Wywiady

Thom Fuhrmann (Savage Republic)

2013-01-15

Amerykańska grupa Savage Republic przyjedzie w lutym na dwa koncerty do Polski. Z tej okazji porozmawialiśmy z Thomem Fuhrmannem -jednym z liderów zespołu.

Rozmowa z: Thom Fuhrmann

- Dołączyłeś do Savage Republic tuż po ukazaniu się ich debiutanckiej płyty „Tragic Figures” w 1982 roku. Jak się poznaliście?

- Byłem pracownikiem technicznym w grupy Wall Of VooDoo.  Savage Republic otwierali jeden z ich koncertów. Rozmawialiśmy towarzysko za kulisami klubu, w którym odbywał się koncert. Savage Republic rozstawali się w tym czasie z Jeffem Longiem i zostałem poproszony o zastąpienie go na trasie po Europie. I tak już zostałem w zespole.

- Twoim pierwszym albumem nagranym z Savage Republic była płyta „Ceremonials” (1985). Jak ją oceniasz po latach?

- Nigdy nie byłem fanem tej płyty. Nawet nie mam jej w domu. Bruce Licher wybrał tanie studio nagraniowe i uważam, że to była pomyłka. Nie znoszę również brzmienia klawiszy na tej płycie.  Natomiast właśnie na „Ceremonials” znajduje się kompozycja „Year Of Exile”, którą uwielbiam i którą zaliczam do najlepszych utworów skomponowanych kiedykolwiek przeze mnie. Ale album, jako całość, powinien był być zarejestrowany w lepszym studio nagraniowym.

- Dlaczego brzmienie „Ceremonials” jest o wiele łagodniejsze niż debiutanckiego albumu „Tragic Figures”?

- Musiałbyś zapytać o to Bruce’a Lichera. To był jego pomysł. Wszyscy, poza nim, chcieliśmy, by Savage Republic nadal brzmiało plemiennie, agresywnie z elementami muzyki krautrockowej.

- Po nagraniu albumu „Customs” rozpadliście się. Jaka była przyczyna?

- Do dziś tak naprawdę nikt nie wie, co było przyczyną. To była decyzja Bruce’a. On jako jedyny chciał, aby Savage Republic zakończyło działalność.  My nadal chcieliśmy grać pod tym szyldem. Zauważ jednak, że już po raz kolejny mówię Ci, że dochodziło do sytuacji Bruce przeciwko reszcie zespołu. Może on to wyczuwał? Wiesz, to może dziwne, ale jakoś nigdy o tym nie rozmawialiśmy.

-No i co robiłeś po rozpadzie Savage Republic?

- Grałem trochę z mym pobocznym projektem Autumnfair, żyłem sobie spokojnie i pracowałem zawodowo.

- Przybliżysz  projekt Autumnfair?

- To była kapela, którą założyłem w 1986 roku w Los Angeles z brytyjskim wokalistą i basistą  Valem Hallerem. Brzmienie zespołu było dość mroczne, zbliżone do klimatów rodem z wytwórni 4AD i Factory Records. Jedyne fonograficzne ślady istnienia tego zespołu to wydana w 1991 roku ep-ka „Glaciers And Gods” oraz kompilacja „1986-1989”.

- Reaktywowaliście się na dobre w 2004 roku. Czy wtedy właśnie uznaliście, że jest to najlepszy moment na powrót?

- Jak już pamiętasz, chcieliśmy kontynuować działalność już wiele lat wcześniej. Mocnym impulsem było dołączenie do nas profesora muzyki i czarodzieja perkusji, Alana Waddingtona. Jest on wykładowcą w słynnym Citrus College i wykształcił on wielu świetnych muzyków. Z  nim w składzie nagraliśmy album „1938” i zaczęliśmy intensywnie koncertować. Ostatnio, gdy po pewnych zawirowaniach personalnych nasz skład skurczył się do czterech osób, jestem szczęśliwy jak nigdy. Właśnie tą konfigurację muzyków uważam za najlepszy skład w historii Savage Republic, od czasu płyty „Tragic Figures” z 1982 roku.

- Jesteście znani z bardzo energetycznych koncertów granych w tak niezwykłych miejscach jak: pustynie, tunele, opuszczone hale fabryczne. Jakie są Twoje najmilsze bądź najdziwniejsze wspomnienia związane z tą stroną Waszej działalności?

