Wywiady

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Rozmowa z: Jono McCleery

- Twój nowy album „Seeds of a Dandelion” to kolekcja coverów. Dlaczego zdecydowałeś się na wydanie płyty z własnymi wersjami cudzych utworów?

- Potrzebowałem trochę czasu na przemyślenie, jak ma brzmieć moja kolejna płyta z autorskim materiałem. Więc nagranie albumu z coverami wydało mi się dobrym pomysłem, którego realizacja pozwoliła mi na zatrzymanie się i przemyślenie kilku spraw. Dzięki temu mogłem zaprezentować kilkanaście kompozycji, które miały wpływ na mnie wpływ jako artystę i przetestować w studio nagraniowym nowy sposób rejestracji muzyki – tym razem „na żywo”.

- Na płycie znalazło się 12 coverów piosenek, które datują się od lat 40-tych ubiegłego wieku i pochodzą z dorobku tak różnych artystów jak: Cocteau Twins, Atoms for Peace, Jeff Buckley, Tim Buckley czy Beyonce. Według jakiego klucza wybierałeś piosenki?

- Głównym zamierzeniem było zaprezentowanie jak najszerszego wachlarza stylistycznego utworów bez wykluczania jakichkolwiek gatunków muzycznych. Chciałem jedynie być szczery w stosunku do piosenek, które miały na mnie wpływ. Poza tym chciałem też zająć się artystami, którzy byli różni ode mnie pod względem stylistycznym, co z kolei ułatwiało mi nagranie coverów ich piosenek.

- Czy któraś z tych piosenek sprawiła Ci wyjątkowe problemy? Która z kolei była najłatwiejsza do nagrania?

- Utworem, który paradoksalnie był najłatwiejszy i najtrudniejszy do nagrania był „Ingenue” Atoms for Peace. Na etapie wersji demo nie wiedzieliśmy jak ten utwór wyprodukować i nie mieliśmy jeszcze nagranej sekcji smyczkowej. W tej wersji byłem tylko ja z nagraną na żywo partią gitary. Ale gdy weszliśmy do studia nagraniowego odkryliśmy, że znajduje się tam śliczna fisharmonia. Poprosiliśmy więc pianistę Steve’a Pringle’a, by zagrał ze mną trochę dźwięków na tym instrumencie. Jedna z zaprezentowanych przez niego partii trafiła do finalnej wersji piosenki, do której dodaliśmy perkusję i bas (zagrali na nich Dan See i Milo Fitzpatrick). Okazało się więc, że wchodząc do studia nagraniowego bez żadnego planu na aranżacje tych piosenek, spowodowaliśmy, że każdy miał swój twórczy wkład w powstanie tych kompozycji.


- Nagrałeś „Seeds…” zaledwie w 10 dni. Preferujesz taki szybki sposób tworzenia płyt?

- Kocham takie szybkie sesje nagraniowe. Taki sposób pracy, gdy nie masz czasu na zastanawianie się bądź refleksje jest wciągający. Musisz wtedy się zrelaksować i zobaczyć, co się wydarzy. Ale żeby tak było, muszę mieć pełne zaufanie do wszystkich moich współpracowników w studiu nagraniowym. Muszą oni rozumieć, co chcę osiągnąć i szybko się przystosować, abyśmy mogli dążyć w tym samym kierunku. I chcę powiedzieć, że przy pracy nad tym albumem miałem szczęście zmontować wspaniały zespół muzyków, w tym: Matta Kelly’ego, który zaaranżował partie instrumentów smyczkowych nagrane przez The Iskra String Quartet oraz producenta Tima Workinsa.

- Bardzo podoba mi się tytuł tego albumu - „Seeds of a Dandelion”. Jest dla mnie bardzo delikatny oraz eteryczny i idealnie pasuje do muzycznej zawartości płyty. Skąd zaczerpnąłeś ten tytuł?

- Jest to fragment tekstu z utworu „Ingenue”, który wydał mi się bardzo inspirujący. Jest tam taki fragment: "the seeds of a dandelion blow away", a zaraz potem: “If I'm not there now, physically, I'm always before you, come what may...". Ten cytat sprawił, że pomyślałem o mojej córce i o tym, jak krucha jest nadzieja. A także o tym, jak wspaniale jest mieć na coś nadzieję i jednocześnie pozostawić sprawy własnemu biegowi. Będzie to, co da nam los.

- Duże wrażenie zrobiła na mnie również piękna okładka płyty, na której widać mężczyznę i dziecko. Czy jest tam ukryta jakaś symbolika?

-  Dziękuję! To portret przedstawiający mnie i moją córkę Maiyę namalowany przez Thomasa Fellowsa. Dla mnie symbolizuje on miłość, ochronę, nadzieję i jedność. A także początek nowej i wspaniałej inspiracji dla mnie.

