Wywiady

Youth Novels

2017-12-19

Youth Novels to młody duet z Wągrowca, który stawia coraz śmielsze kroki na polskiej scenie. Ich mroczna, a jednocześnie oniryczna muzyka stawia ich coraz wyżej głównego nurtu muzyki indiepopowej w Polsce. Mają już na swoim koncie koncerty przed Sister Wood, czy Oh Wonder i właśnie ukazała się ich druga ep-ka „Chaos I Create”. O bieżących, przeszłych i przyszłych działaniach opowiedzieli mi Ania Anu Babrakowska, odpowiadająca w zespole za główne partie wokalne i klawiszowe oraz gitarzysta Emil Nowak.

Rozmowa z: Ania Anu Babrakowska / Emil Nowak

MM: Nazwa zespołu zaczerpnięta z płyty Lykke Li, mroczna oniryczna muzyka. Jesteście w takim wieku, że okres buntu powinien być dla was czymś normalnym. Tymczasem u was to chyba przebiega dość łagodnie.

AB: (śmiech) Wydaje mi się, że swój okres buntu przeszłam w piątej klasie podstawówki. Teraz nie jest to bunt, tylko raczej dość ustabilizowana sytuacja.

EN: Ja przeszedłem bunt w gimnazjum.

MM: A może właśnie te piosenki są wyrazem tego buntu? Np. „Chaos I Create”?

AB: Hm, na pewno tworzymy chaos, natomiast nie jest on wyrazem buntu. Raczej staramy sobie radzić z tym wykreowanym przez nas chaosem. Możemy się buntować co najwyżej przeciwko sobie, ale nie przeciwko światu.

MM: Od wydania „I Used To Wreck It All” minęło półtora roku. Teraz wyszło “Chaos I Create”, gdzie różnica w stosunku do poprzedniego wydawnictwa jest łatwa do usłyszenia. Poprzednią ep-kę nagrywaliście z Damianem Popławskim, a tę zrobiliście z Piotrkiem Maciejewskim z Drivealone. Skąd ta zmiana?

AB: Stwierdziliśmy, że jesteśmy na takim etapie, że trzeba pójść dalej i zrobić coś lepszego. Trochę się w nas zmieniło i chcieliśmy zrobić coś dojrzalszego. Stąd inne brzmienie tej muzyki oraz jej wyższy poziom techniczny. Piotrek jest też dużo bardziej doświadczoną osobą, która zrobiła wiele świetnych projektów. Nie wiedzieliśmy, co z tego wyjdzie, choć od początku nasze wizje gdzieś się pokrywały. 

EN: Nagrywaliśmy ponownie u mnie w pokoju, natomiast dogrywki wokali i miks robiliśmy już u Piotra.

MM: Sami też napisaliście teksty. Czy to znaczy, że Sebastian Romanowski nie miał tym razem nic do zaproponowania?

AB: Tym razem nie. Część tekstów napisałam ja, Emil dołożył trochę od siebie.

EN: Namówiłem Anię, by się otworzyła na pisanie tekstów i pokazała, co potrafi. Po prostu chcieliśmy, by ta ep-ka była w pełni autorska.

MM: If we want to release from trauma, we have to learn how not to confront it directly. Confronting directly, The Medusa will turn us into stone – to słowa zaczerpnięte z mitologii greckiej. Skąd pomysł by ich użyć?

AB: Najpierw pojawił się pomysł okładki. Chcieliśmy umieścić na niej rzeźbę. Okładka jest zainspirowana “Meduzą” Berniniego, barokowego rzeźbiarza. Postanowiliśmy pójść dalej, a że w tamtym czasie czytałam sporo o mitologii, stwierdziłam, że pasuje to tematycznie. Ta trauma ma zresztą także związek z naszymi niespokojnymi myślami oraz z tym, jak sobie z nimi radzimy. O tym jest ta płyta. Mnie w każdym razie bardzo to pomogło, bo trochę się uspokoiłam.


MM: Na płycie pojawiły się też Jagoda Kudlińska z Lor i Katarzyna Kowalczyk z Coals. Jak doszło do tej współpracy?

AB: Właściwie z dziewczynami znamy się od początku ich, jak i naszej drogi artystycznej, więc wyszło to dość naturalnie.

EN: Poza tym szukaliśmy kogoś, kto nie weźmie od nas kasy (śmiech). Uwielbiamy dziewczyny, więc pojawił się pomysł wspólnych nagrań. A że oba zespoły w pewnym momencie grały wspólny koncert w Poznaniu, to przy okazji poprosiliśmy obie dziewczyny, by nagrały wokale dla nas.

MM: Klip do „Madness” też jest dość specyficzny. Ten złoty pył kojarzy się z Florence Welch. Wyglądasz w tym video, jakby opętał Cię demon.

