Wywiady

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Rozmowa z: Monika Borzym

- Co takiego fascynuje Cię w twórczości Radiohead?

- Przede wszystkim fascynują mnie oni od strony kompozycyjnej. Ja nie piszę dużo swoich piosenek, jestem przede wszystkim wokalistką i to jest mój główny fach. Słucham bardzo dużo różnej muzyki i najbardziej kręcą mnie po prostu doskonałe kompozycje. To jest moja odpowiedź na pytania wielu osób: „Skąd u mnie taki rozstrzał stylistyczny – od Joni Mitchell do Radiohead?”. No właśnie stąd. Radiohead jest dla mnie prawdziwą kopalnią świetnych utworów. Tak samo jak Joni Mitchell.

- Skąd pomysł na nagranie albumu koncertowego z Twoimi interpretacjami utworów Radiohead?

- Początkowo to miał być projekt jednorazowy- mój koncert urodzinowy w Teatrze Syrena. Postanowiłam zrobić sobie prezent i zaśpiewać piosenki mojego ukochanego zespołu czyli Radiohead. Od dawna chciałam też zrobić coś z Nikolą Kołodziejczykiem- genialnym kompozytorem i aranżerem. Bardzo szybko połączyłam te dwa marzenia w jedno absolutnie hedonistyczne. Całość przerosła moje oczekiwania i nie mówię tu tylko o muzyce. Zaangażowanie i zespołu i naszych słuchaczy okazało się ogromne. To oni sprawili, że zaczęliśmy szybko i poważnie myśleć o zarejestrowaniu i wydaniu koncertu z Łódzkiej Wytwórni.

- Czy ten album będzie miał także wersję studyjną?

- Nie, uważam, że nagrywanie wersji studyjnej byłoby nieuczciwe. Wersje, które trafiły na płytę zostały zaaranżowane pod konkretny skład, konkretną sytuację i uważam, że w takiej formie powinny pozostać. Niektóre utwory na „Radiohedonistycznie” wcale nie różnią się diametralnie od oryginałów. Na przykład utwór „Weird Fishes”, który jest moją ukochaną piosenką na świecie Nikola zaaranżował dla mnie tak, abym mogła go sobie zaśpiewać w takiej formie, w jakiej go uwielbiam, dla czystej frajdy i dzikiej przyjemności. Zmienia się w nim właściwie tylko kolorystyka, faktura ze względu na nasze instrumentarium i uważam, że nagrywanie tego w studio nie ma najmniejszego sensu. To od początku był projekt koncertowy i niech takim pozostanie.

- Według mnie, jednym z plusów tego albumu jest to, że część kompozycji została przearanżowana, wydłużona, co dodało im zupełnie nowego oblicza. Mam tu na myśli np. „Glass Eyes”, które w oryginale trwa 3 minuty a Waszej wersji ponad 6 minut….

- Punktem wyjścia do improwizacji w tym zespole jest Trio Stryjo czyli Nikola Kołodziejczyk, Maciek Szczyciński i Michał Bryndal. Improwizują piosenki od ponad 10 lat. Mając w zespole trzech klasycznych waltornistów oraz klasycznego klarnecistę basowego, trudno jest zostawić sobie nieograniczoną przestrzeń na improwizacje. Oni grają z nut. W związku z tym Marta Zalewska, Nikola, Maciek i Michał grają improwizowane solówki w trakcie utworów, a Stryjo zabiera nas w różne nieoczekiwane przestrzenie pomiędzy utworami i uwielbiam tę formułę. Dzieje się to bardzo naturalnie, wtedy, gdy ma się zadziać. Dodatkowo zabiera mi to możliwość długiego gadania między utworami do czego mam duże inklinacje (śmiech). Dzięki tym improwizacjom tworzy się swoisty spektakl muzyczny i powoduje, że ten projekt nie jest quasi-kameralistyczny, lecz pozostaje projektem muzyków, których korzenie tkwią w jazzie.

- Według jakiego klucza zostały dobrane utwory, które trafiły na ten album?

