Wywiady

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Rozmowa z: Monika Borzym

- Co takiego fascynuje Cię w twórczości Radiohead?

- Przede wszystkim fascynują mnie oni od strony kompozycyjnej. Ja nie piszę dużo swoich piosenek, jestem przede wszystkim wokalistką i to jest mój główny fach. Słucham bardzo dużo różnej muzyki i najbardziej kręcą mnie po prostu doskonałe kompozycje. To jest moja odpowiedź na pytania wielu osób: „Skąd u mnie taki rozstrzał stylistyczny – od Joni Mitchell do Radiohead?”. No właśnie stąd. Radiohead jest dla mnie prawdziwą kopalnią świetnych utworów. Tak samo jak Joni Mitchell.

- Skąd pomysł na nagranie albumu koncertowego z Twoimi interpretacjami utworów Radiohead?

- Początkowo to miał być projekt jednorazowy- mój koncert urodzinowy w Teatrze Syrena. Postanowiłam zrobić sobie prezent i zaśpiewać piosenki mojego ukochanego zespołu czyli Radiohead. Od dawna chciałam też zrobić coś z Nikolą Kołodziejczykiem- genialnym kompozytorem i aranżerem. Bardzo szybko połączyłam te dwa marzenia w jedno absolutnie hedonistyczne. Całość przerosła moje oczekiwania i nie mówię tu tylko o muzyce. Zaangażowanie i zespołu i naszych słuchaczy okazało się ogromne. To oni sprawili, że zaczęliśmy szybko i poważnie myśleć o zarejestrowaniu i wydaniu koncertu z Łódzkiej Wytwórni.

- Czy ten album będzie miał także wersję studyjną?

- Nie, uważam, że nagrywanie wersji studyjnej byłoby nieuczciwe. Wersje, które trafiły na płytę zostały zaaranżowane pod konkretny skład, konkretną sytuację i uważam, że w takiej formie powinny pozostać. Niektóre utwory na „Radiohedonistycznie” wcale nie różnią się diametralnie od oryginałów. Na przykład utwór „Weird Fishes”, który jest moją ukochaną piosenką na świecie Nikola zaaranżował dla mnie tak, abym mogła go sobie zaśpiewać w takiej formie, w jakiej go uwielbiam, dla czystej frajdy i dzikiej przyjemności. Zmienia się w nim właściwie tylko kolorystyka, faktura ze względu na nasze instrumentarium i uważam, że nagrywanie tego w studio nie ma najmniejszego sensu. To od początku był projekt koncertowy i niech takim pozostanie.

- Według mnie, jednym z plusów tego albumu jest to, że część kompozycji została przearanżowana, wydłużona, co dodało im zupełnie nowego oblicza. Mam tu na myśli np. „Glass Eyes”, które w oryginale trwa 3 minuty a Waszej wersji ponad 6 minut….

- Punktem wyjścia do improwizacji w tym zespole jest Trio Stryjo czyli Nikola Kołodziejczyk, Maciek Szczyciński i Michał Bryndal. Improwizują piosenki od ponad 10 lat. Mając w zespole trzech klasycznych waltornistów oraz klasycznego klarnecistę basowego, trudno jest zostawić sobie nieograniczoną przestrzeń na improwizacje. Oni grają z nut. W związku z tym Marta Zalewska, Nikola, Maciek i Michał grają improwizowane solówki w trakcie utworów, a Stryjo zabiera nas w różne nieoczekiwane przestrzenie pomiędzy utworami i uwielbiam tę formułę. Dzieje się to bardzo naturalnie, wtedy, gdy ma się zadziać. Dodatkowo zabiera mi to możliwość długiego gadania między utworami do czego mam duże inklinacje (śmiech). Dzięki tym improwizacjom tworzy się swoisty spektakl muzyczny i powoduje, że ten projekt nie jest quasi-kameralistyczny, lecz pozostaje projektem muzyków, których korzenie tkwią w jazzie.

- Według jakiego klucza zostały dobrane utwory, które trafiły na ten album?

