Wywiady

Ania Wyszkoni

2012-11-08

13 listopada ukaże się nowy, znakomity album Ani Wyszkoni zatytułowany "Życie Jest W Porządku". Z tej okazji artystka odpowiedziała na kilka naszych pytań.

Rozmowa z: Ania Wyszkoni

Tytuł Twojej nowej płyty to „Życie jest w porządku”. Skąd ten optymizm, niezwykły jak nasze, polskie zamiłowanie do narzekania?

- No cóż, nie mam powodów do narzekań, bo faktycznie dobrze mi się układa w życiu. Ale to nie jest tak, że moje życie składa się tylko z pięknych chwil. Jak każdy, mam w życiu swoje problemy. Przyjęłam taką zasadę, sama dla siebie, że trzeba z życia brać jak najwięcej. I od nas zależy, na ile to życie będzie w porządku. Bo życie wobec nas jest w porządku. Trzeba się tylko zastanowić, jacy my jesteśmy wobec życia. Czy chcemy wziąć to, co daje nam dobrego, czy wolimy się smucić, dołować i wręcz rozkoszować umartwianiem się, że żyjemy w takim, a nie innym kraju. Trzeba iść do przodu z podniesioną głową.

W lutym tego roku po raz drugi zostałaś mamą. Jak macierzyństwo wpłynęło na Ciebie jako artystkę i powstawanie tej płyty?

- Macierzyństwo ma ogromny wpływ w ogóle na życie kobiety i w moim życiu zarówno po pierwszym, jak i drugim porodzie zmieniło się wszystko. I muszę przyznać, że po urodzeniu drugiego dziecka był taki moment, że miałam twórczą blokadę. Byłam tak skupiona na dziecku i tak chłonęłam każdą chwilę spędzoną z Polą, że nie mogłam się skupić na sferze artystycznej. I potrzebowałam jakiegoś impulsu, który spowodowałby, że bym się odblokowała. I takim pierwszym impulsem był powrót na scenę dwa miesiące po urodzeniu Poli, a drugim ustalenie konkretnego terminu premiery mojej nowej płyty. To była chwila, w której coś mną potrząsnęło i byłam gotowa, aby znowu pisać, znowu tworzyć. Tu dodam, że większość tekstów na nową płytę powstała już po ustaleniu daty premiery. Część tekstów napisałam ja, a część zaproszeni goście.

A propos tekstów: jak wspomniałaś, część z nich została napisana przez zaproszonych autorów. Jak się czujesz śpiewając teksty autorstwa innych osób? Przecież te słowa muszą pasować do Twojej wizji świata, tego, co w danym momencie czujesz.

- Zgadza się, a najbardziej muszą pasować do mojej wrażliwości. Artystycznej i życiowej. Akurat teksty na tę płytę pisali ludzie, z którymi bardzo dobrze się rozumiem. Część słów napisał mój partner Maciek. Kilka tekstów napisałam sama, kilka Karolina Kozak, z którą znam się bardzo dobrze, z którą spędziłam dużo czasu w studiu nagraniowym nad stertami kartek papieru, na których zapisywałyśmy każdą myśl. Mamy podobną wrażliwość. Co jest ważne: te teksty zostały napisane specjalnie dla mnie. Nie zostały wyciągnięte z szuflady, nie były pisane na kolanie, a powstawały po długich rozmowach i dyskusjach na temat danej piosenki. Wolę więc mieć dobry tekst, który został napisany specjalnie dla mnie niż tekst, który nie do końca oddawałby to, co chcę przekazać. Coś takiego mnie nie interesuje.

Nie wspomniałaś o jeszcze jednej autorce tekstu – Korze Jackowskiej, która napisała słowa do mego ulubionego utworu na „Życie Jest W Porządku” czyli „Zapytaj Mnie O To Kochany”. Piosenka jest tym większym wydarzeniem, że autorem muzyki jest nie kto inny jak Marek Jackowski. Jak udało ci się zaprosić ich oboje do współpracy?

- No tak, połączenie tych dwóch nazwisk wszyscy uważają za ogromny sukces. Od kilku lat przyjaźnię się z Markiem Jackowskim. Naturalną koleją rzeczy jest to, że współpracujemy, że komponuje on dla mnie piosenki. Ten utwór Marek skomponował do tekstu Kory. Gdy usłyszałam wersję demo tego utworu zadzwoniłam do Kory i powiedziałam jej, że słowa i muzyka w tej piosence są nierozerwalną całością. Nie ukrywałam, że byłoby dla mnie dużym wyróżnieniem, zamieszczenie „Zapytaj Mnie O To Kochany” na „Życie Jest W Porządku”. Kora się zgodziła, za co jestem Jej bardzo wdzięczna.