AB: (śmiech) Taka była wizja artystyczna. Zresztą był z tym pewien problem, bo miałam długą sukienkę, a jakoś musiałam wejść po tych schodach. Ta piosenka jest wprowadzeniem do całej historii zawartej na płycie. Podsumowuje też całość, podkreślając, że tytułowy chaos jest jedynie w mojej głowie. Początkowo nie radzę sobie z nim, ale stopniowo wyrzucam go z siebie i jest lepiej. 

EN: Chcieliśmy to stworzyć w efekcie slow motion, stąd taka ociężałość i nieskoordynowane ruchy.

MM: Z kim najczęściej występujecie?

AB: Gramy w pełni samodzielne koncerty. Jest nas na scenie szóstka. Oprócz nas perkusja, wiolonczela, skrzypce, gitara akustyczna i dodatkowe syntezatory.

MM: I co dalej? Będzie płyta?

EN: Czekamy na odpowiedni impuls. Chcemy też dojrzeć do większego wydawnictwa. Na płycie chcielibyśmy pokazać jeszcze więcej. Teraz skupiamy się na „Chaos I Create”. Staramy się z nią dotrzeć do jak największej ilości osób. Nie chcemy od razu dawać płyty, tylko zapoznać publiczność z tym, co już mamy.

AB: Ta ep-ka pomogła nam odnaleźć kierunek, w którym chcemy podążać także w przyszłości. Wcześniej nie mieliśmy go tak dokładnie sprecyzowanego. Teraz już jest inaczej.

MM: A koncerty?

AB: Planujemy jeszcze grać w styczniu i w lutym, potem przerwa na pisanie nowego materiału. Mnie jeszcze czeka matura w przyszłym roku, bo jestem liceum plastycznym i mam dłuższy tok nauczania (śmiech). I dopiero po tym okresie zabierzemy się za nowe nagrania.

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Laura Radzewicz


Rozmawiał: Maciej Majewski


Future Islands

2022-01-18

Amerykańska grupa Future Islands wystąpi 2 marca w warszawskim klubie Palladium. Nasz wysłannik Jakub Oslak porozmawiał z tej okazji z wokalistą Samuelem Herringiem i perkusistą Michaelem Lowrym.

Czytaj więcej...

The Slow Show

2022-01-11

Brytyjski zespół The Slow Show wystąpi 18 lutego w warszawskim klubie Hydrozagadka. Grupa jest często porównywana do The National — przede wszystkim za sprawą charakterystycznego barytonu wokalisty Roba Goodwina, który udzielił wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Jude

2022-01-10

Łódzka formacja Jude ani myśli przestać działać na własnych, wysoce odrębnych zasadach. Album "Broken Pillar” nie tylko stanowi kolejny punkt na drodze i artystycznej ekspresji, ale jak zwykle daje dość uniwersalny ogląd na rzeczywistość, podany mocno, krytycznie i bardzo niezależnie. O płycie, ale i o bycie artystycznym Jude wpisanym nierozerwalnie w łódzki krajobraz opowiedział mi jego spiritus movens – Wiktor Skok.

Czytaj więcej...

Mariusz Duda

2022-01-04

Pod koniec listopada ukazał się album "Interior Drawings" Mariusza Dudy zamykający trylogię jego solowych wydawnictw rozpoczętą w czerwcu 2020 roku krążkiem "Lockdown Spaces". Premiera nowej płyty była idealnym pretekstem do przeprowadzenia wywiadu z Artystą co uczynił nasz wysłannik Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Novika

2021-12-08

Novika to jedna z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad na polskiej scenie elektronicznej. W tym roku minęło 20 lat od wydania jej pierwszego singla "T.Time" nagranego ze Smolikiem. Z tej okazji ukazała się płyta "Novika 2.0" na której polscy artyści opracowali swoje wersje utworów Noviki. Między innymi o kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z Noviką.

Czytaj więcej...

Anna Jurksztowicz

2021-12-07

W tym roku mija 35 lat od premiery debiutanckiej płyty Anny Jurksztowicz "Dziękuję, Nie tańczę". Z tej okazji Artystka wykonała materiał z tej płyty w wersji live z zespołem i wydała go na płycie "Dziękuję Nie Tańczę/21/Live". Z tej okazji Pani Anna odpowiedziała na kilka naszych pytań, w których zdradziła między innymi dlaczego album z 1986 roku ma status tzw. 'płyty kultowej'.

Czytaj więcej...

Grzegorz Kupczyk

2021-12-06

Jeden z najważniejszych wokalistów w historii polskiej sceny metalowej i hardrockowej (CETI, ex-Turbo) Grzegorz Kupczyk obchodzi w tym roku 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji ukazała się płyta "40 Lat Na Scenie" o której porozmawialiśmy z Artystą.

Czytaj więcej...

Counting Crows

2021-11-26

Amerykańska grupa Counting Crows przyjedzie w przyszłym roku do warszawskiego klubu Stodoła i będzie to jej drugi koncert w naszym kraju. Po raz pierwszy zaprezentowała się w 2007 roku na chorzowskim Stadionie Śląskim jako gość The Police. Nasz wysłannik Jakub Oslak miał okazję porozmawiać z liderem zespołu Adamem Duritzem.