- Klucz był bardzo hedonistyczny. Musiały to być piosenki, które kocham i bardzo chciałam zaśpiewać i które mogłam zaśpiewać. Radiohead ma wiele bardzo „pojechanych” tekstów, ogromnie depresyjnych, zbyt obrazowych jak na moją wrażliwość. No i przede wszystkim musiały to być piosenki, w których jest co śpiewać. Radiohead ma sporo utworów melorecytacyjnych, ale wykonywanie takich kompozycji nie specjalnie mnie interesowało, gdyż po prostu chciałam sobie pośpiewać (śmiech).


- Niespodzianką jest natomiast cover piosenki „Wieliczka” grupy Hey pochodzącej z ich „radioheadowego” albumu „Do Rycerzy Do Szlachty Do Mieszczan”. Czemu akurat ten cover trafił do programu tych koncertów?

- Też uważam, że ten utwór bardzo pasuje stylistycznie do reszty płyty. A wykonanie go było sytuacją dość pragmatyczną. Jest to utwór Hey, który kocham najbardziej. Wielokrotnie rozmawiałam o tym z Kasią Nosowską, która też mi mówiła, że bardzo tę kompozycję lubi, ale nie gra jej na koncertach, bo na nagraniu śpiewa go w oktawie- sama ze sobą. Zawsze się oferowałam, że gdyby jednak miała ochotę tę kompozycję gdzieś kiedyś wykonać, to ja z wielką radością dołączę (śmiech). No więc gdy zapadła decyzja o zagraniu tego pierwszego koncertu radiohedonicznego w marcu w Warszawie, to pomyślałam sobie, że skoro to będzie mój urodzinowy prezent, to może zaproszę Kaśkę i ona zaśpiewa „Wieliczkę” ze mną w wersji zaaranżowanej przez Nikolę. Zareagowała bardzo optymistycznie, zgodziła się i pozwoliła mi też zamieścić wszędzie informacje o jej udziale w tym przedsięwzięciu. Na 2 czy 3 dni przed koncertem menadżerka Kasi poinformowała nas, że Kasi wypadło jej coś pilnego w Szczecinie i że niestety nie weźmie udziału w naszym koncercie. Nikola już napisał aranż, byliśmy pod koniec prób. Nie było mnie stać na to żeby ten numer po prostu zrzucić i zastąpić innym. Poza tym bardzo nam się ta nowa wersja podobała, przywiązaliśmy się do niej. I tu wchodzi Marta Zalewska, cała na biało, i ratuje nam ten numer śpiewając go ze mną przepięknie. Ja zaśpiewałam partię niską, którą miała zaśpiewać Nosowska, a Marta, grając jednocześnie na ukulele i gitarze, pięknie zaśpiewała „górę”, którą normalnie ja bym „piskała” (śmiech). I tak już zostało.

Czy pracowaliście nad jeszcze innymi coverami Radiohead czy też skupiliście się tylko na tych, które wykonywaliście na koncertach?

- Tylko na tych, które zagraliśmy na koncertach. Napisanie aranżacji tych kilkunastu kompozycji na tak duży skład było naprawdę czasochłonne i wcale nie takie proste. Musiałam naprawdę wnikliwie przemyśleć listę utworów, szczególnie, że Nikola wtedy został ojcem, więc był to dla niego szczególny czas. Myślę, że pracował w dużym napięciu życiowo-domowym. Poza tym to miał być projekt na jeden raz, dla przyjemności, dla frajdy, bez planów na przyszłość. Nie chciałabym marnować ani jednej godziny pracy Nikoli w tamtym okresie.

- Może za wcześnie o to pytać, ale czy masz już jakieś pomysły na nową płytę studyjną?

- Jeszcze jest na to za wcześnie, ale rzeczywiście, mam kilka pomysłów, które wydają mi się fajne. Ale u mnie to się to czasem bardzo szybko zmienia. Narazie jestem jeszcze skupiona na Radiohedonistycznie. Myślę, że mój kolejny projekt dopadnie mnie znienacka i będzie zaskoczeniem również dla mnie. Tak jest najfajniej.

- Dziękuję za rozmowę. 

Dziś, 26 listopada, Monika Borzym wystąpi w warszawskim Teatrze Syrena. Szczegóły koncertu: http://www.teatrsyrena.pl/spektakle/230/monika-borzym-radio-hedonistycznie-br 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

Hańba!

