Wywiady

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Rozmowa z: Jarek Nyckowski

 MM: „Divided” to debiut Jarocego. Graliście już jednak razem zdaje się w innych konfiguracjach?

JN: Z perkusistą Łukaszem Tomczakiem graliśmy razem w grupie The Nameless, z którą w 2010 roku wydaliśmy płytę „Unnamed Reflections”. To była podobna formuła, bo dużo muzyki było jego i mojej. W przypadku „Divided” jest 80% moich pomysłów, a 20% Łukasza. Zależało mi jednak, żeby zagrał na tej płycie. Jeśli chodzi o "Jankesa" (Łukasza Usydusa, basistę – przyp. MM), to tworzyliśmy razem wcześniej pod szyldem Soul Skeleton. Niestety nie zawsze rozpoznawalność idzie w parze z jakością muzyki i dlatego o grupie nie słyszało zbyt wiele osób. Łukasz jest jednak moim bliskim kolegą, więc poprosiłem go, by zagrał na tej płycie. Natomiast z wokalistą Grześkiem Kosowskim wcześniej nie współpracowałem. Przyszedł po prostu na casting i spodobało mi się to, co zrobił do kawałka „Light In The Dark” do tego stopnia, że zachowałem jego partie na płycie. Jarocy zaczął się tworzyć w 2016. W tamtym czasie nagrywałem muzykę akustyczną. A ponieważ jeden z zespołów się rozsypał, to pomyślałem, że zrobię coś nowego. Poza tym miewam takie sinusoidy, że po graniu akustycznym mam ochotę grać mocniej i odwrotnie.    

MM: Długo to nagrywaliście – prawie 7 miesięcy. A komponowali?

JN: Niektóre pomysły sięgają nawet 2010 roku – tak jest z „This Is The End”, który napisał Łukasz. Sukcesywnie jednak robiłem te numery. A przed wejściem do studia jeszcze je dopracowaliśmy. Tytułowy „Divided” powstał jako ostatni, a jest pierwszy na płycie. Natomiast samo komponowanie mogłoby się zamknąć w kilku miesiącach. Ciężko jednak odmierzyć ten czas dokładnie, bo bywa tak, że coś cię zainspiruje i nagle robisz muzykę w zupełnie innym klimacie. A że nie zajmuje się tylko tym, bo jeszcze uczę grać, to trudno to jednoznacznie zamknąć w jakieś ramy czasowe. Inna sprawa, że nasz realizator Szymon Grodzki jest również dość zajętym człowiekiem. To, że całość się przeciągnęła, jest też spowodowane tym, że nie mógł nam za każdym razem poświęcać wiele czasu na raz. Zależało mi jednak, żeby nagrywać z nim w jego studiu, bo wiedziałem, jakie brzmienie jest w stanie wykręcić. Bywało tak, że nagrywaliśmy, po czym okazywało się, że kolejna sesja dopiero za 6 tygodni… Na szczęście udało się wszystko zrealizować i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.


MM: Ta płyta to w sporej mierze sklejka. „Order We’ll Be Fighting For”, “This Is The End”, czy “The World Is Mine”, to chyba najlepsze przykłady. Nie myślałeś o tym, by usiąść i od początku do końca napisać ten materiał ciągiem?

JN: Nie sądzę, że tak jest lepiej. Myślę, że materiał zawarty na „Divided” jest spójny i te kawałki mają wspólny mianownik. Wszystkie mają swoje smaczki i patenty techniczne, czy harmoniczne. Jest to dokładnie taka płyta, jaką chciałem zrobić w tym gatunku.

MM: W „The War Is Coming” zagrał gościnnie Pellumb Qerimi z Macedonii. Jak do tego doszło?

JN: Poznaliśmy się na konkursach gitarowych. Na jeden z nich robiliśmy sola. Bardzo mi się spodobało to, co on zrobił. Gra gęsto, ale jest w tym sporo smaku. Napisałem do niego. Posłałem mu ścieżki ze studia. Dograł swoje solo i odesłał. Uważam, że fajnie się wpasował w ten numer, bo zagrał właśnie w takim gęstym stylu. Kiedy rozpisywałem to na taby, to łapałem się za głowę, ile rzeczy tam pomieścił (śmiech).

MM: Z kolei „Fear To Be Alive” wyniknął ponoć z Twojej fascynacji noną. Małą czy wielką?

JN: Wielką w tym przypadku (śmiech). W tym akordzie mała nona nie zabrzmiałaby tak dobrze.

MM: Będzie to grali materiał z „Divided” na żywo?

JN: Tak, bardzo byśmy chcieli. Co prawda nie graliśmy jeszcze prób przed koncertami, ale pomysł jest. To nie są zawodnicy z pierwszej łapanki, więc spokojnie się odnajdą. Trzeba jednak być w formie. Jeśli nie ćwiczy się dziennie, to potem jest ciężko. Sam przegrywam sobie te numery regularnie. A granie ich na żywo to osobna sprawa, bo nie wystarczy odegrać tylko swoich partii, ale przełożyć tę muzykę na coś żywego, naturalnego. Mnie było łatwiej, bo ćwiczyłem jeszcze przed wejściem do studia – nawet po 7 godzin dziennie. Niestety jestem perfekcjonistą i zawsze mi zależy na tym, żeby wszystko było jak najlepsze. Wiele też dała motywacja Szymona. Bardzo ważne jest takie ucho zewnętrzne, które podpowie ci, co jest ok, a co nie. Taki swoisty zimny prysznic jest jak najbardziej wskazany w tym wypadku. Mimo początkowego dyskomfortu efekt finalne jest znacznie lepszy. Mam nadzieję, że na koncertach też będzie to widać i słychać.

MM: Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Maciej Majewski


MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load