Wywiady

Sławek Bryłka (Alastor)

2013-01-14

Wywiad ze Sławkiem Bryłką - perkusistą formacji Alastor, w związku z wydaniem jej nowego albumu "Out Of Anger".

Rozmowa z: Sławek Bryłka

- Na nowej płycie Alastora jest zaledwie osiem utworów. Nie myśleliście o większej ilości?

 - Być może moglibyśmy dać tam więcej utworów, ale niczego nie chcieliśmy robić na siłę. Udało nam się przygotować tylko tyle kompozycji. Płyta była przygotowywana w dość dużym pośpiechu, mieliśmy wyznaczony już termin wejścia do studia. W innym razie wiązało by się to z przesunięciem terminu sesji. Ponadto, planowaliśmy wydać materiał o wiele szybciej. Wyszło jednak inaczej. Niemniej jednak w tamtym momencie nie chcieliśmy już niczego dodawać, zmieniać. Poza tym, nie chcieliśmy popełnić tego samego błędu co na albumie „Spaaazm”, który był za długi, gdyż trwał aż 60 minut. Nowy krążek ma 43 minuty i to jest chyba optymalna długość trwania płyty. Lepiej czasem czegoś nie zagrać, niż zagrać coś na siłę. Wtedy słuchacz zauważa, że coś jest nie tak. Uważam, że nowa płyta jest bardzo spójna.

- W ostatnich 3 latach mieliście kilka zmian w składzie Alastora. Zmienili się: basista, gitarzysta i wokalista. Jak te zmiany wpłynęły na nagrywanie tego krążka?

- No tak, rzeczywiście los nas nie oszczędzał. Chociaż bardziej skłoniłbym się ku twierdzeniu, że to ludzie nie wytrzymywali tego ciśnienia. Aby grać w zespole, trzeba się poświęcić. Ze starego składu zostaliśmy my dwaj: Mariusz Matuszewski – gitara i ja. Po wielu latach wspólnego grania, latem 2010 roku, odszedł nasz wokalista Robert Stankiewicz. Robert wyprowadził się jakiś czas temu z Kutna do Gdańska. Dojazdy na próby do Kutna były dla niego bardzo uciążliwe. Praca, rodzina, a co za tym idzie brak czasu dla zespołu, spowodowały podjęcie  trudnej dla niego decyzji o odejściu z Alastor. W tej sytuacji zmuszeni byliśmy szukać nowego wokalisty. Udało mi się znaleźć na jego miejsce godnego następcę - Misha Jarskiego z Torunia.  Wcześniej nie śpiewał w takich projektach. Zdajemy sobie sprawę, że musi on się jeszcze bardziej „osadzić” w klimatach Alastora. Mish musiał zmierzyć sie z poprzednikiem. Moim zdaniem radzi sobie doskonale, jest bardzo elastyczny wokalnie i nie miał większych problemów z przyswojeniem starszych kompozycji. Sprawdził się też podczas pracy nad nowym materiałem jak i podczas sesji nagraniowej w studio.

Zmiana nastąpiła też na stanowisku basisty. Latem 2011 roku, Radka Zwolińskiego zastąpił Jakub Kubasiński, a pod koniec stycznia 2012 roku, etat drugiego gitarzysty przejął Artur "Naho" Banach. Mimo tych licznych zmian nie wpłynęło to na całokształt pracy nad nową płytą. Zawsze główny ciężar pracy spoczywał na nas dwóch, tak było i tym razem.

 - Jak wyglądała praca nad „Out Of Anger”?

 - W Alastorze z reguły pierwsza powstaje muzyka. Mariusz przynosi swoje pierwsze pomysły. Następnie już razem je obrabiamy. Tak było też w przypadku „Out Of Anger”. Materiał powstawał przez wakacje 2011 roku. Gdy mieliśmy już gotowe podstawy utworów, ich aranże, wtedy zaczęliśmy prace nad wokalami. Mish dostał wszystkie utwory, napisał do nich teksty, a następnie przez kilka weekendowych spotkań ułożyliśmy wszystkie linie melodyczne.

- Ogromne wrażenie na „Out Of Anger” zrobiły na mnie partie bębnów w Twoim wykonaniu. Masz jakiś ulubionych bębniarzy? Na kim się wzorujesz?

- Dzięki. Mam wielu ulubionych perkusistów. Zaczynając od jazzowych, przez rockowych, aż po metalowych. Wiesz, przez te wszystkie lata gry wykształciłem jakiś swój styl grania, choć nie uważam siebie za wirtuoza tego instrumentu. Nie poświęcałem mu wystarczającej ilości czasu, co nie oznacza, że w ogóle nie poświęcałem (śmiech).  Moi ulubieni bebniarze po dziś dzień to: Ian Paice, John Bohnam, Neil Peart, Nicko McBrain, Cozy Powell, Charlie Benante, Lars Urlich, Mark Zonder, Scott Rockenfield, Simon Philips. Mógłbym wymienić jeszcze dużo nazwisk ale wybrałem tych z początków mojej zabawy z instrumentem.

Nad partiami bębnów pracujemy wspólnie z Mariuszem, tak samo jak nad partiami gitarowymi. Obaj jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi.  Gitarzysta patrzy trochę inaczej niż bębniarz, więc ścierają się  wszelkie nasze pomysły, zagrywki, by wybrać w końcu te odpowiednie. Bardziej przykładam wagę, by bębny były motoryczne, napędzały band, niż były matematyczne, przekombinowane. Wielu bębniarzy o tym zapomina i stara się napakować w utworze wszystko czego się nauczyli, tracąc przy tym na energii utworu. Słuchasz wtedy takich numerów i zastanawiasz się: "o co im k...a  chodzi?". Choć i u nas znajdziesz techniczne zagrywki, bo bardzo lubimy czasem pokombinować, to uważam, że jest ich w sam raz, by nie zmęczyć słuchacza. 

- „Out Of Anger” jest dla mnie kolejnym świadectwem Waszego rozwoju muzycznego. Słuchając Waszych poprzednich płyt zawsze miałem odczucia, że każdy kolejny album jest lepszy i dojrzalszy od poprzedniego…

- Uważam, że  tak powinno być. Artysta powinien się rozwijać i poszukiwać, być autentycznym. Kiedy jest inaczej powinieneś zając się czymś innym. Każdy z naszych albumów jest różny. Wielu krytyków nam to zarzucało. My nie zamykamy sie w jednej szufladzie i choć osadzeni jesteśmy w thrashu, nie oznacza, to jednak, że nie zwiedzamy innych rejonów muzycznych. Na każdym naszym albumie znajdziesz jednak wspólny mianownik spod znaku Alastor

- Dziękuję za rozmowę

- Dzięki za zainteresowanie naszym zespołem i możliwości podzielenia się z fanami newsami z obozu Alastor. Stay thrash!


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load