Wywiady

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Rozmowa z: Ptakova

- Obserwując Twoją dotychczasową artystyczną drogę nietrudno dostrzec ewolucję stylistyczną od rocka na debiutanckiej ep-ce po hip-hop i elektronikę w najnowszych produkcjach. Tak naturalnie Ci to wyszło czy zakładałaś sobie tę ewolucję?

- To był naturalny proces. Przez te wszystkie lata dojrzewałam, rozwijałam się muzycznie, przechodziłam różne metamorfozy wewnętrzne i zewnętrzne, poznawałam nowych ludzi, którzy pomagali mi w tym muzycznym rozwoju. W pewnym momencie do mojej świadomości muzycznej zaczęła się wdzierać elektronika.

- Czy jest to już koniec Twoich artystycznych poszukiwań i czy nie obawiasz się, że te zmiany Twojego muzycznego wizerunku mogą spowodować zbyt duży odpływ Twoich fanów?

- Mam naturę poszukiwacza i zawsze taka będę. Jednak mam wciąż u mego boku fanów, którzy pamiętają mnie jeszcze jako Nataszę Ptakovą z pierwszej ep-ki i przetrwali ze mną ten cały okres zmian. Oczywiście są nowi słuchacze, którzy kojarzą mnie od singla „Lawina” i wciąż pojawiają się nowi, którzy dopiero odkrywają moje poprzednie utwory. Staram się porządkować to, co tworzę i współpraca z wytwórnią jest takim „batem” nad moją głową, co pozwala mi w pewien sposób kierunkować się muzycznie. Jestem osobą niecierpliwą i chciałabym od razu wypuścić 30 utworów, z czego każdy w innym wydaniu (śmiech). To dopiero mogłoby zdezorientować słuchaczy. Więc staramy się kierunkować wszystko stylistycznie w jedną stronę. Single „Czar” i „Ratunku” co prawda różnią się od siebie klimatem i tempem, a jedynym łącznikiem jest moja osoba. Wydaje mi się jednak, że szyld Ptakova nadaje temu wszystkiemu określony klimat kojarzony właśnie ze mną.

- Wspomniałaś, że jesteś niecierpliwa. Wydałaś już trzy single jako Ptakova na przestrzeni ostatnich 2 lat. Ale co z płytą? Nie trwa to już trochę za długo?

- Cały czas pracuję nad płytą i mam nadzieję, że w tym roku będzie ona nagrana. Chcę zrobić więcej utworów, by było z czego wybrać piosenki, które trafią na album. Współpracuję z nowymi producentami, kiedyś pisałam teksty sama, a teraz chciałabym też poeksperymentować z różnymi autorami tekstów.

- Czemu?

- Aby trochę otworzyć głowę i mieć więcej możliwości manewru. Kiedyś chciałam robić wszystko sama, być taką „Zosią-Samosią”. Teraz jednak uważam, że jest fajnie, jeśli ktoś daje mi impuls z zewnątrz, na przykład w postaci tekstu piosenki.


- We współpracy z innymi osobami przychylasz się do ich opinii czy jesteś raczej osobą, która stawia na swoim?

- Ja jako Ptakova sygnuję ten projekt. To ja zbieram na klatę wszystko, co się dzieje wokół. W proces powstawania moich utworów i teledysków są zaangażowani wizażyści, producenci, reżyserzy klipów, osoby od marketingu i tak dalej, lecz ostateczne zdanie najczęściej należy do mnie. Ale nauczyłam się iść na kompromisy, bo warto, choć nie przychodzi mi to łatwo (śmiech).

- Zwróciłaś uwagę na teledyski, które są bardzo istotnym elementem Twojej twórczości. Każdy z nich opowiada jakąś ciekawą historię. Czy Ty jesteś ich pomysłodawczynią?

- Gdy tworzę muzykę lub tekst do utworu, to mam w głowie obraz związany z tą kompozycją. Ale lubię oddawać ster w ręce reżysera, co jest fajne, bo wtedy mogę spojrzeć na to wszystko z zupełnie innej perspektywy. Tak było w przypadku teledysku „Ratunku”, gdy miałam w głowie własne, luźne inspiracje do klipu, ale scenariusz, który przedstawił Mateusz Znaniecki był na tyle ciekawy, że postanowiłam skłonić się ku jego wersji i wyszło super. W klipie do „Czaru” jest na przykład nawiązanie do mojej przeszłości jako instruktorki fitness, gdzie udało się przemycić taki fitnessowy układ choreograficzny (śmiech).


- Zawsze mnie interesuje, jak środowisko w którym wychowuje się artysta wpływa na jego rozwój muzyczny. Ty urodziłaś się na Śląsku, który jest kojarzony przede wszystkim z muzyką metalową i bluesem. Czy nie ciągnęło Cię w stronę właśnie takich brzmień? Czy też zawsze pragnęłaś grać takie dźwięki, jakie grasz od kilku lat?

