Wywiady

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Rozmowa z: Michał Wiraszko

MM: „Terroromans” i „Galanteria” to jedyne wasze wydawnictwa, które nie są ogólnodostępne. Czy to było głównym powodem ich wznowienia?

MW: Zdecydowanie tak. Myśleliśmy już o tym jesienią, kiedy minęło 10 lat od wydania „Terroromans”. Poza tym gdzieś nam po głowach chodził pomysł ponownego zejścia się na nowo. Spotkaliśmy się, bo nie chcieliśmy wypuszczać odgrzewanych kotletów, tylko wywołać przyczynek do stworzenia czegoś nowego. Wymyśliliśmy, że będzie to dobry sposób, żeby zrobić ten 'reunion' i wrócić do żywych. Nie chciałbym też, aby ta nowa piosenka, czyli „Obok Ulic i Miejsc” była tylko dodatkiem, a raczej zwiastunem czegoś nowego. Reedycja „Terroromansu” wiążę się przede wszystkim z tym, że płyta wychodzi na winylu oraz „Xerrormansem”, czyli „Galanetrią” i „Terroromansem” w jednym boxie. 

MM: Nad nowymi miksami czuwał Marcin Bors, z którym już pracowaliście. Czego brakowało pierwotnej wersji?

MW: To nie jest tak, że czegoś brakowało tym pierwotnym wersjom. Marcin nie tyle miksował tę płytę, ile ją zremasterował. Dobarwił ją, by zabrzmiała 'tłuściej'. Ale taśma-matka jest oryginalna. Mam pełne zaufanie do Marcina, a zależało nam na tym, by zostało to odświeżone. Również chcieliśmy złożyć 'hołd” „Galanterii”, która ukazała się pierwotnie w ponad stu egzemplarzach.

MM:  Wspomniałeś o nowym utworze, który znalazł się na „Xerroromansie”, czyli „Obok Ulic i Miejsc”, który nagraliście w oryginalnym składzie. Jak doszło do tego, że zeszliście się w tej konfiguracji personalnej?

MW: Zespół ostatnią płytę nagrał w 2014 roku („Karma Market”. - przyp. MM). To był inny skład, ale był już w nim Piotr Maciejewski, który pomagał kompozycyjnie i aranżacyjnie. On jest jednak samotnikiem. Żyje swoim życiem troszeczkę na uboczu. Bardzo to szanuję, bo to otwarta życiowa deklaracja i pomysł na siebie. Poza tym jest osobą bardzo wrażliwą. Z kolei Szymon Waliszewski założył rodzinę i wyprowadził się z Poznania, natomiast spotkało go mało przyjemne doświadczenie i ta rodzina mu się rozpadła. Latem ubiegłego roku, Muchy były rok po ciszy koncertowej. Byliśmy już po zakończeniu promocji „Karma Market”. Po drodze pojawiła się „Powracająca Fala”. Tamten skład dogorywał, przyszło pewne przesilenie. Powiedzieliśmy sobie, że trzeba złapać trochę dystansu, bo to przestało iść w dobrą stronę. Pojawiły się złe emocje i przerost ambicji nad rzeczywistością. Z tego ostatniego składu obecnie są z nami gitarzyści Stefan Czerwiński i Michał Puchała, który odpowiada też za klawisze. Będą z nami koncertowo i będą pracowali przy kolejnej płycie. Natomiast trzon zespołu, to powrót do korzeni, czyli nasza trójka: Piotrek, Szymon i ja.

MM: Mówisz, że w tym składzie nagracie nową płytę. Czy zatem „Obok Ulic i Miejsc” zapowiada kierunek, jaki na niej obierzecie?

MW: Ten utwór dowodzi, że w tym pierwotnym zestawieniu nas trzech coś iskrzyło. Spotkaliśmy się w styczniu, żeby sprawdzić, czy w ogóle umiemy jeszcze grać stare numery (śmiech). W pewnym momencie Piotrek powiedział, że ma pomysł na utwór i stało się dokładnie to, co działo się w latach drugiej połowy poprzedniej dekady, kiedy w tej konfiguracji graliśmy i komponowaliśmy. Piotrek pokazał mi pomysł na partię gitary, Szymon od razu to podłapał, dodając 'pasyjne' wręcz bębny i w 15 minut mieliśmy piosenkę. Pojawił się magnetyzm, który jest tym kierunkiem. Aura tego spotkania jest wynikiem tego. Teraz pozostaje mieć nadzieję i trzymać kciuki za to, co będzie dalej.

MM: Macie już jakieś inne, nowe pomysły na piosenki?

MW: Takich niewykorzystanych pomysłów i szkiców mam mnóstwo. Póki co - w tym nowym podejściu skupiliśmy jednak się na tym, by grać „Terroromans” w całości i żeby ta nowa piosenka była na 120%

MM: Powiem Ci, że jestem zaskoczony trochę odbiorem Much w ostatnich latach – zwłaszcza jeśli chodzi o płyty. „Karma Market” była przecież świetna. Z czego to wynika?

MW: Wydaje mi się, że w tamtej konfiguracji personalnej czegoś zabrakło. To, za co ludzie pokochali Muchy, chyba zrodziło się z trzewi Piotra, Szymona i moich. Jestem pewien, że te rzeczy i tamte płyty nie były złe. Mało tego – bardzo rozwinęliśmy się koncertowo. Nie wiem jednak, czyli ludzie odnajdowali w tych piosenkach historie swojego życia. Inna sprawa, że jesteśmy też świadkami śmierci nośnika, jakim jest płyta CD.

MM: Z MNKR, czyli z Michałem Szturomskim wystąpiłeś na Spring Breaku. Przeczytałem, że to twój samodzielny materiał, ale przecież nie do końca, bo stworzyliście go we dwóch. 

MW: To materiał samodzielny w tym znaczeniu, że stworzony poza Muchami. MNKR to absolutna socjaldemokracja. Dzielimy obowiązkami po połowie. Michał przesyła mi wszystko, co chciałby w danym utworze zmieścić. Takie 'minutówki' lub 'dwuminutówki', które nazywam paletą barw. I wtedy ja mu odpisuje, z których fragmentów możemy coś ułożyć. Robimy taką układankę, po czym spotykamy się i improwizujemy. Bardzo bym chciał, żeby to był projekt stricte klubowy. Natomiast gdzieś mamy na sobie ciężar doświadczeń w tworzeniu piosenek, a w muzyce klubowej liczy się flow i wkrętka. Walor tego zespołu objawi się na występach klubowych. Jesteśmy mocno wpatrzeni w Moderat, GusGus, czy Junior Boys, gdzie taka konwencja fajnie 'wachluje'. Czasem jest to piosenka, czasem miks.

MM: To inaczej – czemu wcześniej nie było żadnego twojego materiału np. solo?

MW: Bo zawsze było coś innego. Do materiału solowego podchodziłem z kilkunastoma osobami i raz byłem bliżej, raz dalej, ale zawsze się to rozchodziło i ciężko było postawić tę ostateczną kropkę. Musiałem chyba poczekać, aż upłynie trochę czasu i znajdziemy się z Michałem Szturomskim w odpowiednich momentach życia. Myślę, że to też nieprzypadkowo się zdarzyło.

MM: Z Muchami zresztą też zamknęliście tegoroczny Spring Break...

MW: Tak, to był pomysł Tomka Waśko, który zasugerował nam taki „tajny gig – niespodziankę”. Bardzo fajnie nam się grało. Przed nami koncerty w „Grizzly Gin Barze” w Warszawie i ponownie w Poznaniu na „Late Summer Festival” na koniec wakacji.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load