A jak doszło do Twej współpracy z Robertem Gawlińskim i Mikisem Cupasem z Wilków?

- Z Mikisem znam się już długo, gdyż było on kompozytorem jednej z piosenek na mojej pierwszej płycie solowej „Pan i Pani”. Byliśmy więc w stałym kontakcie i któregoś dnia przysłał mi kilka propozycji i wybrałam właśnie tą, która znalazła się na płycie. Z kolei Robert Gawliński jest kompozytorem, którego niezwykle szanuję. Spotkaliśmy się po jednym z występów telewizyjnych, nawiązaliśmy kontakt i pewnego dnia Robert zadzwonił do mnie, zaprosił mnie do siebie na kawę. Posiedzieliśmy, porozmawialiśmy, zaprezentował mi dwie piosenki, w których się natychmiast zakochałam. Okazało się, że skomponował je z myślą o mnie. I tak trafiły na nowy album.

Warto wspomnieć jeszcze o jednej, bardzo ważnej osobie, która miała ogromny wpływ na brzmienie tej płyty. Mam tu na myśli producenta Bogdana Kondrackiego…

- Z Bogdanem także współpracowałam przy pierwszej płycie. Bardzo dobrze rozumieliśmy się w studiu nagraniowym i ja już wtedy wiedziałam, że będę chciała nagrywać z nim kolejną płytę. Słuchaliśmy się nawzajem, słuchaliśmy ludzi z zewnątrz. Potrafiliśmy krytycznie spojrzeć na to, co robiliśmy. Myślę, że efekt jest bardzo zadowalający. „Życie Jest W Porządku” to album, z którego wszyscy jesteśmy dumni: ja, Bogdan, Karolina i pozostali autorzy i ludzie, którzy przy niej pracowali.

Czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, że „Życie Jest W Porządku” jest kolejnym, naturalnym etapem Twego rozwoju muzycznego? Takie właśnie wrażenie odniosłem słuchając tego albumu.

- Bardzo dobre wrażenie (śmiech). Każda z poprzednich płyt była produkcją dojrzałą i przemyślaną w tamtym danym momencie w przeszłości. Nie wstydzę się żadnej z poprzednich płyt, bo na każdej byłam szczera. Gdyby ktoś zaproponował mi taki materiał i taką produkcję 10 lat temu, raczej by to do mnie nie dotarło, bo nie byłam wtedy na tyle dojrzała, aby coś takiego przyswoić. Fajne jest to, co powiedziałeś, iż czujesz, że jest to naturalny ciąg.

Uważam, że sztuką jest utrzymać stały progres w rozwoju artystycznym…

- Wynika to z dużego szacunku dla samej siebie, po drugie – z szacunku dla słuchacza. I przede wszystkim z tego, że jestem bardzo ambitna i wymagająca wobec samej siebie oraz ludzi z którymi pracuję. Jest mi trudno obiektywnie ocenić tę płytę. Bo ja jestem z nią emocjonalnie związana. Ale jeśli jesteś kolejną osobą, która mówi mi, że ta płyta jest dobra, to utwierdza mnie to w przekonaniu, że zrobiłam naprawdę fajną rzecz.

Masz ulubioną piosenkę na nowym krążku?

- Hmm, trudne pytanie. Każda piosenka jest dla mnie wyjątkowa i z każdą się identyfikuję. Nie potrafię wskazać jednego utworu, tym bardziej, że jest to jeszcze bardzo świeże wydawnictwo. To tak, jakbyś miał wskazać swoje ulubione dziecko (śmiech).

Wyobrażasz sobie wydanie albumu z remiksami piosenek z nowej płyty? Coś takiego, jak zrobiła kilka lat temu grupa Hey?

- Zależy od tego, jakie byłyby to remiksy. Na pewno nie byłabym na taką propozycję zamknięta. Uważam, że muzyką należy się bawić i spełniać swoje marzenia. Tym bardziej, że z płyty „Pan I Pani” powstało kilka remiksów. To były ciekawe rzeczy. Oczywiście nie słucham ich na co dzień, ale to były fajne eksperymenty muzyczne. Poza tym uważam, że jeśli jakiś DJ chce zrobić remiks danej piosenki, świadczy to o jej popularności.

Twoje plany na najbliższe miesiące?

- Promocja płyty, koncerty, mam naprawdę dużo pracy. W najbliższych dniach wylatuję na koncerty do USA, ale głównie jestem skupiona na tym, aby cieszyć się każdą chwilą z moimi dziećmi. To jest mój priorytet na chwilę obecną.

A więc życie jest w porządku?

- Zdecydowanie tak. Polecam każdemu (śmiech).  

Foto: Sony Music


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load