Wywiady

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Rozmowa z: Tomasz Grochola / Jacek Tokarczyk

MM: Jak doszło do wydania „Deus Ex Machina” na winylu. Wytwórnia Requiem Records sama się do Was odezwała?

TG: Wytwórnia odzywała się do nas już od dawna. Minęło 25 lat od wydania tej płyty, więc doszliśmy do wniosku, że ten winyl wyjdzie teraz albo nigdy. A jak zaczynać zabawę z winylami, to najlepiej od pierwszej płyty. Zresztą często słyszeliśmy, że ludzie żałują, że nie kontynuowaliśmy takiego grania, jak na tej płycie w kolejnych latach.

JT: Poza tym zbiegło się to idealnie z tą okrągłą rocznicą od wydania kasety.

MM: Kaseta wyszła w 1993 roku, płyta kompaktowa parę lat później. Jej nakład się wyczerpał?

TG: Tak, była kompletnie nieosiągalna.Pojawiła się potem dopiero w boxie z innymi płytami w 2004 roku. Łukasz Pawlak (założyciel Requiem Records – przyp. MM) wymyślił, żeby wydać na winylu i na CD. Nie chcieliśmy jednak wydawać tylko tych 10 numerów…

MM: No właśnie, na płycie jest cover i remix coveru.

TG: Pierwszy raz ktoś zrobił covery naszych nagrań i dzięki temu inaczej na nie spojrzeliśmy.A na Spotify jest jeszcze jeden dodatkowy numer. Piotrek Krompiewski pociął oryginalne gitary Jacka, sample i zrobił z tego nowy utwór.

MM: Kto zatem odpowiada za nowy remastering płyty?

TG: Piotr Witkowski. Na początku miał do mnie jakieś pretensje, odnośnie tego, co myśmy powymyślali na tej płycie (śmiech). Zacząłem mu tłumaczyć, że to nie jest błąd, tylko celowy zabieg. Po wszystkim uznał jednak, że to najmroczniejsza płyta lat 90., jaką słyszał (śmiech).

MM: A czemu na wznowionej płycie kompaktowej nie ma książeczki z tekstami?

TG: Teksty są na wydaniu winylowym. Michał Kuraś odpowiada za jego oprawę graficzną i generalnie było tu miejsce, by umieścić teksty. Łukasz jednak pilnował wydania kompaktu… Szkoda, że się nie znalazły, bo ludzie, którzy nabyli winyla, już je chwalą i że zupełnie inaczej się ten album odbiera.

MM: Co dalej?

TG: Mamy pomysł na wydanie boxu z naszymi płytami w formie 11 kaset. Kupienie magnetofonu to dziś niezły wyczyn. A kaseta jest fajnym gadżetem.


MM: Będziecie grali w całości materiał z „Deus Ex Machina”?

JT: Tak, graliśmy go już w całości naIndustrial Festival.Bardzo dobrze nam się gra ten materiał.

TG: Grając ją, mocno też przeżywamy fizycznie ten materiał, bo jest szybszy i bardziej dynamiczny.

MM: Zastanawiam się, czy taką płytę, jak „Deus Ex Machina” nagrywa się raz w życiu?

TG: Nie. Myślę, że jedenasta, nad którą teraz pracujemy, będzie tak dobra, jak ta. Powinna wyjść w tym roku. Nie ukrywam, że na koncertach Agressivy zawsze były emocje i był czad. Chcemy właśnie to przenieść na tę nową płytę.

JT: Na płytach bywało różnie. Zdarzały się lekkie numery… Na „Deus Ex Machina” było bezkompromisowo i na tej nadchodzącej płycie też chcemy, by tak było. Zresztą Robert Tuta kiedyś powiedział, że to jest jednocześnie najbardziej spójny materiał Agressivy.

MM: Pytam, bo z jednej strony można powiedzieć, że ta płyta jest zapisem tamtego czasu i materiał w związku z tym się zestarzał, a z drugiej – po tym nowym masteringu, spokojnie można ją postawić obok współczesnych produkcji.

TG: Mam kumpla, który koresponduje z ludźmi z całego świata. Chciał się pochwalić przed fanami w Stanach, którzy słuchają muzyki industrialnej. Trafił do nich nasz klip do „Misery”, który zrobił nasz fan, Przemysław Murzyn. Nie załapali chyba jednak, że to jest wznowienie i odpisali, że brzmimy zajebiście i świetnie odświeżyliśmy brzmienie lat 90. (śmiech). Natomiast bardzo nam jest miło, że po latach ludzie to przetrawili i nie jesteśmy porównywani tylko do Ministry, czy do Nine Inch Nails. Muzyka alternatywna ma tyle różnych odmian po tych latach, że okazało się, że inaczej się to odbiera. A myśmy chcieli nagrać płytę, która miałaby straszyć i na tamten czas wydawała nam się strasznie komercyjna (śmiech).

