Wywiady

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Rozmowa z: Maarten Devoldere / Jinte Deprez.

- Skąd wzięliście to zdjęcie psów, które trafiło na okładkę nowej płyty Balthazar? Czy kryje się za tym jakaś symbolika?

- MD: Pracę nad tą płytą zaczęliśmy, gdy obaj mieliśmy przerwę między naszymi solowymi trasami koncertowymi – ja pod szyldem Warhaus, a Jinte jako J. Bernardt. Wynajęliśmy dom w lesie, aby tam komponować muzykę. Znajdował się tam między innymi stos różnych czasopism, takich jak National Geographic. W jednym z numerów było właśnie to zdjęcie grupy afrykańskich psów, z którego się śmialiśmy, bo pozowały one do obiektywu jak muzycy jakiegoś wyimaginowanego zespołu (śmiech). Ta fotografia bardzo się nam spodobała i uznaliśmy, że pasuje do klimatu naszej płyty. To zdjęcie psów żyjących w stadzie ma także pewne odniesienie do naszej sytuacji, a więc grupy muzyków, którzy się znowu zeszli pod szyldem Balthazar. Poza tym jest to bardzo ciepłe foto, gdyż zostało wykonane w Afryce, a nasz nowy album, który jest zatytułowany „Fever”, uważamy za najcieplejsze wydawnictwo w dyskografii Balthazar. Tak więc wszystko do siebie pasuje.

- Słowem-kluczem na tej płycie jest „Fever”. Taki tytuł nosi zarówno album, jak i kompozycja go otwierająca. Z tego co wiem, to ten utwór jest bardzo istotny dla tego wydawnictwa.

- JD: Tak, jest pierwszy na płycie, więc jest bardzo istotny (śmiech). Komponowaliśmy dużo piosenek z myślą o tym wydawnictwie, ale nie wiedzieliśmy do końca, w którym kierunku stylistycznym chcemy pójść, jak mają brzmieć te utwory. Aż w końcu stworzyliśmy tę wersję kompozycji „Fever”. I nagle nas olśniło, że cała płyta powinna pójść w takim właśnie kierunku jak ten utwór. Wszystko w tym utworze pasowało nam idealnie: perkusja, rytm i tak dalej.

- Czy płytę nazwaliście od tytułu tej piosenki czy utwór od tytułu utworu?

- MD: Najpierw mieliśmy gotowy utwór, ale bardzo szybko zadecydowaliśmy, że tytuł tej piosenki będzie jednocześnie tytułem całego wydawnictwa.

- „Fever” to pierwszy album Balthazar po kilkuletniej przerwie w działalności zespołu. Kiedy podjęliście decyzję, że reaktywujecie grupę i zaczniecie pisać nowe kompozycje?

- MD: Zawsze mieliśmy świadomość, że kiedyś, po przerwie, reaktywujemy działalność Balthazar i nagramy nową płytę. Czekaliśmy tylko na odpowiedni moment. Przez ostatnie 2-3 lata obaj promowaliśmy nasze solowe dokonania, które odniosły większe sukcesy niż się spodziewaliśmy. Wydaliśmy albumy i dużo koncertowaliśmy jako Warhaus i J. Bernardt. Pierwszy kontakt w sprawie reaktywacji Balthazar mieliśmy w grudniu 2017 roku. Gdy zaczęliśmy wspólnie komponować nowe piosenki, wszystko potoczyło się bardzo szybko. Co prawda nadal koncertowaliśmy ze swoimi projektami, ale niemal każdą wolną chwilę między trasami koncertowymi wykorzystywaliśmy zarówno na pracę nad nowym materiałem Balthazar, jak i jego rejestrację. Był to naturalny proces.


- Jak Wasze solowe projekty wpłynęły na całokształt „Fever”?

JD: Potrzebowaliśmy tej przerwy we współpracy pod szyldem Balthazar. Zaczęliśmy odnosić wrażenie, że stajemy się dobrze naoliwioną maszyną i wkrótce zaczniemy się powtarzać w kwestiach muzycznych. Pozytywną stroną naszej solowej działalności było to, że startowaliśmy zupełnie od zera, co pozwoliło nam otworzyć się na nowe doświadczenia i mieć świeże podejście do naszej twórczości muzycznej. I właśnie to miało największy wpływ na brzmienie „Fever”.