- Wyobrażam sobie, że masz swoją filozofię artystyczną. Jaka ona jest? Co chcesz osiągnąć nagrywając muzykę?

 - Muzyka jest czymś, co muszę robić. Nie czuję zadowolenia i nie mam poczucia przynależności dopóki nie tworzę muzyki w sposób, który jest dla mnie szczery i autentyczny. Muzyka jest dla mnie pasją, ale jednocześnie i sposobem na zarabianie pieniędzy, dlatego traktowanie pasji jako zawodu jest dla mnie nieustannym wyzwaniem. Jednak dużą przyjemność sprawia mi świadomość, że w świecie bez pieniędzy nadal chciałbym robić to samo, czyli grać i tworzyć. Chcę dotrzeć do jak największej ilości ludzi, którzy mogą coś znaleźć dla siebie w moich piosenkach. Świadomość, że muzyka może pomagać ludziom na różne sposoby jest dla mnie niesamowicie ważna. Chcę nadal tworzyć muzykę, która, mam nadzieję, będzie inspirować innych, a jednocześnie dojrzewać jako artysta.

- Od urodzenia byłeś głuchy i zacząłeś słyszeć dopiero w wieku 5 lat. Jak to kalectwo wpłynęło na Twoją twórczość muzyczną? Jestem pewien, że jesteś osobą, która szczególnie powinna być szczęśliwa z tworzenia muzyki.

- I tak właśnie jest! Szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia czy to, że nie słyszałem przez pierwszych 5 lat życia jakoś wpłynęło na to, co i jak tworzę. Czasem myślę, że ta sytuacja mogła mieć wpływ na moją izolację od innych moich rówieśników i jednocześnie wpłynąć na to, że lubię przebywać w towarzystwie ludzi. Być może to spowodowało, że wykorzystuję muzykę, by kontaktować się z innymi. Jest także prawdopodobne, że fakt, że zacząłem słyszeć dopiero w wieku 5 lat spowodował, że zacząłem "odczuwać" muzykę bardziej świadomie niż byłoby to wtedy, gdybym ją słyszał od urodzenia.


- W 2015 roku wystąpiłeś gościnnie w czterech utworach na płycie „Living Fields” Portico. Te kompozycje pokazały Twoje bardziej „elektroniczne” oblicze. Czy po tej współpracy z Portico nie kusiło Cię, by pójść właśnie w takim elektronicznym kierunku?

- Na dwóch moich płytach dla wytwórni Ninja Tune czyli „There Is” (2011) oraz „Pagodes” (2015) nieco eksperymentowałem z takimi brzmieniami dzięki współpracy z londyńskim didżejem / producentem Fybem oraz songwriterem / producentem Roycem Woodem Juniorem. Poza tym mam na koncie współpracę z innymi twórcami muzyki elektronicznej. Tak więc w tej mieszance elektroniczno-songwriterskiej czuję się komfortowo. Jednak obecnie cieszy mnie odkrywanie możliwości jakie daje rejestrowanie muzyki z pełnym zespołem, na żywo, w studiu nagraniowym.

- No właśnie, Twoja ostatnia płyta z całkowicie autorskim materiałem „Pagodes” ukazała się trzy lata temu. Masz już nowe piosenki? Myślisz o kolejnej płycie?

- Tak, nagraliśmy już kilka nowych utworów. Mam nadzieję, że płyta będzie gotowa przed końcem tego roku, a premiera odbędzie się na początku roku przyszłego. Niektóre z nowych kompozycji napisałem już kilka lat temu, ale czekałem z ich nagraniem na odpowiedni czas. Gdy po raz pierwszy próbowałem grać na gitarze i komponować, miałem w głowie pewien pomysł na płytę, którą chciałem nagrać. Teraz czuję, że jestem blisko, aby to zrobić.

- Dziękuję za rozmowę.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

Polpo Motel

2018-06-09

Olga Mysłowska, to kobieta wielu aktywności. Wraz z Danielem Pigońskim tworzy duet Polpo Motel. Niedawno wydali kolejną płytę „Cadillac Hearse”. Poza tym strzela, trenuje kickboxing, pisze i tłumaczy. Nam Olga opowiedziała m.in. o podejściu do kosmosu i o tym, jak postrzega rolę kobiety w obecnych czasach.

Czytaj więcej...

Martyna Jakubowicz

2018-06-06

Martyna Jakubowicz ponownie sięgnęła po repertuar Boba Dylana. Jak sama przyznała na płycie „Zwykły Włóczęga” to piosenki mistrza, które chciała zrobić po swojemu. Nie małą rolę odegrał w tym procesie gitarzysta Dariusz Befeltowski. O szczegółach artystka opowiedziała mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Jarocy

2018-06-05

Jarocy to projekt założony przez wirtuoza gitary – Jarka Nyckowskiego. Grupa niedawno wydała swój debiutancki album „Divided”, będący mariażem metalu, numetalu, djentu i rocka. O złożonej formule grupy i jej muzyce porozmawiałem z jej założycielem.

