Wywiady

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Rozmowa z: Agnieszka Adamczewska

- Tekst do Twego debiutanckiego singla „Na wszystko przyjdzie czas” napisał Wojciech Byrski. Czy po tych kilkunastu latach w branży muzycznej nie chciałaś być autorską słów do tej piosenki?

- Dostałam piosenkę z już gotowym tekstem. Autorem utworu jest Marcin Kindla. Czasem dostaje się gotowe utwory, które nie do końca trafiają w gusta. I albo artysta zgadza się na taką piosenkę albo nie. Jestem zwolenniczką tego, aby śpiewać kompozycje, które w 100% odzwierciedlają to, co czuję. W przypadku „Na wszystko przyjdzie czas” byłam wręcz wstrząśnięta, że ktoś tak idealnie trafił w moje uczucia. Całkowicie się z tą piosenką utożsamiam. Gdy patrzę wstecz na swoje życie i na to, w którym miejscu teraz jestem to utwór ten jest dla mnie prezentem. Gdzieś wewnątrz słyszę taki głos który mówi, że to jest TA piosenka, którą mam pokazać ludziom i dzięki niej pokazać siebie.

- Czy jest to zapowiedź Twojej debiutanckiej płyty?

- Tak, „Na wszystko przyjdzie czas” zapowiada mój debiut, który ukaże się jeszcze w tym roku. Na razie nie mam ustalonej daty premiery tego wydawnictwa. Mogę jedynie zdradzić, że znajdą się tam kompozycje zarówno mojego autorstwa, jak i Marcina Kindli. Nie zabraknie również piosenek naszego wspólnego autorstwa. Zapowiada się więc ciekawa płyta.

- Jak doszło do Twej współpracy z Marcinem, który jest rozchwytywanym kompozytorem i producentem?

- Marcin to maszynka do tworzenia muzyki, ale w pozytywnym sensie tego określenia. Jest bardzo emocjonującym, prawdziwym i wrażliwym człowiekiem. To mnie właśnie w nim urzekło. i jestem zaszczycona, że mogę współpracować z taką osobą. A jak doszło do naszej współpracy? Otóż poznałam Marcina, gdy siedem lat temu nagrywałam w jego studiu wokale na album Piotra Kupichy. Coś mi podpowiedziało: „odezwij się jeszcze kiedyś do niego” (śmiech). I gdy już postanowiłam zacząć działalność solową, najpierw przez dwa lata współpracowałam nad piosenkami z Adamem Rybakiem. Po pewnym czasie postanowiliśmy skontaktować się z Marcinem Kindlą, aby nam poradził, co robić dalej z tym materiałem. No i Marcin zainteresował się mną jako artystką i zaproponował współpracę.

- W Twojej biografii artystycznej są duże przerwy. W 2011 roku brałaś udział w „Bitwie na Głosy”, potem dopiero w 2017 roku – koncert w O!Polskich Przebojach, teraz ukazała się zapowiedź płyty. Co się działo z Tobą między 2011 a 2017 rokiem?

- Po udziale w "Bitwie Na Głosy" cały czas próbowałam swoich sił z zespołem The Variants, z którym w 2012 roku wydaliśmy płytę. Przez około 2 lata graliśmy jeszcze koncerty, ale potem grupa się wypaliła i każdy poszedł w swoją stronę. Ja podjęłam decyzję, że będę działać na własny rachunek. Przez około rok-półtora próbowałam znaleźć kogoś, kto będzie zainteresowany współpracą ze mną. Znalazłam wspomnianego już Adama Rybaka, który bardzo mnie „otworzył” na muzykę i pokazał mi, jak można pracować w studiu nagraniowym. No, a potem była już współpraca z Marcinem.


- Co Ci dał udział w „Bitwie Na Głosy”? Musiał to być dla Ciebie gigantyczny przeskok od bycia nieznaną amatorską wokalistką do pojawienia się na ekranach setek tysięcy telewizorów…

- To był dla mnie przyspieszony kurs dojrzewania. Idąc tam nie spodziewałam się, że to będzie tak ciężka praca i nerwówka. Ale największym bonusem mego udziału w tym programie było to, że w wieku 18 lat mogłam zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje i zadać sobie pytania: „Czy tego naprawdę chcę?” i „W jaki sposób chcę to osiągnąć?”. Bo dróg do osiągnięcia celu jest naprawdę bardzo dużo, ale trzeba wybrać tę najwłaściwszą.

- No właśnie. Z jednej strony rozpoczęłaś karierę solową, ale z drugiej strony studiujesz zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Śląskiej w Katowicach i byłaś lektorką języka angielskiego. W którą stronę chcesz pójść w najbliższych latach?

- To, co się teraz dzieje, to jest moje prawdziwe spełnienie. Muzyka to jest to, co chcę robić w życiu, a bycie lektorką to była taka przygoda, choć robiłam z to z zamiłowania. Bardzo lubię pracę z dziećmi.

- Ale cały czas studiujesz…

- Tak, ale niestety nie chodzę obecnie na uczelnię, bo nie mogę być w dwóch miejscach jednocześnie (śmiech). Ale poszłam na te studia z rozsądku, choć nie miałam jasno sprecyzowanych kierunków studiów. Po prostu stwierdziłam, że warto mieć wykształcenie, które kiedyś w przyszłości będzie jakimś zabezpieczeniem. Przez wiele lat w branży muzycznej ostrzegano mnie, że jest to ciężki kawałek chleba. Można z tego wyżyć, albo i nie. Mam to gdzieś zakodowane w głowie, ale na razie stawiam wszystko na jedną kartę i poświęcam się muzyce. Jestem spełniona i szczęśliwa.

- Planujesz koncerty w najbliższym czasie?

- Na razie skupiamy się na nagrywaniu płyty, ale mam już umówiony koncert, który odbędzie się 3 czerwca w Suwałkach.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load