- Klucz był bardzo hedonistyczny. Musiały to być piosenki, które kocham i bardzo chciałam zaśpiewać i które mogłam zaśpiewać. Radiohead ma wiele bardzo „pojechanych” tekstów, ogromnie depresyjnych, zbyt obrazowych jak na moją wrażliwość. No i przede wszystkim musiały to być piosenki, w których jest co śpiewać. Radiohead ma sporo utworów melorecytacyjnych, ale wykonywanie takich kompozycji nie specjalnie mnie interesowało, gdyż po prostu chciałam sobie pośpiewać (śmiech).


- Niespodzianką jest natomiast cover piosenki „Wieliczka” grupy Hey pochodzącej z ich „radioheadowego” albumu „Do Rycerzy Do Szlachty Do Mieszczan”. Czemu akurat ten cover trafił do programu tych koncertów?

- Też uważam, że ten utwór bardzo pasuje stylistycznie do reszty płyty. A wykonanie go było sytuacją dość pragmatyczną. Jest to utwór Hey, który kocham najbardziej. Wielokrotnie rozmawiałam o tym z Kasią Nosowską, która też mi mówiła, że bardzo tę kompozycję lubi, ale nie gra jej na koncertach, bo na nagraniu śpiewa go w oktawie- sama ze sobą. Zawsze się oferowałam, że gdyby jednak miała ochotę tę kompozycję gdzieś kiedyś wykonać, to ja z wielką radością dołączę (śmiech). No więc gdy zapadła decyzja o zagraniu tego pierwszego koncertu radiohedonicznego w marcu w Warszawie, to pomyślałam sobie, że skoro to będzie mój urodzinowy prezent, to może zaproszę Kaśkę i ona zaśpiewa „Wieliczkę” ze mną w wersji zaaranżowanej przez Nikolę. Zareagowała bardzo optymistycznie, zgodziła się i pozwoliła mi też zamieścić wszędzie informacje o jej udziale w tym przedsięwzięciu. Na 2 czy 3 dni przed koncertem menadżerka Kasi poinformowała nas, że Kasi wypadło jej coś pilnego w Szczecinie i że niestety nie weźmie udziału w naszym koncercie. Nikola już napisał aranż, byliśmy pod koniec prób. Nie było mnie stać na to żeby ten numer po prostu zrzucić i zastąpić innym. Poza tym bardzo nam się ta nowa wersja podobała, przywiązaliśmy się do niej. I tu wchodzi Marta Zalewska, cała na biało, i ratuje nam ten numer śpiewając go ze mną przepięknie. Ja zaśpiewałam partię niską, którą miała zaśpiewać Nosowska, a Marta, grając jednocześnie na ukulele i gitarze, pięknie zaśpiewała „górę”, którą normalnie ja bym „piskała” (śmiech). I tak już zostało.

Czy pracowaliście nad jeszcze innymi coverami Radiohead czy też skupiliście się tylko na tych, które wykonywaliście na koncertach?

- Tylko na tych, które zagraliśmy na koncertach. Napisanie aranżacji tych kilkunastu kompozycji na tak duży skład było naprawdę czasochłonne i wcale nie takie proste. Musiałam naprawdę wnikliwie przemyśleć listę utworów, szczególnie, że Nikola wtedy został ojcem, więc był to dla niego szczególny czas. Myślę, że pracował w dużym napięciu życiowo-domowym. Poza tym to miał być projekt na jeden raz, dla przyjemności, dla frajdy, bez planów na przyszłość. Nie chciałabym marnować ani jednej godziny pracy Nikoli w tamtym okresie.

- Może za wcześnie o to pytać, ale czy masz już jakieś pomysły na nową płytę studyjną?

- Jeszcze jest na to za wcześnie, ale rzeczywiście, mam kilka pomysłów, które wydają mi się fajne. Ale u mnie to się to czasem bardzo szybko zmienia. Narazie jestem jeszcze skupiona na Radiohedonistycznie. Myślę, że mój kolejny projekt dopadnie mnie znienacka i będzie zaskoczeniem również dla mnie. Tak jest najfajniej.

- Dziękuję za rozmowę. 

Dziś, 26 listopada, Monika Borzym wystąpi w warszawskim Teatrze Syrena. Szczegóły koncertu: http://www.teatrsyrena.pl/spektakle/230/monika-borzym-radio-hedonistycznie-br 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load