MD: Śmieszne jest to, że nasze solowe projekty były często określane jako bardzo „balthazarowe”, zaś nowa płyta Balthazar jest nazywana bardzo „warhausową” bądź bardzo „j.bernardt’owską”. Ale to nadal my, to zawsze byliśmy my (śmiech). Nasze solowe projekty dały nam dużo radości i luzu. Nie ciążyło na nas ciśnienie, że musimy coś zrobić na siłę czy pod presją czasu. I myślę, że to właśnie zainspirowało nas podczas pracy nad „Fever”.

JD: Nagrywając ten album czuliśmy luz, którego nie byłoby, gdyby nie było tej przerwy w działalności Balthazar lub gdybyśmy nie mieli tych solowych projektów.

- Współpracujecie ze sobą od kilkunastu lat. W czym tkwi sekret waszej udanej muzycznej kolaboracji?

- MD: Obaj piszemy muzykę i teksty, wymyślamy pomysły na teledyski i nie mamy z góry wyznaczonych obowiązków oraz zadań w ramach zespołu. To z kolei powoduje, że obaj na siebie oddziałujemy i przekazujemy sobie nawzajem energię oraz wszystko, co mamy nawzajem najlepszego na płaszczyźnie artystycznej. Współpracujemy ze sobą od 17 roku życia i nasza kooperacja jest dla nas czymś naturalnym. Jednak nie można zapomnieć, że w Balthazar jest poza nami jeszcze trzech muzyków i każdy z nich jest kompozytorem. Mamy więc ten luksus, że jest w tej grupie pięciu kompozytorów i zarazem pięciu wokalistów.

- JD: Gdy stworzyliśmy nasze solowe projekty, byliśmy pod wzajemnym wrażeniem tego, co nagraliśmy. Ja jestem fanem Warhaus, a z tego co wiem Marteen jest fanem mojego projektu (śmiech). Gdyby tak nie było, to wspólna praca nad „Fever” nie poszłaby tak gładko.

- No właśnie: Balthazar jest projektem Waszej dwójki czy też zespołem, w którym pozostali trzej muzycy mają taki sam status jak Wy?

- JD: Muzykę i teksty na „Fever” napisaliśmy my dwaj. Nasi koledzy z zespołu dołączyli do nas i zagrali swoje partie. W ten sposób staliśmy się kolektywem, który gra koncerty i cały czas rozwija się. Zobaczymy, co będzie dalej.

- Macie swoje ulubione piosenki na „Fever”?

- JD: To jest bardzo świeża płyta i ciężko wybrać ulubione piosenki. Skomponowaliśmy więcej kompozycji niż ta jedenastka, która trafiła na ten album. A wybraliśmy te utwory nie bez powodu. Ta płyta jest podróżą, a każda  piosenka jest lepsza z powodu innej kompozycji.

- MD: Ja z kolei traktuję tę płytę jako całość i nie potrafię wyróżnić którejś z piosenek. A nawet gdybym chciał to zrobić, to jedne utwory bardziej lubię na albumie, a inne z kolei są moimi faworytami w wersjach koncertowych.

- Czy Wasze projekty solowe Warhaus i J. Bernardt zakończyły definitywnie działalność czy też planujecie wydać kiedyś kolejne płyty?

- MD: Problem z solowymi projektami polega na tym, że nie potrafisz się rozdwoić (śmiech). Na razie ani ja ani Jinte nie mamy żadnych planów na nasze kolejne solowe płyty. Teraz skupiamy się na Balthazar, gdyż chcemy, aby „Fever” został dobrze wypromowany koncertowo. Wiesz, nie wiem, co będę jadł jutro na śniadanie, więc tym bardziej nie wiem, co będę robił za rok, kiedy zakończy się promocja tego albumu (śmiech).

- Dziękuję za rozmowę.

