Wywiady

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Rozmowa z: Agnieszka Adamczewska

- Tekst do Twego debiutanckiego singla „Na wszystko przyjdzie czas” napisał Wojciech Byrski. Czy po tych kilkunastu latach w branży muzycznej nie chciałaś być autorską słów do tej piosenki?

- Dostałam piosenkę z już gotowym tekstem. Autorem utworu jest Marcin Kindla. Czasem dostaje się gotowe utwory, które nie do końca trafiają w gusta. I albo artysta zgadza się na taką piosenkę albo nie. Jestem zwolenniczką tego, aby śpiewać kompozycje, które w 100% odzwierciedlają to, co czuję. W przypadku „Na wszystko przyjdzie czas” byłam wręcz wstrząśnięta, że ktoś tak idealnie trafił w moje uczucia. Całkowicie się z tą piosenką utożsamiam. Gdy patrzę wstecz na swoje życie i na to, w którym miejscu teraz jestem to utwór ten jest dla mnie prezentem. Gdzieś wewnątrz słyszę taki głos który mówi, że to jest TA piosenka, którą mam pokazać ludziom i dzięki niej pokazać siebie.

- Czy jest to zapowiedź Twojej debiutanckiej płyty?

- Tak, „Na wszystko przyjdzie czas” zapowiada mój debiut, który ukaże się jeszcze w tym roku. Na razie nie mam ustalonej daty premiery tego wydawnictwa. Mogę jedynie zdradzić, że znajdą się tam kompozycje zarówno mojego autorstwa, jak i Marcina Kindli. Nie zabraknie również piosenek naszego wspólnego autorstwa. Zapowiada się więc ciekawa płyta.

- Jak doszło do Twej współpracy z Marcinem, który jest rozchwytywanym kompozytorem i producentem?

- Marcin to maszynka do tworzenia muzyki, ale w pozytywnym sensie tego określenia. Jest bardzo emocjonującym, prawdziwym i wrażliwym człowiekiem. To mnie właśnie w nim urzekło. i jestem zaszczycona, że mogę współpracować z taką osobą. A jak doszło do naszej współpracy? Otóż poznałam Marcina, gdy siedem lat temu nagrywałam w jego studiu wokale na album Piotra Kupichy. Coś mi podpowiedziało: „odezwij się jeszcze kiedyś do niego” (śmiech). I gdy już postanowiłam zacząć działalność solową, najpierw przez dwa lata współpracowałam nad piosenkami z Adamem Rybakiem. Po pewnym czasie postanowiliśmy skontaktować się z Marcinem Kindlą, aby nam poradził, co robić dalej z tym materiałem. No i Marcin zainteresował się mną jako artystką i zaproponował współpracę.

- W Twojej biografii artystycznej są duże przerwy. W 2011 roku brałaś udział w „Bitwie na Głosy”, potem dopiero w 2017 roku – koncert w O!Polskich Przebojach, teraz ukazała się zapowiedź płyty. Co się działo z Tobą między 2011 a 2017 rokiem?

- Po udziale w "Bitwie Na Głosy" cały czas próbowałam swoich sił z zespołem The Variants, z którym w 2012 roku wydaliśmy płytę. Przez około 2 lata graliśmy jeszcze koncerty, ale potem grupa się wypaliła i każdy poszedł w swoją stronę. Ja podjęłam decyzję, że będę działać na własny rachunek. Przez około rok-półtora próbowałam znaleźć kogoś, kto będzie zainteresowany współpracą ze mną. Znalazłam wspomnianego już Adama Rybaka, który bardzo mnie „otworzył” na muzykę i pokazał mi, jak można pracować w studiu nagraniowym. No, a potem była już współpraca z Marcinem.


- Co Ci dał udział w „Bitwie Na Głosy”? Musiał to być dla Ciebie gigantyczny przeskok od bycia nieznaną amatorską wokalistką do pojawienia się na ekranach setek tysięcy telewizorów…

- To był dla mnie przyspieszony kurs dojrzewania. Idąc tam nie spodziewałam się, że to będzie tak ciężka praca i nerwówka. Ale największym bonusem mego udziału w tym programie było to, że w wieku 18 lat mogłam zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje i zadać sobie pytania: „Czy tego naprawdę chcę?” i „W jaki sposób chcę to osiągnąć?”. Bo dróg do osiągnięcia celu jest naprawdę bardzo dużo, ale trzeba wybrać tę najwłaściwszą.

- No właśnie. Z jednej strony rozpoczęłaś karierę solową, ale z drugiej strony studiujesz zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Śląskiej w Katowicach i byłaś lektorką języka angielskiego. W którą stronę chcesz pójść w najbliższych latach?

- To, co się teraz dzieje, to jest moje prawdziwe spełnienie. Muzyka to jest to, co chcę robić w życiu, a bycie lektorką to była taka przygoda, choć robiłam z to z zamiłowania. Bardzo lubię pracę z dziećmi.

- Ale cały czas studiujesz…

- Tak, ale niestety nie chodzę obecnie na uczelnię, bo nie mogę być w dwóch miejscach jednocześnie (śmiech). Ale poszłam na te studia z rozsądku, choć nie miałam jasno sprecyzowanych kierunków studiów. Po prostu stwierdziłam, że warto mieć wykształcenie, które kiedyś w przyszłości będzie jakimś zabezpieczeniem. Przez wiele lat w branży muzycznej ostrzegano mnie, że jest to ciężki kawałek chleba. Można z tego wyżyć, albo i nie. Mam to gdzieś zakodowane w głowie, ale na razie stawiam wszystko na jedną kartę i poświęcam się muzyce. Jestem spełniona i szczęśliwa.

- Planujesz koncerty w najbliższym czasie?

- Na razie skupiamy się na nagrywaniu płyty, ale mam już umówiony koncert, który odbędzie się 3 czerwca w Suwałkach.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load