- To prawda, urodziłam się w Gliwicach, ale pierwszych 8 lat życia spędziłam w Wałczu. W tamtym okresie słuchałam m.in. Grzegorza Turnaua, Whitney Houston, czy Stinga. Później, po powrocie na Śląsk, w latach gimnazjalno-licealnych rzeczywiście scena punkowo-metalowa miała na mnie wpływ. Wyglądałam nawet trochę jak punkówa. Chodziłam w glanach, miałam na głowie irokezy. Gdy przeniosłam się na studia do Poznania, to grałam w zespole popowo-rockowym Skeng. Na pewno ten okres miał duży wpływ na to, co tworzyłam później.

- Masz na koncie współpracę z przedstawicielami sceny hip-hop Mioushem oraz Pioną, ale czy wzięłabyś pod uwagę wspólne nagrania z na przykład kapelami metalowymi?

- Musiałabym to przemyśleć, dlatego, że jestem osobą bardzo otwartą na różne kooperacje. Z jednej strony jest to fajne, ale z drugiej nie, gdyż znowu będę wprowadzać w błąd odbiorców. Przede wszystkim chcę być sobą i gdybym miała już ukształtowaną pozycję na scenie muzycznej, a słuchacze wiedzieliby, że to jest Ptakova, to nawet gdybym wystąpiła z Behemothem, to fani wiedzieliby, że to jest TA Ptakova.

- Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Zosia Zija, Jacek Pióro


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

Monika Borzym

2018-11-26

"Radiohedonistycznie. Live At Wytwórnia" to nowa koncertowa propozycja Moniki Borzym. Na płycie znalazły się głównie nowe interpretacje kompozycji grupy Radiohead. Z okazji premiery płyty wokalistka odpowiedziała na serię naszych pytań.

Czytaj więcej...

Jungle

2018-11-09

Imienny debiut album brytyjczyków z Jungle okazał się niemałym przebojem, który pozwolił grupie na koncerty w wielu miejscach. Po czterech latach grupa wypuściła nowy album, na którym piętno odcisnęły doświadczenia członków zespołu w związku z ich intensywnym trybem życia. O zawartości „For Ever” i nadchodzącym koncercie w warszawskiej „Progresji” opowiedział mi Tom McFarland.

Czytaj więcej...

Farben Lehre

2018-10-31

Grupa Farben Lehre wydała pierwszy od 6 lat album z całkowicie premierowym autorskim materiałem zatytułowany "Stacja Wolność". Wokalista i autor tekstów Wojtek Wojda spotkał się z nami i opowiedział między innymi o kulisach powstawania tej płyty oraz roli muzyków we współczesnej Polsce.

Czytaj więcej...

Kobong

2018-10-30

Pod koniec września i października ukazały się długo oczekiwane kompaktowe reedycje dwóch albumów grupy Kobong: "Kobong" i "Chmury Nie Było". Z tej okazji porozmawialiśmy z byłym gitarzystą oraz współkompozytorem Kobonga Maciejem Miechowiczem. Muzyk opowiedział nam między innymi o kulisach wydania reedycji, przypomniał historię rejestracji koncertu Kobong z warszawskiego Remontu z 1994 roku oraz wyjaśnił jakie były kulisy powstania tekstu do utworu "Rege".

Czytaj więcej...

Carpenter Brut

2018-10-24

Po trzech płytach „EP” wydanych jako „Trilogy” i albumie koncertowym Franck Hueso, nagrywający pod szyldem Carpenter Brut, wydał wreszcie pełnowymiarowy album. „Leather Teeth” nie przynosi może wielkich zmian w stylistyce muzycznej, ale zaskakuje od strony wizualnej i produkcyjnej. O kulisach prowadzenia Carpenter Brut, nagrywania z wokalistami i o swoich ulubionych zespołach metalowych artysta opowiedział mi przed koncertem, który miał miejsce 13 października w warszawskiej „Progresji”.

Czytaj więcej...

Varius Manx & Kasia Stankiewicz

2018-10-22

Grupa Varius Manx z wokalistką Kasią Stankiewicz jest obecnie w trakcie dużej trasy po Polsce promującej wydany w maju album "ENT". Z tej okazji na serię naszych pytań odpowiedzieli: Kasia Stankiewicz i Robert Janson.

Czytaj więcej...

Kapela Ze Wsi Warszawa

2018-10-08

Na tegorocznym OFF Festivalu Kapela ze Wsi Warszawa przedstawiła na żywo materiał ze swojej ostatniej płyty „Re:akcja mazowiecka”. Interpretacja na żywo tych utworów wzbogacona została różnymi środkami. Przede wszystkim zaś zespołowi towarzyszyli goście – artyści kurpiowscy. Krótko po koncercie miałem możliwość porozmawiania z Maćkiem Szajkowskim, Magdaleną Sobczak, Sylwią Świątkowską i Piotrem Glińskim, którzy opowiedzieli mi o swoim pomyśle na przedstawienie „Re:akcji…” na żywo.

Czytaj więcej...

Sonia Stein

2018-09-27

Mieszkająca od lat poza Polską wokalistka Sonia Stein wystąpiła 13 września w warszawskiej Proximie jako gość specjalny przed koncertem brytyjskiej piosenkarki Alice Merton. Z tej okazji udało nam się porozmawiać z Sonią między innymi o jej rozwijającej się coraz szybciej karierze, pracy nad debiutancką płytą oraz jej udziale w filmie "Excentrycy czyli Po Słonecznej Stronie Ulicy".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load