Balthazar - Warszawa, Proxima, 01.03.2019. Info o koncercie TUTAJ

 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Atom String Quartet

2019-09-10

Atom String Quartet, czyli czołowi polscy klasycy jazzowi, wzięli na warsztat kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, pochodzące z różnych okresów twórczości Mistrza. Materiał zawarty na płycie „Penderecki” przynosi ciekawą reprezentację jego dzieł, a jednocześnie pokazuje pomysłowość muzyków kwartetu w konfrontacji z jego repertuarem. O procesie doboru, strukturze całości i podejściu do materii muzycznej Pendereckiego opowiedzieli mi wiolonczelista Krzysztof Lenczowski oraz skrzypek Dawid Lubowicz.

Czytaj więcej...

Sabaton

2019-08-01

Szwedzka grupa Sabaton wydała nowy album studyjny zatytułowany "Great War". Tym razem inspiracją dla zespołu była I Wojna Światowa. Z okazji premiery spotkaliśmy się z basistą Sabatonu Pärem Sundströmem.

Czytaj więcej...

Mick Harvey

2019-07-26

Mick Havey to słynny multiinstrumentalista, producent, kompozytor i współtwórca grupy Nick Cave & The Bad Seeds. 26 października przyjedzie do do łódzkiego klubu Wytwórnia i weźmie udział w festiwalu Soundedit. Harvey nie tylko wystąpi podczas imprezy, ale także zostanie uhonorowany statuetką Człowieka Ze Złotym Uchem. Z tej okazji Artysta po raz drugi udzielił wywiadu naszemu serwisowi.

Czytaj więcej...

Wilco

2019-07-18

15 września amerykańska alt-rockowa grupa Wilco zagra swój pierwszy klubowy koncert w Polsce, który odbędzie się w stołecznej „Progresji”. Grupa wraca do czynnej działalności nie tylko koncertowej, ale fonograficznej, bowiem lada moment wyda swoją nową, jedenastą już płytę. Zespół, którego korzenie sięgają formacji Uncle Tupelo, od 25 lat jest jednym z najciekawszych bandów na scenie alternatywnego rocka, głównie za sprawą interesujących muzycznie płyt oraz świetnych koncertów. O poszczególnych punktach historii zespołu, a także o działalności pobocznej opowiedział mi sympatyczny basista grupy, John Stirratt.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-07-16

Po wydaniu dwa lata temu płyty „Hunt”, stołeczny Amarok nabrał wiatru w żagle. Niedawno ukazała się płyta „The Storm” z muzyką napisaną na potrzeby spektaklu tańca współczesnego o tym samym tytule, wyreżyserowanym przez Anglika Johna Wiltona. Zawartość krążka nie należy do najprostszych w odbiorze, aczkolwiek kompozycje ilustracyjne mają w sobie sporo uroku i głębi. O tym niecodziennym projekcie opowiedział mi twórca Amarok – Michał Wojtas.

Czytaj więcej...

Sorry Boys

2019-07-09

„Miłość” to najbardziej spójna płyta w dorobku Sorry Boys. Czwarty album stołecznej grupy powstał w wyjątkowych okolicznościach, bowiem jego realizacja zbiegła się z narodzinami córki Beli Komoszyńskiej i Tomka Dąbrowskiego. Nad całością czuwał zaś stały współpracownik zespołu, Marek Dziedzic. Dumni artyści-rodzice opowiedzieli mi o procesie tworzenia płyty, niuansach jakie niosą ze sobą zawarte na niej kompozycje oraz m.in. o chęci podejścia do kompozycji w stylu bardziej ‘piosenkowym’.

Czytaj więcej...

Michał Kowalonek

2019-07-03

Michał Kowalonek (Snowman, ex-Myslovitz) nagrał pierwszą solową płytę, którą zainspirowała tematyka Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Natalia Sikora

2019-06-22

Natalia Sikora wydała pierwszą płytę z całkowicie premierowym autorskim materiałem od opublikowanego w 2014 roku albumu "BWB Experience". Przy powstawaniu płyty "Ailatan" wsparli Artystkę między innymi: producent Paco Sarr i gitarzysta Darek Kozakiewicz. Spotkaliśmy się z Natalią by porozmawiać o jej nowym wydawnictwie.

