Wywiady

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Rozmowa z: Novika

- Pierwsza rzecz, która przyciąga uwagę słuchacza Twojej nowej płyty to dość surowa, ale piękna okładka. Przedstawia Ciebie trzymającą ptaka na uwięzi. Czy możesz wyjaśnić przesłanie kryjące się za tą wizją?

- Na tej płycie jest sporo odniesień do wolności, potrzebie ucieczki. Pomyślałam, że skoro nie odniosłam się do tego w tytule to nawiążę poprzez okładkę. Ptak to taki symbol wolności, tutaj wznosi się, ale jest przywiązany i trzymany na sznurku jak balonik czy latawiec. Często mówimy, że chcielibyśmy wszystko rzucić i wyjechać gdzieś daleko, uciec. Jednak tak wiele rzeczy i ludzi trzyma nas na miejscu, nieliczni decydują się na taki ruch.

- „Bez Cukru” to Twój pierwszy album studyjny z premierowym materiałem od wydanego w 2013 roku krążka „Heart Times”. Dlaczego na to wydawnictwo czekaliśmy aż 5 lat i co zdecydowało o tym, że postanowiłaś wydać ten krążek teraz?

- Wolałbym mówić, że to 5 lat, bo jednak mamy początek roku, a z płytą gotowa byłam na jesieni. Wiedziałam, że będzie mi to wypominane, więc teraz muszę się tłumaczyć (śmiech). Dużo się działo w tym czasie; wydałam EP’kę „Novika COllabs”, nagrałam kilka kolaboracji (Jazzpospolita, Pawbeats, Coccolino), właściwie co tydzień grywamy z Lexem w klubach, najczęściej wyjeżdżając poza Warszawę, pracuję w radiu, sporo czasu poświęcam córce. Zawsze długo dojrzewam do kolejnych albumów, ale tu faktycznie za bardzo to się przeciągnęło, jak to się mówi: „samo życie”

-5 lat to szmat czasu. Jestem ciekawy: czy i jak zmieniłaś się przez ten okres jako wokalistka, producentka i autorka tekstów?

- To wbrew pozorom nie jest wcale szmat czasu, wiele zmieniło się na rynku, ale ja chyba nie aż tak bardzo. Na pewno zapragnęłam więcej zaśpiewać po polsku, ale tekstowo podążam chyba podobnymi ścieżkami jak wcześniej. Wokalnie czuję się swobodniej, ale wiem też, że wciąż mam wiele do nauczenia się.

- Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, także tym razem współpracowałaś z dużą ilością gości. Od strony wokalnej w dwóch kompozycjach wsparł Cię Baasch, zaś w jednej – Buslav. Jak doszło do Twojej współpracy z tymi panami?

- Z Baaschem znamy się dość długo i nie dość, że się zaprzyjaźniliśmy to naprawdę jestem jego oddaną fanką, a album „Grizzly Bear With a Million Eyes” znam na pamięć. Od razu wiedziałam, że musi być na płycie i super, że zaistniał zarówno jako producent jak i wokalista. Z Buslavem poznaliśmy się przy koncertach z Pawebeats’em, u którego zaśpiewaliśmy na płycie. Od razu go polubiłam, a też podoba mi się jego styl śpiewania. Początkowo miał być tylko anglojęzyczny utwór, ale jakoś nie mogłam znaleźć właściwej osoby do „Słabości” i stwierdziliśmy, że spróbujemy też z tym numerem.


- W kompozycji „Od Dziecka” zaśpiewałaś z córką Niną. To nie pierwsza Wasza kooperacja, ale jestem ciekawy, czy była to Twoja inicjatywa? Jak wyglądała Wasza współpraca podczas nagrywania tego utworu?

- Ninę można usłyszeć też na płycie „Heart Times” w piosence „Mummy Song”. Wtedy była jeszcze dzieciuszkiem, teraz to już nastolatka. Zależało mi na tym, bo to fantastyczna pamiątka. Pomyśl jak ona to odbierze, kiedy posłucha tego w wieku 20 lat! Współpraca poszła gładko, Nina po raz pierwszy nagrywała w studiu i poradziła sobie doskonale.

- Na „Bez Cukru” znalazły się aż 4 kompozycje z polskimi tekstami, co jest swego rodzaju rekordem w Twojej dotychczasowej dyskografii. Czemu zdecydowałaś się na tyle tekstów w naszym języku?

- Trochę dlatego, że ciągle mi to wypominano, trochę dlatego, że chciałam się z tym zmierzyć. Poza tym, kolejna cała anglojęzyczna płyta mogłaby przejść niezauważona, albo mniej zauważona. A może naiwnie wierzę, że polski coś zmieni (śmiech).

