Wywiady

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Rozmowa z: Suzia

- Projekt Suzia wystartował w 2012 roku, a co działo się przed tą datą w Twojej karierze muzycznej?

- Pisałam piosenki, głównie w języku angielskim, a także szukałam „siebie”. 

- Na swoim profilu Facebook Suzię nazywasz projektem. Dlaczego?

- Słowa „projekt” od roku 2012 tak mniej więcej do ubiegłego roku. Nie miałam pomysłu na całość audiowizualną, nie miałam stałego składu z którym grałam, więc funkcjonowało to na zasadzie ja, moje piosenki i co jakiś czas różni ludzie, którzy dołączali do mnie. Nie mogłam więc traktować Suzi jako zespołu. Natomiast od zeszłego roku, kiedy prace nad „Nie dzieje się nic” ruszyły pełną parą, całość tego projektu zaczęła mi się klarować bardzo wyraźnie i od tego czasu myślę o Suzi jako o marce, a nie projekcie. 

- Pierwsze prace nad płytą zaczęły się jednak już w 2016 roku. Dlaczego ep-ka ukazała się dopiero po 2 latach?

- To dobre pytanie, ale odpowiedź jest w zasadzie banalna. Nad płytą pracowałam z Michałem Wrzosińskim, który jest moim producentem. „Nie dzieje się nic” to moje pierwsze wydawnictwo. Wspólnie z Michałem szukaliśmy aranżacyjnych rozwiązań. Dodatkowym imperatywem opóźnień było planowanie sesji z muzykami, którzy pomagali przy nagraniach. Dodatkowo, w między czasie wyniknęły u mnie różne sytuacje prywatne, które także wpłynęły na opóźnienie w powstawaniu tego wydawnictwa. Praca nad płytą miała swój finisz pod sam koniec ubiegłego roku. 


- Na ep-ce znalazło się pięć utworów. Czy z tych sesji nagraniowych masz w zanadrzu więcej kompozycji? Dlaczego zdecydowałaś się na opublikowanie ep-ki, a nie pełnego albumu?

- Z sesji nagraniowych, które przeprowadziliśmy z Michałem, tylko jedna z piosenek nie trafiła na to wydawnictwo. Chciałam, żeby kompozycyjnie płyta składała się na spójną całość. Żeby opowiadała skończoną historię. Owa ep-ka miała do spełnienia przede wszystkim dwa cele. Pierwszy z nich, to cel promocyjny. Cyfrowa wersja płyty miała pomóc w poszerzeniu kręgu odbiorców mojej muzyki. Z kolei fizyczna kopia miałaby przede wszystkim służyć jako nośnik, który możnaby wręczyć dziennikarzom muzycznym, stacjom radiowym czy telewizyjnym. Poza tym, oczywiście, wszystkim ludziom chcącym wesprzeć moje muzyczne działania. Drugi cel wydawnictwa, to podjęcie próby uchwycenia „Suziowej” stylistyki, charakteru; Ukształtowanie artystycznego „ja”. Myślę, że to nam się udało, a z pewnością wyznaczyło pewien kurs, którego chciałabym się trzymać. Płyta długogrająca byłaby za dużym skokiem w nieznane. Bałam się niepowodzenia. Poza tym, zbyt często słyszałam pytania o wydawnictwo. Chciałam mieć gotowy „produkt” jak najszybciej. „Nie dzieje się nic” nie mogło wyjść w lepszym dla mnie czasie. Czuję, że jestem już gotowa na poważne decyzje związane ze swoją karierą.

- Czy utwór tytułowy jest dla Ciebie w jakiś sposób ważny? 

- „Nie dzieje się nic”, to dla mnie najważniejsza piosenka z całego albumu. Poza tym, że jest jedną z najstarszych moich kompozycji, opowiada o stanie zawieszenia w relacji z drugą osobą. To zawieszenie przekłada się również na inne dziedziny życia, między innymi na tworzenie. Zdarza się, że twórcy odsuwają w czasie wydanie czy opublikowanie jakiegoś swojego dzieła artystycznego. Dzieje się tak z wielu różnych powodów: braku czasu, motywacji czy jakiegoś wewnętrznego lęku. Tytuł tego utworu i płyty ma swoje źródło w tym, że jak już wspomniałam, czas powstawania piosenek był bardzo długi, w tym przedziale działo się bardzo dużo, ale płyta nie powstawała. Więc jakby na złość sobie – „Nie dzieje się nic”.

- Skąd czerpiesz tematykę swoich tekstów?

- Najczęściej z życia swojego lub osób, które mnie otaczają. Inspiruję się moimi relacjami z innymi ludźmi: znajomymi czy też z osobami z mojej rodziny, ale także emocjami które sama przeżywam. Wykorzystuję też sytuacje których byłam lub jestem świadkiem. Najczęściej piszę o rzeczach trochę w sposób podświadomy. Biorę gitarę do ręki, zaczynam układać melodię, na bieżąco piszę to, co przychodzi mi na myśl. Zaczynając tworzyć piosenkę nigdy nie wiem, o czym ona będzie, dopóki nie skończę utworu jako całości. Dopiero po przeczytaniu całego tekstu orientuję się dokładnie, o czym on traktuje i co siedziało we mnie. 

