- Nowa płyta Warhaus jest zatytułowana po prostu „Warhaus”. Duży kontrast w porównaniu z debiutanckim albumem, który nosił tytuł „We Fucked The Flame Into Being”. Dlaczego zdecydowałeś się na tak krótki tytuł?
- Tytuł debiutanckiej płyty Warhaus był nieco groteskowy. W przypadku drugiego albumu, najpierw nagrałem piosenki, następnie powstała okładka, na której jestem ja i się uśmiecham, a dopiero na końcu zacząłem zastanawiać się nad tytułem. Pomyślałem, że skoro jestem na okładce, to nazwę ten album swoim pseudonimem czyli po prostu „Warhaus”. Nieoficjalnie używam też tytułu „The Smile Album”, co budzi skojarzenia z pierwszą płytą The Velvet Underground. Widnieje na niej banan i jest często nazywana „The Banana Album”.
- Nowe kompozycje powstały podczas ubiegłorocznej trasy Warhaus oraz twojej wyprawy do Kirgistanu. W jaki sposób ten proces podróżowania wpłynął na brzmienie piosenek z „Warhaus”?
- Komponowałem podczas tournée Warhaus, gdyż nie miałem innego wyjścia. Bardzo rzadko bywałem wtedy w domu. Natomiast do Kirgistanu pojechałem przede wszystkim po to, by przez miesiąc być w pełni skoncentrowanym na tworzeniu muzyki. Gdy jestem w Gent, gdzie mieszkam, jest mi ciężko skoncentrować się na komponowaniu. Mam tam przyjaciół, często się z nimi spotykam, wychodzimy na drinka i tak dalej. Mój pobyt w Kirgistanie nie zainspirował mnie muzycznie, lecz dał mi możliwość spokojnej pracy bez żadnych przerywników. Podobnie było zresztą w przypadku pierwszego albumu Warhaus, który tworzyłem na łodzi.
- Ale w kompozycji „Dangerous” pojawiają się dźwięki egzotycznych instrumentów…
- Tak, ale nie mają one niczego wspólnego z moim pobytem w Kirgistanie.
- Jedną z inspiracji dla Ciebie podczas nagrywania „Warhaus” był debiutancki album Dr. Johna „Gris-Gris” z 1968 roku. Co tak Cię fascynuje w tej płycie?
- Są tam kompozycje kojarząc się z klimatami voodoo, który bardzo lubię. Możesz przy tych utworach tańczyć, ale nie tak jak w klubie, ale tak jak robią to tancerze voodoo. Moja dziewczyna Sylvie uwielbia tańczyć przy „Gris-Gris” i gdy to robi, zawsze przypomina mi o szczególnym klimacie tego albumu. Chciałem na „Warhaus” odtworzyć coś z klimatu płyty Dr. Johna, stąd między innymi słychać tu afrykańskie instrumenty perkusyjne i słychać ten wyjątkowy, pulsujący rytm.
- Wspomniałeś o Sylvie Kreusch, którą też słychać na „Warhaus” w kilku kompozycjach. Z tego co wiem, jesteście charakterologicznymi przeciwieństwami. Ona jest pełna energii, a ty jesteś spokojny i wyważony. Jak się porozumiewacie na płaszczyźnie artystycznej?
- Warhaus to mój solowy projekt, więc jej rola polegała przede wszystkim na zaśpiewaniu tego, co ja stworzyłem i doradzaniu mi, czy to co skomponowałem jest OK. Oczywiście doceniam to, że jej głos tworzy na tej płycie szczególny nastrój. Sylvie jest też dla mnie inspiracją, ale raczej nie nazwałbym jej moją koleżanką z Warhaus.
- Ale do nagrania nowej płyty zaprosiłeś muzyków z koncertowego składu Warhaus. Czy mieli oni wpływ na to, jak brzmią te utwory?
- Tak, i to istotny wpływ. W przeciwieństwie do debiutu, który był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, tym razem chciałem, aby podczas rejestracji nowych kompozycji było dużo improwizacji oraz, co najważniejsze, by te utwory zostały nagrane na żywo. Dałem im wolną rękę w kwestii ogrywania pomysłów, które ja im dostarczyłem. Bardzo mi się spodobał ten staromodny sposób tworzenia piosenek. Zwłaszcza w kontekście tego, jak nagrywa się muzykę współcześnie. Wszystko jest zaprogramowane, klinicznie czyste, bezduszne.
- Gdy rozmawialiśmy rok temu po wydaniu debiutanckiej płyty Warhaus, powiedziałeś mi, że była to płyta podsumowujące Twoje dotychczasowe 30 lat życia…
- Tak, nieciekawe i mroczne 30 lat (śmiech)…
- Jestem ciekaw, co tym razem było Twoją inspiracją?
- W dużej mierze to samo, co na poprzedniej płycie. Piszę o wydarzeniach z mojego życia. Różnica polega na tym, że na „Warhaus” piosenki są bardziej dosłowne. Nie muszę już niczego udowadniać, co robiłem na „We Fucked A Flame Into Being”. Dlatego wtedy do każdego utworu wrzucałem wiele elementów i tematów. Tamta płyta była mroczniejsza i bardziej pesymistyczna niż „Warhaus”. Są tam takie utwory jak „Brussels”, który napisałem po rozstaniu z moją ex. Teraz jestem szczęśliwym człowiekiem, co widać chociażby na wspomnianej już wcześniej okładce płyty. Na „Warhaus” są piosenki, które mogę nazwać hymnami na cześć miłości. To naprawdę jest „The Smile Album”.
- Na początku października tego roku wystąpiłeś na festiwalu songwriterskim w Opolu. Uważasz siebie za klasycznego songwritera?