MM: Dziękuję za rozmowę. 

Foto: Mariusz Twardowski


Rozmawiał: Maciej Majewski


Non Violent Communication

2019-04-16

Non Violent Communication, w skrócie NVC, to projekt muzyków, wywodzących się z grup So Slow i Merkabah. Ktokolwiek zna twórczość owych formacji, nie powinien być zbytnio zaskoczony. Grupa na swoim debiutanckim krążku „Obserwacje” zabiera nas w kosmiczną podróż przepełnioną transem, improwizacją, jazzem i… wolnością. O wielorakiej złożoności otwartej formy, jaką prezentuje NVC, opowiedział mi jeden z jego założycieli – perkusista Arek Lerch.

Czytaj więcej...

Red Box

2019-04-07

W tym roku ukaże się czwarty album brytyjskiej grupy Red Box, który będzie zatytułowany "Chase The Setting Sun". Będzie to jednocześnie pierwsze od 9 lat długogrające wydawnictwo tego zespołu cieszącego się kultową popularnością w Polsce. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak przeprowadził wywiad z liderem Red Box Simonem Toulsonem-Clarkem.

Czytaj więcej...

Agressiva 69

2019-04-01

25 lat po ukazaniu się debiutu grupy Agressiva 69 na kasecie, wytwórnia Requiem Records wznowiła krążek „Deus Ex Machina” na winylu i płycie kompaktowej. Materiał zremasterowano i dodano kilka nowych nagrań. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedzieli mi członkowie grupy, wokalista Tomasz Grochola i gitarzysta Jacek Tokarczyk.

Czytaj więcej...

MoMo

2019-03-20

Po pięciu latach przerwy projekt MoMo powrócił z nową płytą „Rożowy/Niebieski”. W składzie zaszły zmiany, które miały spory wpływ na zawartość muzyczną nowego krążka. O jej elementach i procesie powstawania opowiedzieli mi główni autorzy – Anna Ołdak i Igor Spolski.

Czytaj więcej...

Perfect Son

2019-03-14

Tobiasz Biliński (ex-Coldair) nagrał album "Cast" pod nowym szyldem Perfect Son i stał się pierwszym polskim wykonawcą, który podpisał kontrakt płytowy z legendarną wytwórnią Sub Pop. Z tej okazji Artysta udzielił nam wywiadu, w którym opowiedział nam m.in. o przemianie artystycznej, kulisach podpisania kontraktu płytowego oraz dalszych losach Coldair.

Czytaj więcej...

List Otwarty

2019-03-08

Szczecińska grupa List Otwarty poszła za ciosem i po wydanej przed dwoma laty płycie „Bałagan” niedawno wydała album „Hologramy”. O zmianach stylistycznych, jakie zaszły w muzyce grupy, warstwie tekstowej oraz dalszych krokach opowiedzieli mi wokalista Bartłomiej Mieżyński, basista Aleksander Więcław oraz perkusista Bartłomiej Przyborowski.

Czytaj więcej...

Stanisław Soyka

2019-02-25

Stanisław Soyka po latach nagrał wreszcie w pełni autorską płytę. „Muzyka i słowa” to album refleksyjny, osobisty, ale i zachęcający do wspólnej celebracji muzyki. Na dwóch krążkach znajdziemy materiał premierowy oraz zapis fragmentu koncertu z tym materiałem, jaki artysta zagrał z okazji z 60-lecia Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego. Zaś w poniższej rozmowie Stanisław Soyka opowiedział nam o procesie powstawania płyty „Muzyka i słowa” i o zawartych na niej przemyśleniach. Zwierzył nam się także m.in. z tego, o czym dziś marzy.

Czytaj więcej...

Tabu

2019-02-25

Formacja Tabu istnieje już od ponad 15 lat. Słoneczne reggae, które zawsze było domeną zespołu powoli ustępuje wielogatunkowości, czego najlepszym przykładem jest najnowsza płyta grupy, zatytułowana „Sambal”. O jej kulisach, zawartości, a także sytuacji na polskiej scenie reggae opowiedział mi wokalista zespołu, Rafał Karwot.

Czytaj więcej...

