Wywiady

Kucz/Bilińska

2019-05-08

Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów Ola Bilińska (Babadag, Bye Bye Butterfly, Płyny) i kompozytor/malarz Konrad Kucz (Kucz/Klake, Kucz/Kulka, Futro) nagrali w duecie płytę "Kucz/Bilińska). O kulisach powstania tego projektu i albumu opowiedział nam Konrad Kucz.

Rozmowa z: Konrad Kucz

- W jakich okolicznościach doszło do powstania duetu Kucz/Bilińska?

- 9 lat temu naszkicowałem tę płytę z Karoliną Kozak. A potem zniknęliśmy w swoich autorskich projektach. W międzyczasie zrealizowałem płytę z Gabą Kulką i z Bartkiem “KLAKE” Ujazdowskim pt. „Kucz/Klake” oraz kilka płyt autorskich. Ostatecznie Karolina oddała materiał do zrealizowania Oli.

- Oboje z Olą jesteście artystami, którzy mają na koncie sporo projektów – nie tylko muzycznych. Jak więc wyglądało nagrywanie płyty „Kucz/Bilińska”? Czy w związku z licznymi, jak się domyślam, zobowiązaniami zawodowymi, nad muzyką pracowaliście w wolnych chwilach od innych projektów – niejako „z doskoku” czy też poświęciliście temu albumowi każdą wolną chwilę?

- Realizacja płyty trwała bardzo długo właśnie z wymienionych przez Ciebie powodów. Nagrania wielokrotnie były przerywane, a utwory nagrywane w dwóch różnych studiach (DIZZY DIZZY, DIGITAL BEAST) przez dwóch różnych producentów – Filipa Oleckiego i Marcina Kleiberta. Przyznam, że okoliczności były bardzo trudne do zrealizowania tego materiału, bo muzykę komponuje się i nagrywa natychmiast. To jest żelazna zasada. Z czasem wytraca się spontaniczność i skupienie.

- Na albumie „Kucz/Bilińska” słychać zarówno retro-pop w stylu Stereolab czy AIR jak i brzmienia ambient. Z jednej strony jest tu dużo elektroniki, ale i sporo klimatów akustycznych. Czy założyliście sobie przed rozpoczęciem nagrywania płyty, że tak właśnie będzie ona brzmiała, czy też to brzmienie jest wynikiem naturalnego procesu, który rozwijał się podczas pracy w studiu?

- Pierwsze ścieżki zwykle nagrywam ja. Tak jak to było w projekcie z Gabą Kulką. Były to ambientowe struktury uporządkowane w jakąś luźną formę piosenkową. To Karolina, a potem Ola, zbudowały całość. Ola także zaproponowała akustyczne dogrywki harfy i wibrafonu.

- Album jest wyraźnie podzielony na dwie części: pierwszą bardziej piosenkową i drugą - ambientową. Dlaczego zdecydowaliście się na taki podział, który w mojej opinii, był świetnym posunięciem?

- Wiele osób tego słuchało i takie właśnie były ich spostrzeżenia. A to oznacza, że nie ma co zmieniać. Ja lubię słuchać opinii. Jeśli niektóre się powtarzają, to jest to ważny sygnał.


- Udział w nagraniu albumu, poza Waszym duetem, wzięło udział kilku gości: Radek Łukasiewicz (ex-Pustki), Karolina Kozak, Gaba Kulka. Dlaczego zdecydowaliście się na współpracę akurat z tymi twórcami?

- Bo to bardzo dobrzy tekściarze i profesjonaliści, a pisanie tekstów po polsku jest niezmiernie trudne.

- Na płycie znalazła się nowa wersja kompozycji „Lobster”, którą w 2007 roku nagrałeś z Karoliną Kozak na potrzeby nieco już zapomnianej kompilacji „Sleep Well 3” wydanej przez Requiem Records. Dlaczego zdecydowaliście się na ponowne użycie tego utworu i czemu ta wersja AD 2019 w ogóle nie różni się od oryginału (poza tym, że zamiast Karoliny zaśpiewała Ola)?

- Ponieważ pierwotnie miała być to płyta „Kucz/Kozak”. Karolina była zajęta realizacją swoich projektów. Ten oddała Oli. Z resztą piosenka tylko pozornie się nie różni. Ola w cały projekt włożyła pełnię swojego ducha, lekkości i takiego kobiecego wdzięku który bardzo lubię.

- Na Waszej płycie znalazł się także znakomity cover kompozycji „Cirrus Minor” z repertuaru Pink Floyd. Dlaczego wybraliście akurat tę kompozycję „Floydów”?

- Moje inspiracje czerpię z głównie z muzyki lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ciągle coś odkrywam, ogromną różnorodność i kreatywność twórców tej dekady. Pink Floyd to jeden z najważniejszych zespołów w historii. Uwielbiam ich wczesny psychodeliczny okres. „Cirrus Minor” to bardzo piękna piosenka, ale niedoceniona. Coverowanie to wbrew pozorom trudne wyzwanie. Trudno dorównać oryginałowi. Ale czasem, realizując nową wersję, można wyeksponować pewne jej walory, które może nie były należycie dostrzeżone.

- Nie mogę nie zapytać o okładkę tego albumu? Kim jest ta tajemnicza postać tam widniejąca? Czy jest za nią ukryta jakaś symbolika?

- Autorem obrazu na okładce jest moja żona Katarzyna Słowiańska-Kucz. Przedstawia on dwie postacie patrzące na siebie w pewnej przestrzeni. I o tej przestrzeni opowiadamy z Olą na płycie. Są w niej zawarte relacje i emocje międzyludzkie.

- Czy Wasz duet jest jednorazowym projektem czy też planujecie jego kontynuację?

- Zobaczymy. Chciałbym z Olą zrobić płytę folkową.

- Dziękuję za wywiad.

Foto: Marek Sławiński


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

Terrific Sunday

2019-10-14

Po udanym debiucie w barwach dużej wytwórni, poznański Terrific Sunday przez kilka lat szukał nowych środków wyrazu dla swojej muzyki. Efektem tego jest wydane już własnym sumptem drugie długogrające dzieło kwartetu, zatytułowane „Młodość”, przynoszące nowe elementy. O tym, co działo się w grupie pomiędzy wydaniem obu płyt oraz o tym, co zainspirowało stworzenie nowego krążka, wyczerpująco opowiedział mi wokalista i gitarzysta zespołu, Piotr Kołodyński

Czytaj więcej...

So Slow

2019-10-09

„W otwarte dłonie powietrze sypie gruz przedświtu – pod takim tytułem ukazała się czwarta płyta warszawskiego So Slow. Album to różnorodny, tajemniczy i dziwny – spowity transem, tytułowym gruzem i mrokiem. To sprawdzian dla zespołu, a jednocześnie – jak mówi jego perkusista Arek Lerch – moment przejściowy. O szczegółach wydawnictwa przeczytacie w poniższej rozmowie.

Czytaj więcej...

Kroki

2019-09-26

Trio Kroki ma na koncie drugi bardzo pozytywnie przyjęty album zatytułowany "Kontrolowany Chaos". Spotkaliśmy się z wokalistą i cenionym producentem Jakubem Goleniowskim, który opowiedział nam między innymi o procesie powstawania płyty, pisaniu tekstów po polsku i angielsku oraz zmaganiu się z syndromem "drugiej płyty".

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load