Czytaj więcej...

The Mystery of the Bulgarian Voices / Lisa Gerrard

2018-05-30

„BooCheeMish” to tytuł pierwszej od 20 lat płyty studyjnej chóru The Mystery of the Bulgarian Voices. W nagrywaniu wydawnictwa wzięła udział również Lisa Gerrard z Dead Can Dance. A już na początku sierpnia zespół wystąpi na katowickim OFF Festivalu. Nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z Lisą Gerrard, producentką płyty Boyaną Bounkovą i dyrygentką chóru Dorą Hristovą.

Czytaj więcej...

Arshenic

2018-05-29

Gdańska rockowo-metalowa grupa Arshenic istnieje od 12 lat. W tym czasie wydała jedną płytę długogrającą, ep-kę, a kilka innych nagrań funkcjonuje na zasadzie ‘wolnych elektronów’. Na jesień grupa planuje wydanie nowej płyty. O kulisach dotychczasowej działalności grupy opowiedzieli mi wokalistka Oliwia „Ofilia” Bartuś-Staszak i perkusista Bartosz Staszak.

Czytaj więcej...

Omega

2018-05-28

Największa gwiazda węgierskiego rocka, istniejąca od 56 lat Omega, przyjedzie w sierpniu na dwa koncerty do Polski. Zespół wystąpi 18 sierpnia we wrocławskiej Pergoli oraz 19 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego. Z tej okazji wokalista János Kóbor odpowiedział na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Muchy

2018-05-21

Muchy przygotowały nie lada niespodziankę – właśnie ukazało się wznowienie płyty „Terroromans” - po raz pierwszy na winylu oraz w podwójnym CD „Xerroromans”, wzbogaconym o demo „Galanteria”. Co więcej – do składu grupy powrócili jej pierwotni członkowie – Piotr Maciejewski i Szymon Waliszewski i w tym zestawieniu zespół przygotował zupełnie premierowe nagranie. O tym, co kryje się za tak zaskakującym powrotem opowiedział naszemu wysłannikowi Maciejowi Majewskiemu frontman Much – Michał Wiraszko.

Czytaj więcej...

Igor Boxx

2018-05-16

Igor Boxx nagrał kolejną solową płytę. Materiał, któremu patronuje Fiodor Dostojewski, odnosi się jednak także do kilku znanych postaci świata muzyki. O tym, co kryje się za złożonym konceptem „Fyodora”, opowiedział mi jego twórca.

Czytaj więcej...

Agnieszka Adamczewska

2018-05-14

Agnieszka Adamczewska zadebiutowała solowo singlem "Na Wszystko Przyjdzie Czas", który od kilku tygodni podbija playlisty polskich rozgłośni radiowych. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam między innymi o początku solowe kariery, udziale w programie "Bitwa Na Głosy" oraz współpracy z Marcinem Kindlą.

Czytaj więcej...

Steve Rothery

2018-05-08

Gitarzysta grupy Marillion Steve Rothery przyjechał do Warszawy na zaproszenie The Web Poland. W klubie VooDoo muzyk spotkał się z polskimi fanami Marillion oraz wykonał na żywo kilka kompozycji macierzystego zespołu z towarzyszeniem formacji Collage. Dzień wcześniej Rothery spotkał się w jednym z warszawskich hoteli z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem. Oto zapis tej rozmowy.

Czytaj więcej...

Grabek

2018-05-05

Długo przyszło nam czekać na trzecią solową płytę Grabka. Ale było warto - „Day One” to nowe otwarcie dla tego wyjątkowego artysty. W poniższej rozmowie opowiedział ze szczegółami m.in. o tym, co spowodowało jego twórczy zastój, co niesie ze sobą nowy album oraz do czego mogą się przydać reklamówki i szklanki.

Czytaj więcej...

Son Lux

2018-04-27

Son Lux zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Wielogatunkowe płyty, zjawiskowe koncerty, miliony odsłuchań w serwisach streamingowych oraz specyficzne podejście do tworzenia muzyki. O tym, a także o szczególnym podejściu do improwizacji oraz pomyśle realizacji projektu z orkiestrą opowiedzieli mi muzycy grupy Ryan Lott, Rafiq Bhatia i Ian Chang

Czytaj więcej...

Maja Hyży

2018-04-25

Maja Hyży powróciła z nowym singlem zatytułowanym "Błysk (Skin)". Z tej okazji Artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań dotyczących między innymi jej planów związanych z kolejną płytą studyjną, a także jej wspomnień na temat udziału w programie "X Factor".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load