- Większość tekstów na tym albumie jest Twojego autorstwa, ale także tutaj zaprosiłaś gości: Natalię Grosiak (Mikromusic), Kamila Durskiego (Lilly Hates Roses) i Marcina Staniszewskiego (Beneficjenci Splendoru). Dlaczego zdecydowałaś się na współpracę z tymi właśnie autorami tekstów? Jak Ci się śpiewa teksty napisane przez inne osoby, w tym dwóch mężczyzn?

- Pisanie polskich tekstów nadal sprawia mi trudność, więc super jeśli ktoś mnie w tym odciąża. Żaden z tych tekstów nie był gotowcem, nad każdym pracowaliśmy wspólnie, w „Słabościach” większość refrenu wymyśliłam sama. Kamil został mi polecony, Marcin już jakiś czas temu wysłał mi trochę swoich tekstów, a Natalię podziwiam jako autorkę. Pisze fenomenalne teksty dla Mikromusic, piosenki, które opowiadają o czymś konkretnym, a to wielka sztuka.

- Wspomnieliśmy już o gościach, którzy wspomogli Cię wokalnie i tekstowo, ale nie zabrakło ich także na polu producenckim (m.in. Manoid, Sampler Orchestra, An On Bast, Bogdan Kondracki, Agim Dżeljilji). Czy w przypadku tak dużej ilości osób zaangażowanych w powstawanie „Bez Cukru” Ty podejmowałaś wszystkie ostateczne decyzje czy też te osoby dostawały od Ciebie artystyczną swobodę i przychylałaś się do ich wizji bądź propozycji?

- Ostateczna decyzja zawsze jest po mojej stronie, bo to jednak moja płyta. Cenię sobie jednak wskazówki producentów oraz ich wkład. Myślę, ze potrzebujemy spojrzenia drugiej osoby, nie jesteśmy wobec siebie obiektywni. O każdej z tych osób mogę powiedzieć wiele dobrego, duże talenty i świetni ludzie.

- Jesteś osobą o szerokich horyzontach artystycznych. Nie tylko tworzysz muzykę, ale także jesteś dziennikarką muzyczną. Czy są jeszcze jakieś pola artystyczne na których chciałabyś się sprawdzić (np. reżyserstwo bądź aktorstwo)?

- Aktorstwo to moje marzenie, ale nie wiem czy uda się je zrealizować. Z bardziej przyziemnych planów chciałabym spróbować swoich sił w dubbingu oraz planuję prowadzić zajęcia dla młodzieży.

- Na zakończenie nie mogę nie zapytać o grupę Futro, której byłaś współzałożycielką i wokalistką. Pamiętam, że w pierwszej połowie ubiegłej dekady grupa mocno zamieszała na polskiej scenie elektronicznej, po czym gdzieś około 2006-2007 roku, po wydaniu płyty „W futrze” słuch o niej zaginął. Co się wówczas stało z Futrem? Czy jest szansa, że grupa kiedyś jeszcze powróci?

- Płyta „W futrze” to był właśnie główny powód konfliktu, ponieważ została nagrana bez mojego udziału. Za chwilę będziemy obchodzić 20-lecie debiutu, więc zastanawiam się jak to uczcić.

- Dziękuję za wywiad. 

Foto: Eliza Krakówka


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


alt-J

2022-06-24

Brytyjskie trio alt-J promuje swój ostatni album „The Dream”. Trasa koncertowa obejmuje także nasz kraj, gdzie zespół wystąpi 17 lipca (Warszawa, Centrum EXPO XXI). Perkusista grupy Thom Sonny Green uchodzi ponoć za introwertyka i bardzo nieśmiałą osobę. Zupełnie nie miałem takich odczuć w trakcie rozmowy z nim, której zapis znajduje się poniżej.

Czytaj więcej...

Martin Lange

2022-06-14

Duet Martin Lange tworzą dwaj uznani producenci: Michał Lange i Marcin Makowiec. Po latach współpracy z czołówką polskiej sceny muzycznej (Kasia Lins, Rosalie, Michał Szpak) obaj panowie postanowili nagrać na własny rachunek debiutancki album zatytułowany "Kontrasty". O procesie powstawania tej płyty porozmawialiśmy z oboma muzykami w siedzibie wydawcy - Universal Music Polska.

Czytaj więcej...

Alice Cooper

2022-06-13

Jest obecny na światowej scenie od ponad 50 lat. Pionier horror rocka i niekwestionowana ikona całego rockandrollowego nurtu. Człowiek, z którym w tej branży liczą się zdaje się wszyscy. Już za kilka dni po prawie 10 latach ponownie wystąpi w Dolinie Charlotty. W poniższej długiej rozmowie przytoczył mnóstwo anegdot ze świata rocka, opowiedział o swojej pasji malarskiej i golfowej oraz kilku muzycznych ciekawostkach. Oto on we własnej osobie – Alice Cooper!

