Wywiady

Dorota Miśkiewicz

2012-05-21

Rozmowa z Dorotą Miśkiewicz w związku z premierą jej nowej płyty "Ale"

Rozmowa z: Dorota Miśkiewicz

Cantaramusic: - Skąd wziął się tytuł „Ale”?

DM: - Nie chodzi o negację, tylko może o wątpliwości? I paradoksalnie o zgodę: zarówno na te wątpliwości, jak i na to, co jest. Tutaj nawiążę do kompozycji „Ale (może robisz błąd?”), która odwołuje się do różnych skrajności: jak cierpieć, to „cierpieć za miliony”, a jak przeżywać pozytywne emocje, to na 200%. Na przykład skok na bungee powoduje przypływ adrenaliny. Gdy życie codzienne nie daje nam tylu atrakcji, nagle popadamy w marazm. Dlatego w tym utworze, którego autorem tekstu jest Grzegorz Turnau, śpiewam o tym, iż może oczekując samych wzlotów i upadkow robisz błąd? Może ta szarość, ta codzienność, wszystko, co jest między czernią a bielą, to jest właśnie piękno naszego życia? Na to się zgadzam, to lubię i chcę zauważyć piękno, które mnie otacza.

Cantaramusic: - Napisała Pani połowę tekstów na „Ale”. Skąd czerpie Pani inspiracje?

DM: - Konkretne inspiracje dotyczą dwóch utworów. Jeden z nich zatytułowany „Świerk” jest o drzewach na mojej działce, które są moimi rówieśnikami. Obserwując jak rosną zastanawiałam się nad światem, nad jego pięknem. Mam nadzieję, że to się nigdy nie skończy. Lubię te drzewa i chciałabym, aby tak stały i stały. Natomiast druga z tych piosenek to „Tuńczyk”. Utwór ten traktuje o jedzeniu. Zainspirowały mnie bary sushi, które są bardzo modne, czasem aż do przesady. Ja jestem wielką fanką jedzenia, także sushi i chciałam w żartobliwy sposób o tym opowiedzieć. Przedostatnia piosenka na płycie miała mieć charakter medytacyjny, do tego zainspirowała mnie powtarzająca się figura gitarowa. Jeśli chodzi o pozostałe dwa teksty, to pobrzmiewa z nich tęsknota. Nie jest to tęsknota konkretna, choć w swoich tekstach zawsze zamieniam ją w tęsknotę do mężczyzny. Ale nie są to konkretne inspiracje. 

Cantaramusic: - Bardzo lubię utwór „W Komórce” traktujący w żartobliwy i uniwersalny sposób o relacji między kobietą a mężczyzną. Tekst napisał i zaśpiewał z Panią Wojciech Waglewski…

DM: - Tak, dokładnie. Wojtek w genialny sposób ujął problem damsko-męski, który jest dosyć poważny. On potraktował ten poważny temat w bardzo prosty, lekki sposób. Chcemy się nawzajem usidlić i zamknąć „w komórce”. Możemy to potraktować dosłownie. Mając telefony komórkowe możemy przecież sprawdzać, kto gdzie jest. Jest to przerażające. Przecież nie lubimy być śledzeni, a jednak to robimy. Dobrze jest sobie uświadomić ten problem i spróbować to zmienić.

Cantaramusic: - Jak doszło do Pani współpracy z Ewą Bem w utworze „Ale (może robisz błąd?)”?

DM: - Moja znajomość z Ewą Bem jest długa, miła i ciepła. Jest ona wspaniałą wokalistką, bardzo charyzmatyczną. Słucham jej od wielu, wielu lat. Podczas nagrywania „Ale…” włożyła w tę piosenkę dużo serca i zasugerowała wiele możliwości interpretacyjnych. Chciałyśmy pokazać, jak nasze głosy mogą dobrze brzmieć razem i tu odwołałyśmy się do tradycji zespołu Bemibek. Dopiero teraz przekonałam się, jak bardzo nasze głosy są podobne, jak bardzo się zlewają. I to jest bardzo miłe, kiedy głosy mogą się aż tak połączyć.

Cantaramusic: - Jak powstawała nowa płyta?

DM: - Najpierw pojechałam z gitarzystą Markiem Napiórkowskim do domu pracy twórczej w Konstancinie. Tam usiedliśmy i zmusiliśmy się do pisania muzyki. Po śniadaniu, obiedzie i kolacji. Tak powstała cała muzyka. Z gotowym materiałem pojechaliśmy do studia Bogdana Kondrackiego, który wyprodukował płytę i tam stworzyliśmy wstępne demo. Dokładaliśmy poszczególne instrumenty kiedy widziałam, jak będą brzmiały poszczególne utwory, wtedy dopiero albo sama pisałam tekst, albo dawałam utwór konkretnej osobie, którą prosiłam o napisanie tekstu. No, a na samym końcu było to, co lubię, czyli nagrywanie duetów.

Cantaramusic: - Działa Pani jako wokalistka od kilkunastu lat, występowała Pani na całym świecie, z wieloma słynnymi muzykami. Czego się Pani nauczyła przez te wszystkie lata pracy?

DM: - Przede wszystkim pokory. nauczyła mnie tego już szkoła muzyczna. W dzisiejszych czasach, gdy trzeba być przebojowym, to za dużo takiego „pewniactwa” po prostu nie popłaca. Mówię tu przede wszystkim o pokorze wobec muzyki i pracy. Nagranie piosenki oraz każde wykonanie wymaga bardzo dużo pracy. Mam szacunek dla twórców i wykonawców.

Cantaramusic: - Od dłuższego czasu w Polsce panuje moda na współpracę muzyków z róznych gatunków muzycznych. Czy wyobraża sobie Pani współpracę z zespołem rockowym, metalowym?

DM: - Wyobrażam sobie. Kiedyś wydawało mi się, iż jedyną muzyką jest jazz i jego okolice, tak teraz podobają mi się naprawdę przeróżne rzeczy. Nawet byłabym chętna, gdyby zgłosił się do mnie ktoś z zupełnie innego świata muzycznego z propozycją współpracy, gdyż mogło by to być bardzo ciekawe połączenie. Nawet podczas nagrywania „Ale” doszło do takiego spotkania między mną, Markiem Napiórkowskim i Bogdanem Kondrackim, który przecież w latach 90-tych grał w ciężko brzmiącym Kobongu. To połączenie wymagało twórczych starć, było trochę chaosu. Jesteśmy trzema różnymi osobowościami, każdy ciągnął w swoją stronę. I jest to dobre, bo dzięki temu powstają wartościowe rzeczy.

Foto: Kama Czudowska / Sony Music

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load