Wywiady

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Rozmowa z: Novika

- Pierwsza rzecz, która przyciąga uwagę słuchacza Twojej nowej płyty to dość surowa, ale piękna okładka. Przedstawia Ciebie trzymającą ptaka na uwięzi. Czy możesz wyjaśnić przesłanie kryjące się za tą wizją?

- Na tej płycie jest sporo odniesień do wolności, potrzebie ucieczki. Pomyślałam, że skoro nie odniosłam się do tego w tytule to nawiążę poprzez okładkę. Ptak to taki symbol wolności, tutaj wznosi się, ale jest przywiązany i trzymany na sznurku jak balonik czy latawiec. Często mówimy, że chcielibyśmy wszystko rzucić i wyjechać gdzieś daleko, uciec. Jednak tak wiele rzeczy i ludzi trzyma nas na miejscu, nieliczni decydują się na taki ruch.

- „Bez Cukru” to Twój pierwszy album studyjny z premierowym materiałem od wydanego w 2013 roku krążka „Heart Times”. Dlaczego na to wydawnictwo czekaliśmy aż 5 lat i co zdecydowało o tym, że postanowiłaś wydać ten krążek teraz?

- Wolałbym mówić, że to 5 lat, bo jednak mamy początek roku, a z płytą gotowa byłam na jesieni. Wiedziałam, że będzie mi to wypominane, więc teraz muszę się tłumaczyć (śmiech). Dużo się działo w tym czasie; wydałam EP’kę „Novika COllabs”, nagrałam kilka kolaboracji (Jazzpospolita, Pawbeats, Coccolino), właściwie co tydzień grywamy z Lexem w klubach, najczęściej wyjeżdżając poza Warszawę, pracuję w radiu, sporo czasu poświęcam córce. Zawsze długo dojrzewam do kolejnych albumów, ale tu faktycznie za bardzo to się przeciągnęło, jak to się mówi: „samo życie”

-5 lat to szmat czasu. Jestem ciekawy: czy i jak zmieniłaś się przez ten okres jako wokalistka, producentka i autorka tekstów?

- To wbrew pozorom nie jest wcale szmat czasu, wiele zmieniło się na rynku, ale ja chyba nie aż tak bardzo. Na pewno zapragnęłam więcej zaśpiewać po polsku, ale tekstowo podążam chyba podobnymi ścieżkami jak wcześniej. Wokalnie czuję się swobodniej, ale wiem też, że wciąż mam wiele do nauczenia się.

- Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, także tym razem współpracowałaś z dużą ilością gości. Od strony wokalnej w dwóch kompozycjach wsparł Cię Baasch, zaś w jednej – Buslav. Jak doszło do Twojej współpracy z tymi panami?

- Z Baaschem znamy się dość długo i nie dość, że się zaprzyjaźniliśmy to naprawdę jestem jego oddaną fanką, a album „Grizzly Bear With a Million Eyes” znam na pamięć. Od razu wiedziałam, że musi być na płycie i super, że zaistniał zarówno jako producent jak i wokalista. Z Buslavem poznaliśmy się przy koncertach z Pawebeats’em, u którego zaśpiewaliśmy na płycie. Od razu go polubiłam, a też podoba mi się jego styl śpiewania. Początkowo miał być tylko anglojęzyczny utwór, ale jakoś nie mogłam znaleźć właściwej osoby do „Słabości” i stwierdziliśmy, że spróbujemy też z tym numerem.


- W kompozycji „Od Dziecka” zaśpiewałaś z córką Niną. To nie pierwsza Wasza kooperacja, ale jestem ciekawy, czy była to Twoja inicjatywa? Jak wyglądała Wasza współpraca podczas nagrywania tego utworu?

- Ninę można usłyszeć też na płycie „Heart Times” w piosence „Mummy Song”. Wtedy była jeszcze dzieciuszkiem, teraz to już nastolatka. Zależało mi na tym, bo to fantastyczna pamiątka. Pomyśl jak ona to odbierze, kiedy posłucha tego w wieku 20 lat! Współpraca poszła gładko, Nina po raz pierwszy nagrywała w studiu i poradziła sobie doskonale.