- Wzięłaś udział w nagrywaniu utworu „Mnie Tu Już Nie Będzie” nieistniejącej już grupy The Lunatics. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Ooo, zaskoczyłeś mnie tym pytaniem (śmiech). Poznałam basistę/wokalistę Maćka Mroczka przez naszego wspólnego znajomego, który polecił mnie, kiedy zespół szukał wokalistki do nagrania jednego utworu. Spotkałam się z Maciejem, przeprowadziliśmy długą rozmowę na temat tekstu, który napisał. Okazało się, że gramy na tych samych falach. Wspólne zrozumienie doprowadziło do tej współpracy. Wiem, że była to dla niego ważna piosenka. No i tak to się potoczyło dalej. 

- Masz swoją artystyczną filozofię?

- Tak, moją dewizą dotyczącą zarówno tworzenia muzyki, jak i interakcji z odbiorcą zdecydowanie jest hasło: „Być autentycznym”. Nigdy nie chciałabym udawać kogoś, kim nie jestem, gdyż jest to dla mnie bardzo frustrujące. Wiem też, że w momencie, gdy na scenie jesteś nieszczery w tym co przekazujesz odbiorcy, potrafi on to wyczuć. I wiem, że nikt mi nie uwierzy, jeśli będę śpiewała o czymś, co mnie nie dotyczy. Chcę być odbierana jako szczera osoba i chcę, by moi słuchacze nie mieli złudzeń co do tego kim jestem, co myślę i w jaki sposób to okazuję. 

- Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

Rezerwat

2018-08-03

Z okazji 35-lecia grupy Rezerwat, nakładem wytwórni Sony Music Poland ukazała się kompilacja "Najważniejsze Przeboje". Z okazji tej premiery spotkaliśmy się z liderem i wokalistą zespołu Andrzejem Adamiakiem, który opowiedział nam między innymi o kulisach powstania przeboju "Zaopiekuj Się Mną" oraz o przyszłości zespołu.

Czytaj więcej...

Leszek Biolik

2018-07-31

Projekt „Cohen i Kobiety” wchodzi w kolejną fazę. Nieznacznie zmienił się skład wokalistek, które śpiewają utwory kanadyjskiego barda. Doszły też nowe kompozycje do programu koncertu. O szczegółach opowiedział nam jego dyrektor muzyczny – Leszek Biolik.

Czytaj więcej...

Megadeth

2018-07-17

13 czerwca w katowickim „Spodku” wystąpili Judas Priest i Megadeth. Z basistą drugiego z nich, Davidem Ellefsonem nasz wysłannik Maciej Majewski spotkał się kilka godzin przed koncertem. Podczas długiej rozmowy ten sympatyczny i otwarty muzyk opowiedział mu o swoich aktywnościach związanych z produkcją własnej kawy, prowadzeniem wytwórni płytowej, kilku wydarzeniach z historii Megadeth, a także jego teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj więcej...

Simon Reynolds

2018-07-11

Po rewelacyjnej książce „Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz. Postpunk 1978-1984” autorstwa brytyjskiego dziennikarza Simona Reynoldsa, na polskim rynku wreszcie ukazała się jego flagowa pozycja – „Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością”. Z tej okazji premiery Simon przyleciał do Polski z wizytą promocyjną, a nasz wysłannik Maciej Majewski odbył z nim długą i bardzo ciekawą rozmowę na temat samej książki, ale także wielu innych zjawisk we współczesnej muzyce.

Czytaj więcej...

The Opposition

2018-07-04

W październiku, po raz pierwszy od poprzedniej wizyty w 1991 roku, przyjedzie do Polski brytyjska grupa The Opposition. Zespół wystąpi na łódzkim Soundedit Festival i będzie promował pierwszą od 7 lat płytę studyjną zatytułowaną "Somewhere in Between". Z tej okazji wywiadu udzielił nam wokalista i gitarzysta zespołu Mark Long.

Czytaj więcej...

Jono McCleery

2018-07-03

Brytyjski songwriter i wokalista Jono McCleery wydał album "Seeds of a Dandelion", na którym znalazło się dwanaście coverów piosenek artystów, którzy z różnych powodów są dla niego istotni. Premiera płyty była pretekstem by porozmawiać z artystą.

Czytaj więcej...

Tulia

2018-06-25

Tuż po triumfalnym występie na tegorocznym festiwalu w Opolu i premierze debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu "Tulia" spotkaliśmy się na rozmowę z tworzącymi grupę: Dominiką Siepką, Joanną Sinkiewicz, Patrycją Nowicką i Tulią Biczak.

Czytaj więcej...

Romantycy Lekkich Obyczajów

2018-06-23

Romantycy Lekkich Obyczajów wydali wiosną nowy album. „Neoromantyzm” to emocjonalna opowieść o miłości w czasach współczesnych, nostalgii i radzeniu sobie z ich przymiotami. O korzyściach płynących z nagrywania w domu oraz niuansach, jakie kryją nowe nagrania, opowiedzieli mi główni sprawcy zamieszania – Adam Miller i Damian Lange.

Czytaj więcej...

L.B.One

2018-06-16

30-letni francuski didżej i producent muzyczny Lianny Boudjadi ukrywający się pod pseudonimem L.B.One podbił w ostatnich kilkunastu miesiącach listy przebojów singlami: "Across the Water", "Tired Bones" i "Trust Me". Podczas swego ostatniego pobytu w Warszawie artysta spotkał się z nami i odpowiedział na kilka pytań.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load