Misia Furtak

2019-02-13

Pod koniec stycznia ukazała się pierwsza pełnowymiarowa solowa płyta Misii Furtak. Wokalistka i kompozytorka, znana z działalności w grupie très.b, czy w kooperacji z Piotrem Kalińskim pod szyldem Ffrancis, przygotowała intymną, przestrzenną i wrażliwą płytę „Co przyjdzie?”, która wciąga słuchacza w niezwykły świat dźwięków niepokojących, głębokich, ale jednocześnie niezwykle ujmujących. O szczegółach tego wydawnictwa Misia opowiedziała nam w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Balthazar

2019-02-11

Belgijska grupa Balthazar powróciła po trzyletniej przerwie z nowym albumem zatytułowanym "Fever". Podczas niedawnej wizyty promocyjnej w Warszawie dwaj liderzy zespołu czyli Maarten Devoldere i Jinte Deprez udzieli nam wywiadu, ktory możecie przeczytać poniżej. A już 1 marca zespół pojawi się na jedynym koncercie w naszym kraju, który odbędzie się w warszawskim klubie Proxima.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-02-05

Ukazał się piąty album brytyjskiej grupy White Lies zatytułowany "Five". Z tej okazji wywiadu udzielił nam basista, współkompozytor i autor tekstów Charles Cave. A już 5 i 6 marca grupa przyjedzie na koncerty do Warszawy oraz Poznania.

Czytaj więcej...

Ptakova

2019-02-04

Rezydująca w Katowicach Ptakova nadal pracuje nad debiutanckim albumem, którego zapowiedzią są single: "Ratunku", "Czar" i "Wiatr". Spotkaliśmy się z Artystką, która opowiedziała nam między innymi o artystycznych metamorfozach, pracy nad nowym albumem i powstawaniu teledysków.

Czytaj więcej...

Novika

2019-01-21

Na nową płytę Noviki zatytułowaną "Bez Cukru" czekaliśmy ponad pięć lat. Album od 3 dni jest już w sprzedaży. Z tej okazji porozmawialiśmy z Artystką między innymi o nowym wydawnictwie, jej współpracy z córką Niną, polskich tekstach oraz supergrupie Futro.

Czytaj więcej...

Cloud Nothings

2019-01-18

9 lutego w warszawskim klubie Pogłos odbędzie się jedyny polski koncert amerykańskiej grupy Cloud Nothings. Z tej okazji jej lider Dylan Baldi porozmawiał z naszym wysłannikiem Jakubem Oślakiem.

Czytaj więcej...

Fraktale

2019-01-11

Krakowski ensemble Fraktale bardzo intensywnie działa od ponad dwóch lat. Kwartet ma już na swoim koncie 3 płyty. Ostatnia zatytułowana „II” ukazała się w listopadzie 2018. Na tę okoliczność przepytałem gitarzystę Filipa Franczaka, pianistę Rafała Rataja i perkusistę Michała Naróga, którzy opowiedzieli mi o swoim podejściu do tworzenia i dalszych planach artystycznych.

Czytaj więcej...

Marta Zalewska

2019-01-02

Multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka Marta Zalewska wydała debiutancki album "Marta Zalewska". Płyta ukazała się dzięki zwycięstwu Artystki w zorganizowanym przez radiową Czwórkę konkursie "Będzie Głośno!". Z okazji premiery albumu Marta udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Artra

2018-12-24

Warszawska grupa Artra, łącząca w swojej twórczości m.in. jazz i muzykę awangardową, powstała w 1973 roku i istniała zaledwie przez "chwilę", co jednak pozwoliło jej zdobyć status kultowej. Cztery dekady później reaktywowała się i zarejestrowała debiutancki album "Kroniki Miejskie". Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak odbył długi i bardzo ciekawy wywiad ze współzałożycielem zespołu i zarazem jego trębaczem, malarzem Witoldem Popielem.

Czytaj więcej...

Ewa Szlachcic

2018-12-18

Wokalistka, aktorka i autorka tekstów Ewa Szlachcic wydała swój pierwszy od kilku lat album studyjny zatytułowany "D.N.A.". Wydawnictwo to jest dla tej artystki początkiem nowego etapu na artystycznej drodze. Z tej okazji spotkaliśmy się z piosenkarką, która udzieliła nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Kwiat Jabłoni

2018-12-06

Duet Kwiat Jabłoni tworzy rodzeństwo Kasia i Jacek Sienkiewicz. Grupa istnieje od marca tego roku, a pomimo to zdobyła już ogromną popularność, co przekłada się na wyprzedane koncerty. Duet przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty i znalazł chwilę czasu by udzielić nam wywiadu.

Czytaj więcej...

Piotr Pawłowski (Made In Poland, Dance Like Dynamite, Neverending Delays)

2018-12-05

Klasycy polskiej zimnej fali Made In Poland wydali album "Kult", na którym znalazły się studyjne wersje kompozycji znanych z koncertowego repertuaru z lat osiemdziesiątych. Z tej okazji nasz wysłannik Jakub Oślak porozmawiał z basistą oraz współzałożycielem Made In Poland Piotrem Pawłowskim. Nie zabrakło również nawiązań do innych projektów muzycznych, w które jest zaangażowany ten muzyk: Dance Like Dynamite, The Shipyard oraz Neverending Delays.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load