- Zbyt dużo by je wszystkie wymienić. Nigdy nie zapomnę naszych koncertów w Grecji w 1987 roku. Graliśmy tam kilka dużych imprez pod gołym niebem, w trakcie których używaliśmy dużej ilości ognia. W mej pamięci pozostały także wspólne koncerty z Buzzcocks w Grecji w 2006 roku. Zdradzę Ci, że nasze występy w Grecji i w Polsce zawsze zaliczaliśmy do najbardziej udanych.

- Macie też na koncie wspólne występy z takimi legendami jak chociażby: Sonic Youth, Einstürzende Neubauten czy Minutemen….

- Nigdy nie byłem fanem Sonic Youth i nigdy nie robili na mnie wrażenia. Natomiast z ogromnym sentymentem wspominam koncerty z Neubauten. Wspaniała grupa, niesamowici i jakże nam bliscy duchowo artyści. Minutemen to moi przyjaciele i bardzo często pogrywam sobie z Mikem Wattem (współzałożyciel Minutemen, a od 10 lat basista The Stooges - przyp.GS).

- A propos Einstürzende Neubauten. Wielu fanów uważa Was za kapelę industrialną. Czy zgadzasz się z ich opinią?

- Nie uważam, abyśmy byli industrialni. Na pewno nie w takim stopniu, w jakim są Neubauten albo raczej byli jeszcze 20 lat temu. Może Savage Republic grało w tej stylistyce do 1984 roku, ale potem, jak sam zresztą zauważyłeś w jednym z wcześniejszych pytań, odeszliśmy w stronę bardziej przystępnej muzyki. Na pewno w naszej twórczości są elementy stylistyki industrialnej, ale jest ich niewiele. O wiele więcej w naszej muzyce jest rytmów plemiennych.  Balansujemy między industrialem a plemiennością.

- Savage Republic istnieje od 32 lat. Jak odnajdujecie się na współczesnej scenie rockowej?

- Myślę, że w dużym stopniu jesteśmy zapomniani. Gramy jednak na koncertach z taką energią, jakiej może nam pozazdrościć wiele młodszych zespołów. Uważam także, że nie ma na świecie drugiego takiego zespołu jak Savage Republic. To mi wystarcza i to właśnie sprawia, że jestem dumny z tego, co robię.

- Czego najbardziej żałujesz, a z czego jesteś najbardziej dumny jako muzyk Savage Republic?

- Najbardziej żałuję tego nieszczęsnego rozpadu zespołu w 1988 roku. Wtedy wszystko szło w jak najlepszą stronę i mogliśmy osiągnąć jeszcze więcej niż osiągnęliśmy. Ale to już dawne dzieje. Dumny jestem z zagrania tak wielu wspaniałych koncertów, poznania świetnych ludzi, wyjątkowych miejsc. Jestem też dumny z naszej nowej płyty „Varvakios”, którą skomponowaliśmy i nagraliśmy w lutym 2012 roku w Atenach w ciągu…48 godzin! Pokaż mi zespół, który mógłby teraz czegoś takiego dokonać?

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję i do zobaczenia w Warszawie i Wrocławiu.SAVAGE REPUBLIC:

08.02.2013 - WARSZAWA, Cafe Kulturalna

09.02.2013 - WROCŁAW, Liverpool


Rozmawiał: Grzegorz Szklarek


Coals

2020-03-26

Duet Coals zaprezentował drugi album studyjny w swojej dyskografii zatytułowany "docusoap". Z tej okazji wywiadu udzieliła nam wokalistka Kasia Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Seafret

2020-03-18

Brytyjski duet Seafret wydał nowy album "Most Of Us Are Strangers" i w ramach trasy promującej to wydawnictwo przyjedzie pod koniec maja na dwa koncerty do Poznania i Krakowa.

Czytaj więcej...

Paulina Przybysz

2020-03-06

3 lata temu Paulina Przybysz nagrała pierwszą płytę „Chodź tu” podpisaną swoimi imieniem i nazwiskiem (choć nie pierwszą solową). Nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku w muzyce elektronicznej. Teraz wydała kolejny krążek zatytułowany „Odwilż”. W poniższej rozmowie prześwietliliśmy go z autorką utwór po utworze.

Czytaj więcej...

