Wywiady

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Rozmowa z: Michał Wiraszko

MM: „Terroromans” i „Galanteria” to jedyne wasze wydawnictwa, które nie są ogólnodostępne. Czy to było głównym powodem ich wznowienia?

MW: Zdecydowanie tak. Myśleliśmy już o tym jesienią, kiedy minęło 10 lat od wydania „Terroromans”. Poza tym gdzieś nam po głowach chodził pomysł ponownego zejścia się na nowo. Spotkaliśmy się, bo nie chcieliśmy wypuszczać odgrzewanych kotletów, tylko wywołać przyczynek do stworzenia czegoś nowego. Wymyśliliśmy, że będzie to dobry sposób, żeby zrobić ten 'reunion' i wrócić do żywych. Nie chciałbym też, aby ta nowa piosenka, czyli „Obok Ulic i Miejsc” była tylko dodatkiem, a raczej zwiastunem czegoś nowego. Reedycja „Terroromansu” wiążę się przede wszystkim z tym, że płyta wychodzi na winylu oraz „Xerrormansem”, czyli „Galanetrią” i „Terroromansem” w jednym boxie. 

MM: Nad nowymi miksami czuwał Marcin Bors, z którym już pracowaliście. Czego brakowało pierwotnej wersji?

MW: To nie jest tak, że czegoś brakowało tym pierwotnym wersjom. Marcin nie tyle miksował tę płytę, ile ją zremasterował. Dobarwił ją, by zabrzmiała 'tłuściej'. Ale taśma-matka jest oryginalna. Mam pełne zaufanie do Marcina, a zależało nam na tym, by zostało to odświeżone. Również chcieliśmy złożyć 'hołd” „Galanterii”, która ukazała się pierwotnie w ponad stu egzemplarzach.

MM:  Wspomniałeś o nowym utworze, który znalazł się na „Xerroromansie”, czyli „Obok Ulic i Miejsc”, który nagraliście w oryginalnym składzie. Jak doszło do tego, że zeszliście się w tej konfiguracji personalnej?

MW: Zespół ostatnią płytę nagrał w 2014 roku („Karma Market”. - przyp. MM). To był inny skład, ale był już w nim Piotr Maciejewski, który pomagał kompozycyjnie i aranżacyjnie. On jest jednak samotnikiem. Żyje swoim życiem troszeczkę na uboczu. Bardzo to szanuję, bo to otwarta życiowa deklaracja i pomysł na siebie. Poza tym jest osobą bardzo wrażliwą. Z kolei Szymon Waliszewski założył rodzinę i wyprowadził się z Poznania, natomiast spotkało go mało przyjemne doświadczenie i ta rodzina mu się rozpadła. Latem ubiegłego roku, Muchy były rok po ciszy koncertowej. Byliśmy już po zakończeniu promocji „Karma Market”. Po drodze pojawiła się „Powracająca Fala”. Tamten skład dogorywał, przyszło pewne przesilenie. Powiedzieliśmy sobie, że trzeba złapać trochę dystansu, bo to przestało iść w dobrą stronę. Pojawiły się złe emocje i przerost ambicji nad rzeczywistością. Z tego ostatniego składu obecnie są z nami gitarzyści Stefan Czerwiński i Michał Puchała, który odpowiada też za klawisze. Będą z nami koncertowo i będą pracowali przy kolejnej płycie. Natomiast trzon zespołu, to powrót do korzeni, czyli nasza trójka: Piotrek, Szymon i ja.

MM: Mówisz, że w tym składzie nagracie nową płytę. Czy zatem „Obok Ulic i Miejsc” zapowiada kierunek, jaki na niej obierzecie?

MW: Ten utwór dowodzi, że w tym pierwotnym zestawieniu nas trzech coś iskrzyło. Spotkaliśmy się w styczniu, żeby sprawdzić, czy w ogóle umiemy jeszcze grać stare numery (śmiech). W pewnym momencie Piotrek powiedział, że ma pomysł na utwór i stało się dokładnie to, co działo się w latach drugiej połowy poprzedniej dekady, kiedy w tej konfiguracji graliśmy i komponowaliśmy. Piotrek pokazał mi pomysł na partię gitary, Szymon od razu to podłapał, dodając 'pasyjne' wręcz bębny i w 15 minut mieliśmy piosenkę. Pojawił się magnetyzm, który jest tym kierunkiem. Aura tego spotkania jest wynikiem tego. Teraz pozostaje mieć nadzieję i trzymać kciuki za to, co będzie dalej.

MM: Macie już jakieś inne, nowe pomysły na piosenki?

MW: Takich niewykorzystanych pomysłów i szkiców mam mnóstwo. Póki co - w tym nowym podejściu skupiliśmy jednak się na tym, by grać „Terroromans” w całości i żeby ta nowa piosenka była na 120%

MM: Powiem Ci, że jestem zaskoczony trochę odbiorem Much w ostatnich latach – zwłaszcza jeśli chodzi o płyty. „Karma Market” była przecież świetna. Z czego to wynika?

