Wywiady

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Rozmowa z: Marta Zalewska

- Masz bogate CV artystyczne, ale Twój debiutancki solowy album studyjny ukazał się dopiero teraz. Dlaczego?

- Pewnie dlatego, że dopiero teraz byłam gotowa na wydanie tej płyty. Wydaje mi się, że okres przygotowań do wydania tego albumu zajął całe moje muzyczne życie, a nie tylko ostatnie 2 lata podczas których powstawały nagrania. Już 10 lat temu pojawił się pomysł, by opublikować autorską twórczość. Jednak uważam, że dobrze zrobiłam wstrzymując się z tym tyle lat. Według mnie ta płyta jest spójna, co nie było wcale takie oczywiste - pozostaję pod wpływem wielu gatunków muzycznych, nie tylko mojej ulubionej muzyki rockowej. Chciałam jednak, by tych 12 utworów było spójnych stylistycznie. Punktem zwrotnym było na pewno poznanie Krzysztofa Pacana, który jest producentem muzycznym, współkompozytorem utworów na płycie i basistą. Posłuchał tego, co mam do powiedzenia muzycznie i stwierdził, że nie powinnam się dłużej wstrzymywać z wydaniem płyty. Dodał mi także odwagi mówiąc, że muzyka rock’n’rollowa, niekoniecznie podążająca za aktualnymi trendami, jest przecież moim naturalnym językiem a co za tym idzie, najlepszą estetyką dla mojej płyty.

- Wydałaś płytę dzięki zwycięstwu w konkursie zorganizowanym przez radiową Czwórkę. Wyobraź sobie, że jesteś w jury tego konkursu. Za co byś doceniła ten album czyli co według Ciebie jest takiego na tym krążku, co docenili jurorzy?

- Mogę jedynie zgadywać albo odwołać się do artykułu na stronie Polskiego Radia, w którym jury argumentuje swoją decyzję. Ten konkurs jest wyjątkowy, gdyż aby wziąć w nim udział należy dostarczyć gotowy materiał na płytę - już po masteringu. Zdarzyło mi się pukać do drzwi wytwórni płytowych i żeby zwrócić na siebie uwagę wśród setek innych artystów-debiutantów trzeba mieć znajomości albo łut szczęścia, a najlepiej jedno i drugie. W przypadku konkursu w Czwórce, każdy mógł wystartować z tego samego poziomu i zgłosić około godziny swojej muzyki, pełny album, a nie tylko jedną piosenkę czy dwie. To naprawdę jest niespotykane. Być może mój album spodobał się jury przez to, jak brzmi właśnie w całości, od początku do końca. Wierzę także, że rock w programie 4 Polskiego Radia jest gatunkiem, dla którego wszyscy mają dużo sympatii.

- Ty nagrałaś większość instrumentów na płycie, ale jednocześnie w sesjach nagraniowych brało udział kilku muzyków. Jak wyglądała Wasza współpraca i czy Ty podejmowałaś ostateczne decyzje?

- Mam taki charakter, że jest we mnie bardzo dużo lidera. Ale muszę to trochę temperować we współpracy z innymi muzykami, gdy zależy mi na ich opinii oraz udziale. Nie ukrywam, że było kilka sytuacji, gdy dochodziło do spięć z Krzyśkiem Pacanem na tle muzycznym, ale ostatecznie wynikły z tego bardzo dobre rzeczy. Cały czas się uczę i jeśli nawet w pierwszym odruchu chciałabym o wszystkim decydować, to jednak potrafię spojrzeć na rzeczy z dystansem i biorę pod uwagę zdanie innych. Pracując ze świetnymi muzykami nie mogłabym nie słuchać ich opinii. Oczywiście jest to mój autorski, solowy projekt pod którym podpisuję się imieniem i nazwiskiem, ale jest bardzo istotne to, kto na tej płycie zagrał. A są to: wspaniali Paweł Zalewski, Przemek Pacan, Tomasz "Harry" Waldowski, Kamil Barański, Róża Dudziewicz, moja mama Bożena Zalewska, Artur Gierczak. I oczywiście nieoceniony Krzysiek Pacan, który jest współkompozytorem płyty, nagrał większość partii gitary basowej i jest współodpowiedzialny, wspólnie ze mną, za brzmienie albumu.


- Jesteś także autorką tekstów. Skąd czerpiesz inspiracje?

