Wywiady

Ralph Kamiński

2017-10-03

Ralph Kamiński na przestrzeni niemalże równego roku za sprawą płyty „Morze” zdobył uznanie wśród publiczności ambitnego popu, a swoimi teatralnymi koncertami zaskarbił sobie publiczność koncertową nie tylko w klubach, ale i na festiwalach. Nasz wysłannik Maciej Majewski miał przyjemność porozmawiać z Artystą.

Rozmowa z: Ralph Kamiński

MM: Widziałem Twoje dwa koncerty w krótkich odstępach czasu. Jeden na tegorocznym OFF-Festivalu w pełnym słońcu i drugi na Kraków Live Festival wieczorem w namiocie, w strugach deszczu. Zdziwiło mnie, że na ten drugi wyszedłeś w kompletnych ciemnościach.

RK: Koncerty się różniły, ponieważ na OFF-ie wyszliśmy w świetle słońca, a ten w Krakowie bardziej przypominał te, które graliśmy ma trasie koncertowej. One  miały charakter nieco teatralny, bo tak też staram się przedstawiać płytę „Morze” i tak do niej podchodzę. Na jesień również przygotowujemy coś ekstra w tym temacie.

MM: Zastanowił mnie jednak zespół. Na jakiej zasadzie dobrałeś sobie instrumentalistów?

RK: Mój zespół spotykałem na przestrzeni lat. Na przykład Lewana (Piotra Lewańczyka, basistę – przyp. MM)  poznałem na studiach i był uznawany za genialnego basistę, który nie chce z nikim grać. A ja po prostu wprost go zapytałem, czy by ze mną nie zagrał. Byłem w szoku, gdy się zgodził (śmiech).  Podobnie było z Agnieszką Bigaj, która była moją koleżanką z wokalistyki. Studiowała rok wyżej i nigdy bym nie przypuszczał, że będziemy razem grali. Tak się jednak złożyło. Potem dołączyli Michał Piotrowski (perkusista – przyp. MM) i Kuba Jakubowskie (wiolonczelista – przyp. MM). Szczęśliwie nasze drogi się połączyły, także za sprawą festiwalu FAMA, gdzie poznałem także z moją sekcję smyczkową.

MM: Od wydania płyty „Morze” minął prawie rok i wiele już na jej temat powiedziałeś. A ja jestem ciekaw, czy tęsknisz za morzem?

RK: Bardzo tęsknię. Jestem jednak świadom, że te czasy, kiedy mieszkałem nad morzem już prawdopodobnie nie wrócą. Być może kiedyś na emeryturze… Ale to właśnie płyta jest moim pożegnaniem z morzem. Staram się jednak wracać tam możliwie jak najczęściej, chociaż nie tak często, jakbym chciał.  Zresztą zawsze tęsknię za miejscami, w których mnie nie ma.

MM: Słuchając utworu „Mój Hymn o Warszawie”, przypomina mi się twórczość Marka Grechuty. Tymczasem na koncercie w Krakowie wplotłeś nawet fragment „Krakowa” – utworu, który nagrał z Anawą. Czy jego twórczość odgrywa jakąś rolę w Twoim życiu?

RK: Jak byłem w podstawówce, to wiele razy słuchałem jego utworów. Miałem taką składankę w stylu „the best of” i bardzo mi się to podobało. Wałkowałem non stop.

MM: Rozumiem, że dziadek Jan był dla Ciebie ważną postacią?

RK: Bardzo ważną. Był legendą wyścigów gołębi pocztowych. Prawdziwym mistrzem. Był jednocześnie bardzo skromnym człowiekiem, a zarazem inspiracją i wielkim wsparciem dla mnie. Utworem „Jan” chciałem wystawić mu pomnik w podzięce za wszystko, co dla mnie zrobił.

MM: Gracie na żywo „Grudniową Piosenkę”?

RK: Na koncertach festiwalowych niestety nie, chociaż uwielbiam ten utwór. Jest jednym z najbardziej osobistych, jakie napisałem. Planujemy wykonywać go na trasie jesiennej. I podobnie jak wcześniej, prawdopodobnie będziemy zaczynać od niego koncerty. Nie mogę się tego doczekać. Zrezygnowałem z tego utworu oraz z kilku innych po to, by ludzie za nimi zatęsknili.

MM: A co z utworem „I znów”, w którym śpiewasz razem z Kingą Pruś?

RK: Wykonywaliśmy go na koncercie z okazji premiery płyty. Odbył się on w takiej pracowni rzeźbiarskiej w Warszawie. Zagraliśmy wtedy cały album dla 100 osób. Kinga przyjechała specjalnie na ten koncert. Natomiast na trasie w tym utworze zastępuję ją Agnieszka.


MM: Rozumiem, że Agnieszce też zostawiasz grę na pianinie podczas koncertów?

RK: Zdecydowanie. Agnieszka jest dużo lepszą pianistką, niż ja. Zresztą ja nie gram publicznie na tym instrumencie. Ograniczam się wyłącznie do zacisza domowego (śmiech).  Po prostu nie czuję się na siłach, by grać przed publicznością na pianinie. Za późno zacząłem też grać i jestem samoukiem w tym względzie.

MM: Myślisz już o kolejnej płycie?

RK: To jeszcze nie ten czas, by o niej myśleć. „Morze” jest albumem z muzyką alternatywną i wydaje mi się, że potrzebuje ona więcej czasu, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Chcę jeszcze poszerzać spectrum jego odbioru – także na żywo. Na pewno też będę musiał odpocząć po tej płycie. No i chcę również, aby moi słuchacze trochę za mną zatęsknili. Natomiast wiem, jaki album chcę zrobić, bo część kompozycji jest gotowa. Na razie odkładam jednak jego realizację na później.

MM: No właśnie – obserwując was na żywo na scenie, mam wrażenie, że cały czas pracujecie na żywej tkance.

RK: Tak, jak najbardziej. Staramy się też spontanicznie coś robić, mimo że mamy te utwory przecież dopracowane. Wiele również zależy od energii, publiczności oraz miejsca, w którym gramy. To na nas działa, a nie jest to prosty materiał do grania na żywo. Wymaga sporo skupienia i pracy, ale też nie wszystko jest w nim idealnie wyreżyserowane. To by się nie sprawdziło. Najważniejsze są emocje i prawa, jaka stoi za tymi piosenkami.

MM: Mnóstwo osób mówi, że ta płyta jest wręcz intymna, a ja uważam, że jest poetycka. Odnosi się do starej szkoły języka polskiego i właśnie piosenki poetyckiej z dawnych lat.

RK: To dla mnie bardzo duży komplement i bardzo Ci za niego dziękuję.

MM: Płyta jest na rynku od roku. Czy ukaże się na winylu?

RK: Tak, winyl ukaże się w rocznicę wydania płyty – 16 listopada.Będą bonusy w postaci zdjęć polaroidowych, które robiliśmy do sesji. Ogromnie się cieszę, bo marzyłem o tym, by mieć „Morze” na winylu.

MM: Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Maciej Majewski


Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load