Wywiady

Janusz Olejniczak

2012-11-27

Rozmowa z Januszem Olejniczakiem, jednym z najsłynniejszych i najbardziej cenionych polskich pianistów.

Rozmowa z: Janusz Olejniczak

- Właśnie ukazał się album „Janusz Olejniczak – Koncerty” wydany dla uczczenia Pańskich 60 urodzin. Znalazły się na nim trzy koncerty: Ravela, Prokofiewa i Szostakowicza. Skąd taki właśnie wybór?

- Wybrałem koncerty kompozytorów, z którymi jestem najdłużej związany. Koncert Prokofiewa był moim pierwszym, dużym koncertem telewizyjnym. Koncert Ravela był z kolei moim występem dyplomowym w wyższej szkole muzycznej, zaś koncert Szostakowicza był moim pierwszym koncertem zagranym z orkiestrą w Filharmonii Narodowej. Z drugiej strony pomyślałem sobie, że nagram te utwory raz jeszcze, gdyż wielokrotnie grałem je przez całą moją karierę muzyczną. I właśnie te trzy koncerty ukształtowały moją duszę muzyczną.

- Jest Pan znany jako propagator i interpretator muzyki Chopina. Czemu na tym albumie nie ma koncertu tego kompozytora?

- Mam już na koncie wiele albumów „chopinowskich”. Chciałem więc przedstawić słuchaczom moje interpretacje dzieł innych, ważnych dla mnie kompozytorów. Poza tym, tak, jak już wspomniałem, jestem artystą zbudowanym z Szostakowicza, Ravela i Prokofiewa, a Chopin był dopiero później. I gram Chopina będąc wykształconym na dziełach tych trzech kompozytorów. 

- Na „Koncertach” możemy też usłyszeć orkiestrę Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Skąd decyzja, aby właśnie oni Panu towarzyszyli?

- Prawie wszystkie płyty nagrałem z Sinfonią Varsovia, więc wybór był dla mnie naturalny. Także z Jerzym Maksymiukiem znamy się od lat i doskonale się rozumiemy zarówno w warstwie muzycznej, jak i pozamuzycznej. Także wszystko układało się znakomicie, może tylko poza terminami. Trudno było ustalić wspólne – orkiestry Pana Jerzego, reżyserów nagrania - Lecha Dudzika i Gabrysi Blicharz, no i studia – S1. Czasu było mało. Chociaż płyta trwa około 60 minut, to jednak przejście z koncertu do koncertu było bardzo wyczerpujące i wymagało ogromnej koncentracji. Przyznam, że byłem bardzo, bardzo zmęczony. Chyba jak nigdy dotąd.

- Chopina gra Pan od wielu, wielu lat. Czy nadal znajduje Pan w jego muzyce coś, co pozwala Panu niezmiennie cieszyć się graniem jego kompozycji? 

- Chopin był najbardziej „pianistycznym” kompozytorem i dlatego każdy pianista, czy to zawodowy, czy amator, może sobie w jego muzyce znaleźć coś ciekawego i przyjemnego. Chopin nie może się znudzić, gdyż Chopina można różnie interpretować i wszystkie te interpretacje mogą być równie dobre. Każdy koncert Chopina jest inny, choć wydaje się, że gra się te same nuty. Poza tym jego muzyka daje wiele możliwości improwizatorskich i to jest właśnie w nim bardzo pociągające i nigdy nie można wpaść w rutynę grając jego kompozycje.

 - Z koncertami chopinowskimi objechał Pan cały świat. Gdzie jego muzyka jest najgoręcej przyjmowana?

- Chopin ma miłośników na całym świecie. Podobnie jak Bach, Mozart czy Beethoven. Ale fanów kochających całym sercem, najwięcej ma właśnie Chopin. Bo taka też jest ta muzyka. Ludzie wrażliwi odbierają ją nie rozumem, ale sercem. Bez względu na długość i szerokość geograficzną czy kolor skóry.

- Ma Pan także na koncie przygodę z filmem. Wcielił się Pan w postać Chopina w filmie Andrzeja Żuławskiego „Błękitna nuta” (1990) oraz zagrał partie muzyczne w „Pianiście” Romana Polańskiego. Jak wspomina Pan swój flirt z X Muzą?

- Udział w „Błękitnej nucie” uważam za jedno z najważniejszych doświadczeń artystycznych w moim życiu. Musiałem zgłębić własną osobowość, aby móc się na tym planie filmowym poruszać. To była praca nad sobą, aby odblokować tamy, które miałem przed przyjazdem na plan. Granie w filmie nie było dla mnie oczywiste, gdyż nie jestem aktorem. Doświadczenia wyniesione z gry w „Błękitnej nucie” zaprocentowały później w moim życiu koncertowym. Także samo spotkanie z Andrzejem Żuławskim, wybitnym artystą i niekończące się rozmowy z nim, nie tylko na tematy muzyczne, ale także filmowe i prywatne, było wspaniałym i ważnym doświadczeniem.

- A niezapomniana scena z „Pianisty”, gdzie grał Pan jako Szpilman „Balladę no.1” Chopina?  

 - To było bardzo poruszające przeżycie. Byłem w pełnej charakteryzacji i obserwowałem reakcje ekipy, która była naprawdę bardzo poruszona. Polański był wzruszony i zrobił 12 dubli tej sceny, przez co jej kręcenie trwało cały dzień. Wiedziałem, że muszę za każdym razem zagrać to w miarę dobrze, co było naprawdę bardzo męczące. Musiałem być cały czas maksymalnie skoncentrowany, gdyż nie wiedziałem, które fragmenty zostaną użyte. 

- Czy przekazuje Pan swoją wiedzę młodszym pianistom? Wykłada Pan może w szkołach muzycznych?

- Nie, nie. Miałem wiele lat temu epizod w krakowskiej Szkole Muzycznej, ale teraz czasem biorę udział w prywatnych przesłuchaniach.

- Są w Polsce młodzi, obiecujący pianiści?

 - Tak, jest sporo utalentowanych, młodych ludzi. Wydaje mi się jednak, że teraz młodzież bardziej zajmuje taniec i piosenka (śmiech). Ale nie jest źle.

 - Jakie ma Pan plany artystyczne na przyszłość?

 - Normalne, muzyczne życie. Kolejne nagrania, koncerty i praca nad nowym projektem muzycznym.


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load