Czytaj więcej...

Amarok

2019-06-19

Projekt Amarok kierowany przez Michała Wojtasa stworzył muzykę do przedstawienia brytyjskiego teatru tańca współczesnego James Wilton Dance Company. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z liderem zespołu.

Czytaj więcej...

Kurt Vile

2019-06-17

Kurt Vile to artysta płodny, ambitny i nie specjalnie przejmujący się tym, co dzieje się w świecie najnowszych trendów muzycznych. Spokojnie penetruje swoją indie rockową przestrzeń, wzbogacając ją jednak o elementy z bliskich muzycznych bajek. Nie inaczej jest na wydanej w ubiegłym roku płycie „Bottle It In”, na której nie brakuje nawet odniesień m.in. do country, czy Toma Petty’ego. Podczas kwadransa rozmowy opowiedział nam o najważniejszych momentach tego albumu i artystach, którzy go inspirują. Wyjaśnił także, czym będzie się różnił jego koncert, który za parę dni da ze swoją grupą The Violators w warszawskiej „Proximie”, od poprzednich, które zagrał w naszym kraju.

Czytaj więcej...

Mazolewski/Porter

2019-06-04

Wspólny projekt Johna Portera i Wojtka Mazolewskiego jest nie tyle zaskoczeniem, ile konsekwencją. Panowie współpracowali już wcześniej przy płycie „Chaos Pełen Idei”, grali także wspólnie koncerty. Nic dziwnego zatem, że nastąpił ‘ciąg dalszy’. Łącząc siły, stworzyli własną ‘filozofię’, którą wypełnia młodzieńcza energia, entuzjazm i po prostu chęć. W poniższej rozmowie opowiedzieli mi o płycie „Philosophia” ze szczegółami.

Czytaj więcej...

Black River

2019-05-10

Po 10 latach ciszy z nową płytą "Humanoid" powróciła ceniona grupa Black River. Premiera nowego wydawnictwa była doskonałą okazją by porozmawiać z gitarzystą Piotrem "Kayem" Wtulichem.

Czytaj więcej...

Archive

2019-05-10

Grupa Archive w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Z tej okazji postanowiła wydać album kompilacyjne zatytułowany „25”. Monumentalne czterogodzinna podróż po świecie Archive zawiera nie tylko utwory znane z płyt studyjnych grupy, ale także zupełnie nowe kompozycje Ponad miesiąc przed premierą członkowie zespołu pojawili się w Polsce na krótki press-tour. Nam przypadła w udziale rozmowa Pollardem Berrierem i Davem Penem, którzy szczegółowo opowiedzieli o nowym wydawnictwie i podsumowali ćwierćwiecze Archive.

Czytaj więcej...

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Czytaj więcej...

Lion Shepherd

2019-05-01

Grupa Lion Shepherd jakiś czasem temu poszerzyła skład, stając się triem. Do wokalisty Kamila Haidara i gitarzysty Mateusza Owczarka dołączył ceniony perkusista Maciej Gołyźniak, znany chociażby ze współpracy z Brodką i Sorry Boys. W tym zestawieniu panowie stworzyli materiał, którego pierwszym wynikiem jest trzeci album grupy, zatytułowany „III”. O specyficznym podejściu do materii muzycznej w procesie twórczym, niuansach jakie kryją utwory z płyty oraz kolejnych krokach artystycznych, opowiedzieli mi wszyscy trzej członkowie Lion Shepherd.

Czytaj więcej...

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Czytaj więcej...

dEUS

2019-04-22

Istniejąca od 30 lat belgijska grupa dEUS jest u progu wiosennej europejskiej trasy koncertowej, w ramach której 2 maja wystąpi w gdańskim klubie B90. Z tej okazji porozmawialiśmy z liderem, wokalistą, autorem tekstów i reżyserem Tomem Barmanem.

Czytaj więcej...

Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load