- Z własnych doświadczeń i obserwacji osób, które mnie otaczają. Choć może zabrzmi to banalnie, inspiruje mnie całe życie. Jest tak złożone, że każda najmniejsza rzecz może zainspirować do refleksji. Dodatkowo, co jest u mnie rodzinne, bardzo lubię patrzeć wstecz. Nie tylko w kwestii muzycznej. Lubię pochylić się nad tym "skąd się wzięłam" i dlaczego jestem tu, gdzie jestem. Lubię rozmyślać nad tym, jak wiele rzeczy miało na to wpływ. Moja rodzina ma aż dwustuletnią tradycję muzyczną i wszystkie anegdoty rodzinne sobie przekazujemy z pokolenia na pokolenie. W dzisiejszych czasach nie spotyka się często sytuacji, by młodzi ludzie lubili zanurzać się w swoją przeszłość, w historie swoich przodków. Tak więc inspirująca jest zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość, ale także marzenia. W moich tekstach jest sporo życzeniowej postawy i refleksji nie tylko nad tym, co już mnie ukształtowało, ale także o tym, czego bym sobie życzyła.

- Czy w Twojej rodzinie były oczekiwania byś została muzykiem czy też był to Twój wybór?

-  Pewnie gdybym nie chciała grać to moi rodzice życzyliby sobie, abym to robiła i staraliby się mnie do tego zachęcić. Jednak jak daleko sięgam pamięcią to moje wspomnienia są związane z muzyką. Jeździłam z rodzicami na koncerty. Byłam małą dziewczynką, ale doskonale pamiętam scenę, na której występują moi rodzice i to, jakie mam odczucia w związku z tym, co widzę i słyszę. Wiem, że oni bawią się w jakąś super zabawę, fajnie to brzmi i czuję jak bardzo chciałabym wziąć w tym udział (śmiech). Więc jak już zdarzyła się taka okazja, to chwyciłam za instrument i zaczęłam się do tej "zabawy" włączać. Pierwszym instrumentem były skrzypce, ale rodzice dali mi wybór i równolegle zapisali mnie na lekcje fortepianu. Jako sześcioletnie dziecko podjęłam całkiem świadomą decyzję, że wolę skrzypce. Moi rodzice mieli oczywiście ogromny wpływ na to, że jestem muzykiem, ponieważ pokazali mi muzykę jako atrakcyjną na tyle, że chciałam ich naśladować. Zawsze jednak pozostawiali mi wybór, co jest bardzo ważne dla młodego człowieka. Jeśli się coś mocno narzuci dorastającemu człowiekowi, to jego bunt będzie jeszcze większy niż ten, który jest naturalnym udziałem niemal każdej dojrzewającej osoby (śmiech).

- Chciałbym jeszcze wrócić na chwilę do tekstów na tej płycie. Dwa z nich są po angielsku, a reszta po polsku. Dlaczego nie chciałaś zrobić całej płyty w naszym języku bądź języku Szekspira?

- Długo się nad tym zastanawiałam. Tak naprawdę wyniknęło to z tego, że mam szczęście całkiem dobrze znać język angielski i mogę sobie wybrać, w którym języku napiszę dany tekst. W związku z tym, że lubię brzmienie języka angielskiego, postanowiłam część tekstów zostawić w tym języku, choć mam ich polskie wersje. Nawet zrobiłam taki eksperyment i nagrałam kilka utworów w obu językach – na przykład piosenkę „Whatever”. Może kiedyś pokażę światu polski tekst. Płyta jest głównie po polsku i jeśli miałabym wybrać jeden język, to skłaniałabym się w kierunku języka polskiego, bo jest dla mnie naturalny, choć wcale nie najłatwiejszy do śpiewania.

- Masz na koncie bardzo dużo kooperacji muzycznych m.in. Moniką Borzym, Kayah, Perfectem, Grzechem Piotrowskim. Czy po wydaniu tej debiutanckiej płyty nie powinnaś jednak skupić się na swojej karierze i muzyce rockowej, abyś była jednak kojarzona jako Marta Zalewska?

- Masz rację i robię wszystko by właśnie tak się stało. Ta płyta pojawiła się w momencie, w którym mogę już coś dla niej poświęcić. Przez wiele lat chciałam ze wszystkiego czerpać i nie potrafiłam skupić się na swoich działaniach solowych. Dodatkowo, cały czas uczę się od artystów, z którymi współpracuję i to mnie rozwija a zarazem pomaga budować mi własny język muzyczny. Jednak teraz się odważyłam , aby wypowiedzieć się własnym autorskim głosem, a to kosztuje bardzo dużo, bo całą historię bycia muzykiem sesyjnym trzeba próbować powoli zamknąć albo przynajmniej ograniczyć. Oczywiście dla fonograficznego debiutanta, droga od wydania pierwszej płyty do wyprzedanych tras koncertowych i kalendarza wypełnionego po brzegi jest bardzo długa. Na razie działam metodą małych kroków, choć wszystko, co dzieje się teraz, od wydania tej płyty jest dla mnie olbrzymim skokiem do przodu i idealnym początkiem.

- Dziękuję za rozmowę. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load