Wywiady

Jan Gałach Band

2017-09-21

Jan Gałach Band wydał wreszcie długo oczekiwaną, drugą płytę zatytułowaną przekornie „In The Studio”. Materiał prezentuje mocną mieszankę ciekawych i interesujących brzmień okołobluesowych, znanych zresztą z energetycznych koncertów grupy. O kulisach powstania krążka i jego licznych niuansach opowiedział nam lider grupy.

Rozmowa z: Jan Gałach

MM: Wiem, że nad tą płytą pracowaliście dwa lata. Część pomysłów jest Twoja, a część autorstwa pozostałych członków zespołu. Zostały Wam jakieś utwory, które nie znalazły się na płycie?

JG: Jest taki utwór, który nie znalazł się nie tylko na tej, ale także i na poprzedniej płycie. Chciałem go trochę przerobić, natomiast miałem problem z wokalem w tym numerze. Akurat wtedy, gdy nagrywaliśmy wokalista, którego upatrzyłem sobie do tego kawałka, wyjechał do Londynu. Jest to bardzo gospelowy numer. Trzeba mieć specyficzną barwę i skalę głosu, aby wszystko odpowiednio zagrało, dlatego też na próżno go szukać na naszych koncertach.

MM: Płyta nosi tytuł „In The Studio”. Czy to znaczy, że możemy się tez spodziewać płyty w wersji live?

JG: To jest tylko dopisek „In The Studio”, bo płyta była nagrana w studio (śmiech). Chcieliśmy, żeby nazywała się po prostu „Jan Gałach Band”. Wyszło jak wyszło. Planujemy nagrać płytę koncertową, ale na nią trzeba będzie trochę poczekać – przynajmniej rok. Musimy dojrzeć do pewnych rzeczy.

MM: Czy zatem tę płytę nagrywaliście na setkę?

JG: Jest nas w zespole za dużo, żeby nagrywać taki materiał w ten sposób. Nie starczyło nam po prostu miejsca w studiu nagraniowym. Wiele rzeczy chłopaki dogrywali do moich „pilotów”, a kiedy przyszła kolej na mnie, to nagrałem wszystko jeszcze raz na czysto.

MM: No właśnie, na tej płycie mnóstwo się dzieje. W „Saint Tropez” po tej dynamicznej, pulsującej części pierwszej, numer przechodzi dość zaskakująco w taką dość spokojniejszą część w stylu Pink Floyd. 

JG: „Saint Tropez” fantastycznie wypada na żywo. Na płycie, ze względów technicznych, musieliśmy poskracać niektóre rzeczy. Na koncertach to już zupełnie inna bajka. Utwór jest tak zbudowany, żepod koniec jest bardzo cicho, po czym jest takie dosyć mocne uderzenie. To wybija ludzi, którzy na przykład za dużo gadają. Mieliśmy taką sytuację we Wrocławiu, kiedy w klubie na koncercie robiło się właśnie tak cicho i spokojnie, po czym przyłożyliśmy gwałtownie, aż jednej z pań sztućce wypadły z rąk (śmiech).

MM: W tym utworze zresztą pojawiają się brzmienia przypominające flet, a tymczasem są to przecież Twoje skrzypce.

JG: Zgadza się. To są różne patenty. Gram przez kaczkę wah-wah. Do tego mam delaye i taki multiefekt cyfrowy, który kreuje różne, ale moje brzmienia. Zależy mi na tym, żeby mieć własny, rozpoznawalny styl.

MM: Kim jest ufoistka?

JG: O to musiałbyś zapytać Mirona Białoszewskiego, bo „Skakanka Ufoistki”, to jego wiersz (śmiech).

MM: A skoro przy tym jesteśmy – czemu w książeczce płyty nie ma tekstów?

JG: Już teraz mamy książeczkę składającą się z podziękowań od każdego z nas. Dodanie jeszcze poszczególnych tekstów, czyli dodatkowych stron do poligrafii, stanowiłoby dla nas jeszcze większy koszt. A już było ich dużo: nowe logo, porządna okładka, sesja zespołu, o studiu nagraniowym, miksach i masterach nawet nie wspomnę.


MM: W utworze „Hyde” zaśpiewał Maciej Balcar, a kto wykonuje go na koncertach?

JG: Karolina (Cygonek, wokalistka Jan Gałach Band – przyp. MM). Ona ma sporą skalę głosu, więc znakomicie radzi sobie z tym utworem. Na płycie została przeze mnie trochę przymuszona do tego, by śpiewać lekko, ale na co dzień jest rockową wokalistką i jak trzeba, to potrafi przyłożyć.

MM: Lubisz cytrynówkę?

JG: A ktoś nie lubi? (śmiech).

MM: Pytam także dlatego, że to Twój najbardziej popisowy numer na płycie. Brzmień skrzypiec jest w nim najwięcej.

JG: Tak, choć to utwór, który powstał nawet przed pierwszą płytą. Wówczas jednak nie pasował mi w pierwotnej formie. Dopiero teraz zagrany na dwie perkusje zabrzmiał odpowiednio „allmanowsko”.

MM: Z kolei „Woman” jest dla mnie kwintesencją tej płyty. Brzmi jakby Jimi Hendrix spotkał Weather Report i jeszcze śpiewała w tym Janis Joplin.

JG: „Woman” ma długą historię, pierwsza część powstała jeszcze za czasów gdy Karolina grała ze swoim poprzednim zespołem, teraz my stworzyliśmy do niego własne aranże.  Druga część to już mój pomysł, który został doaranżowany przez resztę zespołu.

MM: Z drugiej strony „Moja Historia” to chyba taka Twoja muzyczna minibiografia?

JG: Trochę tak jest, tym bardziej, że w taki sposób komponuje na gitarze. Bez udziwnień i prosto. Chciałem, żeby zamknąć tę płytę właśnie w taki spokojny sposób.

MM: Przed Wami kolejne koncerty. Rozumiem, że tak jak na premierowym występie w Ostrowie będziecie grali płytę w całości?
JG: Tak, taki mieliśmy plan i udało się go zrealizować w 100%. Mamy nadzieję, że kolejne koncerty również będą kształtować się w takiej formie.

MM: A będą jeszcze jakieś teledyski?

JG: Jest teledysk do „Hyde’a”, a będzie jeszcze do „Aurory”. Mieliśmy również to szczęście, że Maciek zgodził się z nami pracować i „pokazać” w klipach. Drugi teledysk będzie o tyle ciekawy, że będzie połączoną historią, z tą zaprezentowaną w poprzednim. Nawet można usłyszeć pierwsze dźwięki „Aurory” pod koniec  „Hyde’a”.

MM: Dziękuję bardzo za rozmowę i do zobaczenia na koncertach!


Rozmawiał: Maciej Majewski


Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load