Wywiady

Keith "Monkey" Warren (The Adicts)

2012-10-06

Jedna z legend muzyki punkrockowej - The Adicts - powróciła z nowym albumem "All The Young Droogs". Wokalista Keith "Monkey" Warren odpowiedził na kilka naszych pytań.

Rozmowa z: Keith "Monkey" Warren

- Wasz nowy album „All The Young Droogs” to pierwsza płyta The Adicts od 2009 roku. Skąd ta przerwa?

- Wiesz, wolimy tworzyć bez pośpiechu. Wielokrotnie w naszej karierze przekonaliśmy się, że pośpiech jest złym doradcą. Dlatego już kilkukrotnie między premierami naszych poprzednich wydawnictw były tak długie przerwy. Tym razem zaczęliśmy myśleć o nowej płycie już w 2010 roku. Sesje nagraniowe były bardzo owocne, gdyż powstało więcej utworów niż ta dwunastka, która trafiła na płytę. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego krążka. Uważam, że to jeden z naszych najlepszych albumów.

- Nagrywając "All The Young Droogs" skorzystaliście z platformy PledgeMusic, która umożliwia fanom finansowe wspieranie ulubionych zespołów. Co sądzisz o tej platformie i czy nie uważasz, że gdybyście mieli możliwość skorzystania z niej 20 czy 30 lat temu wasza kariera może potoczyłaby się inaczej?

- Na pewno pomoc naszych fanów była nieoceniona. Dzięki ich finansowemu wsparciu w ogóle doszło do powstania „All The Young Droogs”. A czy istnienie tego typu platformy w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych miałoby wpływ na naszą twórczość? Myślę, że nie. Zawsze mieliśmy wsparcie od fanów, tylko kiedyś miało ono inną formę. Przychodzili na nasze koncerty, dzięki nim zarabialiśmy pieniądze, które mogliśmy odkładać na nagrywanie płyt.

- Teksty na nowej płycie są zróżnicowane. Śpiewacie o polityce ("Battlefield W1", "Stop The World", "Rage Is Rage"), by za chwile zaprezentować beztroskie utwory miłosne ("Catch My Heart", "Love Lies Bleeding"). Nie korciło was, by nagrać album będący komentarzem do tego, co się dzieje obecnie na świecie?

- Wiesz, nie skupiamy się na jednym temacie. Interesujemy się polityką i tym, co się dzieje na świecie, ale bez przesady. Zbyt duża ilość poważnych tematów nam szkodzi (śmiech). Dlatego też śpiewamy beztroskie piosenki o miłości i dobrze się bawimy (śmiech).

- The Adicts mają od kilku lat swoją siedzibę w USA. Dlaczego wyprowadziliście się z Anglii?

- Dla wspaniałych dziewczyn, słońca i większego luzu niż w Anglii. Mieliśmy już dosyć deszczu i mgły.

- Jaki był powód, dla którego zaczerpnęliście swój image z filmu „Mechaniczna Pomarańcza” Stanleya Kubricka?

- Gdy zaczynaliśmy jako The Adicts w 1977 roku, w całej Wielkiej Brytanii trwał boom na muzykę punk. Wszyscy wyglądali tak samo: irokezy, skóry, agrafki i tak dalej. Z kolei my zawsze staraliśmy się być oryginalni i dlatego chcieliśmy się odróżnić od tej szarej, punkowej masy. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem filmu „Mechaniczna Pomarańcza”, więc postanowiliśmy mieć image jak „droogs” z tego filmu.

- Gdy już jesteśmy przy początkach Waszej działalności: jak wspominasz koncerty The Adicts z tamtych czasów? Jaka publiczność na nie przychodziła?

- Nasze koncerty to jedno wielkie party: konfetti, balony, przebieranki, dzikie tańce (śmiech). Tak zawsze było, jest i będzie. A publiczność składała się przede wszystkim z punków, którzy często byli bardzo zaskoczeni tym, co się działo na widowni. Często nie wiedzieli jak reagować (śmiech). Ale przychodzili też ludzie niezwiązani z żadną subkulturą. Co zresztą mnie bardzo cieszyło i nadal cieszy.

- Spotykacie się z zespołami z tamtych lat?

- Tak, oczywiście. Wielokrotnie gramy wspólne koncerty z zespołami z tamtych czasów, jak na przykład: Sham 69, The Buzzcocks czy UK Subs. Siadamy sobie po koncertach przy piwie i wspominamy dawne, dobre czasy.

- A gdy już tak patrzysz wstecz: czegoś żałujesz?

- Niczego nie żałuję, poza tym, że nigdy nie nauczyłem się grać na żadnym instrumencie. Natomiast jestem dumny ze wszystkiego, co osiągnęliśmy. Zawsze szliśmy własną drogą i nie uznawaliśmy kompromisów. Myślę, że dużo osiągnęliśmy, a tłumy na naszych koncertach świadczą, że choć istniejemy 35 lat, wciąż mamy wiernych fanów. Na nasze koncerty przychodzą ludzie, którzy byli nastolatkami, gdy zaczynaliśmy, a teraz przychodzą z własnymi, dorosłymi dziećmi.   

- Czy aktor Malcolm Mc Dowell, który wcielił się w rolę Alexa w „Mechanicznej Pomarańczy”, kiedykolwiek pojawił się na Waszym koncercie bądź może wiecie, że zna Waszą twórczość?

- Niestety, nie wiem, czy nas zna ani czy kiedykolwiek był na naszym koncercie. Ciekawe, co by o nas pomyślał?

- Jakiej muzyki obecnie słuchasz?

- Nie do końca mi odpowiada to, co się teraz dzieje w muzyce rockowej. Lubię tylko kilku wykonawców:  Guster , Arcade Fire, Wilco, The Killers, Shins i Brothers Of Brazil.

- Dziękuję za rozmowę i mam nadzieję, do ponownego zobaczenia w Polsce.

- Też dziękuję. Na pewno wkrótce znowu do Was zawitamy.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load