- Tak, ale jednocześnie i biznesmena (śmiech).
- Kiedy możemy spodziewać się nowej płyty Balthazar?
- Po zakończeniu trasy z Warhaus zaczynamy pracę nad nową płytą Balthazar. Będziemy ją nagrywać przez całą zimę i chcemy, by była gotowa najpóźniej w kwietniu 2018 roku. Potem będę znowu koncertował z Warhaus, a premierę albumu Balthazar planujemy po przyszłorocznych wakacjach.
- Dziękuję za rozmowę.
Warhaus dzieli się nowym teledyskiem do utworu „Zero One Code”, pochodzącego z jego najnowszego albumu „Karaoke Moon”, wydanego w listopadzie ubiegłego roku nakładem wytwórni Play It Again Sam.
Solowy projekt Maartena Devoldere'a, członka grupy Balthazar, wystąpi 26 marca 2025 roku w warszawskim klubie Stodoła.
Jej głos możecie kojarzyć choćby z projektu Warhaus, a w marcu przyjedzie na 3 solowe koncerty do Polski. Sylvie Kreusch, bo o niej mowa, odwiedzi wiosną nasz kraj w ramach promocji jej najnowszej płyty “Comic Trip”.
Rok po wydaniu trzeciego solowego albumu „Ha Ha Heartbereak”, Warhaus powraca z nowym singlem „Popcorn”, który ukazał się pod szyldem wytwórni Play It Again Sam.
Maarten Devoldere deklaruje, że „Karaoke Moon” to płyta dojrzałego mężczyzny po tzw. przejściach.
Drugi album J.Bernardt, czyli solowego projektu Jinte Depreza – połowy belgijskiego duetu Balthazar, przynosi zbiór melancholijnych kompozycji, eksponujący wszystkie fazy rozstania.
Belgijska wokalistka Sylvie Kreusch, którą znamy z grupy Warhaus, odwiedzi w marcu Polskę w ramach promocji jej najnowszej płyty “Comic Trip”. Z tej okazji artystka odpowiedziała na serię naszych pytań.
Małgorzata Ostrowska powróciła po 5 latach z nowym znakomitym albumem studyjnym "Legenda" mocno nawiązującym muzycznie do lat 80-tych. Z tej okazji Artystka udzieliła nam wywiadu, do lektury którego zapraszamy.
Maarten Devoldere wydał nowy znakomity album "Karaoke Moon" pod szyldem swojego solowego projektu Warhaus. Spotkaliśmy się z artystą by porozmawiać między innymi o genezie tego tytułu oraz jego poglądzie na męskość w 2024 roku.
Od kilku lat pod szyldem Warhaus, gitarzysta i wokalista grupy Balthazar, Maarten Devoldere realizuje swoje solowe muzyczne przedsięwzięcia. Na najnowszej płycie „Ha Ha Heartbreak” mierzy się nie tylko z utraconą miłością, ale przede wszystkim z samym sobą. W poniższej rozmowie opowiedział mi nie tylko o bardzo naiwnym podejściu do miłości, ale także o zmianach, jakie zaszły w nim samym. Zaś 15 marca przyszłego roku będziemy mogli przekonać się, jak ten materiał brzmi na żywo, bowiem tego dnia Warhaus wystąpi w warszawskim klubie Niebo.
Belgijska grupa Balthazar wróciła po rocznej przerwie z piątym albumem zatytułowanym enigmatycznie "Sand". Z tej okazji porozmawialiśmy z jednym z dwóch liderów zespołu - Jinte Deprezem, który opowiedział nam między innymi o genezie tytułu płyty, o jej okładce oraz wpływie COVID-19 na brzmienie nowych piosenek.
Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.
Wokalista belgijskiej grupy Balthazar nagrał solowy album "We Fucked A Flame Into Being" pod szyldem Warhaus. W Polsce płyta ukaże się 2 września nakładem wytwórni Mystic. Z tej okazji muzyk zgodził się udzielić nam krótkiego wywiadu.
Solowy projekt Maartena Devoldere'a, członka uwielbianej w Polsce grupy Balthazar, pojawi się 15 marca w warszawskim klubie Niebo.
Warhaus, czyli Maarten Devoldere, zaprezentował nowy singiel "It Had To Be You".
Warhaus, jeden z liderów belgijskiego zespołu Balthazar, czyli Maarten Devoldere powraca z nowym singlem "Open Window".
Belgijski zespół Balthazar ujawnił drugi zwiastun nowego krążka „Sand”, który miał się ukazać pod koniec stycznia. Wraz z nowym singlem „You Won’t Come Around” grupa ogłosiła nową datę premiery płyty. Album trafi na półki sklepowe 29 lutego nakładem wytwórni Play It Again Sam.
Belgijski zespół Balthazar powróci z nowym krążkiem „Sand”. Płyta ukaże się 29 stycznia nakładem wytwórni Play It Again Sam.
Rok po wydaniu ostatniego krążka "Fever" zespół Balthazar zaprezentował nowy singiel. "Halfway" powstał w zeszłym roku w połowie intensywnej trasy koncertowej.
Belgijska grupa Balthazar zagra 27 lutego w warszawskim Palladium.
Poznaliśmy szczegóły tegorocznej edycji opolskiego festiwalu, który odbędzie się w dniach 6-7 września w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.
Wczoraj ukazał się nowy album belgijskiego duetu Balthazar. Zespół uczcił to wydarzenie publikując teledysk do utworu "Wrong Vibration".
Premiera najnowszego krążka Balthazar „Fever” odbędzie się 25 stycznia, a tymczasem zespół zaprezentował trzeci muzyczny zwiastun.