Wywiady

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Rozmowa z: Marek Smolski

MM: Mam wrażenie, że „Invictus” jest takim pomostem między płytami „Ressurected” a „Reborn Monster”. O ile pierwsza z nich była dość taneczna, tak druga miała nieco ‘filmowy’ klimat. A na tej płycie się to łączy. Takie było wasze założenie?

MS: W ogóle nie myśleliśmy o jakimkolwiek pomyśle na płytę. Po prostu tworzyliśmy muzykę. To jest nasze hobby, które sprawia nam przyjemność. Dorabianie do tego jakiejś dodatkowej teorii nie ma sensu. Zawsze mamy z tym problem, gdy jesteśmy pytani o treść płyty. My tego zwyczajnie nie wiemy (śmiech).

MM: Jak zatem dobieraliście teksty do tych utworów? Pasowały wam do jakoś muzyki?

MS: Tak (śmiech). Tekstami zajmuje się głównie Miłosz. Siedzi w tym od lat. Wertuje Baudelaire’a, Blake’u, czy Poe. Wyszukuje teksty, które są tak naprawdę śpiewne. Buduje taką bazę, z której potem dobiera te, które pasują mu do muzyki. Nigdy nie jest odwrotnie. Ja staram się nie dotykać tej sfery, chociaż sam napisałem już w życiu kilka tekstów. Staram się natomiast czuwać nad całością projektu.

MM: Przypuszczam, że tych utworów mieliście więcej, niż to, co jest na „Invictus”?

MS: Tak, było, a właściwie jest więcej utworów. Są na moim dysku. Stwierdziliśmy jednak, że nie są one na tyle fajne, by wrzucać je na płytę. Niekoniecznie przyjemnie się ich słucha, albo powinniśmy je zmienić. Powodów było kilka.

MM: Mogliście z nich zrobić np. ep-kę

MS: Mamy w planach wydanie pod koniec roku takiej płyty, na której znajdzie się 10 utworów, które bardzo lubimy, ale z jakichś powodów nie znalazły się na płytach. Zwróć uwagę, że teksty, którymi się posługujemy, należą do poetów starych, dawnych. Jest to kwestia praw autorskich. W tym przypadku nie musimy się z nimi borykać, natomiast mamy na przykład świetny numer z tekstem Charlesa Bukowskiego. Nie mogliśmy go wykorzystać, ponieważ nie minął jeszcze  odpowiednio długi czas od śmierci poety.


MM: A jak dobieraliście gości na płytę? Bo wybór jest dość specyficzny.

MS: Począwszy od pierwszego numeru, czyli „Silence In Violence”, który powstał na samym początku, tuż po zakończeniu prac związanych z „Ressurected”. Zastanawiałem się, co z tym zrobić. Od ręki stworzyłem zarys. Pokazałem go Miłoszowi i wspólnie uznaliśmy, że zupełnie do niego nie pasuje i w związku z tym musimy znaleźć kogoś, kto go zaśpiewa. Kawałek jest dość pompatyczny, a Void z Deathcamp Project ma świetny wokal. Napisałem więc do niego, który się zgodził. A ponieważ się nie spieszyliśmy, to numer był gotowy pół roku później (śmiech). Wiedziałem jednak, że musi otwierać tę płytę. Wprowadza element niepewności. Inna sprawa jest z „It Rains In My Heart”. Nagrałem numer z innym wokalistą, ale coś mi nie pasowało. Dałem to Kubie Włodarskiemu z Egoist z prośbą, by coś z tym zrobił. Potrzebowałem nowego podejścia. Kuba go zremiksował, po czym wycięliśmy poprzedni wokal i dograł swój z zupełnie innym tekstem (śmiech). Natomiast w „Complete & Bored” pojawili się Rafał Zaręba na gitarze i Szymon Danis na wokalu. Obaj są muzykami IdiotHead. Z Szymonem znamy się bardzo długo. To piekielnie zdolny muzyk i wokalista. Bardzo chciałem coś z nim zrobić. Dałem mu elektroniczny numer z metalowym patentem w środku. To, co zrobił z wokalem przypomina mi Mike’a Pattona i Layne’a Staleya z najlepszych czasów. Aranżacyjnie jest to najciekawszy numer na płycie.

MM: No i ostatni numer z udziałem gości, czyli „God Lay Dead”, gdzie pojawił się Wojtek Król z Controlled Collapse i Sin Quirin z Ministry. Mnie ten utwór skojarzył się z dokonaniami Marilyn Manson.

MS: Akurat o tym nie myślałem pod tym kątem. To też jest ciekawa historia, bo ten numer również był w pełni elektroniczny. Są w nim sample z filmu „12 Małp”. Następnie Miłosz dograł wokal i całość zabrzmiała dość ciężko. Usunąłem więc jego wokal i przerobiłem ten numer. Nie miałem jednak wciąż gitary. Zacząłem więc sam nagrywać i szukałem rozwiązania. Nic mi jednak ciekawego nie wychodziło, w związku z tym stwierdziłem, że potrzebuje gitarzysty. A ponieważ ten kawałek kojarzył mi się Ministry, to napisałem do Sina. Pogadaliśmy trochę i w ciągu dwóch dni przysłał mi gotowe tracki, w których wprowadziłem niewielkie zmiany. Zrobił jednak to, czego się spodziewałem, więc nagrał to po swojemu. Z kolei Wojtek nagrał swoje wokale już wcześniej.

MM: Czemu MonsterGod tak rzadko gra na żywo?

MS: Bo nam się nie chce (śmiech). Granie na żywo musi sprawiać przyjemność. Poza tym jesteśmy dość zajętymi ludźmi. Mamy rodziny i bardzo absorbujące prace. I tak jak już mówiłem – gramy dla przyjemności. Natomiast nie jest tak, że zupełnie nie gramy na żywo. W tym roku wystąpimy chociażby na „Castle Party” w Bolkowie. Zacząłem już przygotowania do setu na żywo. Mam nadzieję, że koncertów będzie jednak więcej. Chcemy żeby to były takie małe wydarzenia.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load