Wywiady

Monika Lewczuk

2019-04-30

Monika Lewczuk wydała nowy singel zatytułowany "Z tobą lub bez ciebie". Jest on zapowiedzią nowego albumu Artystki, który ukaże się jeszcze w tym roku. Premiera piosenki była okazją do przeprowadzenia wywiadu z piosenkarką.

Rozmowa z: Monika Lewczuk

- Twój nowy singel „Z tobą lub bez ciebie” z bardzo „kobiecym” i „wojowniczym” tekstem jest zapowiedzią Twojej nowej płyty, której premiera jest planowana na ten rok. Czy możesz zdradzić, czego możemy się spodziewać po tym wydawnictwie od strony muzycznej i tekstowej?

- Na pewno bardzo wielu nowych i świeżych brzmień, ale też piosenek nie tylko w języku polskim. Płyta powstawała we współpracy z producentami z całego świata, więc nasze inspiracje bardzo mocno się wymieszały, co nadało jej dużej wielowymiarowości. 

- Od premiery Twojego debiutanckiego albumu „#1” minęły już 3 lata. W 2017 i 2018 roku opublikowałaś co prawda dwa tzw. one-off singles („Biegnę”, „Brak Tchu”), ale dlaczego na następcę tamtej płyty musimy czekać aż tyle czasu? Album i promujące go single odniosły duży sukces i zastanawiam się, czemu nie zdecydowałaś się na jak najszybsze wydanie drugiej płyty, aby podtrzymać dobrą passę. Stara prawda mówi, że to drugi album jest zawsze największym sprawdzianem dla artysty, który odniósł sukces na debiutanckiej płycie….

- Być może właśnie dlatego. Zależy mi na tym, by dzielić się z ludźmi prawda i najwyższa jakością, jaka jestem w stanie z siebie dac w danym momencie, wiec jeżeli czuje, ze sama nie jestem z czegoś do końca zadowolona, wolę przeczekać, szukać dalej, pracować i zacząć się dzielić dopiero wtedy, gdy już wiem, że mam czym. 

- Utwór „Z tobą lub bez ciebie” został wyprodukowany przez cenionego rumuńskiego producenta Constantina Bodeę. Dlaczego wybór padł akurat na niego i czy wasza współpraca będzie kontynuowana także w innych utworach z nowej płyty?

- Od trzech lat regulanie uczestniczę w międzynarodowych campach muzycznych, które gromadzą niesamowicie zdolnych producentów z najróżniejszych części świata. Każdego dnia pracuje wtedy z innymi osobami, które dobiera mi osoba z wytwórni. Tak było i w tym przypadku - COCO poznałam tego samego dnia, którego stworzyliśmy piosenkę, nie wiedzac praktycznie nic na jego temat i temat jego twórczości. 

- „Z tobą lub bez ciebie” napisałaś wspólnie z Patrykiem Kumórem. Na pierwszej niemal wszystkie utwory skomponowałaś wspólnie z Rafałem Malickim, zaś teksty napisałaś razem m.in z Budyniem z Pogodna, Sarsą, Dominiką Barabas, raperem B.R.O. Według jakiego klucza były dobrane te osoby? Przywołane przeze mnie postaci reprezentują duży rozrzut stylistyczny.

- Chyba największe znaczenie ma dla mnie energia, jaką łapię z daną osobą. Tak było w przypadku Patryka, z którym od razu poczułam nic porozumienia. Sarsa z kolei została mi przydzielona przez wytwórnie i chociaż wymieniałyśmy się tylko mailami, stała mi się bardzo bliska w tamtym okresie, ponieważ dzieliłam się z nią tym, co działo się u mnie w życiu, by współtworząc slowa piosenek mogła wejść w moją energię. 


- Jak wygląda Twoja współpraca z innymi artystami przy współtworzeniu tekstów do Twoich piosenek?

- Bardzo różnie - zależy od piosenki i od osoby. Niektóre współprace wychodzą naturalnie, inne są aranżowane przez wytwórnią, ale bardzo ważny jest tu dla mnie element porozumienia. Nie potrafię i nie chce się otwierać przed osobami, których „nie czuję”. 

- Wystąpiłaś gościnnie w polskiej edycji singla „Libre” hiszpańskiego wokalisty Alvaro Solera. Jak doszło do Waszej współpracy?

- Dość zabawnie. Gdy Alvaro przebywał w Polsce, został zaproszony przez osoby z mojej wytwórni na kolację, podczas której podzielił się pomysłem na nowy singel, który miał wyjść nie tylko w języku hiszpańskim, ale i włoskim. Ktoś wpadł na pomysł, by powstała też wersja polska i tak od słowa do słowa powstał pomysł na piosenkę „Libre”. 

-  Muzyka była obecna w Twoim życiu od najmłodszych lat. Skończyłaś szkołę muzyczną w klasie fortepianu, głos trenowałaś w Teatrze Buffo, ale później zaczęłaś karierę w modelingu, gdzie odniosłaś spore sukcesy. Co było impulsem, który spowodował, że zaczęłaś w 2013 roku tworzyć muzykę? Jaki wpływ na to, gdzie jesteś teraz jako artystka miał Twój udział w „The Voice of Poland”? Innymi słowy: czy gdybyś nie wzięła udziału w tym show, Twoja kariera muzyczna poszłaby w innym kierunku lub może w ogóle byś zajmowała się w życiu zupełnie czym innym?

- Muzykę chciałam tworzyć od zawsze - była moim azylem, do którego uwielbiałam wracać od dziecka i czymś, co sprawiało, ze zapominałam o całym świecie. Program „The Voice of Poland” był jednym z kroków, które podjęłam, by spełnić to muzyczne marzenie, ale to podpisanie kontraktu z moją wytwórnią było momentem przełomowym. 

- Twoje fascynacje muzyczne to m.in. Adele, Years & Years, Andrea Bocelli, Beyonce czy Amy Winehouse. Zastanawiam się, czy gdzieś przez głowę Ci nie przeszło, aby odejść od muzyki pop w stronę na przykład jazzu lub rocka?

- Chyba musze odswiezyc informacje na Facebooku (śmiech). Podziwiam Beyonce, Adele, zaś Andrea Bocelli mnie uspokaja, ale aktualnie słucham raczej innej muzyki. 

- Obserwując Twoje występy w teledyskach zwróciłem uwagę na luz, który masz przed kamerą. Nie pomylę się zapewne jeśli stwierdzę, że nabyłaś go zapewne na wybiegach dla modelek. Czy nie myślałaś o tym, by spróbować kariery aktorskiej w filmach lub teatrze? Nie jest to w końcu takie niezwykłe w świecie muzycznym….

- Nie zamykam się nigdy na żadne możliwości, ale zawsze skupiam się na tym, co aktualnie jest moja pasją i priorytetem. W tym momencie najważniejsza jest dla mnie muzyka i świat mody, chociaż od trochę innej strony niż kiedyś, więc na tym koncentruję swoją uwagę. 

- Dziękuję za wywiad. 


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load