Czytaj więcej...

Polskie Znaki

2022-05-28

Projekt Polskie Znaki został założony przez Radka Łukasiewicza (ex-Pustki, Bisz/Radex), Jarka Ważnego (ex-Kult, El Doopa) i Janusza Zdunka (Marienburg, 4Syfon, Kult). Muzycy wzięli na warsztat ludowe teksty i pieśni związane ze śmiercią oraz odchodzeniem i nagrali swoje interpretacje z udziałem zaproszonych gości. O powstaniu tego zespołu i kulisach stworzenia płyty "Rzeczy Ostatnie" porozmawialismy z Radkiem Łukasiewiczem.

Czytaj więcej...

Parov Stelar

2022-05-23

Parov Stelar najwyraźniej wyswobodził się już z traumy pandemicznej, bo jego najnowszy album „Moonlight Love Affair” tętni energią, światłem i radością. O tym, co spowodowało tę zmianę oraz o innych bardzo ciekawych aspektach dotyczących swojej twórczości, opowiedział mi w poniższej rozmowie, a już jesienią ponownie zagra w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Rita Pax

2022-05-18

Grupa Rita Pax nagrała nowy album "Piękno - Tribute To Breakout", na którym znalazły się jej interpretacje kompozycji z trzech pierwszych płyt grupy Breakout. O pomyśle na ten album oraz kulisach pracy na tymi piosenkami porozmawialiśmy z muzykami Rity Pax: Pauliną Przybysz, Kasią Piszek, Pawłem Zalewskim, Piotrem Zalewskim oraz Jerzym Markuszewskim.

Czytaj więcej...

Archive

2022-05-17

Grupa Archive zakończyła jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia na progu pandemii. Zespół odcięty od możliwości wspólnego działania, powoli zaczął tworzyć nowy materiał, który z czasem rozrósł się do blisko dwugodzinnego albumu. "Call to Arms and Angels" to nie tylko bodaj najbardziej epickie dzieło grupy, ale także najbardziej złożone. To projekt do tego stopnia wyjątkowy, że zespół postanowił zrealizować przy okazji film dokumentalny, poświęcony procesowi tworzenia nowej płyty. Obraz zrealizowany w dużej mierze kamerą Super 8, okazał się jednak czymś więcej w dorobku grupy. O tym dość sporym przedsięwzięciu opowiedział mi jeden z założycieli Archive - Darius Keeler

Czytaj więcej...

Luxtorpeda

2022-05-09

Nowa płyta Luxtorpedy powstała jeszcze w okresie pandemicznym. Był to zresztą znaczący czas dla zespołu, który początkowo planował nagranie ep-ki. W konsekwencji ukazała się cała płyta zatytułowana „Omega” utrzymana w brzmieniach mocnych i szybkich, nawiązujących do grupy Flapjack. O jej niuansach opowiedział mi głównodowodzący zespołu, Robert ‘Litza’ Friedrich.

Czytaj więcej...

Siostry Melosik

2022-05-07

Siostry Dagmara i Martyna Melosik wydały długo oczekiwany debiutancki album "Znam Na Pamięć Dalszy Ciag". Premiera płyty była doskonałą okazją, by porozmawiać z artystkami na temat kulisów powstania tego wydawnictwa.

Czytaj więcej...

Gary Numan

2022-05-06

Pionier muzyki electro-industrialnej Gary Numan wystąpi 3 czerwca w warszawskiej Progresji w ramach trasy promującej album "Intruder" wydany w maju 2021 roku. Będzie to trzeci występ tego artysty w Warszawie. Z tej okazji wywiad z Garym przeprowadził dla nas Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

Maciej Lipina

2022-05-04

Maciej Lipina wydał album "Anawa 2.0". Jest to remake jedynej płyty legendarnej grupy Anawa nagranej z Andrzejem Zauchą i wydanej w 1973 roku. Z tej okazji kilka pytań zadała Artyście nasza wysłanniczka Jagoda Dobrzyńska.

Czytaj więcej...

Franz Ferdinand

2022-04-25

Po ponad dwóch dekadach grania grupa Franz Ferdinand postanowiła podsumować dotychczasowy dorobek albumem kompilacyjnym „Hits To The Head”, zawierającym największe przeboje, a także dwie premierowe kompozycje. O niuansach tego wydawnictwa, zmianach w składzie, bieżących sposobach dystrybucji muzyki i współczesnych fascynacjach muzycznych opowiedzieli mi wokalista i gitarzysta Alex Kapranos oraz Bob Hardy, pozostający dziś jedynymi muzykami z oryginalnego składu grupy.

