Wywiady

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Rozmowa z: Agata Nizińska

- Obserwując Twoją artystyczną biografię można dojść do wniosku, że przez kilka ostatnich lat szukałaś swojego miejsca. Zanim wydałaś album „Niepokorna” występowałaś w kabarecie, teatrze, w serialach. Co było impulsem do nagrania tej płyty?

- Zgadza się, ale muzyka była zawsze obecna w moim życiu. Śpiewam od kilkunastu lat, a od 10 lat zarabiam na muzyce. Brałam udział m.in. w projekcie coverowym, komponowałam swoje autorskie piosenki. Aby stworzyć płytę „Niepokorna” musiałam do tego dojrzeć. Dopiero teraz poczułam, że mam coś ważnego do powiedzenia, coś co pozwala mi zadawać pytania. Bo na tej płycie zapraszam słuchaczy do dyskusji. Być może wcześniej nie było to tak atrakcyjne? Poza tym ważne było dla mnie znalezienie odpowiednich ludzi, z którymi tworzyłam te utwory i dobrego managementu, w którym są dwie wspaniałe dziewczyny, które mi bardzo pomagają. A nie jest to łatwy projekt.

- Słuchając tej płyty z przyjemnością odnotowałem, że praktycznie nie ma tu elektroniki. To była Twoja decyzja?

- Tak, to była całkowicie moja decyzja wynikająca głównie z tego, jaką muzykę lubię. Zawsze marzyłam, aby nagrać płytę blues-rockową. Gdy powstawała „Niepokorna” musiałam iść na kompromisy. Jestem wychowana na muzyce z lat 60-tych i elementami, które łączą brzmienie tego albumu z tamtym okresem są instrumenty dęte charakterystyczne dla tamtej epoki oraz groove, który nie jest do końca popowy.

- W powstawaniu piosenek, które trafiły na „Niepokorną” udział brało kilku producentów i autorów tekstów, w tym m.in. Marcin Kindla, Patrycja Kosiarkiewicz, Przemek Puk czy Konrad Biliński. Jaki był Twój udział w tworzeniu tego materiału?

- Od samego początku tworzenia tego albumu miałam rozpisane, jak ta płyta ma brzmieć od A do Z i mniej więcej o czym mają być teksty, bo jestem autorką większości z nich. Z reguły jest tak, że jeden kompozytor i jeden producent jest odpowiedzialny za warstwę muzyczną. Nie wyobrażam sobie, aby jeden kompozytor napisał dwanaście dobrych utworów. Tymczasem tutaj wybrałam pięć różnych kolektywów muzycznych i wzięłam od nich to, co wydawało mi się najlepsze. Było dużo tych propozycji i mieliśmy komfort wyboru. To był bardzo długi proces trwający 1,5 roku. Część tekstów powstała do już gotowej muzyki, ale okazywało się, że warstwa dźwiękowa jest super, ale tekst nie pasował. Były też sytuacje w drugą stronę, gdy muzyka została skomponowana pod istniejące już słowa.

- No właśnie, dlaczego nawiązałaś współpracę z Patrycją Kosiarkiewicz, która napisała słowa do aż pięciu utworów?

- Bo pisze bardzo dobre teksty. Jest artystką, która świetnie czuje słowo. Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż sama jestem aktorką i pochodzę z aktorskiej rodziny. Uważam, że we współczesnej polskiej muzyce jest za mało dobrych tekstów piosenek, za mało uwago zwraca się na warstwę słowną. Patrycja jest osobą, która bardzo sprawnie operuje słowem i opowiada nim ciekawe historie. Pomyślałam sobie, że chciałabym, aby posłuchała tych piosenek i tego, jakie pytania chcę w nich zadać. Patrycja pobawiła się rymem, rytmem i dzięki temu powstały fajne teksty. Ta płyta jest trochę w dualizmie. Dobro - zło. Miłość toksyczna - miłość idealistyczna. Ying – yang. Czerń i biel, tak jak na okładce.

Zasługą Patrycji jest też to, że na „Niepokornej” znalazły się również moje teksty. Miałam duże opory przed ich publikowaniem, a ona mi powiedziała, że są naprawdę dobre.

- Jak Ci się śpiewało teksty jej autorstwa?

