazała się „Fundacja OVO”. To zapaleńcy, jeśli chodzi o folklor krajowy i wschodni. Szukamy też w oczywistych źródłach, takich jak np. zbiory Oskara Kolberga, ale świetnie sprawdzają się również stare podręczniki do muzyki – pomysł genialny w swojej prostocie. Trzeba cofnąć się do programu nauczania sprzed paru dekad i „kopalnia” ludowych melodii staje przed nami otworem.

MM: Zastanawia mnie warstwa metalowa w waszej muzyce, bo wydaje mi się ona dość prosta. Nie myśleliście, by ją nieco bardziej urozmaicić?

PP: Metal w aranżach Łysej Góry nie jest czymś oczywistym i pierwszorzędnym. Naszym zamysłem nie było granie metalu z elementami folkloru. Priorytetem jest muzyka tradycyjna, ubrana w ciężkie, dosadne brzmienie. To nie zawsze musi być metal, choć rzeczywiście sporo go u nas można usłyszeć. Nie ten gatunek jednak dyktuje warunki w trakcie aranżowania tematów. Chcemy przede wszystkim poszanować tradycyjne utwory i oddać w muzyce odpowiednie dla nich emocje, wypływające z tego, o czym opowiadają ich słowa oraz z charakteru oryginalnej melodii. Nie możemy więc przeładować wszystkiego jak najgęstszym, sekcyjnym łomotem, bo zabraknie miejsca na główną, ludową myśl. Nie byłoby już gdzie zmieścić partii sazu, fideli płockiej, skrzypiec, nie mówiąc już o drumli, czy innych perkusjonaliach oraz oczywiście białym wielogłosie. Jeśli już ktoś chce oceniać poziom skomplikowania, trzeba spojrzeć kompleksowo. Sekcja również jest zaplanowana przez pryzmat tego, co dzieje się na pozostałych planach, a że dzieje się tam niemało, musi subtelnie na tę „ludowiznę” odpowiadać. Moim zdaniem jest dzięki temu logiczna i pomysłowa, choć trzeba jej słuchać w kontekście pozostałych warstw aranżu, żeby tego doświadczyć.


MM: Łysa Góra akustycznie – pozbawiona elektrycznych instrumentów, tylko np. z pudłami. Czy to możliwe?

PP: Możliwe i nawet pewne. Niedawno, bo w czerwcu, w norweskim Borre, miał miejsce premierowy występ akustycznej wersji Łysej Góry. Zagraliśmy na Midgard Viking Festival 2017. Jeśli chodzi o wspomniane przez Ciebie „pudła”, skład był następujący: saz, skrzypce, fidel płocka, bęben sznurowy oraz śmieszna, trzystrunowa basetla (zrobiona ze starej szuflady) i oczywiście nasze głosy. Efekty można podziwiać na naszym fanpage’.
Akustyczna Łysa Góra cały czas się zmienia i nabiera rozpędu. Pracujemy zarówno nad repertuarem, jak i nad poszerzaniem instrumentarium i przyznam, że robi się coraz ciekawiej. Jeszcze do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy z istnienia niektórych instrumentów, które już teraz zaczęły pojawiać się na naszych próbach.

MM: Przy tej konfiguracji osobowej, muzycznej myślę, że jesteście w stanie z płyty na płytę poszerzać spectrum waszej muzyki – nie tylko folkowej

PP: Główny nurt z pewnością pozostanie ludowy, ale nie boimy się innych tematyk. Już wcześniej pojawiły się małe odskocznie w postaci utworów „Idzie żołnierz”, „Bogurodzica” lub „Unda”. Ciekawym eksperymentem jest też „Cepem po ryju” – kompozycja własna od A do Z, ale wystylizowana na tradycyjną melodię, przearanżowaną „po łysogórsku”. Myślę, że nie był to ostatni raz i w przyszłości można będzie się po nas spodziewać więcej autorskiego, stylizowanego heavy-folku.

MM: A czy myśleliście aby stworzyć muzykę do filmu. Albo nawet zagrać ją do wyświetlanego obrazu?

PP: Wspomniany wcześniej „Idzie żołnierz” był już wykorzystany przy okazji realizacji filmu „Ułani – dzieje 2 pułku”. Chętnie damy się namówić na kolejne formy podobnej współpracy. Wydaje nam się, że muzyka Łysej Góry ma wartość ilustracyjną, którą można wykorzystać przy okazji filmowej produkcji.

MM: Wiem, że ruszacie na trasę. Myślicie już o kolejnej płycie?

PP: U nas tak to już jest we wrześniu. Dzieci do szkoły, Łysa Góra w trasę. Zapraszamy do śledzenia grafiku naszych występów na łysogórskim fb. Jeśli chodzi o kolejną płytę, w planach jest – uwaga – album akustyczny. Będzie jeszcze bardziej folkowo, ale raczej nietendencyjnie. Pojawi się sporo nowych instrumentów a repertuar powtórzy się tylko po części. W przygotowaniu są bowiem tytuły, których w wykonaniu naszej formacji nikt jeszcze nie słyszał. Jak tylko spadnie trochę śniegu, bierzemy się do dzieła!

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load