MW: Wydaje mi się, że w tamtej konfiguracji personalnej czegoś zabrakło. To, za co ludzie pokochali Muchy, chyba zrodziło się z trzewi Piotra, Szymona i moich. Jestem pewien, że te rzeczy i tamte płyty nie były złe. Mało tego – bardzo rozwinęliśmy się koncertowo. Nie wiem jednak, czyli ludzie odnajdowali w tych piosenkach historie swojego życia. Inna sprawa, że jesteśmy też świadkami śmierci nośnika, jakim jest płyta CD.

MM: Z MNKR, czyli z Michałem Szturomskim wystąpiłeś na Spring Breaku. Przeczytałem, że to twój samodzielny materiał, ale przecież nie do końca, bo stworzyliście go we dwóch. 

MW: To materiał samodzielny w tym znaczeniu, że stworzony poza Muchami. MNKR to absolutna socjaldemokracja. Dzielimy obowiązkami po połowie. Michał przesyła mi wszystko, co chciałby w danym utworze zmieścić. Takie 'minutówki' lub 'dwuminutówki', które nazywam paletą barw. I wtedy ja mu odpisuje, z których fragmentów możemy coś ułożyć. Robimy taką układankę, po czym spotykamy się i improwizujemy. Bardzo bym chciał, żeby to był projekt stricte klubowy. Natomiast gdzieś mamy na sobie ciężar doświadczeń w tworzeniu piosenek, a w muzyce klubowej liczy się flow i wkrętka. Walor tego zespołu objawi się na występach klubowych. Jesteśmy mocno wpatrzeni w Moderat, GusGus, czy Junior Boys, gdzie taka konwencja fajnie 'wachluje'. Czasem jest to piosenka, czasem miks.

MM: To inaczej – czemu wcześniej nie było żadnego twojego materiału np. solo?

MW: Bo zawsze było coś innego. Do materiału solowego podchodziłem z kilkunastoma osobami i raz byłem bliżej, raz dalej, ale zawsze się to rozchodziło i ciężko było postawić tę ostateczną kropkę. Musiałem chyba poczekać, aż upłynie trochę czasu i znajdziemy się z Michałem Szturomskim w odpowiednich momentach życia. Myślę, że to też nieprzypadkowo się zdarzyło.

MM: Z Muchami zresztą też zamknęliście tegoroczny Spring Break...

MW: Tak, to był pomysł Tomka Waśko, który zasugerował nam taki „tajny gig – niespodziankę”. Bardzo fajnie nam się grało. Przed nami koncerty w „Grizzly Gin Barze” w Warszawie i ponownie w Poznaniu na „Late Summer Festival” na koniec wakacji.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

Shaggy / Sting

2018-04-18

Pomysł wspólnej płyty Stinga i Shaggy'ego zaskoczył nie tylko fanów obu artystów, ale i znaczną część muzycznego świata. Panowie już po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy przylecieli do Polski, by w niedzielę 15 kwietnia zagrać koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Dzień wcześniej nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się z artystami, by porozmawiać o tym, jak zeszły się ich muzyczne drogi, jak przebiegał proces twórczy oraz jakie mają podejście do muzyki reggae. Poniżej zapis naszej konwersacji.

Czytaj więcej...

Gardenia

2018-04-13

Istniejąca od 31 lat warszawska Gardenia wydała na początku tego roku piąty album zatytułowany "Czarny Gotyk". Z tej okazji nasza wysłanniczka Emilia Matyjaszkiewicz spotkała się z trzema muzykami zespołu: wokalistą Radkiem Nowakiem, gitarzystą Alkiem Januszewskim oraz perkusistą Mariuszem Radzikowskim.

Czytaj więcej...

Agata Nizińska

2018-04-10

Aktorka, wokalistka i autorka tekstów Agata Nizińska opublikowała debiutancki album "NiePOKORNA". Premiera wydawnictwa była okazją, aby porozmawiać w Artystką.

Czytaj więcej...

Bolewski & Tubis

2018-04-06

Radek Bolewski to perkusista znany z grupy Fonovel, a Maciek Tubis to pianista jazzowy. Panowie nawiązali współpracę jako duet, który zaowocował jedną z najciekawszych płyt pierwszej połowy tego roku. Album „Lunatyk” przynosi brzmienia ulotne, świetnie zaaranżowane i wzbogacone idealnie doń przystającą warstwą literacką. O złożonym procesie tworzenia pod szyldem Bolewski/Tubis opowiedzieli mi sami zainteresowani.

Czytaj więcej...

Midge Ure

2018-04-04

Midge Ure zagra 3 maja w gdyńskim klubie Atlantic oraz 4 maja w warszawskiej Progresji. Z tej okazji zgodził się udzielić nam wywiadu, w którym m.in. wyjaśnił, jaki jest obecnie status grupy Ultravox, kiedy wyda nowy album studyjny oraz...jakie jest jego ulubione danie.

Czytaj więcej...

MonsterGod

2018-03-29

Wrocławsko-berliński duet MonsterGod powrócił właśnie z nowym krążkiem zatytułowanym „Invictus”. Materiał nie odbiega za bardzo od charakterystycznego stylu grupy, zaskakuje natomiast obecnością gości na płycie. O jej charaterystycznych momentach w dość swobodnej konwersacji, opowiedział nam założyciel grupy, Marek Smolski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load