Czytaj więcej...

Nitzer Ebb

2022-04-19

Brytyjska legenda nurtu EBM Nitzer Ebb wróci po 12 latach do warszawskiej Progresji i zagra tam już 25 kwietnia. Z tej okazji krótkiego wywiadu udzielił nam wokalista Douglas McCarthy.

Czytaj więcej...

Natalia Przybysz

2022-04-14

„Zaczynam się od Miłości” to wyjątkowy album w dorobku Natalii Przybysz. Zaśpiewała na nim bowiem teksty Kory Jackowskiej, które nigdy wcześniej nie były wykonywane przez wokalistkę Maanamu. Ale Natalia nie byłaby sobą, gdyby do tego zbioru nie dodała także czegoś od siebie - na płycie znajdują się także dwie piosenki z jej własnymi tekstami. O szczegółach tego projektu i zanurzeniu się w świat słów Kory opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Tęskno

2022-04-14

Pod koniec ubiegłego roku Joanna Longić tworząca pod szyldem Tęskno wydała album "tęskno gra poezję", na którym Artystka zmierzyła się z poezją wybinej, acz nieco zapomnianej poetki XX-lecia międzywojennego Zuzanny Ginczanki. Już 9 czerwca płyta zostanie wydana w formacie winylowym. Z tej okazji Joanna Longić udzieliła nam wywiadu na temat "tęskno gra poezję".

Czytaj więcej...

Meek, Oh Why?

2022-04-13

Raper Meek, Oh Why? wydał właśnie czwartą płytę, zatytułowaną „Offline”, zawieszoną bardzo mocno muzycznie i tekstowo w okresie lockdownu. Płyta niesie jednak ze sobą także i inne ważne myśli, a wszystko zamyka się w niespełna 30-minutowej opowieści. O swoim zwieszeniu między światem analogowym, a cyfrowym Mikołaj opowiedział mi w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Nula Stankiewicz

2022-04-12

Nula Stankiewicz zaprezentowała nową płytę zatytułowaną „Śpiewam”. Na albumie znalazło się 14 piosenek Janusza Strobla. Płyta jest połączeniem współczesnych aranżacji, wybitnego instrumentarium i poruszających tekstów z ujmującym wokalem Nuli Stankiewicz, a zarazem poruszającym podsumowaniem części dorobku Janusza Strobla. Z tej okazji Artystka opowiedziała nam o kulisach powstania "Śpiewam".

Czytaj więcej...

Madrugada

2022-04-06

Po udanej trasie koncertowej w 2019 roku, która zahaczyła także o nasz kraj, muzycy reaktywowanej norweskiej grupy Madrugada postanowili pójść za ciosem i nagrać pierwszą od 14 lat płytę z premierowym materiałem. Album „Chimes At Midnight” ukazał się pod koniec stycznia, a kilka dni później zespół ruszył w europejską trasę koncertową. Zaś 3 kwietnia ponownie wystąpili na deskach warszawskiego klubu „Niebo”. Kilka godzin przed koncertem miałem przyjemność porozmawiać z wokalistą Sivertem Høyemem, basistą Frode Jacobsenem i perkusistą Jonem Lauvlandem Pettersenem, którzy nie tylko opowiedzieli mi o procesie powstawania nowej płyty, ale przytoczyli również kilka anegdot i ciekawostek z wbrew pozorom całkiem bogatej historii grupy.

Czytaj więcej...

FORMY Planet

2022-03-30

Trójmiejski zespół FORMY Planet można uznać za "supergrupę", gdyż w jej skład wchodzą cenieni muzycy działający w tamtejszych znanych składach (The Shipyard, Mordy, Bielizna, Blenders). Liderem zespołu jest zaś działający na polskiej scenie od 40 lat Piotr Pawłowski - basista Made In Poland, The Shipyard i Dance Like Dynamite. Grupa wydała właśnie debiutancką płytę "Kosmos Jest Wszędzie" i był to doskonały powód by zadać kilka pytań Piotrowi Pawłowskiemu. Album ukazał się w cenionej oficynie Antena Krzyku.

Czytaj więcej...

White Lies

2022-03-29

Grupa White Lies przygotowuje się do już 19 (!!!) koncertu w naszym kraju, który odbędzie się 4 maja w warszawskiej Progresji. Będzie to występ na trasie promującej nowy album "As I Try Not To Fall Apart". O powrocie do koncertowania, nagrywaniu nowej płyty i wspomnieniach z występów na Ukrainie z perkusistą White Lies Jackiem Lawrencem-Brownem rozmawiał Jakub Oślak.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load