Czytaj więcej...

Klaudia Szafrańska

2021-11-25

Wokalistka Klaudia Szafrańska znana z duetu XXANAXX pracuje nad debiutancką solową płytą. Jej zapowiedzią są trzy single, które ukazały się w ostatnich kilku miesiącach. Artystka zgodziła się odpowiedzieć na kilka naszych pytań.

Czytaj więcej...

Urszula

2021-11-24

Bieżący rok jest dla Urszuli bardzo pracowity. Ukazały się nowe wersje jej dwóch albumów "Biała Droga" i "Supernova", reedycja płyty "Urszula & Jumbo", a także, co najistotniejsze, jej nowy album studyjny "Teraz Ja". O tym właśnie porozmawialiśmy z Artystką.

Czytaj więcej...

Weronika Szymańska

2021-11-21

Wokalistka, autorka muzyki i tekstów Weronika Szymańska ma na koncie trzy single wydane w ramach projektu My Name Is New wytwórni Kayax. Artystka brała także dwukrotnie udział w programie The Voice of Poland. O tych właśnie wydarzeniach porozmawialiśmy z Weroniką.

Czytaj więcej...

Marek Dyjak

2021-11-19

Płytą-podziękowaniam zatytułowaną „Na wzgórzu rozpaczy”, Marek Dyjak kończy rzekomo swoją przygodę z nagrywaniem muzyki. Czy rzeczywiście? I co dziś jest dla niego najważniejsze? O tym między innymi artysta opowiedział nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Budyń

2021-11-16

Jacek 'Budyń' Szymkiewicz jako jeden z nielicznych artystów opowiedział mi o 'pozytywniejszej' stronie pandemii. Na ile rzeczywiście okazała się ona dobrym doświadczeniem i na ile znajduje to swoje odbicie na jego najnowszej płycie "Ukryte do wiadomości"? Wszystko w poniższym zapisie.

Czytaj więcej...

RGG

2021-11-15

Jazzowe trio RGG obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Krzysztof Gradziuk i pianista Łukasz Ojdana nie myślą jednak o jakichkolwiek podsumowaniach, bo są skupienie w dużej mierze na promocji swojej ostatniej płyty „Mysterious Monuments On The Moon”. Udało mi się jednak namówić ostatniego z nich na skromne podsumowanie i rozmowę na temat bieżących działań zespołu.

Czytaj więcej...

Joanna Dark

2021-11-09

„Osiecka/Przybora – Ale Jazz!” to nowy album Joanny Dark będący wyborem trzynastu piosenek z tekstami geniuszy słowa – Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory, które po raz pierwszy w tym wyborze zostały zaaranżowane w wersji jazzowej. Utwory wykonane zostały przez Joannę Dark, w towarzystwie rewelacyjnych instrumentalistów w składzie Filip Wojciechowski (piano), Paweł Pańta (kontrabas), Krzysztof Szmańda (instrumenty perkusyjne), Jerzy Małek (trąbka). Joanna Dark opowiedziała nam o kulisach powstania tego albumu.

Czytaj więcej...

ATLVNTA

2021-11-01

Poznaliśmy ich blisko dekadę temu jako indie-folkowy duet Lilly Hates Roses. Formuła muzyczna tamtej formacji jednak się wyczerpała. Dziś Kasia Golomska i Kamil Durski działają pod szyldem ATLVNTA, który jest dla nim nowym otwarciem, nie tylko muzycznym. Właśnie ukazał się ich pełnowymiarowy imienny debiut, o którym szczegółowo opowiedzieli mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Efterklang

2021-10-26

Duńska grupa Efterklang wydała nowy album "Windflowers" i w ramach promocji tej płyty zawita ponownie do Polski. Zespół zagra 27 października w Teatrze Nowym w Łodzi oraz 28 października w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak zadał kilka pytań Rasmusowi Stolbergowi.

Czytaj więcej...

Smash Into Pieces

2021-10-25

Szwedzki kwartet Smash Into Pieces niedawno wydał kontynuację płyty „Arkadia”. „A New Horizon” to jeszcze bardziej złożona opowieść o bycie krainy, której cechy możemy odnaleźć na naszej własnej planecie. Grupa promuje album także teledyskami, które tworzy do każdego z utworów na płycie, a w przyszłym roku wystąpi także w Polsce. O szczegółach i zawartości nowego dzieła zespołu, opowiedział mi jego wokalista i tekściarz, Chris Adam Hedman Sörbye

Czytaj więcej...

Agata Gołemberska

2021-10-19

Agata Gołemberska to songwriterka, producentka, wokalistka i uczestniczka 8. edycji programu The Voice of Poland. Właśnie wydała debiutancki mini-album "Pryzmat" w ramach projektu My Name Is New i z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Karolina Lizer

2021-10-18

Wokalistka Karolina Lizer wydała debiutancki album "Lśniąca. Łąkowe historie...", który jest inspirowany naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących powstania tej płyty.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load