- Patrycja wręcz idealnie trafiła w to, co ja chciałam przekazać w tych tekstach. Moje uczucia, nastroje. Gdy nagrywałam te utwory, to czułam się, jakbym to ja była autorką tych słów.


- Wśród tekstów napisanych przez Ciebie są dwie piosenki, w których nawiązujesz do świata celebrytów. Są to „Elity” z kapitalnie wykorzystanym samplem z przemową Twojego dziadka Wojciecha Pokory z ostatniego odcinka serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” oraz „MsWanna Be”. To owoc Twych obserwacji tego światka? Był czas, gdy często pojawiałaś się na „ściankach” na imprezach celebryckich.

- Od dłuższego czasu już się tam nie pokazuję, ale faktycznie jakiś czas temu był taki moment, gdy rzeczywiście tam się pojawiałam. Ale było to związane z promocją projektów, w których brałam udział. Wydaje mi się, że wtedy nie miałam jeszcze do końca świadomości, jak ten świat celebrytów funkcjonuje i mogę powiedzieć, że byłam tam trochę wsadzona na siłę. Było mi z tym bardzo źle. Nie był to ani mój styl ani nie wydawało mi się to potrzebne. „Ms Wanna Be” to piosenka o stosunku kobiet do kobiet i o tym, do czego to wszystko zmierza. Gdzie są ideały? Gdzie jest emancypacja kobiet? Co z walką o prawa kobiet? Mówi się, że mężczyźni nam nie pomagają, ale czy my same sobie nawzajem pomagamy? No nie wiem. I właśnie pytam: czy powinniśmy akceptować te zjawiska jako kobiety czy też może powinniśmy z tym walczyć? W utworze „Elity” zapraszam słuchaczy do dyskusji na temat: gdzie są dziś elity? Czy są one w ogóle potrzebne? I ten fragment „Kariery” z monologiem mojego dziadka jest jak najbardziej aktualny, co potwierdził mi niedawno mój 25-letni kolega. Powiedział mi: „Aga, ale my to wszyscy znamy!”. Pomyślałam, że przez te 40 lat, bo film powstał pod koniec lat 70-tych nic się z tymi elitami w Polsce nie zmieniło. Przecież ostatnio, po śmierci Wojciecha Młynarskiego, Maleńczuk nagrał jego utwór „Wymiana jElit”. Jelit czyli elit.

- Nawiązałaś do Wojciecha Młynarskiego. Odnoszę wrażenie, że masz ochotę na tej płycie nawiązać także do stylistyki polskiej piosenki poetyckiej i kabaretowej z lat 60-tych oraz 70-tych minionego wieku.

- Tęsknię za tamtymi klimatami. Pod koniec lat 60-tych istniała Kabaret Owca, w którym udział brał m.in. mój Dziadek, a także Jerzy Turek, Stanisław Tym, Jerzy Dobrowolski. Potem był Kabaret Dudek Edwarda Dziewońskiego z takimi sławami jak np. Jan Kobuszewski, Wiesław Michnikowski. Nie zapomnijmy też o Kabarecie Olgi Lipińskiej, w którym także występował mój Dziadek. Miałam zaszczyt poznać tych wszystkich aktorów, którzy bawili się słowem, tworzyli świetne, przezabawne skecze, wykonywali niezapomniane utwory. Jak już wspomniałam na początku, bardzo chcę nagrać album w klimatach bluesowych i być może uda mi się to zrobić na kolejnej płycie. Ale już na „Niepokornej” udało nam się stworzyć coś, co chyba jest rzadko spotykane, a więc połączyć elementy r’n’b i bluesa z piosenką aktorską oraz kabaretową. Jak już wiesz, jestem mocno związana muzycznie z latami 60-tymi oraz 70-tymi XX wieku. Uwielbiam Claptona, Stonesów, BB Kinga, Led Zeppelin i udało mi się przemycić te elementy na moją płytę i połączyć w całość z klimatami kabaretowymi, teatralnymi. Jak nam to wyszło, nie wiem. Niech słuchacze osądzą (śmiech).

- Czy wydanie tej płyty oznacza, że kończysz karierę aktorską?

- Nie, jedynie na czas jakiś zawieszam. W najbliższych miesiącach będę promować „Niepokorną” na koncertach, ale nie odżegnuję się od aktorstwa.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load