Mighty Oaks

2020-02-13

Stacjonujące w Berlinie międzynarodowe trio Mighty Oaks wydało właśnie trzeci album "All Things Go". Z tej okazji muzycy zespołu przyjechali do Warszawy, na trasę promocyjną i udzieli wywiadu między innymi naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Georgia

2020-02-12

Po 5 latach przerwy Georgia Barnes powróciła z nowym albumem. „Seeking Thrills” prezentuje odmienione oblicze artystki – pogodniejsze, bardziej taneczne, a nawet popowe oblicze. W pochmurne wczesne popołudnie odbyłem krotką rozmowę telefoniczną z Georgią, która opowiedziała mi o bieżącym podejściu do swojej twórczości, o tym czym obecnie jest dla niej taniec oraz o wpływach ze strony znanego ojca. Już 23 lutego Georgia wystąpi w warszawskiej Hydrozagadce.

Czytaj więcej...

Front 242

2020-02-03

16 maja belgijscy pionierzy nurtu EBM przyjadą po raz drugi do Polski i wystąpią w warszawskim klubie Progresja. Z tej okazji wywiadu udzielił nam jeden z filarów zespołu - Jean-Luc De Meyer.

Czytaj więcej...

Jo Quail

2020-01-20

Angielska kompozytorka i wiolonczelistka Jo Quail pojawi się na dwóch solowych koncertach w Polsce: 22 kwietnia w warszawskich Chmurach i 23 kwietnia w krakowskim Zaścianku. W swojej muzyce, Jo łączy głębokie zrozumienie dla skomplikowanej techniki gry na wiolonczeli z ciekawymi technikami loopowania i elektroniką. Od 2010 r., gdy rozpoczęła solową karierę, Jo wydała cztery pełne płyty, trzy EPki oraz DVD. Ostatni album Jo Quail, "Exsolve", ujrzał światło dzienne w listopadzie zeszłego roku i przyniósł jej pochlebne recenzje i nagrody. W związku z kolejną wizytą w naszym kraju Jo Quail udzieliła wywiadu naszemu wysłannikowi Jakubowi Oślakowi.

Czytaj więcej...

Daughters

2020-01-19

„You Won't Get What You Want” – czwarta płyta grupy Daughters narobiła sporo zamieszania w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, (a może nawet lat) w kręgach muzyki rockowej, metalowej i alternatywnej. Nie do końca z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę wokalista grupy, Alexis S.F. Marshall, który chyba nie spodziewał się takiego odbioru. Parę godzin przed koncertem grupy na OFF Festivalu, opowiedział nam, co o myśli o tej sytuacji, wyraził swoją opinię na temat death metalu, twórczości Mike’a Pattona oraz… dał upust swojej fascynacji garniturami.

Czytaj więcej...

Gallileous

2020-01-09

Dwa lata po zmianie składu i wydaniu „Stereotrip”, śląski Gallileous wydał nowy krążek, zatytułowany „Moonsoon”. Album nagrany ponownie w odmiennej konfiguracji personalnej, jeszcze śmielej penetruje obszary muzyczne, która grupa zaprezentowała na poprzedniku. O zmianach, jakie zaszły w grupie, a także o kulisach nagrywania płyty opowiedzieli mi gitarzysta Tomasz „Stona” Stoński, wokalistka Anna Pawlus i nowy narybek zespołu – perkusista Michał Szendzielorz.

Czytaj więcej...

Algiers

2019-12-21

Amerykańska grupa Algiers wystąpi 20 lutego w warszawskich Hybrydach. Będzie to koncert promujący nową płytę tego zespołu zatytułowaną "There Is No Year", która ukaże się 17 stycznia. W związku z tymi dwoma wydarzeniami wywiadu udzielił nam perkusista Algiers - Matt Tong.

Czytaj więcej...

EABS

2019-12-20

EABS nagrali jedną z najciekawszych i najlepszych płyt tego roku. „Slavic Spirits” to dźwiękowa opowieść o naszych duchach przeszłości, niepokojach i melancholii. Rozmowa autorami „Slavic Spirits” z Sebastianem Jóźwiakiem i Markiem Pędziwiatrem ma jednak znacznie szerszą tematykę. Poniżej jej zapis.

Czytaj więcej...