- Na „Bez Cukru” znalazły się aż 4 kompozycje z polskimi tekstami, co jest swego rodzaju rekordem w Twojej dotychczasowej dyskografii. Czemu zdecydowałaś się na tyle tekstów w naszym języku?

- Trochę dlatego, że ciągle mi to wypominano, trochę dlatego, że chciałam się z tym zmierzyć. Poza tym, kolejna cała anglojęzyczna płyta mogłaby przejść niezauważona, albo mniej zauważona. A może naiwnie wierzę, że polski coś zmieni (śmiech).

- Większość tekstów na tym albumie jest Twojego autorstwa, ale także tutaj zaprosiłaś gości: Natalię Grosiak (Mikromusic), Kamila Durskiego (Lilly Hates Roses) i Marcina Staniszewskiego (Beneficjenci Splendoru). Dlaczego zdecydowałaś się na współpracę z tymi właśnie autorami tekstów? Jak Ci się śpiewa teksty napisane przez inne osoby, w tym dwóch mężczyzn?

- Pisanie polskich tekstów nadal sprawia mi trudność, więc super jeśli ktoś mnie w tym odciąża. Żaden z tych tekstów nie był gotowcem, nad każdym pracowaliśmy wspólnie, w „Słabościach” większość refrenu wymyśliłam sama. Kamil został mi polecony, Marcin już jakiś czas temu wysłał mi trochę swoich tekstów, a Natalię podziwiam jako autorkę. Pisze fenomenalne teksty dla Mikromusic, piosenki, które opowiadają o czymś konkretnym, a to wielka sztuka.

- Wspomnieliśmy już o gościach, którzy wspomogli Cię wokalnie i tekstowo, ale nie zabrakło ich także na polu producenckim (m.in. Manoid, Sampler Orchestra, An On Bast, Bogdan Kondracki, Agim Dżeljilji). Czy w przypadku tak dużej ilości osób zaangażowanych w powstawanie „Bez Cukru” Ty podejmowałaś wszystkie ostateczne decyzje czy też te osoby dostawały od Ciebie artystyczną swobodę i przychylałaś się do ich wizji bądź propozycji?

- Ostateczna decyzja zawsze jest po mojej stronie, bo to jednak moja płyta. Cenię sobie jednak wskazówki producentów oraz ich wkład. Myślę, ze potrzebujemy spojrzenia drugiej osoby, nie jesteśmy wobec siebie obiektywni. O każdej z tych osób mogę powiedzieć wiele dobrego, duże talenty i świetni ludzie.

- Jesteś osobą o szerokich horyzontach artystycznych. Nie tylko tworzysz muzykę, ale także jesteś dziennikarką muzyczną. Czy są jeszcze jakieś pola artystyczne na których chciałabyś się sprawdzić (np. reżyserstwo bądź aktorstwo)?

- Aktorstwo to moje marzenie, ale nie wiem czy uda się je zrealizować. Z bardziej przyziemnych planów chciałabym spróbować swoich sił w dubbingu oraz planuję prowadzić zajęcia dla młodzieży.

- Na zakończenie nie mogę nie zapytać o grupę Futro, której byłaś współzałożycielką i wokalistką. Pamiętam, że w pierwszej połowie ubiegłej dekady grupa mocno zamieszała na polskiej scenie elektronicznej, po czym gdzieś około 2006-2007 roku, po wydaniu płyty „W futrze” słuch o niej zaginął. Co się wówczas stało z Futrem? Czy jest szansa, że grupa kiedyś jeszcze powróci?

- Płyta „W futrze” to był właśnie główny powód konfliktu, ponieważ została nagrana bez mojego udziału. Za chwilę będziemy obchodzić 20-lecie debiutu, więc zastanawiam się jak to uczcić.

- Dziękuję za wywiad. 

Foto: Eliza Krakówka


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load