2018-09-20

Hańba! nadal intensywnie koncertuje, promując swoje ostatnie wydawnictwo „Będą bić!”. W punkowo-podwórkowym anturażu, wyśpiewują wyjątkowe teksty okresu międzywojennego. Na tegorocznym OFF-Festivalu zagrali na Scenie Leśniej, gromadząc pokaźną publikę, ale przede wszystkim udowadniając, że ich przekaz ma ogromną siłę. Krótko po występie porozmawiałem z bębniarzem Adam Sobolewskim, który odsłonił nieco kulis działalności zespołu.

Czytaj więcej...

Suzia

2018-09-17

Zuzanna Kłosińska, gitarzystka, kompozytorka i wokalistka, nagrywa i koncertuje pod pseudonimem Suzia. Niedawno wydała debiutancką ep-kę "Nie dzieje się nic". Z tej okazji udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Per Gessle

2018-09-17

Roxette to jeden z najpopularniejszych zespołów w historii muzyki pop. Nic dziwnego, że gitarzysta i założyciel grupy Per Gessle tak chętnie o niej opowiada. Przedmiotem naszej rozmowy była jednak jego nowa anglojęzyczna płyta. „Small Town Talk”, natomiast już 21 października artysta zagra w warszawskiej „Stodole”.

Czytaj więcej...

MIN t

2018-09-12

Martyna Kubicz, działająca pod szyldem MIN t wydała pod koniec listopada 2017 roku album „Assemblage”. Owoc dwuletniej pracy przyniósł ciekawą mieszanką elektroniki, r&b i neo soulu. Mieszkająca na co dzień w Berlinie artystka, wystąpiła tego lata na kilku festiwalach. Spotkaliśmy się po jej występie na OFF Festivalu. Towarzyszył jej perkusista Gniewomir Tomczyk. Poniżej zapis naszej rozmowy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2018-09-11

Dwaj twórcy i najważniejsi muzycy brytyjskiej legendy nurtu EBM Nitzer Ebb odpowiedzieli na serię naszych pytań w związku z planowaną na początek października premierą dużego retrospektywnego boxu z płytami i niepublikowanymi nagraniami z lat 1982 - 2010 oraz reaktywacją zespołu na przyszłoroczną trasę koncertową.

Czytaj więcej...

Olga Polikowska

2018-08-30

Wokalistka Olga Polikowska wydała w lipcu debiutancki solowy electro-popowy singel zatytułowany "Ulatuje". Jest on zapowiedzią kolejnych wydawnictw artystki, która opowiedziała nam między innymi o planach na przyszłość, tworzeniu tekstów oraz zamiłowaniu do muzyki electro-pop.

Czytaj więcej...

Interpol

2018-08-27

Rozmowa z Samem Fogarino, perkusistą Interpol nie należała do najprostszych pod kątem technicznym. Dwa razy zerwało nam połączenie, pojawiły się opóźnienia... Mimo to bębniarz okazał się sympatycznym rozmówcą, który nie tylko opowiedział o procesie powstawania “Marauder”, czyli najnowszej płyty zespołu, ale także na temat dość zaskakujących inspiracji muzycznych, jakimi legitymują się muzycy Interpol.

Czytaj więcej...

Patryk Kumór

2018-08-14

Wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista Patryk Kumór wydał niedawno nowy singel "Skok Na Bank". Jest to kolejna zapowiedź nowej płyty muzyka. Z tej okazji spotkaliśmy się z Patrykiem i porozmawialiśmy między innymi o jego współpracy z teamem producenckim Amber Revival, udziale w programie Must Be The Music oraz jego metalowych korzeniach muzycznych.

Czytaj więcej...

Cold Cave

2018-08-08

4 listopada w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiego zespołu Cold Cave grającego w stylistykach synthpop / darkwave. Założyciel i lider Wesley Eisold odpowiedział z tej okazji na serię naszych pytań. Opowiedział nam między innymi o tym dlaczego nie wydaje już płyt dłuogrających, swoich inspiracjach literackich, a także publikowaniu książek.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load