Pectus

2019-12-05

Grupa Pectus wydała album "Kobiety/Wojciech Młynarski", na który trafiły duety zaśpiewane przez Tomasza Szczepańskiego z najbardziej znanymi polskimi wokalistkami do nigdy wcześniej niepublikowanych tekstów Wojciecha Młynarskiego. O kulisach powstania tej płyty porozmawialiśmy z liderem grupy Pectus Tomaszem Szczepanikiem.

Czytaj więcej...

Editors

2019-12-01

Grupa Editors wydała kompilację "Black Gold - Best of Editors", na której znalazły się wybrane przeboje zespołu, trzy nowe utwory oraz akustyczne wersje ośmiu kompozycji. W ramach promocji tego wydawnictwa grupa Editors zagrała koncert w radiowej Trójce oraz udzieliła serii wywiadów. Porozmawialiśmy z wokalistą Tomem Smithem, gitarzystą Justinem Lockeyem oraz klawiszowcem Elliottem Williamsem między innymi o nowej kompilacji, tworzeniu klipów Editors i wspólnych koncertach tego zespołu z The Cure.

Czytaj więcej...

Dezerter

2019-11-25

W tym roku przypada 32 rocznica wydania „Underground Out Of Poland” – kultowego, debiutanckiego albumu grupy Dezerter. Zespół w całości wykonał na żywo materiał z tej płyty na tegorocznym OFF Festivalu, natomiast pod koniec października nakładem Mystic Production ukazało się wznowienie albumu. Wspomniane wydawnictwo okazało się kluczową (choć oczywiście nie jedyną) częścią rozmowy z wokalistą i gitarzystą Robertem Materą oraz perkusistą Krzysztofem Grabowskim.

Czytaj więcej...

Cochise

2019-11-19

Ukazał się nowy szósty już album grupy Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die". Z tej okazji porozmawialiśmy z wokalistą Pawłem Małaszyńskim i gitarzystą Wojtkiem Naporą.

Czytaj więcej...

White Lies

2019-11-17

W tym roku minęło 10 lat od wydania debiutanckiego albumu grupy White Lies zatytułowanego "To Lose My Life". Z tej okazji ukazała się reedycja tego albumu, a zespół wyruszył na jubileuszową trasę koncertową podczas której gra cały materiał z debiutu. Ale to nie koniec niespodzianek: zespół opublikował także dwie premierowe kompozycje, które są wyjątkowe w dorobku zespołu. O tym wszystkim porozmawialiśmy z perkusistą Jackiem Lawrence-Brownem.

Czytaj więcej...

Blitzkrieg

2019-11-15

Łódzka grupa Blitzkrieg reaktywowała się w ubiegłym roku po 26 latach przerwy. Zespół wydał odnowioną wersję debiutanckiego albumu "Holy War", w październiku tego roku opublikował nowe wydawnictwo "Good Times" i szykuje się do wydania nowej płyty studyjnej. Z tej okazji wywiadu udzieliło nam dwóch muzyków zespołu: wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Peter Guellard oraz basista Paweł Bulski.

Czytaj więcej...

Fair Weather Friends

2019-11-03

Długogrający debiut Fair Weather Friends „Hurricane Days” ukazał się 5 lat temu. Od tego czasu grupa uraczyła słuchaczy zaledwie kilkoma nowymi kompozycjami. Okazuje się jednak, że ten okres był bardzo pracowity, a formacja szukała, myślała i wbrew pozorom – cały czas nagrywała nową muzykę. Dziś możemy już obcować z drugim albumem grupy „Carte Blanche”, który ukazał się kilka tygodni temu. O specyficznym procesie twórczym i tym, co działo się w zespole, opowiedzieli mi perkusista Maciej Bywalec i wokalista Michał Maślak.

Czytaj więcej...

Sabina

2019-10-28

"Lepidoptera" to debiutancka płyta Sabiny, która jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTViT. Artystka ma na koncie między innymi rolę w musicalu "Chicago" i jest finalistką 36 Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas rozmowy z nami opowiedziała między innymi o kulisach powstania debiutanckiej płyty.

Czytaj więcej...

Adam Palma

2019-10-17

Najsłynniejszy polski gitarzysta akustyczny Adam Palma zmierzył się z nie lada wyzwaniem i nagrał album "Adam Palma Meets Chopin". Na płycie znalazły się utwory słynnego kompozytora zagrane jedynie na gitarze akustycznej. O tym projekcie porozmawialiśmy z Adamem Palmą.

Czytaj więcej...

End of content

No more pages to load