Wywiady

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Rozmowa z: L.B.One

- Ostatni album studyjny wydałeś dwa lata temu. Od tamtej pory opublikowałeś kilka singli. Czy masz w planach kolejną płytę długogrającą?

- Tak, płyta już jest niemal całkowicie gotowa. Teraz mogę zdradzić, że będzie szalona (śmiech)

- A coś więcej?

- Podczas pracy nad tym albumem najważniejszą kwestią jest dla mnie utrzymanie dynamiki z ostatniego singla i stworzenie nowej wizji muzyki tanecznej.

- Gdy patrzę na Twoją dyskografię rzuca się w oczy duża ilość singli, a mało albumów – zaledwie dwa. Wolisz wydawać pojedyncze kompozycje?

- O wiele trudniej jest wydać album. Wymaga to dużo wsparcia, zaangażowania wielu osób, długich przygotowań i wielu wydatków. Dlatego wolę publikować single, co jest mniej czasochłonne. Niemniej jednak od roku pracujemy nad nową płytą i mam nadzieję, że ukaże się ona wkrótce. Używam słowa „my”, gdyż wraz ze mną współpracuje team producencki.

- Na trzech ostatnich singlach zaśpiewała gościnnie wokalistka Laenz. Jak ją poznałeś i dlaczego akurat ją wybrałeś?

- Usłyszeliśmy jeden z jej utworów na Soundcloudzie. W jej głosie jej coś intrygującego, wyjątkowego i organicznego. Pierwszym utworem, przy którym współpracowaliśmy była kompozycja „Across The Water”. Wysłałem jej podkład muzyczny, a ona odesłała mi wersję z dogranym wokalem w ciągu trzech godzin. To było niesamowite!

- W przeszłości współpracowałeś też z innymi artystami. Gdy jesteś z nimi w studiu nagraniowym dajesz im artystyczną swobodę czy też mają robić dokładnie to, co im zlecasz?

- Jak najbardziej daję im wolną rękę. We wszystkich kwestiach, a więc tekstów, beatów i tak dalej. Zresztą dotyczy to nie tylko muzyki, ale też takich zagadnień jak moje teledyski czy oprawy graficzne moich singli i płyt. Między mną a artystą który ze mną współpracuje musi się zadziergnąć nić porozumienia. Jeśli coś nie do końca funkcjonuje idealnie, powtarzamy to aż do skutku. Ale zależy mi, aby każdy kto ze mną współpracuje mógł się wykazać swoją kreatywnością.


- W dotychczasowej karierze miałeś kilka punktów zwrotnych. Na początku grałeś hip-hop, następnie elektronikę, a teraz deep house. To już Twoje ostatnie wcielenie muzyczne?

- Myślę, że tak. Gdy zacząłem grać hip-hop byłem młodym chłopakiem, miałem 10-11 lat. Gdy miałem 14 lat odkryłem muzykę elektroniczną i totalnie się w niej zakochałem. Pamiętam to, jakby to było wczoraj. Poczułem wówczas, że odnalazłem właściwą drogę, że ta muzyka wzbudza we mnie takie emocje, że mogę się nimi dzielić z moimi fanami. To jest dla mnie najważniejsza kwestia w mojej działalności muzycznej.

- Jesteś didżejem, muzykiem, producentem. Czy któraś z tych dziedzin działalności jest najbliższa Twemu sercu?

- Lubię przebywać w studiu nagraniowym, wymyślać i odnajdywać nowe dźwięki oraz brzmienia. Uwielbiam tę całą drogę od wymyślenia melodii do piosenki, poprzez jej nagranie, wydanie, promocję, aż do zbierania owoców tej ciężkiej pracy w postaci kilku milionów odtworzeni na Youtubie czy emisji w rozgłośniach radiowych. Aby to osiągnąć potrzeba przejść długą i ciężką drogę. Ale granie jako didżej na imprezach to jest coś niepowtarzalnego i szalonego.

- A propos: grasz na jakimś instrumencie?

- Tak, gram na instrumentach klawiszowych, ale podczas setów didżejskich używam dwóch adapterów oraz miksera.

- Zajmujesz się tworzeniem remiksów?

- Tak, dla siebie zrobiłem trzy, czasem też remiksuję utwory innych artystów.

- To chyba czasem cięższa praca niż tworzenie własnych kompozycji?

- Oj, tak. Dlatego utwór którego remiks mam przygotować, musi w wersji pierwotnej być stylistycznie bliski temu, co ja nagrywam. Jeśli „czuję” tę kompozycję, wówczas zabieram się za robienie remiksu, jeśli nie – nie robię tego. Myślę, że jednak chyba czuję się lepiej w tworzeniu własnych utworów niż remiksów.

- Twoje piosenki wpadają w ucho, mają ładne melodie. Masz swoją receptę na idealną piosenkę pop?

- (śmiech) To ciekawe pytanie, ale chyba nie potrafię na nie odpowiedzieć słowami. Na pewno w takiej piosence najważniejsza jest właśnie melodia. To ona wypełnia twój mózg, serce, duszę. Bez dobrej melodii piosenka nie ma racji bytu.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load